ГЕОГРАФИЯ ПӘНІНЕН САБАҚ ЖОСПАРЫ. "ГЕОГРАФИЯЛЫҚ АҚПАРАТТЫҚ ЖҮЙЕЛЕР"

Тақырып бойынша 11 материал табылды

ГЕОГРАФИЯ ПӘНІНЕН САБАҚ ЖОСПАРЫ. "ГЕОГРАФИЯЛЫҚ АҚПАРАТТЫҚ ЖҮЙЕЛЕР"

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспарын мектеп және колледждің география пәні мұғалімдері пайдалана алады
Материалдың қысқаша нұсқасы

ОРТА БІЛІМНЕН КЕЙІНГІ, ТЕХНИКАЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІПТІК БІЛІМ БЕРУ ҰЙЫМДАРЫНА АРНАЛҒАН ПЕДАГОГТІҢ САБАҚ ЖОСПАРЫ


Сабақтың тақырыбы:

Географиялық ақпараттық жүйелер

Модуль/ пән

География

Дайындаған педагог

Ниетбаева Кабира Туремуратовна

Күні

19.11.2020

Жалпы мәліметтер:

Оқу жылы

2020-2021

Курс

1

Топ

БК-105

Сабақ типі:

Аралас сабақ

Сабақ мақсаты:

Географиялық ақпараттық жүйенің географиялық ерекшеліктерін талдау, баға беру.

Бағалау критерийлері:

1. Географиялық ақпараттық жүйенің географиялық ерешелігін анықтайды

2. Картограмма, картодиаграмма әдістерін практикалық тұрғыда түсінеді

Сабақты жабдықтау

Тест тапсырмалары, оқулық, суреттер, слайд

Пәнаралық байланыстар

Информатика, математика

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурс

Сабақтың басы

  1. Сабақ тақырыбымен танысу, жазу

  2. Сабақ тақырыбы бойынша жоспарымен танысу, жазу

Жоспар:

1. Географиялық ақпараттық жүйенің географиялық ерешелігі

2. Картограмма, картодиаграмма әдістері

Ұсынылған жазбалар

Сабақтың ортасы

1. Топтық тапсырмалар.

1-топ. Берілген картограммаларды пайдалана отырып тапсырмалар орындау, түсіндіру.










1. Берілген картограмма бойынша орыстар тығыз орналасқан Қазақстанның 3 обылысын жазу.

А) Ақтөбе облысы Д) Солтүстік Қазақстан облысы

В) Қостанай облысы Е) Павлодар облысы

С) Алматы облысы

Қазақстандағы туудың жиындық коэффициенті

(1 әйелге шаққандағы туылған бала саны)



2. Берілген картограмма бойынша Қазақстанда туудың жиындық коэффициентінен туу көрсеткіші жоғары 3 облысын жазу.

А) Атырау облысы Д) Солтүстік Қазақстан облысы

В) Қостанай облысы Е) Қызылорда облысы

С) Түркістан облысы










3. Берілген картодиаграмма бойынша тауып жазу.

А) Қазақстанның қала халқы көп 3 облысы

Б) Қазақстанның ауыл халқы аз 3 облысын

2- топ. Берілген тест тапсырмалары арқылы, картограмма мен картодиаграмма әдістерінің мәнін түсіндіру.

1. Абсолюттік статистикалық мәліметтерді әкімшілік бөліну бірліктері картограмма түрінде көрсету

А) Картодиаграмма әдісі В) Картограмма әдісі

С) Картодиаграмма және картограмма әдістері

2. Картодиаграмма әдісінің шартты белгілері бола алатын 3 дұрыс жауап:

А) Геометриялық пішіндер, диаграммалар

В) Бояу және штрих

С) Нүктелер

Д) Бағаналы, шеңберлі диаграммалар

Е) Үшбұрыш, шаршы, шеңберлер

3. Картограммадағы түстің қою болуы білдіреді:

А) Көрсеткіш мәнінің жоғарылығын

В) Көрсеткіш мәнінің төмендігін

С) Көрсеткіш мәнінің жоғары-төмендігін

Д) Барлық жауап дұрыс

4. Бір картада картограмма және картодиаграмма әдістерін бірдей қолдануға бола ма?

А) Болады В) Болмайды

5. Салыстырмалы түрде нақты әрі көп ақпарат бере алады:

А) Картодиаграмма әдісі В) Картограмма әдісі

3-топ. Берілген суреттер бойынша картограмма мен картодиаграмма әдістерін ажырату, түсіндіру.

1. Картограмма мен картодиаграмма әдістерін ажырату

І. Украина халқының орналасу тығыздығы

А) Картодиаграмма әдісі

В) Картограмма әдісі

С) Картодиаграмма және

картограмма әдістері

ІІ. Дүние жүзі бойынша темір кенін өндіру

А) Картодиаграмма әдісі

В) Картограмма әдісі

С) Картодиаграмма және

картограмма әдістері

ІІІ. Дүние жүзінің су ресурстары

А) Картодиаграмма әдісі

В) Картограмма әдісі

С) Картодиаграмма және

картограмма әдістері


Тапсырма жазылған слайдтар


Сабақтың соңы

1. Топтық жұмыстар презентациясы

2. Студенттер жауабын слайдтағы дұрыс жауаптармен сәйкестендіру

3. «Зияткерлік әңгіме» әдісі бойынша сабақты қорытындылау.

- Сабақта не қиын болды (не оңай)?

- Не қызық (қызық емес)?

- Не түсіндің (түсінбедің)?

Презентация


Слайд



Үйге тапсырма

Картограмма әдісі мен картодиаграмма әдістерінің артықшылықтарын анықтау, түсіндіру (Кластер немесе Венн диаграммасы түрінде орындау)

Әдебиеттер

Дерек көздері:

1. Каймулдинова К., Абилмажинова С., Саипов А.География. Жалпы білім беретін мектептердің жаратылыстану-матаматикалық бағытындағы 10-сыныптарға арналған оқулық. Алматы: Мектеп, 2019 ж. §5-6 (20-35 беттер)

Саралау

Барлық студенттер біледі: Картодиаграмма мен картограмма әдістерін суреттер бойынша ажырата алады, мәліметті түсіндіреді.

Көпшілік студенттер біледі: Картодиаграмма мен картограмма әдістерінің мәнін түсінеді.

Кейбір студенттер: Картодиаграмма мен картограмма әдістерін қолдана отырып, шығармашылық тапсырмаларды орындай алады.

Бағалау

1. Топтық жұмысқа қатысу белсенділігі.

2. Топтық жұмысты қорғай алуы.

3. Мысал, дәлелдерді қолдануы




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.05.2021
1381
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі