|
|
Кәсіптік білім берудің мектеп-колледжі Школа-колледж профессионального образования |
Код: 34-05 |
|
Басылым: 1 |
||
|
0 - 5 беттен |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Балмаганбетова М.А. |
|
|
Күні: 19.02.2025ж |
19.02.2025ж |
|
|
СЫНЫП: 7 А |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
|
Тақырыбы: |
«География әлемінде» |
|
|
Сабақ мақсаты: |
• Оқушылардың географиялық білімдерін кеңейту. • География пәнінің маңызды ұғымдары мен түсініктерін бекіту. • Оқушылардың өзара жұмыс жасау қабілетін арттыру. • Тапсырмаларды орындау арқылы оқушылардың сыни ойлау дағдыларын дамыту. |
|
|
Сабақ қезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Оқыту ресурстары |
||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 2мин Сайысымыздың бірінші кезеңі «Таныстыруға» кезек берейік. ойын шарттарымен таныстыру 1 мин Қызығушылықты ояту 2- кезең: «Бейне сұрақ» . Ең…. Ең….. 5-мин 3- кезең: Не? Кайда? Қашан? 7 мин 4- кезең: «сандар сөйлейді» 7 мин 5-Кезең «Карталар әлеміне саяхат». Тапқыр болсаң, тауып көр 8 мин 1-топ |
I. Сәлемдесу, сайыс тақырыбы, мақсаты. Мұғалім сөзі: Қайырлы күн, құрметті ұстаздар, оқушылар ! - Бүгін біздің «География әлемінде» атты сайыс сабағымызды бастаймыз. Сыныптан өз сынып беделін , сыныптың намысын қорғауға 9оқушыдан 1 топ болып шығады. Сонымен бізде 2 топ қатысады. Мұғалім сөзі: Білім деген биік шың Бақытқа сені жеткізер. Білімді деген ақылшың Қиындықтан өткізер,–деп сайысымыздың ойын шарттарымен таныстырып өтелік. Сайыс кезеңдері: Ең…. Ең….. 3- кезең:. Не? Кайда? Қашан? 4- кезең: «сандар сөйлейді» 6-кезең «шығармашылық жұмыс» 7- кезең: «Бірлесе көтерген жүк жеңіл» 1- Топ 1.Ең ылғалды материк? (Оңтүстік Америка) 2.Ең кіші мұхит? (Солтүстік мұзды мұхит) 3.Дүниежүзілік мұхиттың ең терең жері? (Мариан қазаңшұңқыры) 4.Ең үлкен түбек ? Аравия) 5.Ең үлкен шөл ? (Сахара) 6.Оңтүстік Американың ең биік тауы? (Анд) 2-Топ 1.Ең кішкентай материк ? (Австралия) 2.Африканың ең терең көл.? (Танганика) 3. (Ұзындығы, алабының ауданы және толық ағысы бойынша жер бетіндегі ең үлкен өзен. Оңтүстік Америка арқылы ағып өтетін ең ұзын өзен ? (Амазонка) 4.Ең үлкен мұхит?(Тынық) 5.Ең биік сарқырама Анхель) 6.Ең қуатты суық ағыс? (Батыс желдер) Әр топқа 3 реттен 1-Топқа 1.Көрсетілген құралды атау керек
2 .Оңтүстік Америка қай жарты шарда? (батыс жарты шар) 3. Ф.Магеллан жер шарын қашан айналып шықты?(1519-1522ж) 2- топ 1.Көрсетілген құралды атау керек
2.Атлас тауы қай материкте орналасқан? ( Африка) 3.Ш.Уәлиханов Жетісу және Іле Алатауына саяхат жасаған жыл? 1856-1858жж) 1-Топ 1.Көрсетілген құралды атау керек
Ауаның ылғалдылығын өлшейтін құрал қалай аталады? (шаш гигрометрі) 2. Дүниежүзіндегі ең терең көл Байкал қай мемлекеттің территориясында? ( Ресей) 3. Қазақстанда география қоғамы қашан құрылды (1952ж) 2- топ 1.Көрсетілген құралды атау керек
