Қысқa мерзімді (сабақ) жоспaры
|
Бөлiм: |
Қазақстан бүгінгі әлемде: Қазақстанның өткені мен келешегі. Шешендік өнер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Исакова У.М. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Қатысушылар саны: Ерекше білімді қажет ететін оқушы саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
11 «Ә» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ғасырдың ұлы туындысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.2.1 - таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы); 11.4.5.1 - мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы таниды (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы); мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана біледі; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
1. Жағымды психологиялық орта қалыптастыру. Сәлемдесу. Оқушыларға сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелерін таныстыру. |
Сәлемдеседі. Қағаздар жиналып, әр оқушы бір қағаздан суырып алады да, сол заттың атынан бүгінгі сабақ, өзінің оған қатысы туралы сөйлейді. Оқушылар сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелерімен танысады. |
|
№1 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 10 минут 10 минут 5 минут 5 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру, ақпаратпен бөлісу. «Абай жолы» - қазақ жазушысы Мұхтар Әуезовтың тарихи романы. Абай жолы романы қазақ әдебиетіндегі тұңғыш жазылған роман-эпопея саналады. Роман әр жылдары бірнеше кітап ретінде жарыққа шықты. Атап айтқанда 1-кітап 1942 жылы, 2-кітап 1947 жылы, 3-кітап 1952 жылы, ал 4-кітап 1956 жылы жарыққа шықты. Романның «Абай» атанған алғашқы екі кітабына КСРО Мемлекеттік сыйлығы (1949), «Абай жолының» тұтас төрт томына Лениндік сыйлық (1959) берілді. «Абай жолы» арқылы қазіргі қазақ прозасы күллі дүние жүзі әдеби классиканың шырқау шыңына шықты. Сөйтіп, 19 ғасырдың 40-50-жылдарын М. О. Әуезов туған әдебиетіміздің даму тарихында бұрын-соңды болып көрмеген ренессансқа айналдырды. Мұның өзі заңды да, өйткені «Абайдай» шығарма бұл тұсқа дейін қазақ әдебиетінде болған емес». Әуезов өзінің төрт том «Абай жолы» арқылы бүкіл дүние жүзіне, қала берді - өз отандастарына, керек десеңіз тіпті - қазақтардың өзіне қазақ дегеннің кім екенін танытты. Дәлірек айтқанда, қазақ халқының ұлылығын - оның өткен өмірін - тарихын, тарихының түбірлі кезеңдерін, қазақ мінезі қалыптасқан трагикалық Һәм шығармашылық дәуірлерді ғажайып көркемдік күшпен жарқыратып, ашып, жан-жақты айқындап, терең түсіндіріп берді. 1 – тапсырма. Мәтінді оқып, тірек сөздерді теріп жазындар. Тірек сөздерге сүйене отырып, мәтіндімазмұнына қарай екі бөлікке бөліндер. Әр бөлікке ат қойындар.
А)Мәтіннен термин сөздерді
теріп жазып, сөздіктің көмегімен мағынасын түсіндіріндер.
Дескриптор: 2- тапсырма. Мәтіннің қандай стильде жазылғанын анықтаңыз. Басты белгілерін ажыратыңыз.
Дескриптор: 3-тапсырма.
Өзіңізге таныс тақырыпқа байланысты бірнеше
затқа, құбылысқа анықтама беріңіз. Бірінші жағдайда: көмекші етістік «де», көсемше (-ып,-іп,-п); Екінші жағдайда: көмекші етістік «де», есімше (-ген), жіктік жалғау (-іміз). Дескриптор:
5 – тапсырма.
«Абай жолы» роман- эпопеясынан үзінді беру
арқылы, тыныс белгілерін дұрыс қою. |
Жаңа ақпартты түсінеді. Мәтінді оқып, тірек сөздерді
теріп жазады. Мәтіннің қандай стильде жазылғанын анықтайды. Басты белгілерін ажыратады. Таныс тақырыпқа байланысты бірнеше затқа, құбылысқа анықтама береді. Материалда берілген теориялық мәліметтерді кестедегі бос орындарды толтыру арқылы толықтырады.
Үзіндіде тыныс белгілерін дұрыс қояды. |
ҚБ. «Бас бармақ» Оқушылардың бас бармақтарын көрсету арқылы сіз түсіндіргенді олардың ұғу деңгейін тексеріңіз. Бас бармақ жоғарыға қарап тұрса = Мен түсінемін. Бас бармақ көлденең тұрса = Мен түсінгендеймін. Бас бармақ төмен қарап тұрса = Мен түсінбедім.
ҚБ. «Үш шапалақ» әдісімен бағалау
ҚБ. Оқушылар дұрыс жауап бойынша өзін-өзі бағалайды.
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» Сыныптастарды бағалау үдерісінде оқушылардан екі жұлдыз қоюды және бір тілек айтуды сұраңыз. Екі жұлдыз = жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2 зат Бір тілек =бұл жақсартуға болатын нәрсе. ҚБ. «Жауап беретін әріптес» Жұптармен немесе әріптестермен жұмыс істегенде ауызша бағалайды.
ҚБ. «SMS – хабарлама». «Бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ... білдім, ақиқатына жеттім». |
№2 №3 №4 №5 №6 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бөлiм: Қазақстан бүгінгі
әлемде: Қазақстанның өткені мен келешегі. Шешендік
өнер. Педагогтің
Т.А.Ә. Исакова
У.М. Күні: Қатысушылар
саны: Ерекше білімді қажет
ететін оқушы саны: Қатыспағандар
саны: Сынып: 11
«Ә» Сабақтың
тақырыбы Ғасырдың ұлы
туындысы Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары 11.2.2.1 - таза ғылыми стильді
тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер,
синтаксистік құрылымы); 11.4.5.1 - мәтін
және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана
білу; Сабақтың
мақсаты
таза ғылыми стильді тілдік
құралдар арқылы таниды (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер,
синтаксистік құрылымы); мәтін және мәтін
үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана
біледі; Сабақтың кезеңі/
уақыт Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы 5
минут 1. Жағымды психологиялық
орта қалыптастыру. Сәлемдесу. Оқушыларға сабақтың мақсаты
мен күтілетін нәтижелерін
таныстыру. Сәлемдеседі.
Қағаздар жиналып, әр оқушы бір
қағаздан суырып алады да, сол заттың атынан бүгінгі сабақ, өзінің
оған қатысы туралы сөйлейді. Оқушылар сабақтың мақсаты мен
күтілетін нәтижелерімен танысады. №1 Сабақтың
ортасы 5
минут 10
минут 10
минут 5
минут 5
минут Жаңа сабақты түсіндіру,
ақпаратпен бөлісу.
«Абай
жолы» - қазақ
жазушысы Мұхтар
Әуезовтың тарихи романы.
Абай жолы романы қазақ әдебиетіндегі тұңғыш жазылған роман-эпопея
саналады. Роман әр жылдары бірнеше кітап ретінде жарыққа шықты.
Атап айтқанда 1-кітап 1942 жылы, 2-кітап 1947 жылы, 3-кітап 1952
жылы, ал 4-кітап 1956 жылы жарыққа шықты.
Романның «Абай» атанған
алғашқы екі кітабына КСРО Мемлекеттік сыйлығы (1949),
«Абай жолының» тұтас төрт томына Лениндік
сыйлық (1959) берілді.
«Абай жолы» арқылы
қазіргі қазақ
прозасы күллі дүние жүзі әдеби классиканың
шырқау шыңына шықты. Сөйтіп, 19 ғасырдың 40-50-жылдарын М. О.
Әуезов туған әдебиетіміздің даму тарихында бұрын-соңды болып
көрмеген ренессансқа айналдырды. Мұның өзі заңды да,
өйткені «Абайдай» шығарма бұл тұсқа дейін қазақ
әдебиетінде болған емес».
Әуезов өзінің төрт том
«Абай жолы» арқылы бүкіл дүние жүзіне, қала берді - өз
отандастарына, керек десеңіз тіпті - қазақтардың өзіне қазақ
дегеннің кім екенін танытты. Дәлірек айтқанда, қазақ халқының
ұлылығын - оның өткен өмірін - тарихын, тарихының түбірлі
кезеңдерін, қазақ мінезі қалыптасқан трагикалық Һәм шығармашылық
дәуірлерді ғажайып көркемдік күшпен жарқыратып, ашып, жан-жақты
айқындап, терең түсіндіріп берді. 1 –
тапсырма. Мәтінді оқып, тірек сөздерді
теріп жазындар. Тірек сөздерге сүйене отырып, мәтіндімазмұнына
қарай екі бөлікке бөліндер. Әр бөлікке ат
қойындар.
А)Мәтіннен термин сөздерді
теріп жазып, сөздіктің көмегімен мағынасын түсіндіріндер.
Дескриптор:
2-
тапсырма. Мәтіннің қандай стильде
жазылғанын анықтаңыз. Басты белгілерін
ажыратыңыз. Мәтін: Қазіргі күнгі
экологиялық проблемалардың бірі - қышқыл жаңбырлар. Жаңбыр суы ең
таза су болуы керек, бірақ олай емес. Атмосфера құрамына енген
өндіріс қалдықтары - күкірт диоксиді мен азот оксидтері атмосфераға
еніп, ондағы ылғалмен әрекеттесіп, күкірт және азот қышқылдары
түзіледі. Нәтижесінде жерге жауатын қар мен жаңбыр қышқылданады.
Қышқыл жаңбыр деген түсінік осыдан 120 жылдан аса уақыт бұрын
қолданыла бастаған, бұл сөзді ең алғаш рет Британ зерттеушісі
Роберт Смит 1872 жылы ендіріпті. Өкінішке орай, біздің
республикамызда жаңбыр құрамын зерттеуге бағытталған ғылыми
жұмыстар жоқ.
Дескриптор: 3-тапсырма.
Өзіңізге таныс тақырыпқа байланысты бірнеше
затқа, құбылысқа анықтама беріңіз. Бірінші жағдайда: көмекші
етістік «де», көсемше (-ып,-іп,-п); Екінші жағдайда: көмекші
етістік «де», есімше (-ген), жіктік жалғау
(-іміз). Дескриптор:
5 – тапсырма.
«Абай жолы» роман- эпопеясынан үзінді беру
арқылы, тыныс белгілерін дұрыс қою.
Жаңа ақпартты
түсінеді. Мәтінді оқып, тірек сөздерді
теріп жазады.
Мәтіннің қандай стильде
жазылғанын анықтайды.
Басты белгілерін
ажыратады.
Таныс тақырыпқа байланысты
бірнеше затқа, құбылысқа анықтама
береді.
Материалда берілген теориялық
мәліметтерді кестедегі бос
орындарды толтыру арқылы
толықтырады.
Үзіндіде тыныс белгілерін
дұрыс қояды. ҚБ. «Бас
бармақ»
Оқушылардың бас бармақтарын
көрсету арқылы сіз түсіндіргенді олардың ұғу деңгейін
тексеріңіз. Бас бармақ жоғарыға қарап
тұрса = Мен түсінемін. Бас бармақ көлденең тұрса =
Мен түсінгендеймін. Бас бармақ төмен қарап тұрса =
Мен түсінбедім.
ҚБ. «Үш шапалақ» әдісімен
бағалау
ҚБ. Оқушылар дұрыс жауап бойынша
өзін-өзі бағалайды.
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір
тілек»
Сыныптастарды бағалау
үдерісінде оқушылардан екі жұлдыз қоюды және бір тілек айтуды
сұраңыз. Екі жұлдыз = жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2
зат Бір тілек =бұл жақсартуға болатын
нәрсе.
ҚБ. «Жауап беретін
әріптес»
Жұптармен
немесе әріптестермен жұмыс істегенде ауызша
бағалайды.
ҚБ. «SMS –
хабарлама». «Бүгінгі сабақта
мен....түсіндім, ... білдім, ақиқатына
жеттім». №2 №3 №4 №5 №6 Үйге
тапсырма | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













