|
Бөлім |
|
||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Батихан Рина |
||||||||||||||
|
Күні |
11.02.2026ж |
||||||||||||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны 10 |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Еңбек ресурстарының сандық және сапалық құрамы |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.4.1.5 қазақстандық көрсеткіштерді басқа елдердің көрсеткіштерімен салыстыру негізінде еңбек ресурстарының сандық, сапалық құрамына баға береді |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Еңбек ресурстарының сандық және сапалық құрамына баға беру және графикалық түрде көрсету (қазақстандық көрсеткіштерді басқа аймақтар мен елдердің көрсеткіштерімен салыстыру негізінде); |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Басы |
Амандасу.Түгендеу. Жағымды атмосфералық аухал қалыптастыру. Әсем –әдемі тренингін ұйымдастыру. Ақерке - ақылды Әр оқушы өзінің есімінің бас әріпіне сын есім айтады. Сыныпты жұптастыру: Мұғалім 3 түрлі жұмыс күші түрлеріне қағаз қиындыларын жасап оқушыларға . Оқушылар осы қиындыларды құрастыру арқылы 5 жұпқа топтасады. 1- жұп Ауыл шаруашылығы 2- жұп Өнеркәсіп 3- жұп Қызмет көрсету 4- Жұп Аспазшы 5-Жұп Мұғалім
Өткен сабақты сұрау “Сұрақтар қобдишасы” әдісі арқылы өткен сабақты сұрау 1. Миграция - Адамдардың бір жерден екінші жерге орын ауыстыруы
2. Ішкі қөші қон Ел ішінде қоныс аударумен байланысты көші қон түрі 3. Сыртқы көші қон Елден сырт жерге көшіп кетуі, елге көшіп келу түріндегі көші қон. 4. Иммиграция Адамдардың екінші бір мемлекетке тұрақты немесе немесе уақытша тұру үшін көшіп келуі 5. Эмиграция Өз еліндегі тұрғылықты мекенін, бөтен елдегі тұрғылықты жерге айырбастауы 6 .Уақытша көші қон Қоныс аударуды көздемейтін мерзімі қысқа көші қон түрі 7. Маусымдық көші қон Жылдың белгілі бір кезеңінде орын ауыстыруға байланысты көші қон 8. Депортация Мемлекеттен тұлғаны мәжбүрлеп шығару. ( басқа бір мемлекетке шығып кеткен шетел азаматтары немесе азаматтығы жоқ адамдар қатыса алады) 9. Рэмиграция Түрлі себептермен бөгде мемлекет аумағында қалған адамдардың Отанына қайта орлауы 10 . Маятникті көші қон Басқа жердегі жұмыс орындарына күнделікті немесе қысқа мерзімде жүзеге асатын көші қон |
Оқушы өз жұбын табады Сұрақ - жауап орындайды |
Мадақтау Мадақтау Сұрақтарға толық жауап беріп айтса- 1 балл |
Слайд Сурет Слайд |
|||||||||||
|
Ортасы |
1- Тапсырма Жұптық жұмыс. “Екі жақты түсіндірме күнделігі” әдісі Термин атауы Мағынасы 1.Еңбек - адамның белгілі бір мақсатқа жету үшін ақыл-ойы мен дене күшін жұмсап, қоғамға пайдалы өнім немесе қызмет жасау әрекеті. Еңбек-адамның жұмыс істеуі, бір нәрсе өндіруі немесе қызмет көрсетуі. 2.Еңбек ресурстары елдің немесе белгілі белгілі бір аумақтаың қоғамдық пайдалы еңбекке жарамды, жұмыс істеуге қабілетті халық. 3.Еңбекке қабілетті халық Еңбекке қабілетті халық белгіленген еңбек жасындағы және денсаулық жағдайы бойынша еңбек қызметін атқара алатын халық бөлігі. 4.Еңбек өнімділігі Белгілі бір уақыт ішінде бір жұмысшының немесе ұжымның өндірген өнім мөлшері 5.Жұмыссыздық Еңбекке қабілетті, жұмыс істегісі келетін, біорақ белгілі себептермен жұмыс таба алмай жүргін халықтың жағдайы 6.Өз бетінше жұмыспен қамтылуы Жалдамалы жұмысшы болмай, өз еңбегі арқылы табыс таба алатын, жеке ісін жүргізетін адамдар тобы
1.Қазақстан халқының саны - 19169 631 адам 2024 жыл 2.Еңбек ресурстары қанша адам құрайды 10,29 миллон адам Еңбек күші 9, 3 пайыз 3.Жұмыссыздар саны 450мың 4,6 пайыз Еңбекке жарамсыздар саны 4669631 адам, 32 ,4 пайызды құрайды.