2.Дели қаласы қай ендікте орналасқан? (солтүстік) 3.Қазақстанның шөл және шөлейт зоналарында жауын-шашын мөлшері қанша түседі? (200-100мм) 1-Топ
2.Ең жоғары орташа тұздылық 35,4% қай мұхитта? (Атлант) 3.Қазақстанның ғылым Академиясы қай жылы құрылды? ( 1946) 2-топ
Материктік қыртыстың қалыңдығы 70-80 км қай аймақтарда? Таулы аудандарда) 3.Афанасий Никитин «Үш теңіздің арғы жағына саяхат» атты еңбегін қай жылы жазды? (1472ж) «Ойлы болсаң озып көр.» Бұл бөлімде тақтада сандар жазылып шығады, топтар ол сандардың қандай объектіге тиісті екенін табады. Берілген сандар: 8848м, 1054м, 6695м, 1620м, 180млн км2, 11022м, 6193м, 510млн км2, 6671м, 760мм, 41‰, 6 км. 8848 м -- Джомолунгма шыңының биіктігі 1054 м -- Анхель сарқырамасының биіктігі 6695 м-- Хан-Тәңірі шыңының биіктігі 1620 м -- Байкал көлінің тереңдігі 180 млн км2,-- Тынық мұхиттың ауданы 11022 м-- Мариан шұңғымасының тереңдігі 6193 м—Мак-Кинли шыңының биіктігі 510 млн км2—Бүкіл Жер шар бетінің ауданы 6671 м—Ніл өзенінің ұзындығы 760 мм—Қалыпты атмосфералық қысым 410/00 –Қызыл теңіздің тұздылығы 6 км—Шарбы бұлттың биіктігі
1. 51 с.ш., 71 в.д. 2. 19° с. ш. 99° з. д. 3. 28°с. ш. 83°23 в. д. 4. 40 с. ш., 74 з. д |
Оқушылар амандасады Оқушылар топқа бөлінеді Топ оқушылары өз топтарын таныстырады (Топтар өздерін таныстырады) І топ «Болашақ» Тобымызды бұлай атаған себебіміз, еліміздің болашағы біздің қолымызда және жарқын болашағы біз боламыз деген сенімдеміз. Ұранымыз: Іздейміз, табамыз, Сеніммен білім аламыз. ІІ топ “Жалын” тобы. Тобымызды бұлай атаған себебіміз, “Жалын” нағыз жастарға арналған атау секілді, өйткені жастар-бойында намысы жалындап тұрар, ел ертеңі емес пе?! Ұранымыз: “Көк бөрідей, жүректі қайраттымыз, Жігерлі де, білімді, айбаттымыз”. Оқушылар сайыс кезеңдерімен танысады Топ оқушылары жауап береді (әр сұрақтың жауабы 1 бал) Жауап берген топ оқушылары бағаланады 2-Топ оқушылары жауап береді 9 сұрақ (әр сұрақтың жауабы 1 бал) Көрсетілген құралды атайды Оңтүстік Америка қай жарты шарда жатқанын дұрыс атайды Ф.Магеллан жер шарын қашан айналып шыққанын дұрыс атайды Көрсетілген құралды атайды Кордильер тауы қай материкте орналасқанын табады Ш.Уәлиханов Жетісу және Іле Алатауына саяхат жасаған жылды дұрыс атайды Құралдың атын атайды Дүниежүзіндегі ең терең көл Байкал қай мемлекеттің территориясында екенін айтады Ф.Магеллан жер шарын қашан айналып шыққанын айтады Көрсетілген құралды атайды Сұрақтарға жауап береді Көрсетілген құралды атайды Сұрақтарға жауап береді Құралды атайды Сұрақтарға жауап береді Сандарды қандай географиялық обьектіге сәйкес келетін атауын атайды |
