|
Бөлім |
Биотехнология |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты–жөні: |
Каденова З.А |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Генетикалық инженерияның маңызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.3.1 - биотехнологияда қолданылатын тірі ағзалардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
биотехнологияда қолданылатын тірі ағзалардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс–әрекеті
|
Оқушының іс–әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі. |
Берілген смайликтерді көрсетеді. Көңіл-күйлері туралы ақпарат береді. Бағалау парақтары таратылады |
Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген назарын бұру. Тиімділігі: оқушылардың жаңа сабақ алдындағы көңіл-күйін анықтау. Саралау: оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында өткізіледі. «Микроскоп» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады
|
Презентация, қол смайликтері
Бағалау парақтары
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 7 мин
|
Үй тапсырмасын еске түсіру Викторина: «Дұрыс, Бұрыс» әдісі Тұжырымдар: 1. Биотехнологияның негізгі объектісі - тірі жасушалар, атап айтқанда жануар, өсімдік текті жасушалар және микробтар немесе олардың биологиялық белсенді метаболиттері./ Дұрыс 2. Биотехнологияның пайда болуы мен даму тарихында ғылыми пән ретінде голланд ғалымы Е.Хаувинк 6 кезеңді ажыратты/ Бұрыс 3. Иммобилизацияланған ферменттерді және жасушаларды өндірістік қолдану. Канализациялық суларды анаэробты тазалау және биогаз алу. Бактериалды полисахаридтерді өндіру. Бұл биотехнологияның биосинтез кезеңі./ Дұрыс 4. Мал шаруашылығында, азықтық жемшөпке құнарлығын арттыру үшін ферменттер (аминосубтилин, протосубтилин, т.б.) қосады./ Дұрыс 5. Тірі ағзаларды өндірісте пайдалана отырып, олардан нәрлі заттарды алу үшін ген мен жасушаны биологиялық объект ретінде қолданады. / Дұрыс 6. Алғаш рет гендік инженерияның тәсілдерін пайдаланып гормон алды. / Бұрыс |
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.
|
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен санаса білу, көзқарастарын бөлісуде белсенді жағдай орнату.
Саралау: Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар қойылады. Тиімділігі: Алдында өтілген тақырыпқа шолу жүргізіледі.
|
Презентация
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 12 мин
|
Бейнематериал ұсыну. Бейнематериалдан не көрдіңдер? Бейнематериал мазмұнына сипаттама айтыңыздар? Бүгінгі сабағымыз не туралы болмақ? |
Оқушылар бейнематериалды көру арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашады. Өз ойларымен бөлісіп, ортаға салады. |
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен бөлісу, ақпаратты анализдей алу.
|
Бейнематериал |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс 5 мин |
Тапсырма 1. Әр топқа 3 түрлі тақырып беріледі. Тақырыпты топта талқылап, сыныпқа түсіндіреді. 1 топ. Генетикалық инженерияның дәрі-дәрмек өндіруге байланысты кезеңдерін сызба түрінде бейнелеңдер? 2 топ. Қазіргі кезде қолданыста енгізілген микроағзалардың қандай пайдалы қызмет атқаратынын дәлелдеңдер? 3 топ. Биотехнологияның дамуының артықшылықтары мен кемщіліктері қандай? |
Әр топ өздерін берілген сұрақтарға жауапты постерге жаза отырып орындайды. |
Дескрипторы:
«Микроскоп» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады Жалпы– 4 балл Мақсаты: Білім алушы өз ойын талдайды және сараптайды, ойлау логикасын дамытады. |
Постер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жұптық жұмыс 4 мин
|
Тапсырма 2. Жұптық жұмыс. «Венн диаграммасы» . ГМА артықшылығымен кемшілігін салыстыр.
|
Жұппен жұмыс орындайды. Салыстырады. |
Дескриптор: - ГМА артықшылығын түсінді; «Микроскоп» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады Жалпы– 2 балл |
Презентация
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс 2мин |
Дәптермен жұмыс. Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары. Тапсырма №1. Рекомбинантты ДНҚ алу кезеңдерін сипаттаңыз. ________________________________________________________________ Тапсырма №2. (i) «Клондау – гендік инженерияның жетістігі», ол туралы не білесіз? _______________________________________________________________ (ii) Бұл әдістің артықшылығы неде?
|
Оқушылар дәптермен жұмыс жасайды. Берілген тапсырманы орындайды |
«Микроскоп» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады Жалпы– 2 балл |
Оқулық Жұмыс дәптерлері
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты бекіту 5мин |
«Артығын ал» ойыны.
|
Оқушылар берілген сөйлемнің ішінен артық сөзді алып тастайды.
|
«Микроскоп» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады
Жалпы – 1 балл |
Презентация
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бөлім Биотехнология Педагогтің
аты–жөні: Каденова
З.А Күні:
Сыныбы:
10 Қатысушылар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы: Генетикалық инженерияның
маңызы Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты 10.4.3.1
- биотехнологияда қолданылатын
тірі ағзалардың артықшылықтары мен
кемшіліктерін талқылау Сабақтың
мақсаты: биотехнологияда қолданылатын
тірі ағзалардың артықшылықтары мен
кемшіліктерін талқылау
Сабақтың
барысы Сабақ
кезеңі/Уақыты Педагогтің
іс–әрекеті
Оқушының
іс–әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы Қызығушылықты
ояту 3
мин
(Ұ). Ұйымдастыру
кезеңі: Оқушылармен
амандасу. Түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру жүзеге
асырылады.
