Бекітілді:________________________
Пәні: |
География |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: |
3.5. Табиғи –аумақтық кешендер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің тегі, аты |
Атамбаева С.К. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
20.01.2026 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 «в» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Географиялық қабықтың заңдылықтары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8. 3. 5. 2 географиялық қабық заңдылықтарының маңыздылығын түсіндіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар географиялық қабықтың негізгі заңдылықтарының (біртұтастық, зат пен энергия айналымы, зоналылық, ырғақтылық) маңыздылығын түсіндіріп, олардың табиғат пен адам өміріндегі рөлін нақты мысалдар арқылы дәлелдейді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықты дарыту |
Заң және тәртіп Құқықтық жүйе мен адам құқықтарының негіздерін білу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин
3 мин
|
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару
Өткенге шолу. Үй тапсырмасын сұрау. «Арқан тартыс» ойыны Үй тапсырмасы және тренингі 1-топқа арналған сұрақтар
2-топқа арналған сұрақтар
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды
«Арқан тартыс» әдісі арқылы Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді және қолайлы атмосфералық ахуал орнатады 1-топ
2-топ
|
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды
Дескриптор Жалпы:2 балл 1. 1-топ және 2-топ сұрақтарына жауап беру арқылы географиялық қабықтың құрамы мен құрылысын дұрыс анықтайды — 1 балл; 2.Негізгі географиялық ұғымдарды орынды қолданып, тақырыпты түсінгенін көрсетеді — 1 балл.
|
https://geo-301.my.canva.site/by8p3x87pj4sbbpb
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 2 мин
3 мин
3 мин
10 мин
1 мин
1 мин
8 мин
7 мин |
Жаңа сабақ Мағынаны тану «Түртіп алу» әдісі Оқушылар бейнеролик бойынша негізгі ақпараттарды дәптерге жазып отырады Бейнеролик тақырыбы: Географиялық қабықтағы заңдылықтар
№1.Тапсырма. «Себеп - салдар» әдісі (ЖЖ) Жеке жұмыс Оқушылар себеп – салдар әдісі арқылы Қытайдағы оқиғаны талдайды 1958 жылы Қытайда «Ұлы серпіліс» саясаты аясында ел басшысы Мао Цзэдунның бастамасымен «Төрт зиянкесті жою» атты ауқымды кампания іске асырылды. Бұл кампанияда шыбын, маса, егеуқұйрық және торғай зиянкес ретінде жарияланды. Билік торғайлар егінді жеп, ауыл шаруашылығына зиян келтіреді деп есептеді. Науқан барысында халық жаппай торғайларды жоюға жұмылдырылды. Адамдар құстардың ұяларын бұзып, оларды үркітіп, қонуына мүмкіндік бермей, әбден қалжырағанша қудалап өлтірді. Нәтижесінде Қытай аумағында миллиондаған торғай қырылды.Алайда бұл әрекет күтпеген экологиялық тізбекті өзгерістерге әкелді. Торғайлар жойылғаннан кейін шегірткелер мен басқа да зиянкес жәндіктердің саны күрт артты. Себебі оларды жеп отыратын табиғи реттеуші — құстар жоқ болды. Зиянкестер егін алқаптарын бұрынғыдан да көп зақымдап, ауыл шаруашылығы күйреді, өнім көлемі айтарлықтай азайды. Осының салдарынан 1959–1961 жылдары Қытайда ірі ашаршылық орын алды. Түрлі дереккөздерге сүйенсек, бұл кезеңде 20–30 миллионға жуық адам қаза тапты. Кейін Қытай билігі бұл саясаттың қателік болғанын мойындап, торғайды «зиянкестер» тізімінен алып тастады.Бұл тарихи оқиға табиғаттағы барлық тіршілік иелері бір-бірімен тығыз байланысты екенін және бір компонентке жасалған қате әрекет бүкіл географиялық қабыққа ауыр салдар әкелуі мүмкін екенін айқын дәлелдейді.
№2. Тапсырма. «Викторина» әдісі (ЖТ)Жеке жұмыс Оқушылар wordwall бағдарламасын пайдаланып «Викторина» әдісі арқылы тапсырманы орындайды
№3. Тапсырма Жеке тапсырма «Ситуациялық сұрақтар» әдісі Оқушылар ситуациялық сұрақтар әдісі арқылы тақырыпты бекітеді
|
Түртіп алу әдісі арқылы тақырып бейнероликтегі ақпараттарды дәптерге жазып алып отырады
Оқушылар себеп - салдар әдісі арқылы тапсырманы орындайды
Тақырып бойынша қызық информация беріледі
Оқушылар викторина әдісі арқылы тапсырманы орындайды
Оқушылар «ситуациялық сұрақтар» әдісі бойынша тақырыпты бекітеді
|
Дескриптор. Жалпы 3 балл 1.Қытайдағы оқиғаның негізгі себебін дұрыс анықтайды — 1 балл; 2.Экологиялық және әлеуметтік салдарын нақты сипаттайды — 1 балл; 3.Оқиғаның географиялық қабық заңдылықтарымен байланысын (біртұтастық, өзара байланыс) тұжырымдайды — 1 балл.
Дескриптор. Жалпы 3 балл 1. Географиялық қабықтың заңдылықтары бойынша дұрыс жауаптарды таңдайды – 1 балл 2.Заңдылықтардың мәнін түсінеді және ажырата алады – 1 балл 3.Табиғи үдерістер мен заңдылықтардың байланысын анықтайды – 1 балл
Дескриптор Жалпы 2 балл 1. Ситуациялық сұрақтар бойынша географиялық қабық заңдылықтарын дұрыс анықтайды — 1 балл; 2.Табиғи және адам әрекетіне байланысты өзгерістердің себеп–салдарлық байланысын түсіндіреді — 1 балл. |
https://wordwall.net/resource/104959771
https://geo-301.my.canva.site/by8tnjvaavxcg0y0
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «3–2–1» әдісі 3 жаңа ақпарат 2 қызық нәрсе
1
әлі де сұрағым бар дүние
Үйге тапсырма Тақырыпты оқу |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
https://geo-301.my.canva.site/3-2-1
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Деңгейлік тапсырма
№1.Тапсырма. Артығын тап тапсырмасын орындаңыз. Дұрыс жауапбын өшіруді ұмытпаңыз
№ |
Ұғымдар |
Артық жауап |
Түсіндірме |
1 |
Фотосинтез, хемосинтез, булану, тыныс алу |
Булану |
Булану – физикалық процесс, қалғандары биологиялық |
2 |
Су айналымы, зат айналымы, энергия айналымы, жер бедері |
Жер бедері |
Айналым емес |
3 |
Атмосфера, гидросфера, литосфера, магнит өрісі |
Магнит өрісі |
Географиялық қабық құрамына кірмейді |
4 |
Маусымдық ырғақтылық, тәуліктік ырғақтылық, циклдік ырғақтылық, абсолюттік тұрақтылық |
Абсолюттік тұрақтылық |
Географиялық қабықта тұрақты өзгеріс бар |
5 |
Зоналылық, азоналылық, биіктік белдеулік, тектоникалық плиталар |
Тектоникалық плиталар |
Заңдылық емес |
6 |
Географиялық белдеу, табиғат зонасы, климаттық белдеу, материк |
Материк |
Табиғи кешен емес |
7 |
Күн радиациясы, ауа циркуляциясы, топырақ, ядро |
Ядро |
Географиялық қабықтан тыс |
8 |
Энергия алмасу, зат алмасу, геосфералар байланысы, Жер осінің қозғалысы |
Жер осінің қозғалысы |
Айналым үдерісі емес |
9 |
Экваторлық белдеу, тропиктік белдеу, полярлық белдеу, сейсмикалық белдеу |
Сейсмикалық белдеу |
Зоналылыққа жатпайды |
10 |
Ылғал, жылу, топырақ, жанартау |
Жанартау |
Табиғат зонасының компоненті емес |
№2.Тапсырма. Ақиқат немесе жалған тапсырмасын орындаңыз
№ |
Тұжырым |
Ақиқат / Жалған |
1 |
Географиялық қабықта зат пен энергия үздіксіз айналады |
Ақиқат |
2 |
Биологиялық айналым тек жануарлар арқылы жүреді |
Жалған |
3 |
Фотосинтез Күн энергиясына тәуелді |
Ақиқат |
4 |
Хемосинтез фотосинтезге тәуелсіз жүреді |
Жалған |
5 |
Географиялық қабықтың бір компоненті өзгерсе, басқалары да өзгереді |
Ақиқат |
6 |
Географиялық зоналылық экватордан полюске қарай өзгереді |
Ақиқат |
7 |
Азоналылық тек климатқа байланысты қалыптасады |
Жалған |
8 |
Биіктік белдеулік таулы аймақтарға тән |
Ақиқат |
9 |
Географиялық қабықта ырғақтылық болмайды |
Жалған |
10 |
Табиғат зоналары жылу мен ылғал мөлшеріне байланысты ажыратылады |
Ақиқат |
ГЕОГРАФИЯЛЫҚ
ҚАБЫҚТЫҢ ЗАҢДЫЛЫҚТАРЫ 8.
3. 5. 2 ГЕОГРАФИЯЛЫҚ ҚАБЫҚ ЗАҢДЫЛЫҚТАРЫНЫҢ
МАҢЫЗДЫЛЫҒЫН ТҮСІНДІРЕДІ
№1.Тапсырма.
Сұрақтарға жауап беріңіз
Географиялық
қабықтың біртұтастық
заңдылығы
неліктен маңызды? Зат
пен энергия айналымы
табиғаттың тұрақтылығына қалай әсер
етеді?
__________________________________________ Егер
географиялық қабық компоненттері
бір-бірімен байланыспаса, қандай
өзгерістер болар еді?
__________________________________________ Географиялық
қабықтағы ырғақтылық
табиғи үдерістерге қандай әсер етеді? Зоналылық
заңдылығы табиғат зоналарының
қалыптасуын қалай түсіндіреді? Биіктік
белдеулік заңдылығы таулы аймақтардың
табиғатына қалай әсер етеді? Зат
пен энергия айналымының бұзылуы
экожүйеге қандай қауіп төндіреді? Географиялық
қабық заңдылықтарын білудің табиғатты
қорғаудағы маңызы қандай? Географиялық
қабық заңдылықтары адам шаруашылық
әрекетіне қалай әсер етеді? Географиялық
қабық заңдылықтарын түсіну болашақта
қандай мәселелердің алдын алуға
көмектеседі?
__________________________________________
→
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
№2.Тапсырма.
Географиялық қабық компонеттерін
жазыңыз
Электронды жұмыс дәптері |
ГЕОГРАФИЯЛЫҚ
ҚАБЫҚТЫҢ ЗАҢДЫЛЫҚТАРЫ 8.
3. 5. 2 ГЕОГРАФИЯЛЫҚ ҚАБЫҚ ЗАҢДЫЛЫҚТАРЫНЫҢ
МАҢЫЗДЫЛЫҒЫН ТҮСІНДІРЕДІ
№1.ТАПСЫРМА.
ЗОНАЛЫҚ ЗАҢДЫЛЫҚТЫ ТҮСІНДІРІҢІЗ. КЕСКІН
КАРТАҒА ТАБИҒАТ ЗОНАЛАРЫ МЕН КЛИМАТТЫҚ
БЕЛДЕУЛЕРДІ БОЯҢЫЗ
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Географиялық қабықтың заңдылықтары. 8 класс
Бекітілді:________________________
Пәні: |
География |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: |
3.5. Табиғи –аумақтық кешендер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің тегі, аты |
Атамбаева С.К. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
20.01.2026 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 «в» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Географиялық қабықтың заңдылықтары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8. 3. 5. 2 географиялық қабық заңдылықтарының маңыздылығын түсіндіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар географиялық қабықтың негізгі заңдылықтарының (біртұтастық, зат пен энергия айналымы, зоналылық, ырғақтылық) маңыздылығын түсіндіріп, олардың табиғат пен адам өміріндегі рөлін нақты мысалдар арқылы дәлелдейді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықты дарыту |
Заң және тәртіп Құқықтық жүйе мен адам құқықтарының негіздерін білу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин
3 мин
|
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару
Өткенге шолу. Үй тапсырмасын сұрау. «Арқан тартыс» ойыны Үй тапсырмасы және тренингі 1-топқа арналған сұрақтар
2-топқа арналған сұрақтар
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды
«Арқан тартыс» әдісі арқылы Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді және қолайлы атмосфералық ахуал орнатады 1-топ
2-топ
|
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды
Дескриптор Жалпы:2 балл 1. 1-топ және 2-топ сұрақтарына жауап беру арқылы географиялық қабықтың құрамы мен құрылысын дұрыс анықтайды — 1 балл; 2.Негізгі географиялық ұғымдарды орынды қолданып, тақырыпты түсінгенін көрсетеді — 1 балл.
|
https://geo-301.my.canva.site/by8p3x87pj4sbbpb
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 2 мин
3 мин
3 мин
10 мин
1 мин
1 мин
8 мин
7 мин |
Жаңа сабақ Мағынаны тану «Түртіп алу» әдісі Оқушылар бейнеролик бойынша негізгі ақпараттарды дәптерге жазып отырады Бейнеролик тақырыбы: Географиялық қабықтағы заңдылықтар
№1.Тапсырма. «Себеп - салдар» әдісі (ЖЖ) Жеке жұмыс Оқушылар себеп – салдар әдісі арқылы Қытайдағы оқиғаны талдайды 1958 жылы Қытайда «Ұлы серпіліс» саясаты аясында ел басшысы Мао Цзэдунның бастамасымен «Төрт зиянкесті жою» атты ауқымды кампания іске асырылды. Бұл кампанияда шыбын, маса, егеуқұйрық және торғай зиянкес ретінде жарияланды. Билік торғайлар егінді жеп, ауыл шаруашылығына зиян келтіреді деп есептеді. Науқан барысында халық жаппай торғайларды жоюға жұмылдырылды. Адамдар құстардың ұяларын бұзып, оларды үркітіп, қонуына мүмкіндік бермей, әбден қалжырағанша қудалап өлтірді. Нәтижесінде Қытай аумағында миллиондаған торғай қырылды.Алайда бұл әрекет күтпеген экологиялық тізбекті өзгерістерге әкелді. Торғайлар жойылғаннан кейін шегірткелер мен басқа да зиянкес жәндіктердің саны күрт артты. Себебі оларды жеп отыратын табиғи реттеуші — құстар жоқ болды. Зиянкестер егін алқаптарын бұрынғыдан да көп зақымдап, ауыл шаруашылығы күйреді, өнім көлемі айтарлықтай азайды. Осының салдарынан 1959–1961 жылдары Қытайда ірі ашаршылық орын алды. Түрлі дереккөздерге сүйенсек, бұл кезеңде 20–30 миллионға жуық адам қаза тапты. Кейін Қытай билігі бұл саясаттың қателік болғанын мойындап, торғайды «зиянкестер» тізімінен алып тастады.Бұл тарихи оқиға табиғаттағы барлық тіршілік иелері бір-бірімен тығыз байланысты екенін және бір компонентке жасалған қате әрекет бүкіл географиялық қабыққа ауыр салдар әкелуі мүмкін екенін айқын дәлелдейді.