Жарайсыңдар! Бағалау парақтары Әр жауапқа 1 бал Әр жауапқа 1 бал Әр жауапқа 1 бал Әр топтың дурыс жауабы 1(((( бал |
Интерактивті тақта презентация (топ аты, ұраны, төсбелгісі)
Бағалау тақта Интерактивті тақтадан презентация арқылы көрсетіледі
|
||||||||||||||||||||||||
|
2-топ
|
1.35° с. ш. 139° в. д. 2..39° с. ш. 116° в. д. 3.42° с. е. 80° ш. б. 4. 48 с. ш., 2 в. д
|
Картадан географиялық нысандарды анықтайды |
Географиялық координаталары бойынша нысандарды анықта. (2 ұпай әр тапсырмаға) |
Карта Атлас карта |
||||||||||||||||||||||||
|
6- кезең Шығармашылық жұмыс 10 мин |
Мұғалім оқушыларға берілген тапсырманы,,мақсатын айтады
Мақсаты: Оқушылардың қоршаған ортаға әсер ететін географиялық факторларды түсінуін тереңдету.Оқушылардың экологиялық жауапкершілікті сезінуін қалыптастыру. Тапсырма: Оқушыларға қоршаған ортаға теріс әсер ететін географиялық факторларды (мысалы, табиғи апаттар, климаттың өзгеруі, ластану)талдауды сұрау. 2- топқа «Жер бетінің өзгеруінің себептері» Мақсаты: Оқушыларға жер бетінің өзгеру себептерін (табиғи процестер мен адам әрекеті)түсінуге көмектесу. Оқушыларды географиялық зерттеулер жасауға және олардың қорытындыларын шығармашылық түрде ұсынуға үйрету. Тапсырма:Оқушылар жер бетінің өзгеруіне әсер ететін негізгі факторларды (мысалы, эрозия, вулкандық әрекеттер, климаттық өзгерістер, адамның қызметі) талдайды. Мұғалім сөзі Бұл шығармашылық жұмыстар оқушыларды география және экология мәселелері бойынша терең ойланып, шығармашылық шешімдер ұсынуға ынталандырады. Олар тек теориялық білімдерін көрсетіп қана қоймай, сонымен қатар өз идеяларын графикалық түрде ұсынуға және қорғауға мүмкіндік алады. |
1.Оқушылар жергілікті немесе әлемдік деңгейдегі экологиялық мәселелерге қатысты зерттеу жүргізеді. 2.Олар осы мәселелерді шешу үшін қандай шаралар қабылдау керектігін ұсынады. 3. Жұмысты көрсету үшін экологиялық тақырыптағы слайдтар немесе бейнемазмұн жасау ұсынылады. 1.Әрбір фактордың әсерін мысалдар арқылы түсіндіреді. 2.Жер бетінің өзгеру процесін слайд немесе видео түрінде көрсете алады. 3.Олар бұл өзгерістерді болдырмау немесе азайту үшін қандай шаралар қолданылуы керектігін ұсынады. |
Аналитикалық ойлау: Географиялық факторларды түсіну және оларды қоршаған ортаға қалай әсер ететінін түсіндіру Шығармашылық: Экологиялық мәселені қалай креативті түрде ұсынғаны. Шешімдер ұсыну: Қоршаған орта мәселелеріне қатысты нақты ұсыныстар мен шаралар. Бағалау критерийлері: Түсініктілік: Жер бетінің өзгеру себептері нақты және түсінікті түсіндірілген. Шығармашылық: Видео немесе слайдтардың көрнекілігі мен шығармашылығы. Шешімдер мен ұсыныстар: Әсерді азайту үшін ұсынылған нақты шешімдер. 10 ұпай |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы «Бірлесе көтерген жүк жеңіл» 7- кезең: 5 мин |
«Бірлесе көтерген жүк жеңіл» «Картография және деректер қоры», «Литосфера», «Гидросфера», «Атмосфера» тақырыптарына сай келетін ұғымдарды бөліп ажырату. Бағдарлау, Азимут, План, Масштаб, Глобус, Меридиан, Параллель, Географиялық ендік, Градус торы, Координата,Компас,Карта, Шартты белгі. Кратер, Лава, Магма, Гейзер, Үстірт, Эпицентр, Гранит, Қырат, Литосфералық тақта, Ядро, Жазық,,Таулы өлке, Жер қыртысы. Бұғаз,Шығанақ, Теңіз, Толқын,Ағыс, Цунами, Гольфстрим,Аңғар, Жайылма, Бөген, Канал, Бастау,Атырау, Мұздық, Сарқырама Артезиан. Күн радиациясы, Изобара,Изогиета,Циклон, Тропосфера,Климат |
«План және карта», Гидросфера», «Литосфера», «Атмосфера» тақырыптарына сай келетін ұғымдарды бөліп ажыратып жапсырады |
4 бал |
Жарайсыңдар! |
||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды Бағалау 5 мин |
Мұғалінің қорытынды сөзі: Ғылымның сырын ұғына,шығыңдар білімнің шыңына дарындылық пен тапқырлық,жеткізеді сендерді,география сырына дей отырып,бүгінгі сайыс сабағымызды аяқтаймыз. |
|
Әр топтың жұмысын бағалау. Жеңімпазды анықтау |
|
12-ақпанда 7 А сыныбында география пәнінен «География әлемінде» тақырыбында жарыс ашық сабақ өтті. Сынып оқушылары сабаққа тегіс қатысты. Оқушылар сабақта белсенділік танытты.

Сабақтың жоспарымен таныстыру сәті

Топтық тапсырмаларды орындау сәттері
![]()
![]()
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
География әлемінде
География әлемінде
|
|
Кәсіптік білім берудің мектеп-колледжі Школа-колледж профессионального образования |
Код: 34-05 |
|
Басылым: 1 |
||
|
0 - 5 беттен |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Балмаганбетова М.А. |
|
|
Күні: 19.02.2025ж |
19.02.2025ж |
|
|
СЫНЫП: 7 А |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
|
Тақырыбы: |
«География әлемінде» |
|
|
Сабақ мақсаты: |
• Оқушылардың географиялық білімдерін кеңейту. • География пәнінің маңызды ұғымдары мен түсініктерін бекіту. • Оқушылардың өзара жұмыс жасау қабілетін арттыру. • Тапсырмаларды орындау арқылы оқушылардың сыни ойлау дағдыларын дамыту. |
|
|
Сабақ қезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Оқыту ресурстары |
||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 2мин Сайысымыздың бірінші кезеңі «Таныстыруға» кезек берейік. ойын шарттарымен таныстыру 1 мин Қызығушылықты ояту 2- кезең: «Бейне сұрақ» . Ең…. Ең….. 5-мин 3- кезең: Не? Кайда? Қашан? 7 мин 4- кезең: «сандар сөйлейді» 7 мин 5-Кезең «Карталар әлеміне саяхат». Тапқыр болсаң, тауып көр 8 мин 1-топ |
