|
Білім беру ұйымының атауы |
Болтай батыр орта мектебі |
|||||||||||||||||||
|
Пәні: |
География |
|||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
1 Географияны зерттеу тәсілдері.1.1.Зерттеу және зерттеушілер |
|||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Бурибаева Динара |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
17.10.2025 ж |
|||||||||||||||||||
|
Сынып:9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
География ғылымының қазіргі заманғы өзекті зерттеу проблемалары |
|||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9. 1. 1. 2 география ғылымының қазіргі заманғы өзекті проблемаларын анықтайды |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар география ғылымының қазіргі заманғы өзекті проблемаларын анықтап, оларды шешу жолдарына қатысты ұсыныстар жасайды. ЕББҚ: Оқушы мұғалім көмегімен бір өзекті географиялық проблеманы атап, оның шешу жолын қарапайым тілде түсіндіреді. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин 2 мин
|
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару Тренинг «Географиялық жұмбақ шар» Мақсаты:Оқушылардың қызығушылығын арттыру, топта жұмыс істеу және жылдам ойлау дағдыларын дамыту. Өткізу тәртібі:
Шарды алған оқушы қысқаша жауап береді де, келесіге лақтырады. Үй тапсырмасы «Ақиқат немесе жалған» әдісі Оқушылар ақиқат немесе жалған әдісі арқылы Қазақстандық географтардың еңбектерін анықтайды
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Оқушылар«Географиялық жұмбақ шар» әдісі арқылы сабақтың басында миға шабуыл жасайды Оқушылар «Ақиқат немесе жалған» әдісі арқылы өткен сабақ бойынша ақпараттарды талдайды |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды «Матрица» әдісі арқылы бағалау
7- 10 дұрыс жауап 2 балл 4 – 6 дұрыс жауап 1 балл
|
https://create.kahoot.it/details/87b47ea2-ed4d-4bf8-a2b3-b74416ab1ea4
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
3 мин
3 мин
7 мин
10 мин
10 мин |
«Адал азамат» бағдарламасы аясында жас ұрпақтың бойында ұлттық құндылықтарды қалыптастыруға бағытталған нақты мысал келтіріледі. «Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік» Жапония мемлекеті мысалында таныстырылады
Жаңа сабақ «Тақырыптық кілт сөздер» әдісі Оқушыларға тақырыпқа қатысты кілттік сөздерді береді. Оқушылар сабақтың тақырыбын анықтау қажет (жылыну, апат, қоныс аудару, табиғат, қала, шөл, жануарлар.) Бүгін сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ? Бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай?
Мағынаны тану Оқушылар ЖИ мүмкіншілігін пайдаланып жасалған бейнероликті тамашалайды Бейнеролик: Географияның өзекті мәселелері және тұрақты даму
№1.Тапсырма «Презентация»әдісі (ТЖ) Топтық жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар ЖИ мүмкіншілігін пайдаланып география ғылымының қазіргі өзекті мәселелеріне байланысты презентация жасайды Тұрақты дамудың 17 мақсатына байланысты өз таңдауы бойынша презентация жасайды І – Топ ІІ – Топ ІІІ – Топ
№2. Тапсырма «Анимация» әдісі (ЖТ)Жеке жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар «Анимация» әдісі арқылы жылыжай эффектісін түсіндіреді
№3. Тапсырма (ЖТ)Жеке тапсырма «Стартап» әдісі Оқушылар тұрақты даму мақсаттарына немесе қазіргі заманғы географиялық проблемаларға (су тапшылығы, климаттың өзгеруі, экология, қалдық, урбанизация) байланысты өз стартап идеясын ойлап табады. Негізгі сұрақтарға жауап береді:
|
Апта дәйексөзі және құндылыққа байланысты нақты мысалдар келтіреді
Оқушыларға «Тақырыптық кілт сөздер» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын табуға мүмкіндік беріледі.
Бейнероликті қарайды. География қазіргі өзекті мәселелерін талдайды. Тұрақты даму мақсаттарын талдайды
Оқушылар «Презентация» әдісі арқылы тұрақты дамудың 17 мақсаты бойынша презентация жасайды
Оқушылар анимация әдісі арқылы жылыжай эффектісін түсіндіреді
Оқушылар wordwall бағдарламасы география ғылымының дамуын анықтайды
|
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
curipod.com/a3f0a1a2-a957-5cdd-b347-0321e3219a1a/lessons
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс "Бағдаршам" әдісі ? – Барлық қауіпсіздік ережелерін толық түсіндім, кез келген жағдайда қолдана аламын. ? – Көпшілігін түсіндім, бірақ кейбірін қайталауым керек. ? – Тағы да қосымша түсініктеме қажет.Үйге тапсырма Тақырыпты оқу Атамұра 2024 жыл:§2 Алматы кітап баспасы 2024 жыл §2 Мектеп баспасы 2024 жыл §2 |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
|
||||||||||||||||
Бағалау

А 1 ші нұсқа
В 2 ші нұсқа
С 3 ші нұсқа яғни қатарлар бойынша оқушылардың отырған орны. Мұғалім тапсырмалар бойынша қанша балл алғанын жазады
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
География ғылымының қазіргі заманғы өзекті зерттеу проблемалары
География ғылымының қазіргі заманғы өзекті зерттеу проблемалары
|
Білім беру ұйымының атауы |
Болтай батыр орта мектебі |
|||||||||||||||||||
|
Пәні: |
География |
|||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
1 Географияны зерттеу тәсілдері.1.1.Зерттеу және зерттеушілер |
|||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Бурибаева Динара |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
17.10.2025 ж |
|||||||||||||||||||
|
Сынып:9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
География ғылымының қазіргі заманғы өзекті зерттеу проблемалары |
|||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9. 1. 1. 2 география ғылымының қазіргі заманғы өзекті проблемаларын анықтайды |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар география ғылымының қазіргі заманғы өзекті проблемаларын анықтап, оларды шешу жолдарына қатысты ұсыныстар жасайды. ЕББҚ: Оқушы мұғалім көмегімен бір өзекті географиялық проблеманы атап, оның шешу жолын қарапайым тілде түсіндіреді. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин 2 мин
|
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару Тренинг «Географиялық жұмбақ шар» Мақсаты:Оқушылардың қызығушылығын арттыру, топта жұмыс істеу және жылдам ойлау дағдыларын дамыту. Өткізу тәртібі:
Шарды алған оқушы қысқаша жауап береді де, келесіге лақтырады. Үй тапсырмасы «Ақиқат немесе жалған» әдісі Оқушылар ақиқат немесе жалған әдісі арқылы Қазақстандық географтардың еңбектерін анықтайды
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Оқушылар«Географиялық жұмбақ шар» әдісі арқылы сабақтың басында миға шабуыл жасайды Оқушылар «Ақиқат немесе жалған» әдісі арқылы өткен сабақ бойынша ақпараттарды талдайды |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды «Матрица» әдісі арқылы бағалау
7- 10 дұрыс жауап 2 балл 4 – 6 дұрыс жауап 1 балл
|
https://create.kahoot.it/details/87b47ea2-ed4d-4bf8-a2b3-b74416ab1ea4
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
3 мин
3 мин
7 мин
10 мин
10 мин |
«Адал азамат» бағдарламасы аясында жас ұрпақтың бойында ұлттық құндылықтарды қалыптастыруға бағытталған нақты мысал келтіріледі. «Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік» Жапония мемлекеті мысалында таныстырылады
Жаңа сабақ «Тақырыптық кілт сөздер» әдісі Оқушыларға тақырыпқа қатысты кілттік сөздерді береді. Оқушылар сабақтың тақырыбын анықтау қажет (жылыну, апат, қоныс аудару, табиғат, қала, шөл, жануарлар.) Бүгін сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ? Бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай?
Мағынаны тану Оқушылар ЖИ мүмкіншілігін пайдаланып жасалған бейнероликті тамашалайды Бейнеролик: Географияның өзекті мәселелері және тұрақты даму
№1.Тапсырма «Презентация»әдісі (ТЖ) Топтық жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар ЖИ мүмкіншілігін пайдаланып география ғылымының қазіргі өзекті мәселелеріне байланысты презентация жасайды Тұрақты дамудың 17 мақсатына байланысты өз таңдауы бойынша презентация жасайды І – Топ ІІ – Топ ІІІ – Топ
№2. Тапсырма «Анимация» әдісі (ЖТ)Жеке жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар «Анимация» әдісі арқылы жылыжай эффектісін түсіндіреді
№3. Тапсырма (ЖТ)Жеке тапсырма «Стартап» әдісі Оқушылар тұрақты даму мақсаттарына немесе қазіргі заманғы географиялық проблемаларға (су тапшылығы, климаттың өзгеруі, экология, қалдық, урбанизация) байланысты өз стартап идеясын ойлап табады. Негізгі сұрақтарға жауап береді:
|
Апта дәйексөзі және құндылыққа байланысты нақты мысалдар келтіреді
Оқушыларға «Тақырыптық кілт сөздер» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын табуға мүмкіндік беріледі.
Бейнероликті қарайды. География қазіргі өзекті мәселелерін талдайды. Тұрақты даму мақсаттарын талдайды
Оқушылар «Презентация» әдісі арқылы тұрақты дамудың 17 мақсаты бойынша презентация жасайды
Оқушылар анимация әдісі арқылы жылыжай эффектісін түсіндіреді
Оқушылар wordwall бағдарламасы география ғылымының дамуын анықтайды
|
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
curipod.com/a3f0a1a2-a957-5cdd-b347-0321e3219a1a/lessons
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс "Бағдаршам" әдісі ? – Барлық қауіпсіздік ережелерін толық түсіндім, кез келген жағдайда қолдана аламын. ? – Көпшілігін түсіндім, бірақ кейбірін қайталауым керек. ? – Тағы да қосымша түсініктеме қажет.Үйге тапсырма Тақырыпты оқу Атамұра 2024 жыл:§2 Алматы кітап баспасы 2024 жыл §2 Мектеп баспасы 2024 жыл §2 |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
|
||||||||||||||||
Бағалау

А 1 ші нұсқа
В 2 ші нұсқа
С 3 ші нұсқа яғни қатарлар бойынша оқушылардың отырған орны. Мұғалім тапсырмалар бойынша қанша балл алғанын жазады
шағым қалдыра аласыз
