№2. Тапсырма. «Викторина» әдісі (ЖТ)Жеке жұмыс Оқушылар wordwall бағдарламасын пайдаланып «Викторина» әдісі арқылы тапсырманы орындайды
№3. Тапсырма Жеке тапсырма «Ситуациялық сұрақтар» әдісі Оқушылар ситуациялық сұрақтар әдісі арқылы тақырыпты бекітеді
|
Түртіп алу әдісі арқылы тақырып бейнероликтегі ақпараттарды дәптерге жазып алып отырады
Оқушылар себеп - салдар әдісі арқылы тапсырманы орындайды
Тақырып бойынша қызық информация беріледі
Оқушылар викторина әдісі арқылы тапсырманы орындайды
Оқушылар «ситуациялық сұрақтар» әдісі бойынша тақырыпты бекітеді
|
Дескриптор. Жалпы 3 балл 1.Қытайдағы оқиғаның негізгі себебін дұрыс анықтайды — 1 балл; 2.Экологиялық және әлеуметтік салдарын нақты сипаттайды — 1 балл; 3.Оқиғаның географиялық қабық заңдылықтарымен байланысын (біртұтастық, өзара байланыс) тұжырымдайды — 1 балл.
Дескриптор. Жалпы 3 балл 1. Географиялық қабықтың заңдылықтары бойынша дұрыс жауаптарды таңдайды – 1 балл 2.Заңдылықтардың мәнін түсінеді және ажырата алады – 1 балл 3.Табиғи үдерістер мен заңдылықтардың байланысын анықтайды – 1 балл
Дескриптор Жалпы 2 балл 1. Ситуациялық сұрақтар бойынша географиялық қабық заңдылықтарын дұрыс анықтайды — 1 балл; 2.Табиғи және адам әрекетіне байланысты өзгерістердің себеп–салдарлық байланысын түсіндіреді — 1 балл. |
https://wordwall.net/resource/104959771
https://geo-301.my.canva.site/by8tnjvaavxcg0y0
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «3–2–1» әдісі 3 жаңа ақпарат 2 қызық нәрсе
1
әлі де сұрағым бар дүние
Үйге тапсырма Тақырыпты оқу |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
https://geo-301.my.canva.site/3-2-1
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Деңгейлік тапсырма
№1.Тапсырма. Артығын тап тапсырмасын орындаңыз. Дұрыс жауапбын өшіруді ұмытпаңыз
№ |
Ұғымдар |
Артық жауап |
Түсіндірме |
1 |
Фотосинтез, хемосинтез, булану, тыныс алу |
Булану |
Булану – физикалық процесс, қалғандары биологиялық |
2 |
Су айналымы, зат айналымы, энергия айналымы, жер бедері |
Жер бедері |
Айналым емес |
3 |
Атмосфера, гидросфера, литосфера, магнит өрісі |
Магнит өрісі |
Географиялық қабық құрамына кірмейді |
4 |
Маусымдық ырғақтылық, тәуліктік ырғақтылық, циклдік ырғақтылық, абсолюттік тұрақтылық |
Абсолюттік тұрақтылық |
Географиялық қабықта тұрақты өзгеріс бар |
5 |
Зоналылық, азоналылық, биіктік белдеулік, тектоникалық плиталар |
Тектоникалық плиталар |
Заңдылық емес |
6 |
Географиялық белдеу, табиғат зонасы, климаттық белдеу, материк |
Материк |
Табиғи кешен емес |
7 |
Күн радиациясы, ауа циркуляциясы, топырақ, ядро |
Ядро |
Географиялық қабықтан тыс |
8 |
Энергия алмасу, зат алмасу, геосфералар байланысы, Жер осінің қозғалысы |
Жер осінің қозғалысы |
Айналым үдерісі емес |
9 |
Экваторлық белдеу, тропиктік белдеу, полярлық белдеу, сейсмикалық белдеу |
Сейсмикалық белдеу |
Зоналылыққа жатпайды |
10 |
Ылғал, жылу, топырақ, жанартау |
Жанартау |
Табиғат зонасының компоненті емес |
№2.Тапсырма. Ақиқат немесе жалған тапсырмасын орындаңыз
№ |
Тұжырым |
Ақиқат / Жалған |
1 |
Географиялық қабықта зат пен энергия үздіксіз айналады |
Ақиқат |
2 |
Биологиялық айналым тек жануарлар арқылы жүреді |
Жалған |
3 |
Фотосинтез Күн энергиясына тәуелді |
Ақиқат |
4 |
Хемосинтез фотосинтезге тәуелсіз жүреді |
Жалған |
5 |
Географиялық қабықтың бір компоненті өзгерсе, басқалары да өзгереді |
Ақиқат |
6 |
Географиялық зоналылық экватордан полюске қарай өзгереді |
Ақиқат |
7 |
Азоналылық тек климатқа байланысты қалыптасады |
Жалған |
8 |
Биіктік белдеулік таулы аймақтарға тән |
Ақиқат |
9 |
Географиялық қабықта ырғақтылық болмайды |
Жалған |
10 |
Табиғат зоналары жылу мен ылғал мөлшеріне байланысты ажыратылады |
Ақиқат |
ГЕОГРАФИЯЛЫҚ
ҚАБЫҚТЫҢ ЗАҢДЫЛЫҚТАРЫ 8.
3. 5. 2 ГЕОГРАФИЯЛЫҚ ҚАБЫҚ ЗАҢДЫЛЫҚТАРЫНЫҢ
МАҢЫЗДЫЛЫҒЫН ТҮСІНДІРЕДІ
№1.Тапсырма.
Сұрақтарға жауап беріңіз
Географиялық
қабықтың біртұтастық
заңдылығы
неліктен маңызды? Зат
пен энергия айналымы
табиғаттың тұрақтылығына қалай әсер
етеді?
__________________________________________ Егер
географиялық қабық компоненттері
бір-бірімен байланыспаса, қандай
өзгерістер болар еді?
__________________________________________ Географиялық
қабықтағы ырғақтылық
табиғи үдерістерге қандай әсер етеді? Зоналылық
заңдылығы табиғат зоналарының
қалыптасуын қалай түсіндіреді? Биіктік
белдеулік заңдылығы таулы аймақтардың
табиғатына қалай әсер етеді? Зат
пен энергия айналымының бұзылуы
экожүйеге қандай қауіп төндіреді? Географиялық
қабық заңдылықтарын білудің табиғатты
қорғаудағы маңызы қандай? Географиялық
қабық заңдылықтары адам шаруашылық
әрекетіне қалай әсер етеді? Географиялық
қабық заңдылықтарын түсіну болашақта
қандай мәселелердің алдын алуға
көмектеседі?
__________________________________________
→
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
№2.Тапсырма.
Географиялық қабық компонеттерін
жазыңыз
Электронды жұмыс дәптері |
ГЕОГРАФИЯЛЫҚ
ҚАБЫҚТЫҢ ЗАҢДЫЛЫҚТАРЫ 8.
3. 5. 2 ГЕОГРАФИЯЛЫҚ ҚАБЫҚ ЗАҢДЫЛЫҚТАРЫНЫҢ
МАҢЫЗДЫЛЫҒЫН ТҮСІНДІРЕДІ
№1.ТАПСЫРМА.
ЗОНАЛЫҚ ЗАҢДЫЛЫҚТЫ ТҮСІНДІРІҢІЗ. КЕСКІН
КАРТАҒА ТАБИҒАТ ЗОНАЛАРЫ МЕН КЛИМАТТЫҚ
БЕЛДЕУЛЕРДІ БОЯҢЫЗ
шағым қалдыра аласыз


