|
Күні:17.01.2019ж. |
Түркістан облысы.Мақтаарал ауданы. Азаттық ауылы «№ 41 жом»КММ |
Мұғалімі : Назарова Ж.С. |
|
|
Сыныбы :2 “Түзету-дамыту тобы» |
Қатысқан : 7 Қатыспаған :0 |
Пәні: Математика |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Геометриялық фигуралар еліне саяхат. Өткенді бекіту. |
|
|
|
Сабақ мақсаты: |
2.3.1.1.Геометриялық фигуралармен танысу және түсінік беру. 2.3.1.2.Геометриялық фигураларды ажырату. 2.3.1.1.Бұрыштар түрлерін атау,сызуға үйрету. 2.3.1.2.Көпбұрыштарды төбелер саны бойынша жіктеу. |
||
|
Сабақ нәтижесі: |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды.Жазба жұмыс жасайды.Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды.Сұраққа жауап береді.Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды,тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
||
|
Құндылықтарға баулу. Дұрыс әрекет: |
Ата – ананы , үлкендерді,мұғалімді сыйлау,ұрлық жасамау,шыншыл болу, уәдені орындау,тіл алғыш болу. |
||
|
Бағалау критерийі |
Жеке,жұптық,топтық тапсырмаларды орындай алады.Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
||
|
Ресурстар |
Оқулық,суреттер,топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар,топтық тапсырмалар,кері байланыс,стикер.Сергіту сәті.Музыка.Плакат. |
||
|
Әдіс – тәсілдер: |
Cұрақ-жауап,әңгімелеу,түсіндіру,ойын,көрнекілік.Рефлексия. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Аралас сабақ |
||
|
Сабақ жоспары |
|||
|
Жоспарланған уақыт Басталуы 5 минут 5 минут Жаңа сабақ 10 минут Сабақты пысықтау Ортасы 10 минут 5 минут Сабақтың аяқталуы 10минут |
Сабақ барысы:1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Үш тілде:
Топқа бөлу: Оқушылардың назарын сабаққа аудару. 2.Психологиялық дайындық: Білімнің тұңғиығын бойлайтұғын, Тоқысаң жалықтыра қоймайтұғын. Ғылымдар патшасы боп дараланып,
М Ұранымыз. Математика сабағын, Жақсылап ұғып аламыз. Сәулесі деп сананың, Мәнінен ой табамыз. – дегендей, «Қызықты математика» сабағын бастайық. Олай болса,тапсырмалар орындай отырып «Геометриялық фигуралар еліне» саяхат жасаймыз,танысамыз,үйренеміз,меңгереміз. 3. Геометриялық фигуралардан аппликация құрастыру. 4. «Ойлан, таны, біл» ойыны.Танымдық тапсырма.
Жарайсыңдар! Балалар. 5.Ережелер. Бір нүкте бойы жүргізілген түзу сызықты Сәуле деп атаймыз. Екі нүктемен шектелген түзудің бөлігін Кесінді дейміз. Сәуле мен кесіндіні сызғышпен өлшейді. Бұрыш. Бұрыш – бұл бір нүктеден шыққан әртүрлі екі сәуледен құралған фигура. Бұрыш 3 түрге бөлінеді.Қандай? Тік бұрыш,Сүйір бұрыш, Доғал бұрыш. Кез келген бұрышты Транспортирмен өлшеп сызады. 90 градус шамасындағы бұрыш Тік бұрыш деп аталады. 90 градустан кем бұрышты Сүйір бұрыш деп атайды. 90 градустан артық бұрышты Доғал бұрыш деп атайды. Көпбұрыш. Көпбұрыш – жазықтағы фигура,барлық қабырғалары тең,барлық бұрыштары тең геометриялық фигураны айтады. Тұйықталған сынық,оған сырттай және іштей шеңбер сызуға болады. Тіктөртбұрыш. Тіктөртбұрыш – бұл барлық бұрыштары тік болатын төртбұрыш. Шаршы. Шаршы - бұл барлық қабырғалары тең болатын тіктөртбұрыш. Үшбұрыш. Үшбұрыш – бір сызықтың бойында жатпайтын үш нүкте белгілеп қосқанда үшбұрыш деп аталатын геометриялық фигураны айтады.Үш төбесі,үш қабырғасы бар. Төртбұрыш. Төртбұрыш – барлық қабырғалары тең геометриялық фигураны айтады. 6.«Ойнада ойла» ойыны.Топтық сайыс. Жазық геометриялық фигураларға қандай фигуралар жатады екен? (Тік төртбұрыш,Үшбұрыш,Шаршы,Шеңбер,Көпбұрыш) 7.Сұрақ – жауап сәті. 1.Негізгі геометриялық фигура қалай аталады? (нүкте) 2.Үшбұрыштың неше бұрышы бар? (3) 3.Бұрыштарды атап бер? (Тік,сүйір,доғал бұрыштар) 4.Төртбұрыштың неше бұрышы бар ? (4) 5.Геометриялық фигураларды қандай өлшем құралымен өлшейді? (Сызғыш пен Транспортир) 6.Ұзындық өлшемін ата. (Метр,дециметр,сантиметр,милиметр)
8.Сергіту сәті: Кәне түзу тұрайық, Кесіндіні құрайық. Сәуле болып созылып, Нүкте болып қалайық. (іс-қимылмен көрсету) 9.Тапсырма. «Үшбұрыштарды сана».Зияткерлік сайыс.
