Бекітемін________________________
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Қызылқұм жалпы білім беретін мектеп» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
География |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
3.4. Биосфера |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Нуралы Ақжарқын Маханбетқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
08.01.2026ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 а,ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Биосфера және оның құрамдас бөліктері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7. 3. 4. 1 биосфераның құрамын, құрылымын, шекаралары мен қасиеттерін анықтайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар биосфераның құрамын, құрылымын, шекараларын және негізгі қасиеттерін анықтап, тірі ағзалардың Жер қабықтарымен байланысын түсіндіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Заң және тәртіп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дәйексөз |
«Талап бар жерде тәртіп бар» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин 3 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару
Тренинг «Транслитерация» Оқушылар транслитерация тренингі арқылы мақалдар мен мәтелдерді орысшаға аударады
Өткенге шолу ІІ тоқсан бойынша өткен ақпараттар бойынша сұрақтарға жауап береді «Викторина» әдісі
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды
Оқушылар «Транслитерация» тренингі арқы сабақтың басында қолайлы атмосфералық ахуал қалыптастыра ды
«Викторина» әдісі арқылы Өткенге шолу кезеңі бойынша сұрақтарға жауап береді. Жауабы
1
– B |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды
Дескриптор Жалпы:2 балл 1.Викторина сұрақтарына дұрыс жауап беріп, гидросфера мен дүниежүзілік мұхит тақырыптары бойынша білімін көрсетеді – 2 балл
|
https://wordwall.net/resource/104931446
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
3 мин
3 мин
8 мин
1 мин
1 мин
8 мин
6 мин |
«Адал азамат» бағдарламасы аясында жас ұрпақтың бойында ұлттық құндылықтарды қалыптастыруға бағытталған нақты мысал келтіріледі. «Талап бар жерде тәртіп бар» Дәйексөзіне мысалдар келтіреледі
Жаңа сабақ «Сөздер байланысы» әдісі Оқушылар жаңа тақырыпты сөздер байланысы әдісі арқылы сабақтың тақырыбы анықталады ТІРШІЛІК + ҚАБАТ Бүгін сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ?
Мағынаны тану «INSERT» әдісі (көре отырып белгілейді) Бейнероликті көру кезінде кесте толтырады:
ЖИ мүмкіншілігі пайдаланып жасалынған бейнеролик Бейнеролик тақырыбы: Биосфераның құрамдас бөліктері
№1.Тапсырма «Мәтінмен жұмыс» әдісі (ТЖ) Топтық жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар ЖИ мүмкіншілігі арқылы жасалынған тапсырманы мәтіннің көмегімен орындайды
ҚЫЗЫҚ ЕКЕН Биосфера қабаты бойынша қызықты ақпараттар таныстыралады
КАРТАМЕН ЖҰМЫС Материктер мен мұхиттар бойынша картамен жұмыс №2. Тапсырма «Қателерді анықта» әдісі (ЖТ)Жеке жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар қатені анықта әдісі арқылы тапсырманы орындайды Биосфера – Жердің жансыз қабығы болып табылады. Биосфера тек литосфераның терең қабаттарын қамтиды және тірі организмдер атмосферада тіршілік ете алмайды. Биосфера ұғымын ғылымға ХХ ғасырда орыс ғалымы В.И. Вернадский алғаш енгізген. Ол биосфераны тек жансыз заттардан тұрады деп есептеген. Биосфераның жоғарғы шекарасы шамамен 100 км биіктікте орналасқан, ал төменгі шекарасы 20 км тереңдікке дейін жетеді. Биосфераның қалыңдығы 200 км-ден асады. Биосфера құрамына тірі зат, сірескен зат және биогенді заттар кірмейді. Тірі организмдер заттардың айналымына қатыспайды. Биосфера тұйық жүйе болып табылады, ол Күн энергиясына тәуелді емес. Биосферада өзін-өзі реттеу қасиеті болмайды және алуан түрлілік кездеспейді.
№3. Тапсырма (ЖТ)Жеке тапсырма «Quizz» әдісі Оқушылар тақырыпты quizz әдісі арқылы тақырыпты бекітеді
|
Апта дәйексөзі және құндылыққа байланысты нақты мысалдар келтіреді
Оқушыларға «Сөздер байланысы» әдісі арқылы сабақтың тақырыбы анықталады. Сабаққа мақсат қояды
Insert әдісі арқылы тақырып бойынша бұрын білетін ақпараттарын белгілеп жаңа ақпараттарды анықтайды
Оқушылар мәтінмен жұмыс әдісі арқылы тапсырманы орындайды
Тақырып бойынша қызық информация беріледі
Оқушылар картамен жұмыс орындайды Оқушылар қатені анықта әдісі арқылы тапсырманы орындайды
Оқушылар «Quizz» әдісі бойынша сұрақтарға жауап береді
|
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Дескриптор. Жалпы 3 балл 1. Биосфера компонентінің анықтамасын дұрыс түсіндіреді – 1 балл 2.Берілген компоненттің ерекшеліктерін атап, нақты мысал келтіреді – 1 балл 3.Топтық жұмыс барысында ойды жүйелі, түсінікті жеткізеді және тапсырманы талапқа сай орындайды – 1 балл
Дескриптор. Жалпы 3 балл 1. Мәтіндегі қате тұжырымдарды дұрыс анықтайды – 1 балл 2.Қате ақпаратты ғылыми тұрғыда дұрыс нұсқамен түзетеді – 1 балл 3.Жауаптарын жүйелі, нақты әрі түсінікті түрде жазады – 1 балл
Дескриптор Жалпы 2 балл 1. Биосфераға қатысты сұрақтардың кемінде жартысына дұрыс жауап береді. 1 балл 2.Биосфера компоненттері мен қасиеттерін ажырата алады. 1 балл |
Мәтіні төменде тұр https://geo-301.my.canva.site/by5y02ar35842z83
https://geo-301.my.canva.site/by5ynwa0f1t36fs6
https://wordwall.net/resource/104932860
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «3–2–1» әдісі 3 жаңа ақпарат 2 қызық нәрсе
1 әлі де сұрағым бар
дүние
Үйге тапсырма Тақырыпты оқу |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
https://geo-301.my.canva.site/3-2-1
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
География пәні: Биосфера және оның құрамдас бөліктері
География пәні: Биосфера және оның құрамдас бөліктері
Бекітемін________________________
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Қызылқұм жалпы білім беретін мектеп» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
География |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
3.4. Биосфера |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Нуралы Ақжарқын Маханбетқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
08.01.2026ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 а,ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Биосфера және оның құрамдас бөліктері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7. 3. 4. 1 биосфераның құрамын, құрылымын, шекаралары мен қасиеттерін анықтайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар биосфераның құрамын, құрылымын, шекараларын және негізгі қасиеттерін анықтап, тірі ағзалардың Жер қабықтарымен байланысын түсіндіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Заң және тәртіп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дәйексөз |
«Талап бар жерде тәртіп бар» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин 3 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару
Тренинг «Транслитерация» Оқушылар транслитерация тренингі арқылы мақалдар мен мәтелдерді орысшаға аударады
Өткенге шолу ІІ тоқсан бойынша өткен ақпараттар бойынша сұрақтарға жауап береді «Викторина» әдісі
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды
Оқушылар «Транслитерация» тренингі арқы сабақтың басында қолайлы атмосфералық ахуал қалыптастыра ды
«Викторина» әдісі арқылы Өткенге шолу кезеңі бойынша сұрақтарға жауап береді. Жауабы
1
– B |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды
Дескриптор Жалпы:2 балл 1.Викторина сұрақтарына дұрыс жауап беріп, гидросфера мен дүниежүзілік мұхит тақырыптары бойынша білімін көрсетеді – 2 балл
|
https://wordwall.net/resource/104931446
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
3 мин
3 мин
8 мин
1 мин
1 мин
8 мин
6 мин |
«Адал азамат» бағдарламасы аясында жас ұрпақтың бойында ұлттық құндылықтарды қалыптастыруға бағытталған нақты мысал келтіріледі. «Талап бар жерде тәртіп бар» Дәйексөзіне мысалдар келтіреледі
Жаңа сабақ «Сөздер байланысы» әдісі Оқушылар жаңа тақырыпты сөздер байланысы әдісі арқылы сабақтың тақырыбы анықталады ТІРШІЛІК + ҚАБАТ Бүгін сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ?
Мағынаны тану «INSERT» әдісі (көре отырып белгілейді) Бейнероликті көру кезінде кесте толтырады:
ЖИ мүмкіншілігі пайдаланып жасалынған бейнеролик Бейнеролик тақырыбы: Биосфераның құрамдас бөліктері
№1.Тапсырма «Мәтінмен жұмыс» әдісі (ТЖ) Топтық жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар ЖИ мүмкіншілігі арқылы жасалынған тапсырманы мәтіннің көмегімен орындайды
ҚЫЗЫҚ ЕКЕН Биосфера қабаты бойынша қызықты ақпараттар таныстыралады
КАРТАМЕН ЖҰМЫС Материктер мен мұхиттар бойынша картамен жұмыс №2. Тапсырма «Қателерді анықта» әдісі (ЖТ)Жеке жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар қатені анықта әдісі арқылы тапсырманы орындайды Биосфера – Жердің жансыз қабығы болып табылады. Биосфера тек литосфераның терең қабаттарын қамтиды және тірі организмдер атмосферада тіршілік ете алмайды. Биосфера ұғымын ғылымға ХХ ғасырда орыс ғалымы В.И. Вернадский алғаш енгізген. Ол биосфераны тек жансыз заттардан тұрады деп есептеген. Биосфераның жоғарғы шекарасы шамамен 100 км биіктікте орналасқан, ал төменгі шекарасы 20 км тереңдікке дейін жетеді. Биосфераның қалыңдығы 200 км-ден асады. Биосфера құрамына тірі зат, сірескен зат және биогенді заттар кірмейді. Тірі организмдер заттардың айналымына қатыспайды. Биосфера тұйық жүйе болып табылады, ол Күн энергиясына тәуелді емес. Биосферада өзін-өзі реттеу қасиеті болмайды және алуан түрлілік кездеспейді.
№3. Тапсырма (ЖТ)Жеке тапсырма «Quizz» әдісі Оқушылар тақырыпты quizz әдісі арқылы тақырыпты бекітеді
|
Апта дәйексөзі және құндылыққа байланысты нақты мысалдар келтіреді
Оқушыларға «Сөздер байланысы» әдісі арқылы сабақтың тақырыбы анықталады. Сабаққа мақсат қояды
Insert әдісі арқылы тақырып бойынша бұрын білетін ақпараттарын белгілеп жаңа ақпараттарды анықтайды
Оқушылар мәтінмен жұмыс әдісі арқылы тапсырманы орындайды
Тақырып бойынша қызық информация беріледі
Оқушылар картамен жұмыс орындайды Оқушылар қатені анықта әдісі арқылы тапсырманы орындайды
Оқушылар «Quizz» әдісі бойынша сұрақтарға жауап береді
|
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Дескриптор. Жалпы 3 балл 1. Биосфера компонентінің анықтамасын дұрыс түсіндіреді – 1 балл 2.Берілген компоненттің ерекшеліктерін атап, нақты мысал келтіреді – 1 балл 3.Топтық жұмыс барысында ойды жүйелі, түсінікті жеткізеді және тапсырманы талапқа сай орындайды – 1 балл
Дескриптор. Жалпы 3 балл 1. Мәтіндегі қате тұжырымдарды дұрыс анықтайды – 1 балл 2.Қате ақпаратты ғылыми тұрғыда дұрыс нұсқамен түзетеді – 1 балл 3.Жауаптарын жүйелі, нақты әрі түсінікті түрде жазады – 1 балл
Дескриптор Жалпы 2 балл 1. Биосфераға қатысты сұрақтардың кемінде жартысына дұрыс жауап береді. 1 балл 2.Биосфера компоненттері мен қасиеттерін ажырата алады. 1 балл |
Мәтіні төменде тұр https://geo-301.my.canva.site/by5y02ar35842z83
https://geo-301.my.canva.site/by5ynwa0f1t36fs6
https://wordwall.net/resource/104932860
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «3–2–1» әдісі 3 жаңа ақпарат 2 қызық нәрсе
1 әлі де сұрағым бар
дүние
Үйге тапсырма Тақырыпты оқу |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
https://geo-301.my.canva.site/3-2-1
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















