Географиялық деректер базасын құрастыру

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Географиялық деректер базасын құрастыру

Материал туралы қысқаша түсінік
Қмж география 10 сынып
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім


Педагогтың аты-жөні

Ертаева Ш

Күні :16.09.25 ж


Сынып:8 А,В

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Географиялық деректер базасын құрастыруда ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың рөлі БЖБ№1

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.2.2.1- ақпараттық-коммуникациялық технологияны қолдана отырып, географиялық деректер базасын құрастырады


Сабақтың мақсаты


1.Ақпараттық-коммуникациялық технологияны пайдаланып, географиялық деректер базасын құрастыру.

2.Ақпараттық-коммуникациялық технологияны қолдана білу.

3. Географияялық ақпараттар жүйесінің түрлеріне,салаларына

түсінік беру.

Бағалау критерииі

Білу, – Географиялық деректер базасын құрастырудың

түсіну қажеттілігін біледі,түсінеді.

Қолдану - Географиялық деректер базасын құрастыруда АКТ-ны

қолдану.

Талдау – АКТ-ны қолданып алынған мәліметтерді

салыстырады,зерделейді,талдау жасайды.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Ұйымдастыру кезеңі:

1.Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу.

«Аялы алақан» әдісі бойынша жылулық,сенімділік,еркіндікті дамыту мақсатында психологиялық ахуал қалыптастыру.

«Мозаика»әдісі бойынша топқа бөлу.

Үй тапсырмасын сұрау.

«Допты лақтыру» әдісі бойынша үй тапсырмасын сұрау.

1.Картографиялық әдістерге мысал келтіріңдер?

2.Тақырыптық карталардың маңыздылығы неде?

3.Географияда қолданатын зерттеу әдістерін атаңдар?

Ширату жаттығуы: Оқушыларды сыни тұрғыдан ойландырту үшін «Ой қозғау» әдісі арқылы сұрақ қоямын. Осы сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбын айқындаймын.


Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қол шапалақ














Ұялы телефон

Және интернет желілері

Кітап


Ортасы

Жаңа тақырыпты ашу және оқушылардың қызығушылығын ояту мақсатында бейнеролик көрсету.



Тапсырма №1

Топтық жұмыс «Джигсо» әдісі

Әрбір топқа төмендегі тапсырмалар беріледі.

1 .Географиялық деректер базасының құрамдас бөліктерін атап, сипаттаңдар.

2. Географиялық ақпараттар жүйесі туралы не білесіңіз?

3. Сандық деректерді өндеудің кандай түрлерін білесіңіз?

4.Деректерді сапалық тұрғыдан өңдеу жане талдау үшін не қажет?

Бағалау критерийі

р/с

Дескрипторлар

+/-

Географиялык деректер базасының құрамдас бөліктерін атайды

1

Географиялыкдеректер базасының құрамдас бөліктерін атап, сипаттай алады.


Географиялық ақпараттар жүйесі туралы мәліметтерді

айтып,тұжы-

рымдайды.

2

Географиялық ақпараттар жүйесі туралы біледі


Сандық деректердің түрлерін анықтайды.

3

Сандық деректердің түрлерін ажырата алады


«Мағынаны тану»


Бүгінгі тақырыптарға байланысты топтарға әртүрлі тапсырмалар беріліп,оқушылар жеке орындайды.

1 топ . Кестемен жұмыс

Анықтамалық статистикалық деректерді пайдаланып, екі облыстың сандық деректерін төмендегі көрсеткіштер бойынша дәптерге кесте түрінде сызу.

Көрсеткіштер

Маңғыстау

ОҚО

Халық саны



Халықтың тығыздығы



Ауданы



Кала халқы



Ауыл халқы



2 топ. Графикалық жұмыс

Компьтерлік бағдарламаларды пайдаланып, сандық деректерді графикалық түрде өңдеу және оған талдау жасау.

Көрсеткіштер

2012

2013

2014

2015

2016

Халық саны

16,1

16,8

17,8

17,7

17,6

Туудыңжалпы коэф

(1000адамға)

22,69

22,79

23,13

22,66

23,03

Өлімнің жалпы коэф.

(1000 адамға)

8,51

7,98

7,57

7,48

7,44

3 топ .Термин сөздермен жұмыс

Геоақпараттық картографиялау________________________

Электрондық карталар_______________________________

Үш өлшемді компьютерлік модельдер__________________

Анимациялық кескіндер______________________________

Вертуалды картографиялау___________________________

ГЛОНАСС,GPS_____________________________________

4 топ. «Венн диаграммасы»арқылы топтастыру

Электронды карталар

Ұқсастығы

Виртуалдыкарталар

Айырмашылығы

Айырмашылығы





Бағалау критерийі

Тапсырма

Дескрипторлар

+/-

Сандық деректердің түрлерін атап ажыратады.

1

Сандық деректерді кесте түрінде

пайдалана алады


2

Сандық деректерді графикалық

түрде өңдей алады


Географиялық ақпараттар жүйесі

туралы толық біледі,түрлерін атап салыстыра алады.