А. 30 В. 31 С. 32 Д. 33 Е. 34 Дұрыс жауабы: Е. 34
10.Фигураны белгіле.
11. «Кім тапқыр» ойыны. Логикалық тапсырма. 1.Үстелдің 4 бұрышы бар.Егер бір бұрышын кесіп тастаса, неше бұрыш болады? (5) 2.Үйдің 4 бұрышында 4 мысықтотыр.Әр мысықтың алдында 3 мысық отыр.Үйде неше мысық отыр? (4 мысық отыр) 4.Бір жағында нүктемен тұйықталған түзу сызық қалай аталады? (Сәуле)
|
Ресурстар Топқа бөлу:
1-топ: 2-топ:
2 – топ:
«От шашу»әдісі
Фигуралармен жұмыс
«Басбармақ»әдісі
|
|
|
Бағалау |
Кері байланыс . «Қолғап» әдісі
|
|
|
|
Дескриптор: |
1. Тапсырманы түсінеді. 2. Суретке назар аударады
3. Топпен
ақылдасады 5.Фигураны атайды. 6.Фигуралардан аппликация құрастырады. |
.
|
|
|
Қорытынды |
Ал,балалар келген қонақтармен қоштасайық.Сау болыңыздар! |
|
|
|
Үй тапсырмасы |
Оқулықта қалған тапсырманы орындау. |
|
|
Оқу ісінің меңгерушісі Шеримбетова К.А.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Геометриялық фигуралар еліне саяхат
Геометриялық фигуралар еліне саяхат
|
Күні:17.01.2019ж. |
Түркістан облысы.Мақтаарал ауданы. Азаттық ауылы «№ 41 жом»КММ |
Мұғалімі : Назарова Ж.С. |
|
|
Сыныбы :2 “Түзету-дамыту тобы» |
Қатысқан : 7 Қатыспаған :0 |
Пәні: Математика |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Геометриялық фигуралар еліне саяхат. Өткенді бекіту. |
|
|
|
Сабақ мақсаты: |
2.3.1.1.Геометриялық фигуралармен танысу және түсінік беру. 2.3.1.2.Геометриялық фигураларды ажырату. 2.3.1.1.Бұрыштар түрлерін атау,сызуға үйрету. 2.3.1.2.Көпбұрыштарды төбелер саны бойынша жіктеу. |
||
|
Сабақ нәтижесі: |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды.Жазба жұмыс жасайды.Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды.Сұраққа жауап береді.Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды,тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
||
|
Құндылықтарға баулу. Дұрыс әрекет: |
Ата – ананы , үлкендерді,мұғалімді сыйлау,ұрлық жасамау,шыншыл болу, уәдені орындау,тіл алғыш болу. |
||
|
Бағалау критерийі |
Жеке,жұптық,топтық тапсырмаларды орындай алады.Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
||
|
Ресурстар |
Оқулық,суреттер,топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар,топтық тапсырмалар,кері байланыс,стикер.Сергіту сәті.Музыка.Плакат. |
||
|
Әдіс – тәсілдер: |
Cұрақ-жауап,әңгімелеу,түсіндіру,ойын,көрнекілік.Рефлексия. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Аралас сабақ |
||
|
Сабақ жоспары |
|||
|
Жоспарланған уақыт Басталуы 5 минут 5 минут Жаңа сабақ 10 минут Сабақты пысықтау Ортасы 10 минут 5 минут Сабақтың аяқталуы 10минут |
Сабақ барысы:1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Үш тілде:
Топқа бөлу: Оқушылардың назарын сабаққа аудару. 2.Психологиялық дайындық: Білімнің тұңғиығын бойлайтұғын, Тоқысаң жалықтыра қоймайтұғын. Ғылымдар патшасы боп дараланып,
М Ұранымыз. Математика сабағын, Жақсылап ұғып аламыз. Сәулесі деп сананың, Мәнінен ой табамыз. – дегендей, «Қызықты математика» сабағын бастайық. Олай болса,тапсырмалар орындай отырып «Геометриялық фигуралар еліне» саяхат жасаймыз,танысамыз,үйренеміз,меңгереміз. 3. Геометриялық фигуралардан аппликация құрастыру. 4. «Ойлан, таны, біл» ойыны.Танымдық тапсырма.
Жарайсыңдар! Балалар. 5.Ережелер. Бір нүкте бойы жүргізілген түзу сызықты Сәуле деп атаймыз. Екі нүктемен шектелген түзудің бөлігін Кесінді дейміз. Сәуле мен кесіндіні сызғышпен өлшейді. Бұрыш. Бұрыш – бұл бір нүктеден шыққан әртүрлі екі сәуледен құралған фигура. Бұрыш 3 түрге бөлінеді.Қандай? Тік бұрыш,Сүйір бұрыш, Доғал бұрыш. Кез келген бұрышты Транспортирмен өлшеп сызады. 90 градус шамасындағы бұрыш Тік бұрыш деп аталады. 90 градустан кем бұрышты Сүйір бұрыш деп атайды. 90 градустан артық бұрышты Доғал бұрыш деп атайды. Көпбұрыш. Көпбұрыш – жазықтағы фигура,барлық қабырғалары тең,барлық бұрыштары тең геометриялық фигураны айтады. Тұйықталған сынық,оған сырттай және іштей шеңбер сызуға болады. Тіктөртбұрыш. Тіктөртбұрыш – бұл барлық бұрыштары тік болатын төртбұрыш. Шаршы. Шаршы - бұл барлық қабырғалары тең болатын тіктөртбұрыш. Үшбұрыш. Үшбұрыш – бір сызықтың бойында жатпайтын үш нүкте белгілеп қосқанда үшбұрыш деп аталатын геометриялық фигураны айтады.Үш төбесі,үш қабырғасы бар. Төртбұрыш. Төртбұрыш – барлық қабырғалары тең геометриялық фигураны айтады. 6.«Ойнада ойла» ойыны.Топтық сайыс. Жазық геометриялық фигураларға қандай фигуралар жатады екен? (Тік төртбұрыш,Үшбұрыш,Шаршы,Шеңбер,Көпбұрыш) 7.Сұрақ – жауап сәті. 1.Негізгі геометриялық фигура қалай аталады? (нүкте) 2.Үшбұрыштың неше бұрышы бар? (3) 3.Бұрыштарды атап бер? (Тік,сүйір,доғал бұрыштар) 4.Төртбұрыштың неше бұрышы бар ? (4) 5.Геометриялық фигураларды қандай өлшем құралымен өлшейді? (Сызғыш пен Транспортир) 6.Ұзындық өлшемін ата. (Метр,дециметр,сантиметр,милиметр)
8.Сергіту сәті: Кәне түзу тұрайық, Кесіндіні құрайық. Сәуле болып созылып, Нүкте болып қалайық. (іс-қимылмен көрсету) 9.Тапсырма. «Үшбұрыштарды сана».Зияткерлік сайыс.
А. 30 В. 31 С. 32 Д. 33 Е. 34 Дұрыс жауабы: Е. 34
10.Фигураны белгіле.
11. «Кім тапқыр» ойыны. Логикалық тапсырма. 1.Үстелдің 4 бұрышы бар.Егер бір бұрышын кесіп тастаса, неше бұрыш болады? (5) 2.Үйдің 4 бұрышында 4 мысықтотыр.Әр мысықтың алдында 3 мысық отыр.Үйде неше мысық отыр? (4 мысық отыр) 4.Бір жағында нүктемен тұйықталған түзу сызық қалай аталады? (Сәуле)
|
Ресурстар Топқа бөлу:
1-топ: 2-топ:
2 – топ:
«От шашу»әдісі
Фигуралармен жұмыс
«Басбармақ»әдісі
|
|
|
Бағалау |
Кері байланыс . «Қолғап» әдісі
|
|
|
|
Дескриптор: |
1. Тапсырманы түсінеді. 2. Суретке назар аударады
3. Топпен
ақылдасады 5.Фигураны атайды. 6.Фигуралардан аппликация құрастырады. |
.
|
|
|
Қорытынды |
Ал,балалар келген қонақтармен қоштасайық.Сау болыңыздар! |
|
|
|
Үй тапсырмасы |
Оқулықта қалған тапсырманы орындау. |
|
|
Оқу ісінің меңгерушісі Шеримбетова К.А.
шағым қалдыра аласыз
атематика –
қызықты тоймайтұғын

































