|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
1 (D) – бөлім Геометриялық фигуралар |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сыныбы:4 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы |
Геометриялық фигуралар: текше, тікбұрышты параллелипед. Тікбұрышты параллелипедтің көлемін табу |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
4.3.1.1**текше, тікбұрышты параллелепипед және олардың элементтерін (төбесі, қабырғалары, қырлары) бір- бірінен ажырату және атау 4.5.2.3текшені, тікбұрышты параллелепипедті латын алфавитінің бас әріптерімен таңбалау, оларды таңбалануы бойынша оқу |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тікбұрышты параллелипедтің көлемін табу формуласын құрастыруды және қолдануды үйренеді |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Тәуелсіздік және отаншылдық: дәстүрлерді сақтау және құрметтеу; отбасының құндылығын түсіну; |
|||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ-тың жоспар-ланған кезең-дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I. Ұйымдастыру Сәлемдесу. «Ақ тілек.Әсем күлкі» әдісі арқылы жүреді.
3. Оқушыларды «Терезе» әдісі арқылы топқа біріктіру |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын айтады. 3. Топқа бірігеді |
Жарайсыңдар! |
Слайд |
||||||||||||||||||
|
3 минут |
Үй тапсырмасын сұрау № есепті тексеру Өткен тақырыптарды пысықтау
2378, 1259, 6587
3л, 4л, 1л
748, 729, 613
арақашықтық, жылдамдық, уақыт ұзындық, көлем, уақыт құны, баға, саны
30сағ 40 сағ 60 сағ
346 546 376
арақашықтықты жылдамдыққа бөлеміз арақашықтықты уақытқа бөлеміз жылдамдық пен уақытты көбейтеміз
Енді жаңа бөлім басталады. Бөлім «Геометриялық фигуралар аталады?» |
|
Бағалау «Сағат» әдісі арөылы ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Талпын! |
|
||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 10 мин Сабақ тың ортасы 20 мин Бекіту 4 мин |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма. Күнделікті өмірде сен осындай пішіндегі заттарды жиі кездестіресің. Мұндай фигуралар қалай аталатынын есіңе түсір Жасанды интеллект Параллелепипедтердің мысалдары: * Қораптар: Аяқ киім, тұрмыстық техника, азық-түлік қораптарының көпшілігі тікбұрышты параллелепипед формасында болады. * Кітаптар: Кітаптар да параллелепипедтерге мысал бола алады. * Кірпіштер: Үй салуда қолданылатын кірпіштер тікбұрышты параллелепипед формасында болады. * Бөлмелер: Үйлер мен пәтерлердегі бөлмелердің көпшілігі тікбұрышты параллелепипед түрінде болады. * Жәшіктер: Құрал-саймандар жәшіктері, үстел жәшіктері және басқа да ұқсас заттар жиі параллелепипед формасында болады. Текше – бұл барлық қырлары квадрат болатын, яғни барлық қабырғалары тең болатын ерекше параллелепипед түрі. * Кубтардың мысалдары: * Ойын кубиктері: стол үсті ойындарға арналған классикалық кубиктер кубтарға айқын мысал бола алады. * Кейбір өнімдердің қаптамасы: Қант немесе тұз сияқты кейбір өнімдер куб тәрізді қораптарға оралады. 2А-тапсырма Жұптық жұмыс а=9 см а=9 см а=3 см в=3 см в=3 см V-? с=1 см с=1 см V=а·а·а=а3 V-? V-? V=27см3 V=a·в·с V=a·в·с V=108см3 V=27см3 2Ә-тапсырма. «Көлемдік жарыс» ойыны Балалар кестедегі өлшемдерге қарап, параллелипедтің көлемдерін анықтауы керек. Кім дұрыс әрі тез есептейді, сол жеңімпаз. Мұғалім кестені дайын күйде ұсынады.
3 тапсырма Топтық жұмыс «Шынжырды үзбе» (Топтағы оқушылар есепті ретімен біреуден ғана кезектесіп орындайды, орындап болған соң келесі оқушы келесісін, солай жалғаса береді. Қарқыны баяу оқушыға көмек беріледі. Бұл жерде есеп дұрыс орындалса, шынжыр үзілмейді) 12 м3=12000 дм3 1 000 000 мм3= 1 000 см3 12 дм3=12000см3 1дм3=1000см3=1 000 000мм3 3 м3=3000 дм3 1 м3=1000 дм3=1000000см3 Сергіту сәті 4-тапсырма. Өзіндік жұмыс «Біліміңді қолдан» әдісі а) а=25 м в= 10 м с = 2 м V= ? V= 25 м·10 м·2 м V= 500 м3 ә) Ұжымда талдау арқылы шығарылады. Хауыздың жақтары қандай фигура? Тіктөртбұрыш. Ендеше берілген өлшемдер арқылы тіктөртбұрыштардың ауданын табады. а=25 м в= 10 м с = 2 м S1= ? S2= ? S1=25 м · 2 м S1= 50 м 2 S2= 10 м · 2 м S2= 20 м2 5-тапсырма. ФС Математика күнделікті өмірде (ауызша талданады)
6-тапсырма. Шығармашылық жұмыс
7-тапсырма Ұжымдық жұмыс (ауызша)
Текше Қарама-қарсы жақтары: CDEP пен NOPR ABCR мен FGMN CFNR мен GKLM Параллелипед EANK мен SLVF NRQS мен FHCK NSFK мен HDTC 8-тапсырма «Балық аулау» ойыны (Мысалдарды жазбаша орындап, жауабы жазылған балықтарды балықшы балаға орналастырады. Оқушылардың жылдамдығы сыналады) 475 001 – 9 802 = 465 199 4 148+614 901 = 619 049 910 567-98 001 = 812 566 59 826 · 7 = 418 872 90 147 · 4 = 360 588 51 405 · 9 = 462 645 15 920 : 5 = 3 184 29 340 : 9 = 3260 614 820 : 2= 307 410 9-тапсырма Өзіндік жұмыс «Зейінді оқушыны анықтаймыз»
1-қорапта 650 650-50=600 2-қорапта 550 550+50=600 Саралау тапсырмасы Қарқынды оқушыға
Қарқыны баяу оқушыға
|
Оқушылар жауабы тыңдалады
Видеоны көріп, қорытынды жасайды
Сергіту сәтіне сай қимылдар жасайды
Хауыздың көлемі мен бүйір жақтарының ауданын табады
Бірдей қырларын атап, жақтарының ауданын, параллелипедтің көлемін табады
Ұқсас есеп құрастырады
Қарама-қарсы жаұтарының атауын атайды
Өрнектерді жазбаша есептеп, балықтағы мәнін балықшы баламен сәйкестендіреді
Ойланып жауап береді
Саралау тапсырмаларын орындайды |
Дескриптор: Параллелипед пен текше пішіндес заттарға мысал келтіреді.
Дескриптор: Формуланы пайдаланып көлемді табады 1б
Дескриптор: Кестені пайдаланып көлемді табады 1 б
Дескриптор: Көрсетілген өлшем бірілктеріне өрнектейді 1 б
Дескриптор: Есепті шығарып, хауыздың көлемін табады 1 б Хауыздың бүйір жақтарының ауданын табады 1 б
Дескриптор: Табаны және екі бүйірінің ауданын табады 1 б Көлемін табады 1 б Ұқсас есеп құрастырады 1 б
Дескриптор: Қарама қарсы жақтарының атауын жұптап айтады 1 б
Дескриптор: Өрнектерді жазбаша есептеп, мәнін табады 1 б
Дескриптор: Бастапқы қораптардың массасын табады 1 б |
оқулық
Оқулық
Кесте
Оқулық
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 6 мин
|
IV.Сабақты қорытындылау «Тау шыңы» әдісі арқылы кері байланыс жасайды *1-тапсырма: Қабырғасы 7 см болатын кубтың көлемін табыңдар. 343 см3 * 2-тапсырма: Ұзындығы 8 см, ені 6 см, биіктігі 5 см болатын тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табыңдар. 240 см3 * 3-тапсырма: Текшенің көлемі 27 куб сантиметрге тең. Оның қабырғасының ұзындығы неге тең? 3 см *4-тапсырма: Паралелипедтің көлемін табу үшін... ұзындығы, ені және биіктігін көбейтеміз *5-тапсырма: Текшенің қабырғасы 4 м болса, көлемі қанша? 64 м3 6-тапсырма: Параллелипедке мысал келтір Бөлме, қораптар, кітап, кірпіз, сіріңке қорабы т.б Үй тапсырмасы 10-тапсырма Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия «Керуен» әдісі бойынша кері байланыс беру. |
Оқушылар сабаққа кері байланыс жасайды |
Кері байланыс : Балдар жиынтығын қою 1-10 балл арасы
|
Сурет
Кері байла ныс парақ шалары |
||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Геометриялық фигуралар: текше, тікбұрышты параллелипед. Тікбұрышты параллелипедтің көлемін табу
Геометриялық фигуралар: текше, тікбұрышты параллелипед. Тікбұрышты параллелипедтің көлемін табу
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
1 (D) – бөлім Геометриялық фигуралар |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сыныбы:4 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы |
Геометриялық фигуралар: текше, тікбұрышты параллелипед. Тікбұрышты параллелипедтің көлемін табу |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
4.3.1.1**текше, тікбұрышты параллелепипед және олардың элементтерін (төбесі, қабырғалары, қырлары) бір- бірінен ажырату және атау 4.5.2.3текшені, тікбұрышты параллелепипедті латын алфавитінің бас әріптерімен таңбалау, оларды таңбалануы бойынша оқу |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тікбұрышты параллелипедтің көлемін табу формуласын құрастыруды және қолдануды үйренеді |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Тәуелсіздік және отаншылдық: дәстүрлерді сақтау және құрметтеу; отбасының құндылығын түсіну; |
|||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ-тың жоспар-ланған кезең-дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I. Ұйымдастыру Сәлемдесу. «Ақ тілек.Әсем күлкі» әдісі арқылы жүреді.
