Тексерілді:
|
Бөлім: |
3.Табиғатты пайдалану. 3.2 Геоэкологиялық зерттеу негіздері. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Булутбаев Ахат |
|
Күні: 19-22.11.2025ж |
№60 орта мектеп |
|
Сыныбы:10 а,ә,б,в |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Геоэкологиядағы антропогендік түрткіжайттар. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.3.2.6 табиғатқа әсер ететін антропогендік факторлардың азайту жолдарын ұсыну; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Тақырыпқа байланысты негізгі ұғымдарды анықтайды; Қоршаған орта сапасын сипаттайтын көрсеткіштерді зерделейді; Әлемнің озық елдері үлгісінде, жергілікті компонетті қамти отырып, табиғатқа әсер етуді азайтуға бағытталған іс шараларды ұсынады; |
Сабақтың барысы:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Геоэкологиядағы антропогендік түрткіжайттар.
Геоэкологиядағы антропогендік түрткіжайттар.
Тексерілді:
|
Бөлім: |
3.Табиғатты пайдалану. 3.2 Геоэкологиялық зерттеу негіздері. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Булутбаев Ахат |
|
Күні: 19-22.11.2025ж |
№60 орта мектеп |
|
Сыныбы:10 а,ә,б,в |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Геоэкологиядағы антропогендік түрткіжайттар. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.3.2.6 табиғатқа әсер ететін антропогендік факторлардың азайту жолдарын ұсыну; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Тақырыпқа байланысты негізгі ұғымдарды анықтайды; Қоршаған орта сапасын сипаттайтын көрсеткіштерді зерделейді; Әлемнің озық елдері үлгісінде, жергілікті компонетті қамти отырып, табиғатқа әсер етуді азайтуға бағытталған іс шараларды ұсынады; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 5 мин. |
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа зейіндерін шоғырландыру, топқа бөліну. «Табиғат компоненттері» Чипсы әдісі Құрметті оқушылар, сәлеметсіздерме! Бүгінгі сабағымызды Табиғат Арудың суретіндегі қағаз жолақшаларын алып, сабаққа бағдарлану және ары қарай жұмыс жасау үшін топтарға бөлінуден бастаймыз. Қолыңызға алған қағаздағы табиғат бөлшегі географиялық қабықтың қай қабаты немесе ортасына жататынын естеріңізге түсіріп, өз топтарыңызыға барып жайғассаңыздар!
|
Тақтада жапсырылған питца бейнесінің айналасынан қағаз жолақшаларын алып, жазудағы табиғат компоненті қай географиялық қабық немесе ортаға тиесілі екенін тауып, өз орындарына барып жайғасып отырады; Биосфера тобы Жайқалған Гүл! Саф таза Ауа! Көк майса шөп! Жемісі мол Ағаш! Бұлбұл құс! Кең дала! Гидросфера тобы Ағыны қатты Өзен! Тұнық Көл! Мөлдіреген Тамшы! Таңғы шық! Қайнар бұлақ! Ұшан теңіз! Антропогендік орта тобы Қуатты су электр станциясы! Көп қабатты зәулім үй! Биік көпір! Дендрологиялық саябақ! Алып су бөгені! Асфальт жол! |
Мұғалім тараптан мадақтау, сабаққа ынталан дыру зейіндерін шоғырлан дыру.
|
Сынып бөлмесінің парталары үш топқа лайықталып қойылған. Әр топта «Гидросфера» «Биосфера» «Антропендік орта» деп жазылған парақшалар қойылған Тақтада қолында қағаз жолақшаларына табиғат компоненттерінің аттары жазылған |
||
|
|
Үй тапсырмасын тексеру мақсатында «Quizizz» платформасын пайдаланып сұрақтар орындату |
Ноутбуктен «Quizizz» платформасындағы сілтемеге өтіп тапсырмаларды орындайды. 1.Антропогендік түрткі жайттардың жіктелуін ата.(жаратылысы,уақыты,өзара әсер етуі бойынша) 2.Ландшафтық түрткі жайттарға нелер жатады (жасанды өзендер,көлдер,жер бедері,телімдер,каналдар) 3. Адамның әртүрлі техникалық қызметі түрлерінің әсерінен қоршаған ортаны өзгерту процесі (техногенез) 4.Қоршаған ортаның экологиялық қауіптілік деңгейінің қанша түрі бар (5) 5.Экологиялық шиеленісу байқалатын кіші ауданды аумақтарды тап (микро деңгейлі аудан) |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
СмартфонВидео
|
||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
2 минут |
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Әлемдік деңгейде ойлап, жергілікті деңгейде шешім қабылдай алу қабілеттері дамиды; |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
||
|
С Мағынаны ашу. 31 мин. |
№1-Тапсырма: Жұптық жұмыс «Тарсия әдісі» |
Бағалау парағы үлестіріледі. Жұптық жұмыс «Тарсия әдісі» арқылы құрастырылған тапсырманы орындайды.
1. Антропогендік әсерді азайту үшін пайдаланылатын, қайта қалпына келетін энергия түрі? 2. Қоршаған ортаның сапасын бағалау үшін жүргізілетін, экологиялық ..........? 3. Көзге көрінбейтін ауаны ластаушылар? 4. Антропогендік түрткіжайттардың әсерінен ең көп ластануға ұшырайтын географиялық қабат? 5. Биосфераның жаңа, сана қабаты? 6. Экология ғылымының экожүйені зерттейтін саласы? 7. Географиялық қабықтың тіршілік қабаты? 8.Жер туралы қазіргі заманғы ғылыми білімдердің, бірнеше ғылыми мектептердің негізін қалаған ғалым, қоғам қайраткері? |
Дескриптор: Жалпы –3 балл. Антропогендік әсерді азайту үшін пайдаланылатын, қайта қалпына келетін энергия түрін анықтайды;қоршаған ортаның сапасын бағалау үшін жүргізілетін, экологиялық көрсеткішті табады; Антропогендік түрткіжайттардың әсерінен ең көп ластануға ұшырайтын географиялық қабатты анықтайды; Жер туралы қазіргі заманғы ғылыми білімдердің, бірнеше ғылыми мектептердің негізін қалаған ғалымды анықтайды; |
Ноутбук Қима қағаздар |
||
|
№2-Тапсырма: Топтық жұмыс «Жас экологтар» |
І-топ (постер) Географиялық орта және қоршаған ортаның сапасын анықтайды. ІІ-топ Антропогендік түрткіжайттарды жіктейді
ІІІ-топ Антропогендік түрткіжайттардың табиғатқа әсерін азайтудың жолын ұсынады.
|
Смартфон, Қағаз қималар
|
||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
«Бір ауыз сөз» әдісі.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.
|
|
||
шағым қалдыра аласыз


абақтың ортасы













