Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Мемлекеттік аумақтың ерекшеліктері
|
Бөлім: |
Геосаясат |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әмитова Гаухар Егенбердіқызы |
|
Күні: |
11.03.2026 ж |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: 21 Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мемлекеттік аумақтың ерекшеліктері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.5.1.8 мемлекеттерді аумағының морфологиялық ерекшеліктері бойынша жіктеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушы - мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктерін жіктейді; Білім алушы - жекелеген аумақ бойынша мемлекеттерді морфологиясы мен даму арасындағы байланыс моделін құрастырады; |
|
Құндылықтарға баулу: |
Тәуелсіздік пен Отаншылдық. Білім алушылардың оқуға, еңбек етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 4 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) “Ұстаздан тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. http://castlots.org/generator-sluchajnyh-chisel/ әдісі арқылы сыныпты екі топқа бөлу. Castlots.org/generator платформасын қолдану |
|||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 8 минут |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. 1.Шекара дегеніміз не? 2. Мемлекеттік шекара не үшін қажет? 3. Шекарасы жоқ мемлекеттер бар ма? Педагог осы сұрақтардан соң оқушыларға қысқаша бейнебаян көрсетеді. Презентацияға шолу жасайды |
Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылайды. Презентациямен таныстыру кезеңінде «түртіп алу» әдісі арқылы термин сөздерді дәптерге түсіріп отырады. |
Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылайды. Талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
https://youtu.be/5FMOHSWnO7k?si=XJnjN-9SRoxbQ37p «№?». Мемлекеттік шекараға қатысты телевизиялық зерттеу жобасы эфирге шығады. Қысқаша бейнеролик көрсету(1,5 минут) Слайд презентация |
||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 13 минут Топтық жұмыс. |
1 тапсырма. Оқулықты оқып танысып,мемлекеттің аумағын морфологиялық ерекшеліктері бойынша жіктеуге тапсырма береді. |
1 топ. Оқулықты оқып танысып,мемлекеттің аумағын морфологиялық ерекшеліктері бойынша жіктейді. 2 топ. Мемлекеттік аумақтың шекараларын сыртқы морфологиялық түрлері бойынша атлас картадан көрсетіп жіктейді. |
Оқулықты оқып танысып,мемлекеттің аумағын морфологиялық ерекшеліктері бойынша жіктейді. 1 топ Бағалау критерийі 4 балл Дескриптор 1.Астрономиялық шекаралары бар елдерді картадан көрсетеді 2.Геометриялық шекаралары бар елдерді картадан көрсетеді. 3.Қисық сызықтық шекаралары бар елдерді көрсетеді 4.Демаркация,делимитация ұғымдарын ажыратады 2 топ Бағалау критерийі 4 балл Дескриптор: 1.Мемлекеттерді аумағының морфологиялық ерекшеліктері бойынша созылыңқы пішіндегі елді; 2.Біртұтас аумақты алып жатқан елдерді; 3.Шашыраңқы елдерді; 4.Құрамында анклав елдерді жіктеу; |
Презентация слайд, атлас кескін карталар |
||
|
Жұптық жұмыс 10 минут |
2 тапсырма «Морфологиялық типтерді біріктір»тапсырмасын презентациялық слаидта таныстыра отырып, саяси картаны пайдалана отырып жұптық тапсырма орындауға нұсқаулық береді. |
Оқушылар саяси картаны пайдаланып, «Морфологиялық типтерді біріктір» тапсырмасына жұптық жұмыс жасайды. Берілген елдерді(мысалы, Чили,Қазақстан,Индонезия) пайдаланып: -елдердің ортақ заңдылықтарын шығару; -Морфология мен даму арасындағы байланыс моделін құру, схема немесе интеллект карта болса да болады. |
Оқушылар саяси картаны пайдаланып, «Морфологиялық типтерді біріктір» тапсырмасына жұптық жұмыс жасайды. Бағалау критерийі 3 балл Дескрипторы Берілген елдерді(мысалы, Чили,Қазақстан,Индонезия) пайдаланып: -елдердің ортақ заңдылықтарын шығарады; -Морфология мен даму арасындағы байланыс моделін құрастырады; |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Атлас және кескін карта; |
||
|
Жеке жұмыс 5 минут |
3 тапсырма. Саяси картаны пайдаланып, Slido платформасында 30 тапсырма береді. |
1.Саяси картаны пайдаланып , платформада сұрақтарға жеке жауап береді. |
Саяси картаны пайдаланып , платформада сұрақтарға жұптасып жауап береді.Бағалау критерийі 3 балл. Дескриптор 1.25-30 сұраққа дұрыс; 2. 19-24 сұраққа дұрыс; 3. 13-19 сұраққа дұрыс ; Платформа көшбасшы оқушыны шығарады. |
Интернет https://app.sli.do/event/gKtaPEXi8XZL64VeiL6N6w
|
||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5минут |
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын Slido платформасында Қорытындылайды. |
Жеке жұмыс: - бүгінгі тақырыпты қалай меңгердің? Толық меңгердім. Жартылай меңгердім. Мүлдем меңгермедім. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. |
|
||
|
Үйге тапсырма 2 минут |
«Идеалды мемлекет» жобасын жасау. Жобаның талаптары: 1.Идеал мемлекеттің пішінін менталды картада сызу; 2.Қандай артықшылығы бар? |
Білім алушы қосымша ресурстарды пайдалана отырып берілген тақырып бойынша жоба жасайды. |
Тапсырма деңгейі жинақтау деңгейіне қатысты берлгендіктен, оқкшының өз бетінше жаңа өнім жасауына байланысты бағаланады. |
Интернет ресурстары |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