3

Термин сөздерді атап,

ажырата алады


4

Карталардың түрлерін

салыстыра алады



Тапсырма №3

Жұптық жұмыс «Динамикалық шеңбер» әдісі

Оқушылар ішкі және сыртқы шеңберге бөлініп, төмендегі тақырыптар бойынша бір –біріне сұрақ қою аркылы такырыпты қорытындылайды.

1.ГАЖ-ң қамту аймағы және түрлері.

2.Сандық деректерді өңдеудің тәсілдері.

3.Географиялық деректер базасының құрамдас бөліктері.

Бағалау критерийі

р/с

Дескрипторлар

+/-

.ГАЖ-ң қамту аймағы және түрлерін атап,ажыратады


1

ГАЖ-ң түрлері және географиялы

деректер базасының құрамдас бөліктері туралы толық біледі.



Сандық деректерді өңдеудің тәсілдерін

біледі

2

Сандық деректерді өңдеудің тәсілдерін ажырата алады


3

Өз жұмысын сыныптастарымен талқылай алады




Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі













Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды

Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады

Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау






































ҚБ: «Баспалдақ» әдісі 1.Білімім төмен

2.Орташа 3.Орташадан жоғары 4. Жоғары

ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау

















Ашық сұрап-жауаптар

Сабақтыңсоңы


Екі түрлі түсініктеме күнделігі.

Оқушылардан дәптердің бетін (не таратылып берген парақты) ортасынан вертикаль сызықпен бөлу сұралады. Мәтінді оқу барысында олар:


Бөліктің оң жағына

Сол жағына

Мәтіндегі қатты әсер еткен тұстарды, үзінділерді жазады.

Сол әсер еткен үзінділер жайлы пікір жазады (нені еске түсіреді, себеп-салдары қандай, қандай сұрақ бар т.б.)


Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.


Рефлексия парағы

Үйге тапсырма

Үйге тапсырма:

БАҚ-тан тіл туралы мақала оқып,өз пікірін дайындау

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

«Географиялық зерттеу әдістері» бөлімі бойынша жиынтық бағалау


Тақырып

География ғылымының салалары. Географиялық зерттеу әдістерінің түрлері. Географиялық деректерді өңдеу және талдау.

Оқу мақсаты

        1. География ғылымы салаларындағы маңызды зерттеулерді анықтайды

        2. Далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады

        3. Сандық және сапалық географиялық деректерді өңдеп, талдайды.

Бағалау критерийі

Білім алушы

  • География ғылымы салаларындағы зерттеулердің маңыздылығын сипаттайды

  • Зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіреді

  • Сандық және сапалық деректерді өңдейді

Ойлау деңгейлері

Қолдану

Жоғары деңгей дағдылары

Орындау уақыты

20 минут

Тапсырма

1(а) Сурет бойынша географиялық зерттеу әдісін анықтаңыз.


Зерттеу әдісі

(b) Осы зерттеу әдісінің қазіргі кездегі географиядағы маңыздылығын түсіндіріңіз.


Shape1






2. Географиялық зерттеу әдістеріне интеллек-карта құрастырыңыз.

Shape2 Д

?

?

Теориялық

Зерттеу әдістері

алалық Картографиялық








Shape3

?


  1. Берілген деректерді пайдаланып, график құрыңыз және талдаңыз.


Айлар

Қ

А

Н

С

М

М

Ш

Т

Қ

Қ

Қ

Ж

Температура ºС

-15

-10

-7

+10

+17

+26

+32

+37

+28

+15

+1

-9


    1. Температурасы төмен болған мезгілді көрсетіңіз.

Shape4

    1. Температурасы жоғары болған мезгілді көрсетіңіз.

Shape5

    1. Температурасы төмен және жоғары болу себептерін анықтаңыз.

Shape6
Shape7


    1. Температураның өзгерісінің жергілікті жерге әсерін түсіндіріңіз.

Shape8
Shape9


Бағалау критерийі

Тапсырма

Дескриптор

Балл

Білім алушы

География ғылымы салаларындағы зерттеулердің маңыздылығын

сипаттайды.

1

географиялық зерттеу әдісін анықтайды;

1

зерттеу әдісінің қазіргі кездегі географиядағы маңыздылығын түсіндіреді;

1

Зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіреді.


2

далалық әдістің қолданылу мүмкіндігін

сипаттайды;

1

картографиялық әдістің қолданылу

мүмкіндігін сипаттайды;,

1

теориялық әдістің қолданылу мүмкіндігін

сипаттайды;

1

Сандық және сапалық деректерді өңдейді.


3

деректерге сәйкес график құрады;

1

температурасы төмен мезгілді көрсетеді;

1

температурасы жоғары мезгілді көрсетеді;

1

температураның өзгеру себептерін

анықтайды;

1

өзгерістің жергілікті жерге әсерін

түсіндіреді.

1

Жалпы балл

10




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
27.00.2025
69
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі