Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Газ алмасу
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.2 Тыныс алу Күні: Сыныбы: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
Мектеп: Бәйтерек ОМ Мұғалімнің аты – жөні: Бекишева Гульвира Жумабаевна |
|
Сабақтың тақырыбы: Газ алмасу |
||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары Оқу бағдарламасына (сілтеме) |
8.1.4.1 өкпедегі газ алмасу және ұлпалық тыныс алудың механизмдерін сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар:Адамның тыныс алу мүшелерін және ауа өтетін жолдарын біледі Оқушылардың басым бөлігі:Өкпедегі газ алмасу және ұлпалық тыныс алудың механизмдерін сипаттайды Кейбір оқушылар:Тыныс алу мүшелерінің қызметін және маңызын анықтайды. |
|
Бағалау критерийлері: |
|
|
Тілдік мақсаттар: |
Сабақ барысында пән мазмұнының ұғымдарын қолдануға қажетті айтылым-жазылымға сәйкес жұмыс тілі қалыптастырылады.Мәтінмен жұмыс.топтық жұмыстар,сұрақты қоя білу,жағдайды талдау және пікірталас жүргізу барысында жүзеге асады. Негізгі сөздер мен тіркестер:тыныс алу, кардиореспираторлық жүйе,ауа жолдары,альвеолалар,митохондриялар. Талқылауға арналған сұрақ: Газ алмасу қалай жүзеге асады? |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел».Зайырлы қоғам және жоғары руханият. Еңбек және шығармашылық, өмір бойы білім алу. Оқушылардың бойында шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру арқылы бәсекеге қабілетті ету. |
|
Пән аралық байланыс: |
Физика,химия. |
|
Алдыңғы білім: |
7.1.4.1 тірі ағзалардағы тыныс алудың маңызы |
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин |
1. Ұйымдастыру.Жағымды атмосфера орнату. «Аялы алақан» шеңберге тұрып,бір-біріне амандасу арқылы жақсы тілек айтады. 2. «Құрастырма»әдісі арқылы 3 топқа бөлу. 3.Сабақтың негізін құрастырған суреттер арқылы жариялау.Сабақ мақсатын анықтау. -Қалай ойлайсыздар,құрастырған қандай сурет? Бүгінгі сабағымыз не жайлы болады деп ойлайсыздар? Оқушылардың жауабы тыңдалады Кері байланыс:«Шапалақ» әдісі |
Топқа бөлу үшін тақырып бойынша құрастырма суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 20 мин 5 мин 2 мин 5 мин |
1-тапсырма:Оқулықпен жұмыс. «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі.Әрбір топ постер дайындайды, Топтық жұмыс. 1-топ.Ағзадағы тыныс алудың маңызын дәлелдейді. 2-топ.Адамның тыныс алу механизмдеріне талдау жасайды. 3-топ.Өкпедегі,ұлпадағы газ алмасуды сипаттайды. Кері байланыс:«Бесбармақ» әдісі арқылы бағалау. Бағалау критерий: Берілген мәтіннің мазмұнын түсінеді Дескрипторлар: 1.Тыныс алудыңмаңызын анықтайды 2.Тыныс алу механизмдерін атайды 3. Өкпедегі,ұлпадағы газ алмасуды сипаттайды 2-тапсырма: «Қарлы кесек» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне ақ параққа сұрақ жазады,қағазды умаждап әр топқа қар ретінде лақтырады,қарлы кесектің ішіндегі сұраққа жауап береді.Осы әдіспен әр топтың білімдері пысықталады. Кері байланыс:Бұл тапсырманы орындаған соң оқушы,өзін-өзі «Жетістік сатысы» әдісі бойынша бағалайды. Бағалау критерий: Берілген сұрақтарға жауап береді Дескриптор: Өзін-өзі бағалайды 3-тапсырма: «Сандар сөйлейді» әдісі. 21- 16 0,03 4 79 78 Дескриптор: Сандарды дұрыс анықтайды 3-тапсырма: Бір күндік жұмыс парағындағы «Газ алмасу»кестесін толтырады.Жеке жұмыс. «+» таңбасын қойып,бекіту сұрақтарына жауап береді. Дәптер алмасу арқылы бірін-бірі бағалайды
Бекіту сұрақтары: 1.Кеуде қуысында орналасқан ( 1) 2.Диаметрі 0,2-0,3мм ( 2) 3.плевра ( 1) 4.Адам құрамында оттек( 3) 5.Адам өкпесінде 700млн.( 2) 6.Дем шығарғанда ауада 16 % оттек ( 3) 7.Көкеттің жиырылуы ( 5) 8.Ішкі тыныс алу ( 4) 9.Минутына 300 оттек қажет (4 ) 10.Қысым азаяды ( 5) Бағалау критерий:Сабақ бойынша өзінің алған білімін тексереді.. Дескриптор:Газ алмасу механизмдерінің жүру жолдарын анықтай алады.
|
Оқулық,кесте,суреттер
Оқулық,қағаз,маркер
Ақ парақтар
Акт |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия«Алма ағашы» әдісі. Жасыл түсті алма-сабақ өте қызықты,бәрі түсінікті болды,көңіл-күйім көтеріңкі. Қызыл түсті алма-бүгінгі сабақты меңгере алмадым,көңіл-күйім жоқ.
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |