|
Бөлім |
Географияны зерттеу әдістері |
|
|
Педагогтың аты- жөні |
. |
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы |
Географиялық дерек көздері |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.1.3 -географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар |
|
|
Сабақтың мақсаты |
саяхатшылар мен зерттеушілердің жүріп өткен бағытын анықтайды; саяхатшылар мен зерттеушілердің жүріп өткен бағытындағы географиялық нысандарды кескін картаға түсіреді; саяхатшылар мен зерттеушілердің саяхатының маңыздылығын көрсетеді. |
|
|
Құндылықтар |
Еңбек және кәсіби біліктілік: Еңбекті, өзінің және басқалардың еңбек нәтижелерін бағалау |
|
|
|
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер (айтылым және жазылым дағдылары) |
|||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы |
. Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл. |
Оқушы өз жұбын |
«Кіру билеттері» |
|
|
|
.Ұйымдастыру кезеңі |
табады |
|
|
|
|
а)сәлемдесу ,сабаққа дайындығын тексеру б)географикалық әдістер бейнеленген әдістер суреттерін құрастыру арқылы топқа бөлу |
Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап |
||
|
|
в) миға шабуыл |
орындайды |
|
|
|
|
-географикалық карталар қандай болып бөлінеді? |
|
|
|
|
|
- неліктен деп ойлайсыз Оқу мақсатымен, тілдік мақсатпен танысады; |
|
|
|
|
|
Жетістік критерийлерін болжайды; |
|
|
|
|
|
Жетістік критерийлерімен танысады. |
|
|
|
|
|
Кластер құру: Қорқыт Сұрақтар: |
|
|
|
|
Ортасы |
Білімді өзектеу Жаңа тақырыпты түсіндіру Түйінді ұғымдарды жазып алу 1-тапсырма Берілген картасызбада саяхатшылардың зерттеу жолдары көрсетілген. Васко да Гама және Фернан Магелланның саяхат жолдары |
|
Смаликтер |
|
|
|
Слайдта |
арқылы |
||
|
|
көрсетілген |
ҚБ өзін өзі |
||
|
|
ресурстарды |
бағалау |
||
|
|
талқылайды |
|
||
|
|
Видеороликтан |
|
||
|
|
тақырыпқа сай |
|
||
|
|
берілген |
|
||
|
|
түсініктерді |
|
||
|
|
дамыту арқылы, |
|
||
|
|
мәтіндегі |
|
||
|
|
тапсырмаларды |
|
||
|
|
а . Картасызбадағы саяхатшылардың жүрген жолын және негізгі географиялық нысандарды кескін картаға түсіріңіз. б . Осы саяхаттардың маңыздылығын көрсетіңіз. Д -картадан Васко да Гамманың жүріп өткен бағытын анықтайды; - саяхатшының жүріп өткен бағытындағы географиялық нысандарды кескін картаға түсіреді; -саяхаттың маңыздылығын көрсетеді; -картасызбадан Ф. Магелланның жүріп өткен бағытын анықтайды; -саяхатшының жүріп өткен бағытындағы географиялық нысандарды кескін картаға түсіреді; -саяхаттың маңыздылығын көрсетеді. Топ бірін –бірі бағалайды Торлы диаграмма әдісі ( топтық жұмыс) |
орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады |
|
1. Флипчарт, фломастер
|
|
|
І-топ Географикалық карталармен жұмыс ІІ-топ Географикалық дерек көздерге сиапттамалар беру ІІІ-топ Табиғатты танудың жолдарын атаңдар ҚБ бағалау Кері байланыс беру Барлық оқушылар: Негізгі ұғымдарға түсінік береді. Карта- Атлас- Деректі фильм- Экспедиция- Геолог- Аэрофото- Оқушылардың басым бөлігі: Суреттерді қолданып тадау жасайды: Венн диаграммасы
е Кейбір оқушылар: |
|
ҚБ «Бәрекелді, әттеген-ай» Бағалау парақшасын толтырады. ҚБ Бағдаршам |
|
|
Атауы |
Жасалуы |
|
глобус |
|
|
карта |
|
|
|
Географикалық дерек көздерді пайдаланып қолжетімді өз жобасын ұсынады: Бағалау критерийі Дискриптор
2.Географиялық дерек көздермен жұмыс жасай біледі.
Кері байланыс «өз ойым» |
|
|
|
|
К «Түйін сөз» стратегиясы
4 – қадам: Олар бүгінгі сабақта не түсінді? Бүгінгі сабақ қандай жаңалықтарға толы болды? Алдағы сабаққа ұсынысы қандай?Оқушылар осы сұрақтарға жауап береді. |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|
|
Мысалы, Бір дегенім – білім. Бүгін меннақыл сөздердің мағынасын ашып,орынды қолдануды білдім. Екі дегенім- ертеңге сенім.Осындай нақыл сөздер тұрғанда қазақтың баласы ұлттың тілін,дінін құрметтеп өтеді.Келесі сабақта нақыл сөздерден кітапша жасап әкелсек деген ұсынысым бар. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Географиялық дерек көздері
Географиялық дерек көздері
|
Бөлім |
Географияны зерттеу әдістері |
|
|
Педагогтың аты- жөні |
. |
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы |
Географиялық дерек көздері |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.1.3 -географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар |
|
|
Сабақтың мақсаты |
саяхатшылар мен зерттеушілердің жүріп өткен бағытын анықтайды; саяхатшылар мен зерттеушілердің жүріп өткен бағытындағы географиялық нысандарды кескін картаға түсіреді; саяхатшылар мен зерттеушілердің саяхатының маңыздылығын көрсетеді. |
|
|
Құндылықтар |
Еңбек және кәсіби біліктілік: Еңбекті, өзінің және басқалардың еңбек нәтижелерін бағалау |
|
|
|
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер (айтылым және жазылым дағдылары) |
|||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы |
. Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл. |
Оқушы өз жұбын |
«Кіру билеттері» |
|
|
|
.Ұйымдастыру кезеңі |
табады |
|
|
|
|
а)сәлемдесу ,сабаққа дайындығын тексеру б)географикалық әдістер бейнеленген әдістер суреттерін құрастыру арқылы топқа бөлу |
Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап |
||
|
|
в) миға шабуыл |
орындайды |
|
|
|
|
-географикалық карталар қандай болып бөлінеді? |
|
|
|
|
|
- неліктен деп ойлайсыз Оқу мақсатымен, тілдік мақсатпен танысады; |
|
|
|
|
|
Жетістік критерийлерін болжайды; |
|
|
|
|
|
Жетістік критерийлерімен танысады. |
|
|
|
|
|
Кластер құру: Қорқыт Сұрақтар: |
|
|
|
|
Ортасы |
Білімді өзектеу Жаңа тақырыпты түсіндіру Түйінді ұғымдарды жазып алу 1-тапсырма Берілген картасызбада саяхатшылардың зерттеу жолдары көрсетілген. Васко да Гама және Фернан Магелланның саяхат жолдары |
|
Смаликтер |
|
|
|
Слайдта |
арқылы |
||
|
|
көрсетілген |
ҚБ өзін өзі |
||
|
|
ресурстарды |
бағалау |
||
|
|
талқылайды |
|
||
|
|
Видеороликтан |
|
||
|
|
тақырыпқа сай |
|
||
|
|
берілген |
|
||
|
|
түсініктерді |
|
||
|
|
дамыту арқылы, |
|
||
|
|
мәтіндегі |
|
||
|
|
тапсырмаларды |
|
||
|
|
а . Картасызбадағы саяхатшылардың жүрген жолын және негізгі географиялық нысандарды кескін картаға түсіріңіз. б . Осы саяхаттардың маңыздылығын көрсетіңіз. Д -картадан Васко да Гамманың жүріп өткен бағытын анықтайды; - саяхатшының жүріп өткен бағытындағы географиялық нысандарды кескін картаға түсіреді; -саяхаттың маңыздылығын көрсетеді; -картасызбадан Ф. Магелланның жүріп өткен бағытын анықтайды; -саяхатшының жүріп өткен бағытындағы географиялық нысандарды кескін картаға түсіреді; -саяхаттың маңыздылығын көрсетеді. Топ бірін –бірі бағалайды Торлы диаграмма әдісі ( топтық жұмыс) |
орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады |
|
1. Флипчарт, фломастер
|
|
|
І-топ Географикалық карталармен жұмыс ІІ-топ Географикалық дерек көздерге сиапттамалар беру ІІІ-топ Табиғатты танудың жолдарын атаңдар ҚБ бағалау Кері байланыс беру Барлық оқушылар: Негізгі ұғымдарға түсінік береді. Карта- Атлас- Деректі фильм- Экспедиция- Геолог- Аэрофото- Оқушылардың басым бөлігі: Суреттерді қолданып тадау жасайды: Венн диаграммасы
е Кейбір оқушылар: |
|
ҚБ «Бәрекелді, әттеген-ай» Бағалау парақшасын толтырады. ҚБ Бағдаршам |
|
|
Атауы |
Жасалуы |
|
глобус |
|
|
карта |
|
|
|
Географикалық дерек көздерді пайдаланып қолжетімді өз жобасын ұсынады: Бағалау критерийі Дискриптор
2.Географиялық дерек көздермен жұмыс жасай біледі.
Кері байланыс «өз ойым» |
|
|
|
|
К «Түйін сөз» стратегиясы
4 – қадам: Олар бүгінгі сабақта не түсінді? Бүгінгі сабақ қандай жаңалықтарға толы болды? Алдағы сабаққа ұсынысы қандай?Оқушылар осы сұрақтарға жауап береді. |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|
|
Мысалы, Бір дегенім – білім. Бүгін меннақыл сөздердің мағынасын ашып,орынды қолдануды білдім. Екі дегенім- ертеңге сенім.Осындай нақыл сөздер тұрғанда қазақтың баласы ұлттың тілін,дінін құрметтеп өтеді.Келесі сабақта нақыл сөздерден кітапша жасап әкелсек деген ұсынысым бар. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


ескрипторлар
рекшеліктері