География пәні. 10 сынып , "Аумақтардың морфологиялық ерекшеліктері" қысқа мерзімді жоспар
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Мемлекеттік аумақтың ерекшеліктері
|
Бөлім: |
Геосаясат |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әмитова Гаухар Егенбердіқызы |
|
Күні: |
11.03.2026 ж |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: 21 Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мемлекеттік аумақтың ерекшеліктері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.5.1.8 мемлекеттерді аумағының морфологиялық ерекшеліктері бойынша жіктеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушы - мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктерін жіктейді; Білім алушы - жекелеген аумақ бойынша мемлекеттерді морфологиясы мен даму арасындағы байланыс моделін құрастырады; |
|
Құндылықтарға баулу: |
Тәуелсіздік пен Отаншылдық. Білім алушылардың оқуға, еңбек етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 4 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) “Ұстаздан тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. http://castlots.org/generator-sluchajnyh-chisel/ әдісі арқылы сыныпты екі топқа бөлу. Castlots.org/generator платформасын қолдану |
|||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 8 минут |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. 1.Шекара дегеніміз не? 2. Мемлекеттік шекара не үшін қажет? 3. Шекарасы жоқ мемлекеттер бар ма? Педагог осы сұрақтардан соң оқушыларға қысқаша бейнебаян көрсетеді. Презентацияға шолу жасайды |
Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылайды. Презентациямен таныстыру кезеңінде «түртіп алу» әдісі арқылы термин сөздерді дәптерге түсіріп отырады. |
Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылайды. Талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
https://youtu.be/5FMOHSWnO7k?si=XJnjN-9SRoxbQ37p «№?». Мемлекеттік шекараға қатысты телевизиялық зерттеу жобасы эфирге шығады. Қысқаша бейнеролик көрсету(1,5 минут) Слайд презентация |
||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 13 минут Топтық жұмыс. |
1 тапсырма. Оқулықты оқып танысып,мемлекеттің аумағын морфологиялық ерекшеліктері бойынша жіктеуге тапсырма береді. |
1 топ. Оқулықты оқып танысып,мемлекеттің аумағын морфологиялық ерекшеліктері бойынша жіктейді. 2 топ. Мемлекеттік аумақтың шекараларын сыртқы морфологиялық түрлері бойынша атлас картадан көрсетіп жіктейді. |
Оқулықты оқып танысып,мемлекеттің аумағын морфологиялық ерекшеліктері бойынша жіктейді. 1 топ Бағалау критерийі 4 балл Дескриптор 1.Астрономиялық шекаралары бар елдерді картадан көрсетеді 2.Геометриялық шекаралары бар елдерді картадан көрсетеді. 3.Қисық сызықтық шекаралары бар елдерді көрсетеді 4.Демаркация,делимитация ұғымдарын ажыратады 2 топ Бағалау критерийі 4 балл Дескриптор: 1.Мемлекеттерді аумағының морфологиялық ерекшеліктері бойынша созылыңқы пішіндегі елді; 2.Біртұтас аумақты алып жатқан елдерді; 3.Шашыраңқы елдерді; 4.Құрамында анклав елдерді жіктеу; |
Презентация слайд, атлас кескін карталар |
||
|
Жұптық жұмыс 10 минут |
2 тапсырма «Морфологиялық типтерді біріктір»тапсырмасын презентациялық слаидта таныстыра отырып, саяси картаны пайдалана отырып жұптық тапсырма орындауға нұсқаулық береді. |
Оқушылар саяси картаны пайдаланып, «Морфологиялық типтерді біріктір» тапсырмасына жұптық жұмыс жасайды. Берілген елдерді(мысалы, Чили,Қазақстан,Индонезия) пайдаланып: -елдердің ортақ заңдылықтарын шығару; -Морфология мен даму арасындағы байланыс моделін құру, схема немесе интеллект карта болса да болады. |
Оқушылар саяси картаны пайдаланып, «Морфологиялық типтерді біріктір» тапсырмасына жұптық жұмыс жасайды. Бағалау критерийі 3 балл Дескрипторы Берілген елдерді(мысалы, Чили,Қазақстан,Индонезия) пайдаланып: -елдердің ортақ заңдылықтарын шығарады; -Морфология мен даму арасындағы байланыс моделін құрастырады; |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Атлас және кескін карта; |
||
|
Жеке жұмыс 5 минут |
3 тапсырма. Саяси картаны пайдаланып, Slido платформасында 30 тапсырма береді. |
1.Саяси картаны пайдаланып , платформада сұрақтарға жеке жауап береді. |
Саяси картаны пайдаланып , платформада сұрақтарға жұптасып жауап береді.Бағалау критерийі 3 балл. Дескриптор 1.25-30 сұраққа дұрыс; 2. 19-24 сұраққа дұрыс; 3. 13-19 сұраққа дұрыс ; Платформа көшбасшы оқушыны шығарады. |
Интернет https://app.sli.do/event/gKtaPEXi8XZL64VeiL6N6w
|
||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5минут |
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын Slido платформасында Қорытындылайды. |
Жеке жұмыс: - бүгінгі тақырыпты қалай меңгердің? Толық меңгердім. Жартылай меңгердім. Мүлдем меңгермедім. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. |
|
||
|
Үйге тапсырма 2 минут |
«Идеалды мемлекет» жобасын жасау. Жобаның талаптары: 1.Идеал мемлекеттің пішінін менталды картада сызу; 2.Қандай артықшылығы бар? |
Білім алушы қосымша ресурстарды пайдалана отырып берілген тақырып бойынша жоба жасайды. |
Тапсырма деңгейі жинақтау деңгейіне қатысты берлгендіктен, оқкшының өз бетінше жаңа өнім жасауына байланысты бағаланады. |
Интернет ресурстары |
||
шағым қалдыра аласыз