Бірінші елдің халық саны 9230000 адамды құрайды оның ішінде жасөспірімдердің саны 2534000 адам, ал қарттардың саны 1245000 адамды құрайды Екінші елде халық саны 7450000 адам, жасөспірімдер саны 1253000 қарттар саны 350000 адамды құрайды. Осы екі елдің еңбек ресурсын салыстырыңыздар және еңбек ресурсымен қамтамассыз етілуіне баға беріңіздер. 4-тапсырма: Терминологиялық сәйкестендіру ЕБҚ Төмендегі ұғымдар мен олардың анықтамаларын сәйкестендіріңіз.
5-Тапсырма жеке жұмыс WORDWALL
|
Бейнеролик Слайд Тапсырманы орындайды
Интернет желісі арқылы мәлеметтерді іздейді Тапсырманы орындайды.
Тапсырманы орындайды.
Тапсырманы орындайды.
Тапсырманы орындайды.
|
Еңбек ресутарының терминге анықтама береді 1 балл
Қазақстан халқының саны анықтайды 1б Еңбек ресурстары саны біледі 1б Жұмыссыздар саын анықтайды 1б
Экономикалық белсенді халық, ересектер санын анықтаңыздар.1б екі елде жастық құрам бойынша салыстыру. төртінші қадам қорытынды баға беру.1б
Сұрақтарға толық дұрыс жауап берілсе 2 балл
Терминологияны сәйкестендіреді анықтамаға 1б
Тапсырманы орындайды 1б |
http://ikitap.kz/audiobook/5189-kerqula_atty_kendebaj/5189-kerqula_atty_kendebaj Оқулық
Wordwall https://wordwall.net › ru-kz
|
|||||||||||
|
Сабақтыңсоңы
|
Рефлексия. «Бағдаршам» Бүгінгі сабақты түсінбедім - Қызыл Сабақтың кейбір тұсын түсіндім - Сары Бүгінгі сабақ маған ұнады, барлығын түсіндім- Жасыл. Үйге тапсырма: 1.Еңбек ресурстарының сандық және сапалық құрамы тақырыбын оқып келу. 2.Дәлелдер мен фактілер келіре отырып, 4- сызбаға пікір білдіру |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|
Мұғалімнің ауызша кері байланысы |
Ақпарат іздестіру кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
География пәні 9-сынып Тақырыбы. Еңбек ресурстарының сандық және саапалық құрамы
География пәні 9-сынып Тақырыбы. Еңбек ресурстарының сандық және саапалық құрамы
|
Бөлім |
|
||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Батихан Рина |
||||||||||||||
|
Күні |
11.02.2026ж |
||||||||||||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны 10 |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Еңбек ресурстарының сандық және сапалық құрамы |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.4.1.5 қазақстандық көрсеткіштерді басқа елдердің көрсеткіштерімен салыстыру негізінде еңбек ресурстарының сандық, сапалық құрамына баға береді |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Еңбек ресурстарының сандық және сапалық құрамына баға беру және графикалық түрде көрсету (қазақстандық көрсеткіштерді басқа аймақтар мен елдердің көрсеткіштерімен салыстыру негізінде); |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Басы |
Амандасу.Түгендеу. Жағымды атмосфералық аухал қалыптастыру. Әсем –әдемі тренингін ұйымдастыру. Ақерке - ақылды Әр оқушы өзінің есімінің бас әріпіне сын есім айтады. Сыныпты жұптастыру: Мұғалім 3 түрлі жұмыс күші түрлеріне қағаз қиындыларын жасап оқушыларға . Оқушылар осы қиындыларды құрастыру арқылы 5 жұпқа топтасады. 1- жұп Ауыл шаруашылығы 2- жұп Өнеркәсіп 3- жұп Қызмет көрсету 4- Жұп Аспазшы 5-Жұп Мұғалім
Өткен сабақты сұрау “Сұрақтар қобдишасы” әдісі арқылы өткен сабақты сұрау 1. Миграция - Адамдардың бір жерден екінші жерге орын ауыстыруы
2. Ішкі қөші қон Ел ішінде қоныс аударумен байланысты көші қон түрі 3. Сыртқы көші қон Елден сырт жерге көшіп кетуі, елге көшіп келу түріндегі көші қон. 4. Иммиграция Адамдардың екінші бір мемлекетке тұрақты немесе немесе уақытша тұру үшін көшіп келуі 5. Эмиграция Өз еліндегі тұрғылықты мекенін, бөтен елдегі тұрғылықты жерге айырбастауы 6 .Уақытша көші қон Қоныс аударуды көздемейтін мерзімі қысқа көші қон түрі 7. Маусымдық көші қон Жылдың белгілі бір кезеңінде орын ауыстыруға байланысты көші қон 8. Депортация Мемлекеттен тұлғаны мәжбүрлеп шығару. ( басқа бір мемлекетке шығып кеткен шетел азаматтары немесе азаматтығы жоқ адамдар қатыса алады) 9. Рэмиграция Түрлі себептермен бөгде мемлекет аумағында қалған адамдардың Отанына қайта орлауы 10 . Маятникті көші қон Басқа жердегі жұмыс орындарына күнделікті немесе қысқа мерзімде жүзеге асатын көші қон |
Оқушы өз жұбын табады Сұрақ - жауап орындайды |
Мадақтау Мадақтау Сұрақтарға толық жауап беріп айтса- 1 балл |
Слайд Сурет Слайд |
|||||||||||
|
Ортасы |
1- Тапсырма Жұптық жұмыс. “Екі жақты түсіндірме күнделігі” әдісі Термин атауы Мағынасы 1.Еңбек - адамның белгілі бір мақсатқа жету үшін ақыл-ойы мен дене күшін жұмсап, қоғамға пайдалы өнім немесе қызмет жасау әрекеті. Еңбек-адамның жұмыс істеуі, бір нәрсе өндіруі немесе қызмет көрсетуі. 2.Еңбек ресурстары елдің немесе белгілі белгілі бір аумақтаың қоғамдық пайдалы еңбекке жарамды, жұмыс істеуге қабілетті халық. 3.Еңбекке қабілетті халық Еңбекке қабілетті халық белгіленген еңбек жасындағы және денсаулық жағдайы бойынша еңбек қызметін атқара алатын халық бөлігі. 4.Еңбек өнімділігі Белгілі бір уақыт ішінде бір жұмысшының немесе ұжымның өндірген өнім мөлшері 5.Жұмыссыздық Еңбекке қабілетті, жұмыс істегісі келетін, біорақ белгілі себептермен жұмыс таба алмай жүргін халықтың жағдайы 6.Өз бетінше жұмыспен қамтылуы Жалдамалы жұмысшы болмай, өз еңбегі арқылы табыс таба алатын, жеке ісін жүргізетін адамдар тобы
1.Қазақстан халқының саны - 19169 631 адам 2024 жыл 2.Еңбек ресурстары қанша адам құрайды 10,29 миллон адам Еңбек күші 9, 3 пайыз 3.Жұмыссыздар саны 450мың 4,6 пайыз Еңбекке жарамсыздар саны 4669631 адам, 32 ,4 пайызды құрайды.
Бірінші елдің халық саны 9230000 адамды құрайды оның ішінде жасөспірімдердің саны 2534000 адам, ал қарттардың саны 1245000 адамды құрайды Екінші елде халық саны 7450000 адам, жасөспірімдер саны 1253000 қарттар саны 350000 адамды құрайды. Осы екі елдің еңбек ресурсын салыстырыңыздар және еңбек ресурсымен қамтамассыз етілуіне баға беріңіздер. 4-тапсырма: Терминологиялық сәйкестендіру ЕБҚ Төмендегі ұғымдар мен олардың анықтамаларын сәйкестендіріңіз.
5-Тапсырма жеке жұмыс WORDWALL
|
Бейнеролик Слайд Тапсырманы орындайды
Интернет желісі арқылы мәлеметтерді іздейді Тапсырманы орындайды.
Тапсырманы орындайды.
Тапсырманы орындайды.
Тапсырманы орындайды.
|
Еңбек ресутарының терминге анықтама береді 1 балл
Қазақстан халқының саны анықтайды 1б Еңбек ресурстары саны біледі 1б Жұмыссыздар саын анықтайды 1б
Экономикалық белсенді халық, ересектер санын анықтаңыздар.1б екі елде жастық құрам бойынша салыстыру. төртінші қадам қорытынды баға беру.1б
Сұрақтарға толық дұрыс жауап берілсе 2 балл
Терминологияны сәйкестендіреді анықтамаға 1б
Тапсырманы орындайды 1б |
http://ikitap.kz/audiobook/5189-kerqula_atty_kendebaj/5189-kerqula_atty_kendebaj Оқулық
Wordwall https://wordwall.net › ru-kz
|
|||||||||||
|
Сабақтыңсоңы
|
Рефлексия. «Бағдаршам» Бүгінгі сабақты түсінбедім - Қызыл Сабақтың кейбір тұсын түсіндім - Сары Бүгінгі сабақ маған ұнады, барлығын түсіндім- Жасыл. Үйге тапсырма: 1.Еңбек ресурстарының сандық және сапалық құрамы тақырыбын оқып келу. 2.Дәлелдер мен фактілер келіре отырып, 4- сызбаға пікір білдіру |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|
Мұғалімнің ауызша кері байланысы |
Ақпарат іздестіру кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау |
шағым қалдыра аласыз














