Модуль атауы/
пән
|
География
|
Күні: 02.10.2020
|
Оқытушы: Ниетбаева Кабира Туремуратовна
|
Курс:
1
|
топ:
БК-105
|
Сабақтың
номері
№7-8
|
Сабақтың
типі: Аралас
|
Мамандық: 0105000 «Бастауыш білім беру»
|
Біліктілік: 0105013 «Бастауыш білім беру
мұғалімі»
|
Оқыту
нәтижесі
(оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
Географиялық
аудандастыру әдістерін әртүрлі қолдану, географиялық сараптама
жасау.
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Географиялық
аудандастыру әдістері
|
Сабақтың
мақсаты
|
Зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру
әдістерін қолданады.
|
Бағалау
критерийі
(оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
-
Аудандастыру әдістерін
біледі.
-
Нысандарды әртүрлі
категориялары бойынша аудандастырады
|
Тілдік
мақсат
|
Аудандастыру,
геоморфологиялық аудандастыру, гидрологиялық
аудандастыру
|
Құндылықтарды
игерту
(ұлттық және жалпы
адамзаттық құндылықтарды көрсетіңіз)
|
Сыйластық,
ашықтық
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Математика, экономикалық география
|
Алдыңғы
меңгерілген
|
Сандық және сапалық зерттеу
әдістер
|
Оқыту әдістері,
тәсілдері, педагогикалық техникалар
|
«Атаулар кестесі», АКТ, «Ашық әңгіме»
әдісі
|
Қажетті құрал- жабдықтар
|
Презентация, ZOOM
платформасы
|
Интернеттегі білім
ресурстары
|
https://youtu.be/UhQuj9QI5r0
|
Қолданылған әдебиеттер
тізімі
(негізгі және қосымша
әдебиеттер)
|
Каймулдинова К.,
Абилмажинова С., Саипов А.География. Жалпы білім беретін
мектептердің жаратылыстану-матаматикалық бағытындағы 10-сыныптарға
арналған оқулық. Алматы: Мектеп, 2019 ж. §4 (15-17 беттер)
|
САБАҚ ЖОСПАРЫНЫҢ
КОНСПЕКТІСІ
|
Сабақтың барысы
|
Уақыты
(минут)
|
Жоспарланған
іс-әрекеттер
|
Ресурстар
|
1.Ұйымдастырушы,
ынталандырушы кезең
|
0-5
|
Психологиялық ахуал
тудыру.
1. «Атаулар кестесі».
Студенттерге «аудандастыру», «әдіс», «зерттеу» деген атауларды
ұсыну және атаулар туралы: менің
білімім, мағлұматтарым, түсініктерім ... ойларын ортаға
салу.
2. Студенттер жауабын
«Аудандатыру» дегеніміз не, қалай түсінесің? Деген сұраққа жауап
алу арқылы толықтыру, жаңа тақырыппен
байланыстыру.
3. Бейнесабақ арқылы
аудандастыру туралы түсінік беру
|
Презентация
|
2.
Іс- әрекет кезеңі
|
5-35
|
Тақырып мазмұнын
ашуға байланысты таппсырмалар.
1.
Қазақстанның
әкімшілік-аумақтық картасы бойынша сұрақтар арқылы
жұмыс.
-
Картада Қазақстанның әкімшілік аумағы қалай
көрсетілген?
-
Түрлі-түсті бояулар нені
білдіреді?
-
Оларды не себепті бөлген?
-
Қазақстанды экономикалық тұрғыдан
аудандастыру.
|
Презентация
Презентация
|
2. Дүниежүзі картасымен
жұмыс.
Таулар
|
Жазықтар
|
Аласа тау
лар
|
Орташа биік
таулар
|
Биік
таулар
|
Ойпат
тар
|
Қыраттар
|
Үс
Тірт
тер
|
Геоморфологиялық аудандастыруды
біледі;
3.
Африканы
гидрологиялық тұрғыдан
аудандастыру.
А) Үнді мұхиты алабы
өзендері
Ә) Атлант мұхиты алабы
өзендері
4.
Өзіміз тұрған
елді-мекенді аудандастыруға
болатынын ауызша түсіндіру.
Мысалы: Ақтөбе қаласы, қаланы
5,8,11,12 ықшамаудандар, тұрғындар қалашығы,
ескі
қала бөлігі, Батыс-2
ауданы, қаланың Астана және Алматы бөлігі және
т.б. белгілері бойынша
жіктейді.
Өзің тұратын ауыл
немесе қаланы қалай жіктейді?
|
Презентация
Презентация
Презентация
|
3. Сабақты қорытындылау
мен рефлексия
|
35-45
|
1.
«Ашық әңгіме» әдісі
Аудандастыру
арқылы.......................анықтаймыз,
.......көрсетміз,.......айта аламыз, ...........сипаттаймыз.
|
|
Саралау
Барлық студенттер біледі:
Аудандастыру әдістерін
біледі.
Көпшілік студенттер біледі:
Нысандарды әртүрлі
категориялары бойынша аудандастырады
Кейбір студенттер: Жүргізілген жұмыстар бойынша нақты
қорытынды жасай алады.
|
Бағалау
1. Сұрақтарға
жауабы.
2. Картаны дұрыс оқи
алуы.
3. Мысал, дәлелдерді
қолдануы, қорытынды жасай алуы
|