|
Бөлім: Ғарышты игеру жетістіктері |
Мектеп: |
|||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғарышқа бастаған жол |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.1 публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану; 8.4.4.1 сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажырату, қолдану. |
|||||||||
|
Сабақ мақсаты |
-публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы таниды; - сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажырату, қолданады |
|||||||||
|
Жоспар |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, назарын сабаққа аудару.
Оқушыларға төмендегі дәйексөздер тақтадан көрсетіледі: Берілген дәйексөздер арқылы оқушылар сабақ тақырыбына болжау жасайды. Қазақ топырағынан талай ғарышкер ғарышқа аттанды. Ғарышқа аттанған Ұлтымыздың үш ұланы бар. Жерді қашықтықтан зонттау ғарыш жүйесі құрылды. Әлемдегі ең ірі ғарыш айлағы. 545 адам ғарышқа аттанды. Елордада ғарыш апараттарын құрау, сынау орталығы іске қосылды. Оқу мақсатын таныстыру. Оқушылар оқу мақсатын талқылайды. Талқылау үшін сұрақтар:
Оқушыларда оқу мақсаты туралы түсінік қалыптасқаннан кейін топқа бөлу әрекеті жүзеге асады. |
Оқушылармен сәлемдесіп, назарын сабаққа аудару. Оқушыларға төмендегі дәйексөздер тақтадан көрсетіледі: Берілген дәйексөздер арқылы оқушылар сабақ тақырыбына болжау жасайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ
|
|
||||||
|
Сабақтың ортасы
|
ІІ. ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Мәтіндермен танысыңыз. 1-мәтін. Оқулықтағы 1-оқылым мәтіні.
2-мәтін. Цифрландыру жүйесінің жетістігі Ғарыш – игерілмеген қырлары көп, адамзаттың қызығушылығын арттырып отырған тың ғылым. Тұңғыш Елбасы «Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру» атты мақаласында жаңа дәуірдегі «Цифрлы Қазақстан» бағдарламасын атап өтті. Бүгінгі таңда адамзат атаулыны жұмыр жердің асты мен ғаламат ғарыш кеңістігі жайлы жан-жақты ақпараттармен қамтамасыз етіп отырған цифрландыру жүйесінің маңызы ерекше. Қазіргі жоғары технология заманын цифрландыру жүйесінсіз елестету мүмкін емес. Жаңа дәуірде әлемдік кеңістікке шыққан қазақ елі бірқатар жетістіктерге қол жеткізіп, халықаралық аренада абыройы асқақтады. Ғарыш әлеміне ұшырылған жер серігі арқылы экономикалық қажеттілікті өтеуге қол жеткізді. Бұл елдегі ауылшаруашылық, өнеркәсіп, инфроқұрылым, транспорт салаларының ілгерілеуіне айтарлықтай септігін тигізіп отыр. Әсіресе, мамандар диқанның мол өнім алуы үшін дақыл себілетін жердің құнары мен құрамын анықтауға осы жер серігі таптырмас құрал екендігін айтады. Сонда да болса ғарыш ғылымының мүмкіндігін толық игере алмай келеміз. Иә, ғарышқа ұшу – қазақтың кешегі арманы еді.Ал, бүгінгі қазақ – ғарышты бағындырғандардың алдыңғы қатарында алшаңдай басып жүр… Г.СӘБИТҚЫЗЫ. Тапсырма.
Дескриптор:
ҚБ
3-тапсырма. Оқылым мәтінінен матасуға 7-8 мысал жазыңдар. Бағыныңқы және басыңқы сыңарларын құрамына қарай талдаңдар.
5-тапсырма. Берілген сөздерден матаса байланысқан сөз тіркестерін жасаңдар. Ғарыш, еңбек, құпия, жеміс, Байқоңыр, Жер, тағам, тарих, сапа, жасанды серік, шешім, басқару, дұрыстық, органдар, әскери бөлім, институт, қызметкер, ғарышкерлер, диплом, қазақ. Дескриптор:
ҚБ 6-тапсырма. «Оқылым» және «Артық болмас білгенің» айдарлары мәтіндерінің жазылу стильдерін салыстырыңдар. Венн диаграммасы арқылы дәлелдеңдер.
Дескриптор:
ҚБ |
Мәтіндерді оқып, мәтіндердегі тақырыпқа қатысты тірек сөздерді анықтаңыз.
Мәтін стильдерінің ерекшеліктерін ажыратаңыз.
Грамматикалық тақырыпты меңгереді.
Грамматикалық тапсырма орындайды.
Оқылым мәтінінен матасуға 7-8 мысал анықтайды; Бағыныңқы және басыңқы сыңарларын құрамына қарай талдайды; Ойларын талдайды; Берілген сөздерден матаса байланысқан сөз тіркестерін жасайды.
«Оқылым» және «Артық болмас білгенің» айдарлары мәтіндерінің жазылу стильдерін салыстырады; Венн диаграммасы арқылы дәлелдейді.
|
4 балл Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
2 балл Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
4 балл
|
8-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
https://osken-onir.kz/kogam/10508-azhayyp-arysh-lem.html
|
||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша сабақтың қызықты болған екі тұсы, алдағы уақытта «орындасақ» деген бір әрекет түріне ұсыныс білдіреді. Үйге тапсырма: 7-тапсырма |
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ғарышқа бастаған жол
Ғарышқа бастаған жол
|
Бөлім: Ғарышты игеру жетістіктері |
Мектеп: |
|||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғарышқа бастаған жол |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.1 публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану; 8.4.4.1 сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажырату, қолдану. |
|||||||||
|
Сабақ мақсаты |
-публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы таниды; - сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажырату, қолданады |
|||||||||
|
Жоспар |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, назарын сабаққа аудару.