Сабақ барысында
оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары
беріледі. Берілген смайликтерді
көрсетеді. Көңіл-күйлері туралы ақпарат
береді.
Бағалау парақтары
таратылады Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген
назарын бұру. Тиімділігі: оқушылардың жаңа сабақ
алдындағы көңіл-күйін
анықтау. Саралау: оқушылардың оқуға деген
қызығушылығын арттыру мақсатында
өткізіледі.
«Микроскоп» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
Презентация, қол
смайликтері
Бағалау
парақтары
Жаңа сабаққа
кіріспе 7
мин
Үй тапсырмасын еске түсіру
Викторина: «Дұрыс, Бұрыс»
әдісі Тұжырымдар: 1.
Биотехнологияның негізгі объектісі -
тірі жасушалар, атап айтқанда жануар, өсімдік текті
жасушалар және микробтар немесе олардың биологиялық белсенді
метаболиттері./ Дұрыс 2.
Биотехнологияның пайда болуы мен даму
тарихында ғылыми пән ретінде голланд ғалымы Е.Хаувинк 6 кезеңді
ажыратты/ Бұрыс 3.
Иммобилизацияланған ферменттерді және
жасушаларды өндірістік қолдану.
Канализациялық
суларды анаэробты тазалау және биогаз алу. Бактериалды
полисахаридтерді өндіру. Бұл биотехнологияның биосинтез
кезеңі./ Дұрыс 4.
Мал
шаруашылығында,
азықтық жемшөпке құнарлығын арттыру үшін ферменттер
(аминосубтилин, протосубтилин, т.б.) қосады./
Дұрыс 5.
Тірі ағзаларды өндірісте пайдалана отырып,
олардан нәрлі заттарды алу үшін ген мен жасушаны биологиялық объект
ретінде қолданады. / Дұрыс 6.
Алғаш рет гендік инженерияның тәсілдерін
пайдаланып гормон алды. /
Бұрыс Оқушылар берілген сұрақтарға
жауап береді.
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен санаса
білу, көзқарастарын бөлісуде белсенді жағдай
орнату.
Саралау: Дұрыс мағынада жауап беруге
бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар
қойылады. Тиімділігі: Алдында өтілген тақырыпқа шолу
жүргізіледі.
Презентация
Сабақтың
ортасы Мағынаны
ашу 12
мин
Бейнематериал
ұсыну. Бейнематериалдан не
көрдіңдер? Бейнематериал мазмұнына
сипаттама айтыңыздар? Бүгінгі сабағымыз не туралы
болмақ? Оқушылар бейнематериалды көру
арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашады. Өз ойларымен бөлісіп,
ортаға салады.
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен бөлісу,
ақпаратты анализдей
алу.
Бейнематериал Ұжымдық
жұмыс 5
мин
Тапсырма 1.
Әр топқа 3 түрлі тақырып
беріледі. Тақырыпты топта талқылап, сыныпқа
түсіндіреді.
1
топ. Генетикалық инженерияның
дәрі-дәрмек өндіруге байланысты кезеңдерін сызба түрінде
бейнелеңдер? 2
топ. Қазіргі кезде қолданыста
енгізілген микроағзалардың қандай пайдалы қызмет атқаратынын
дәлелдеңдер? 3 топ.
Биотехнологияның дамуының
артықшылықтары мен кемщіліктері
қандай? Әр топ өздерін берілген
сұрақтарға жауапты постерге жаза отырып
орындайды.
Дескрипторы: Генетикалық инженерия
кезеңдерімен танысты; Генетикалық инженерия маңызын
түсінді; Биотехнологияның дамуын
салыстырды..
«Микроскоп» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады Жалпы– 4
балл Мақсаты: Білім алушы өз ойын
талдайды және сараптайды, ойлау логикасын
дамытады.
Постер
Жұптық
жұмыс 4
мин
Тапсырма 2.
Жұптық жұмыс.
«Венн
диаграммасы» . ГМА артықшылығымен кемшілігін
салыстыр. Жұппен жұмыс
орындайды.
Салыстырады. Дескриптор: - ГМА артықшылығын
түсінді;
«Микроскоп» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады Жалпы– 2
балл
Презентация Жеке
жұмыс 2мин
Дәптермен
жұмыс. Қалыптастырушы бағалау
тапсырмалары.
Тапсырма
№1. Рекомбинантты ДНҚ
алу кезеңдерін
сипаттаңыз.
________________________________________________________________
Тапсырма
№2.
(i) «Клондау – гендік инженерияның
жетістігі», ол туралы не
білесіз?
_______________________________________________________________ (ii) Бұл әдістің артықшылығы
неде?
Оқушылар дәптермен
жұмыс жасайды. Берілген тапсырманы
орындайды Дескриптор
Рекомбинантты ДНҚ алу
кезеңдерін атайды;
Рекомбинантты ДНҚ алу
кезеңдерін
сипаттайды;
Клондау әдісін түсіндіреді,
артықшылықтарына тоқталды. «Микроскоп» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады Жалпы– 2
балл
Оқулық
Жұмыс
дәптерлері
Сабақты
бекіту
5мин
«Артығын ал»
ойыны.
Оқушылар берілген
сөйлемнің ішінен артық сөзді алып
тастайды.
«Микроскоп» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
Жалпы – 1
балл
Презентация
Сабақтың
соңы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