3. Оқушыларды «Терезе» әдісі арқылы топқа біріктіру |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын айтады. 3. Топқа бірігеді |
Жарайсыңдар! |
Слайд |
||||||||||||||||||
|
3 минут |
Үй тапсырмасын сұрау № есепті тексеру Өткен тақырыптарды пысықтау
2378, 1259, 6587
3л, 4л, 1л
748, 729, 613
арақашықтық, жылдамдық, уақыт ұзындық, көлем, уақыт құны, баға, саны
30сағ 40 сағ 60 сағ
346 546 376
арақашықтықты жылдамдыққа бөлеміз арақашықтықты уақытқа бөлеміз жылдамдық пен уақытты көбейтеміз
Енді жаңа бөлім басталады. Бөлім «Геометриялық фигуралар аталады?» |
|
Бағалау «Сағат» әдісі арөылы ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Талпын! |
|
||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 10 мин Сабақ тың ортасы 20 мин Бекіту 4 мин |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма. Күнделікті өмірде сен осындай пішіндегі заттарды жиі кездестіресің. Мұндай фигуралар қалай аталатынын есіңе түсір Жасанды интеллект Параллелепипедтердің мысалдары: * Қораптар: Аяқ киім, тұрмыстық техника, азық-түлік қораптарының көпшілігі тікбұрышты параллелепипед формасында болады. * Кітаптар: Кітаптар да параллелепипедтерге мысал бола алады. * Кірпіштер: Үй салуда қолданылатын кірпіштер тікбұрышты параллелепипед формасында болады. * Бөлмелер: Үйлер мен пәтерлердегі бөлмелердің көпшілігі тікбұрышты параллелепипед түрінде болады. * Жәшіктер: Құрал-саймандар жәшіктері, үстел жәшіктері және басқа да ұқсас заттар жиі параллелепипед формасында болады. Текше – бұл барлық қырлары квадрат болатын, яғни барлық қабырғалары тең болатын ерекше параллелепипед түрі. * Кубтардың мысалдары: * Ойын кубиктері: стол үсті ойындарға арналған классикалық кубиктер кубтарға айқын мысал бола алады. * Кейбір өнімдердің қаптамасы: Қант немесе тұз сияқты кейбір өнімдер куб тәрізді қораптарға оралады. 2А-тапсырма Жұптық жұмыс а=9 см а=9 см а=3 см в=3 см в=3 см V-? с=1 см с=1 см V=а·а·а=а3 V-? V-? V=27см3 V=a·в·с V=a·в·с V=108см3 V=27см3 2Ә-тапсырма. «Көлемдік жарыс» ойыны Балалар кестедегі өлшемдерге қарап, параллелипедтің көлемдерін анықтауы керек. Кім дұрыс әрі тез есептейді, сол жеңімпаз. Мұғалім кестені дайын күйде ұсынады.
3 тапсырма Топтық жұмыс «Шынжырды үзбе» (Топтағы оқушылар есепті ретімен біреуден ғана кезектесіп орындайды, орындап болған соң келесі оқушы келесісін, солай жалғаса береді. Қарқыны баяу оқушыға көмек беріледі. Бұл жерде есеп дұрыс орындалса, шынжыр үзілмейді) 12 м3=12000 дм3 1 000 000 мм3= 1 000 см3 12 дм3=12000см3 1дм3=1000см3=1 000 000мм3 3 м3=3000 дм3 1 м3=1000 дм3=1000000см3 Сергіту сәті 4-тапсырма. Өзіндік жұмыс «Біліміңді қолдан» әдісі а) а=25 м в= 10 м с = 2 м V= ? V= 25 м·10 м·2 м V= 500 м3 ә) Ұжымда талдау арқылы шығарылады. Хауыздың жақтары қандай фигура? Тіктөртбұрыш. Ендеше берілген өлшемдер арқылы тіктөртбұрыштардың ауданын табады. а=25 м в= 10 м с = 2 м S1= ? S2= ? S1=25 м · 2 м S1= 50 м 2 S2= 10 м · 2 м S2= 20 м2 5-тапсырма. ФС Математика күнделікті өмірде (ауызша талданады)
6-тапсырма. Шығармашылық жұмыс
7-тапсырма Ұжымдық жұмыс (ауызша)
Текше Қарама-қарсы жақтары: CDEP пен NOPR ABCR мен FGMN CFNR мен GKLM Параллелипед EANK мен SLVF NRQS мен FHCK NSFK мен HDTC 8-тапсырма «Балық аулау» ойыны (Мысалдарды жазбаша орындап, жауабы жазылған балықтарды балықшы балаға орналастырады. Оқушылардың жылдамдығы сыналады) 475 001 – 9 802 = 465 199 4 148+614 901 = 619 049 910 567-98 001 = 812 566 59 826 · 7 = 418 872 90 147 · 4 = 360 588 51 405 · 9 = 462 645 15 920 : 5 = 3 184 29 340 : 9 = 3260 614 820 : 2= 307 410 9-тапсырма Өзіндік жұмыс «Зейінді оқушыны анықтаймыз»
1-қорапта 650 650-50=600 2-қорапта 550 550+50=600 Саралау тапсырмасы Қарқынды оқушыға
Қарқыны баяу оқушыға
|
Оқушылар жауабы тыңдалады
Видеоны көріп, қорытынды жасайды
Сергіту сәтіне сай қимылдар жасайды
Хауыздың көлемі мен бүйір жақтарының ауданын табады
Бірдей қырларын атап, жақтарының ауданын, параллелипедтің көлемін табады
Ұқсас есеп құрастырады
Қарама-қарсы жаұтарының атауын атайды
Өрнектерді жазбаша есептеп, балықтағы мәнін балықшы баламен сәйкестендіреді
Ойланып жауап береді
Саралау тапсырмаларын орындайды |
Дескриптор: Параллелипед пен текше пішіндес заттарға мысал келтіреді.
Дескриптор: Формуланы пайдаланып көлемді табады 1б
Дескриптор: Кестені пайдаланып көлемді табады 1 б
Дескриптор: Көрсетілген өлшем бірілктеріне өрнектейді 1 б
Дескриптор: Есепті шығарып, хауыздың көлемін табады 1 б Хауыздың бүйір жақтарының ауданын табады 1 б
Дескриптор: Табаны және екі бүйірінің ауданын табады 1 б Көлемін табады 1 б Ұқсас есеп құрастырады 1 б
Дескриптор: Қарама қарсы жақтарының атауын жұптап айтады 1 б
Дескриптор: Өрнектерді жазбаша есептеп, мәнін табады 1 б
Дескриптор: Бастапқы қораптардың массасын табады 1 б |
оқулық
Оқулық
Кесте
Оқулық
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 6 мин
|
IV.Сабақты қорытындылау «Тау шыңы» әдісі арқылы кері байланыс жасайды *1-тапсырма: Қабырғасы 7 см болатын кубтың көлемін табыңдар. 343 см3 * 2-тапсырма: Ұзындығы 8 см, ені 6 см, биіктігі 5 см болатын тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табыңдар. 240 см3 * 3-тапсырма: Текшенің көлемі 27 куб сантиметрге тең. Оның қабырғасының ұзындығы неге тең? 3 см *4-тапсырма: Паралелипедтің көлемін табу үшін... ұзындығы, ені және биіктігін көбейтеміз *5-тапсырма: Текшенің қабырғасы 4 м болса, көлемі қанша? 64 м3 6-тапсырма: Параллелипедке мысал келтір Бөлме, қораптар, кітап, кірпіз, сіріңке қорабы т.б Үй тапсырмасы 10-тапсырма Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия «Керуен» әдісі бойынша кері байланыс беру. |
Оқушылар сабаққа кері байланыс жасайды |
Кері байланыс : Балдар жиынтығын қою 1-10 балл арасы
|
Сурет
Кері байла ныс парақ шалары |
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз






