Оқушыларға төмендегі дәйексөздер тақтадан көрсетіледі: Берілген дәйексөздер арқылы оқушылар сабақ тақырыбына болжау жасайды. Қазақ топырағынан талай ғарышкер ғарышқа аттанды. Ғарышқа аттанған Ұлтымыздың үш ұланы бар. Жерді қашықтықтан зонттау ғарыш жүйесі құрылды. Әлемдегі ең ірі ғарыш айлағы. 545 адам ғарышқа аттанды. Елордада ғарыш апараттарын құрау, сынау орталығы іске қосылды. Оқу мақсатын таныстыру. Оқушылар оқу мақсатын талқылайды. Талқылау үшін сұрақтар:
Оқушыларда оқу мақсаты туралы түсінік қалыптасқаннан кейін топқа бөлу әрекеті жүзеге асады. |
Оқушылармен сәлемдесіп, назарын сабаққа аудару. Оқушыларға төмендегі дәйексөздер тақтадан көрсетіледі: Берілген дәйексөздер арқылы оқушылар сабақ тақырыбына болжау жасайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ
|
|
||||||
|
Сабақтың ортасы
|
ІІ. ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Мәтіндермен танысыңыз. 1-мәтін. Оқулықтағы 1-оқылым мәтіні.
2-мәтін. Цифрландыру жүйесінің жетістігі Ғарыш – игерілмеген қырлары көп, адамзаттың қызығушылығын арттырып отырған тың ғылым. Тұңғыш Елбасы «Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру» атты мақаласында жаңа дәуірдегі «Цифрлы Қазақстан» бағдарламасын атап өтті. Бүгінгі таңда адамзат атаулыны жұмыр жердің асты мен ғаламат ғарыш кеңістігі жайлы жан-жақты ақпараттармен қамтамасыз етіп отырған цифрландыру жүйесінің маңызы ерекше. Қазіргі жоғары технология заманын цифрландыру жүйесінсіз елестету мүмкін емес. Жаңа дәуірде әлемдік кеңістікке шыққан қазақ елі бірқатар жетістіктерге қол жеткізіп, халықаралық аренада абыройы асқақтады. Ғарыш әлеміне ұшырылған жер серігі арқылы экономикалық қажеттілікті өтеуге қол жеткізді. Бұл елдегі ауылшаруашылық, өнеркәсіп, инфроқұрылым, транспорт салаларының ілгерілеуіне айтарлықтай септігін тигізіп отыр. Әсіресе, мамандар диқанның мол өнім алуы үшін дақыл себілетін жердің құнары мен құрамын анықтауға осы жер серігі таптырмас құрал екендігін айтады. Сонда да болса ғарыш ғылымының мүмкіндігін толық игере алмай келеміз. Иә, ғарышқа ұшу – қазақтың кешегі арманы еді.Ал, бүгінгі қазақ – ғарышты бағындырғандардың алдыңғы қатарында алшаңдай басып жүр… Г.СӘБИТҚЫЗЫ. Тапсырма.
Дескриптор:
ҚБ
3-тапсырма. Оқылым мәтінінен матасуға 7-8 мысал жазыңдар. Бағыныңқы және басыңқы сыңарларын құрамына қарай талдаңдар.
5-тапсырма. Берілген сөздерден матаса байланысқан сөз тіркестерін жасаңдар. Ғарыш, еңбек, құпия, жеміс, Байқоңыр, Жер, тағам, тарих, сапа, жасанды серік, шешім, басқару, дұрыстық, органдар, әскери бөлім, институт, қызметкер, ғарышкерлер, диплом, қазақ. Дескриптор:
ҚБ 6-тапсырма. «Оқылым» және «Артық болмас білгенің» айдарлары мәтіндерінің жазылу стильдерін салыстырыңдар. Венн диаграммасы арқылы дәлелдеңдер.
Дескриптор:
ҚБ |
Мәтіндерді оқып, мәтіндердегі тақырыпқа қатысты тірек сөздерді анықтаңыз.
Мәтін стильдерінің ерекшеліктерін ажыратаңыз.
Грамматикалық тақырыпты меңгереді.
Грамматикалық тапсырма орындайды.
Оқылым мәтінінен матасуға 7-8 мысал анықтайды; Бағыныңқы және басыңқы сыңарларын құрамына қарай талдайды; Ойларын талдайды; Берілген сөздерден матаса байланысқан сөз тіркестерін жасайды.
«Оқылым» және «Артық болмас білгенің» айдарлары мәтіндерінің жазылу стильдерін салыстырады; Венн диаграммасы арқылы дәлелдейді.
|
4 балл Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
2 балл Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
4 балл
|
8-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
https://osken-onir.kz/kogam/10508-azhayyp-arysh-lem.html
|
||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша сабақтың қызықты болған екі тұсы, алдағы уақытта «орындасақ» деген бір әрекет түріне ұсыныс білдіреді. Үйге тапсырма: 7-тапсырма |
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз



