I. Сәлемдесу, сайыс тақырыбы, мақсаты. Мұғалім сөзі: Қайырлы күн, құрметті ұстаздар, оқушылар ! - Бүгін біздің «География әлемінде» атты сайыс сабағымызды бастаймыз. Сыныптан өз сынып беделін , сыныптың намысын қорғауға 9оқушыдан 1 топ болып шығады. Сонымен бізде 2 топ қатысады. Мұғалім сөзі: Білім деген биік шың Бақытқа сені жеткізер. Білімді деген ақылшың Қиындықтан өткізер,–деп сайысымыздың ойын шарттарымен таныстырып өтелік. Сайыс кезеңдері: Ең…. Ең….. 3- кезең:. Не? Кайда? Қашан? 4- кезең: «сандар сөйлейді» 6-кезең «шығармашылық жұмыс» 7- кезең: «Бірлесе көтерген жүк жеңіл» 1- Топ 1.Ең ылғалды материк? (Оңтүстік Америка) 2.Ең кіші мұхит? (Солтүстік мұзды мұхит) 3.Дүниежүзілік мұхиттың ең терең жері? (Мариан қазаңшұңқыры) 4.Ең үлкен түбек ? Аравия) 5.Ең үлкен шөл ? (Сахара) 6.Оңтүстік Американың ең биік тауы? (Анд) 2-Топ 1.Ең кішкентай материк ? (Австралия) 2.Африканың ең терең көл.? (Танганика) 3. (Ұзындығы, алабының ауданы және толық ағысы бойынша жер бетіндегі ең үлкен өзен. Оңтүстік Америка арқылы ағып өтетін ең ұзын өзен ? (Амазонка) 4.Ең үлкен мұхит?(Тынық) 5.Ең биік сарқырама Анхель) 6.Ең қуатты суық ағыс? (Батыс желдер) Әр топқа 3 реттен 1-Топқа 1.Көрсетілген құралды атау керек
2 .Оңтүстік Америка қай жарты шарда? (батыс жарты шар) 3. Ф.Магеллан жер шарын қашан айналып шықты?(1519-1522ж) 2- топ 1.Көрсетілген құралды атау керек
2.Атлас тауы қай материкте орналасқан? ( Африка) 3.Ш.Уәлиханов Жетісу және Іле Алатауына саяхат жасаған жыл? 1856-1858жж) 1-Топ 1.Көрсетілген құралды атау керек
Ауаның ылғалдылығын өлшейтін құрал қалай аталады? (шаш гигрометрі) 2. Дүниежүзіндегі ең терең көл Байкал қай мемлекеттің территориясында? ( Ресей) 3. Қазақстанда география қоғамы қашан құрылды (1952ж) 2- топ 1.Көрсетілген құралды атау керек
2.Дели қаласы қай ендікте орналасқан? (солтүстік) 3.Қазақстанның шөл және шөлейт зоналарында жауын-шашын мөлшері қанша түседі? (200-100мм) 1-Топ
2.Ең жоғары орташа тұздылық 35,4% қай мұхитта? (Атлант) 3.Қазақстанның ғылым Академиясы қай жылы құрылды? ( 1946) 2-топ
Материктік қыртыстың қалыңдығы 70-80 км қай аймақтарда? Таулы аудандарда) 3.Афанасий Никитин «Үш теңіздің арғы жағына саяхат» атты еңбегін қай жылы жазды? (1472ж) «Ойлы болсаң озып көр.» Бұл бөлімде тақтада сандар жазылып шығады, топтар ол сандардың қандай объектіге тиісті екенін табады. Берілген сандар: 8848м, 1054м, 6695м, 1620м, 180млн км2, 11022м, 6193м, 510млн км2, 6671м, 760мм, 41‰, 6 км. 8848 м -- Джомолунгма шыңының биіктігі 1054 м -- Анхель сарқырамасының биіктігі 6695 м-- Хан-Тәңірі шыңының биіктігі 1620 м -- Байкал көлінің тереңдігі 180 млн км2,-- Тынық мұхиттың ауданы 11022 м-- Мариан шұңғымасының тереңдігі 6193 м—Мак-Кинли шыңының биіктігі 510 млн км2—Бүкіл Жер шар бетінің ауданы 6671 м—Ніл өзенінің ұзындығы 760 мм—Қалыпты атмосфералық қысым 410/00 –Қызыл теңіздің тұздылығы 6 км—Шарбы бұлттың биіктігі
1. 51 с.ш., 71 в.д. 2. 19° с. ш. 99° з. д. 3. 28°с. ш. 83°23 в. д. 4. 40 с. ш., 74 з. д |
Оқушылар амандасады Оқушылар топқа бөлінеді Топ оқушылары өз топтарын таныстырады (Топтар өздерін таныстырады) І топ «Болашақ» Тобымызды бұлай атаған себебіміз, еліміздің болашағы біздің қолымызда және жарқын болашағы біз боламыз деген сенімдеміз. Ұранымыз: Іздейміз, табамыз, Сеніммен білім аламыз. ІІ топ “Жалын” тобы. Тобымызды бұлай атаған себебіміз, “Жалын” нағыз жастарға арналған атау секілді, өйткені жастар-бойында намысы жалындап тұрар, ел ертеңі емес пе?! Ұранымыз: “Көк бөрідей, жүректі қайраттымыз, Жігерлі де, білімді, айбаттымыз”. Оқушылар сайыс кезеңдерімен танысады Топ оқушылары жауап береді (әр сұрақтың жауабы 1 бал) Жауап берген топ оқушылары бағаланады 2-Топ оқушылары жауап береді 9 сұрақ (әр сұрақтың жауабы 1 бал) Көрсетілген құралды атайды Оңтүстік Америка қай жарты шарда жатқанын дұрыс атайды Ф.Магеллан жер шарын қашан айналып шыққанын дұрыс атайды Көрсетілген құралды атайды Кордильер тауы қай материкте орналасқанын табады Ш.Уәлиханов Жетісу және Іле Алатауына саяхат жасаған жылды дұрыс атайды Құралдың атын атайды Дүниежүзіндегі ең терең көл Байкал қай мемлекеттің территориясында екенін айтады Ф.Магеллан жер шарын қашан айналып шыққанын айтады Көрсетілген құралды атайды Сұрақтарға жауап береді Көрсетілген құралды атайды Сұрақтарға жауап береді Құралды атайды Сұрақтарға жауап береді Сандарды қандай географиялық обьектіге сәйкес келетін атауын атайды |
Жарайсыңдар! Бағалау парақтары Әр жауапқа 1 бал Әр жауапқа 1 бал Әр жауапқа 1 бал Әр топтың дурыс жауабы 1(((( бал |
Интерактивті тақта презентация (топ аты, ұраны, төсбелгісі)
Бағалау тақта Интерактивті тақтадан презентация арқылы көрсетіледі
|
||||||||||||||||||||||||
|
2-топ
|
1.35° с. ш. 139° в. д. 2..39° с. ш. 116° в. д. 3.42° с. е. 80° ш. б. 4. 48 с. ш., 2 в. д
|
Картадан географиялық нысандарды анықтайды |
Географиялық координаталары бойынша нысандарды анықта. (2 ұпай әр тапсырмаға) |
Карта Атлас карта |
||||||||||||||||||||||||
|
6- кезең Шығармашылық жұмыс 10 мин |
Мұғалім оқушыларға берілген тапсырманы,,мақсатын айтады
Мақсаты: Оқушылардың қоршаған ортаға әсер ететін географиялық факторларды түсінуін тереңдету.Оқушылардың экологиялық жауапкершілікті сезінуін қалыптастыру. Тапсырма: Оқушыларға қоршаған ортаға теріс әсер ететін географиялық факторларды (мысалы, табиғи апаттар, климаттың өзгеруі, ластану)талдауды сұрау. 2- топқа «Жер бетінің өзгеруінің себептері» Мақсаты: Оқушыларға жер бетінің өзгеру себептерін (табиғи процестер мен адам әрекеті)түсінуге көмектесу. Оқушыларды географиялық зерттеулер жасауға және олардың қорытындыларын шығармашылық түрде ұсынуға үйрету. Тапсырма:Оқушылар жер бетінің өзгеруіне әсер ететін негізгі факторларды (мысалы, эрозия, вулкандық әрекеттер, климаттық өзгерістер, адамның қызметі) талдайды. Мұғалім сөзі Бұл шығармашылық жұмыстар оқушыларды география және экология мәселелері бойынша терең ойланып, шығармашылық шешімдер ұсынуға ынталандырады. Олар тек теориялық білімдерін көрсетіп қана қоймай, сонымен қатар өз идеяларын графикалық түрде ұсынуға және қорғауға мүмкіндік алады. |
1.Оқушылар жергілікті немесе әлемдік деңгейдегі экологиялық мәселелерге қатысты зерттеу жүргізеді. 2.Олар осы мәселелерді шешу үшін қандай шаралар қабылдау керектігін ұсынады. 3. Жұмысты көрсету үшін экологиялық тақырыптағы слайдтар немесе бейнемазмұн жасау ұсынылады. 1.Әрбір фактордың әсерін мысалдар арқылы түсіндіреді. 2.Жер бетінің өзгеру процесін слайд немесе видео түрінде көрсете алады. 3.Олар бұл өзгерістерді болдырмау немесе азайту үшін қандай шаралар қолданылуы керектігін ұсынады. |
Аналитикалық ойлау: Географиялық факторларды түсіну және оларды қоршаған ортаға қалай әсер ететінін түсіндіру Шығармашылық: Экологиялық мәселені қалай креативті түрде ұсынғаны. Шешімдер ұсыну: Қоршаған орта мәселелеріне қатысты нақты ұсыныстар мен шаралар. Бағалау критерийлері: Түсініктілік: Жер бетінің өзгеру себептері нақты және түсінікті түсіндірілген. Шығармашылық: Видео немесе слайдтардың көрнекілігі мен шығармашылығы. Шешімдер мен ұсыныстар: Әсерді азайту үшін ұсынылған нақты шешімдер. 10 ұпай |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы «Бірлесе көтерген жүк жеңіл» 7- кезең: 5 мин |
«Бірлесе көтерген жүк жеңіл» «Картография және деректер қоры», «Литосфера», «Гидросфера», «Атмосфера» тақырыптарына сай келетін ұғымдарды бөліп ажырату. Бағдарлау, Азимут, План, Масштаб, Глобус, Меридиан, Параллель, Географиялық ендік, Градус торы, Координата,Компас,Карта, Шартты белгі. Кратер, Лава, Магма, Гейзер, Үстірт, Эпицентр, Гранит, Қырат, Литосфералық тақта, Ядро, Жазық,,Таулы өлке, Жер қыртысы. Бұғаз,Шығанақ, Теңіз, Толқын,Ағыс, Цунами, Гольфстрим,Аңғар, Жайылма, Бөген, Канал, Бастау,Атырау, Мұздық, Сарқырама Артезиан. Күн радиациясы, Изобара,Изогиета,Циклон, Тропосфера,Климат |
«План және карта», Гидросфера», «Литосфера», «Атмосфера» тақырыптарына сай келетін ұғымдарды бөліп ажыратып жапсырады |
4 бал |
Жарайсыңдар! |
||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды Бағалау 5 мин |
Мұғалінің қорытынды сөзі: Ғылымның сырын ұғына,шығыңдар білімнің шыңына дарындылық пен тапқырлық,жеткізеді сендерді,география сырына дей отырып,бүгінгі сайыс сабағымызды аяқтаймыз. |
|
Әр топтың жұмысын бағалау. Жеңімпазды анықтау |
|
12-ақпанда 7 А сыныбында география пәнінен «География әлемінде» тақырыбында жарыс ашық сабақ өтті. Сынып оқушылары сабаққа тегіс қатысты. Оқушылар сабақта белсенділік танытты.

Сабақтың жоспарымен таныстыру сәті

Топтық тапсырмаларды орындау сәттері
![]()
![]()
шағым қалдыра аласыз





















