Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Геометрия пәнінен "Үшбұрыштарды шешу" тақырыбына ашық сабақ. 9-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Батыс Қазақстан облысы әкімдігі білім басқармасы Бәйтерек ауданы білім беру бөлімінің «Қасым Аманжолов атындағы жалпы орта білім беретін мектебі» КММ
Сабақтың тақырыбы: Үшбұрыштарды шешу
Бөлім |
Үшбұрыштарды шешу |
||||||||||||||||
Педагогтың аты – жөні |
Каленова Ботагоз Ермековна |
||||||||||||||||
Күні: |
22.02.2024 |
||||||||||||||||
Сынып: 9 «ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Үшбұрыштарды шешу |
||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
9.1.3.9 шеңберге іштей немесе сырттай сызылған үшбұрыштардың аудандарын пайдаланып шеңбердің радиусын табу формулаларын білу және қолдану; |
||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
шеңберге іштей немесе сырттай сызылған үшбұрыштардың аудандарын пайдаланып шеңбердің радиусын табу формулаларын біледі және қолданады; |
||||||||||||||||
С а б а қ б а р ы с ы: |
|||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ Уақыты |
ас |
Оқушының іс – әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.
№20. №21. Топқа бөлу Оқушыларды пазл құрастыру арқылы топпқа бөлу. Тең қабырғалы, тік бұрышты, тең бүйірлі болып 3 топқа бөлінеді.
Сәйкестендіру |
Білім алушылар сабақ мақсатымен танысады. Үй жұмысын дайын жауап арқылы тексереді. Сұрақтарға жауап береді. |
Мадақтау Үй тапсырмасы барлығы дұрыс болса 2 балл, қателіктер болса 1 балл. |
Оқулық https://wordwall.net/resource/68642428 |
|||||||||||||
Сабақтың ортасы |
Топтық жұмыс.
2-топ. Теңбүйірлі үшбұрыштың табаны мен оған жүргізілген биіктігі 24 см-ге тең. Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің радиусын табыңдар.
3-топ.
Жұптық жұмыс
Жеке жұмыс Тест тапсырмасы |
Топпен орындап қорғайды.
Жұбымен орындайды.
Жеке орындайды.
|
Барлығы -2
мадақтау
Әрбір дұрыс жауап 1 балл
-шеңберге іштей немесе сырттай сызылған үшбұрыштардың аудандарын пайдаланып шеңбердің радиусын табу формулаларын біледі -қолданады;
|
Таратпа қағаз
|
|||||||||||||
Сабақтың соңы |
Рефлексия: menti.com арқылы сабақта не ұнағанын анықтау Бағалау. Оқушылар жинаған баллына сәйкес бағаланады. Үйге тапсырма: |
Тақырыпты меңгергенін анықтау. Оқушылар бағалау парағында сабақ бойына жинаған баллдарын есептейді. |
|
https://www.menti.com/alrrvotr1y66
|
Жетістік критерийлері:
-
Тең қабырғалы үшбұрыштың ауданының формуласын біледі.
-
Шеңберге сырттай сызылған үшбұрыштың ауданы қолданады
-
Ізделінді мәнді табады.
B 1.Дұрыс үшбұрыштың қабырғасы -ке тең. Осы үшбұрышқа сырттай сызылған шеңберлер радиустарын табыңдар. [3] |
|
A 2. Үшбұрыштың гипотенузасы 12-ге тең. Осы үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер радиусын табыңдар.[1] |
|
B 3. Үшбұрыштың қабырғасы 1-ге тең. Оған қарама-қарсы жатқан бұрыш 300. Осы үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер радиусын табыңдар.[2] |
|
B 4. Теңбүйірлі үшбұрыштың Bбүйір қабырғалары 40-қа, ал табаны 48-ге тең. Осы үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер радиусын табыңдар. [3] |
|
С 5. Ауданы 42 см2 және екі қабырғасы 15см, 7см тең үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің ауданын табыңыз. [3] |
Бағалау критерийлері: (Жұбыңды тексер)-әдісімен бірін бірін бағалау.
-
10 ұпайдан жоғары А-А*
-
7-9 ұпай арасы С - В
-
1-6 ұпай арасы F-D
-
Астана қаласының әуежайынан әртүрлі екі бағытта Стамбул және Франкурт қалаларына екі ұшақ ұшты. Олар түзу сызық бойымен ұшқан. Стамбул бағытындағы ұшақ Астанадан 2000 км қашықтықта болған кезде, Франкуртқа ұшқан ұшақ Қазақстан астанасынан 350 км жерде болды. Ал ұшақтардың арақашықтығы 1850 км еді. Осы ұшақтардың ұшу бағыты арасындағы бұрышты анықтаңыз.
А. 300; В. 450; С. 600; D. 900; E. 750
-
Ұзындығы 8 см-ге тең кесіндіге керілген циркуль ашаларының арасындағы бұрыш 30