Мұғалімнің аты-жөні: Қуекесова Г.Т.
Күні: 26.02.2021
Сыныбы: 1ә – сынып
Пәні: Математика
Оқушылар саны: 2 Сабаққа қатысқан оқушылар саны: ____
Сабақтың тақырыбы: «Геометриялық фигураларды түсі мен пішіні бойынша салыстыру»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың геометриялық фигуралар туралы білімін жетілдіру, геометриялық фигуралардың қасиеттерін, түстерін атап көрсетеді, заттармен ұқсастықтарын көрсету.
Түзету-дамытушылық: Геометриялық пішіндерді (үшбұрыш, төртбұрыш, дөңгелек) өмірде қолдануды қалыптастыру. Ойлауын, зейінін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ауызбіршілікке, бірін-бірі тыңдай білуге тәрбиелеу.
Көрнекі құралдар: түрлі-түсті қарындаштар, қалам, презентация, тақырыпты түсіндіруге арналған плакаттар, жабыстыруға арналған пішіндер, ұсақ қол моторикасына арналған тапсырма, геометриялық фигураларды ажыратуға арналған тапсырмалар.
Әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап, көрнекілік, көрсету, түсіндіру, ойын.
Сабақ барысы
І. Ұйымдастырушылық кезеңі.
Психологиялық дайындық
«Менің көршім» шаттық шеңбері арқылы сыныптың психологиялық ахуалын қалыптастырамын. Оқушылар көршісіне мінезінің жақсы қасиетін атау арқылы оған қошемет көрсетеді.
ІІ. Негізгі бөлім.
- Суретте берілген заттарды ата.
- Суреттегі геометриялық фигураларды ата. Олар қандай түспен боялған?

ІІІ. Тапсырмалар орындау.
1-тапсырма.
«Толымсыз фигуралар».
Оқушыға геометриялық фигуралардың бөліктері (шеңбер, квадрат) бейнеленген суреттермен танысу ұсынылады. Әдістемені жүргізу кезінде нұсқаулық берілді: «Осы параққа қараңыз! Мұнда фигуралардың бөліктері салынған. Толық сурет шығу үшін осылай сал!»

2-тапсырма.
Сәйкес келетін фигураны тауып, сол түспен боя.
![]()
3-тапсырма.
Заттарды қай фигураға сәйкес екенін анықта..

ІV.Сергіту сәті.
Берілген үйлерді көрсетілген бағыты бойынша штрихта.

4-тапсырма.
Геометриялық фигураларды ажыратуға арналған тапсырманы орында.

5-тапсырма
«Фигураларды анықта».
Оқушыларға келесі нұсқаулықпен бірге бейнеленген суреттер ұсынылады:
«Сіздің алдыңызда 5 сурет қатарымен орналасқан. Сол жақтағы сурет бөлінген, қалған екеуі тік сызықпен бөлінген және одан оң жақта қатар орналасқан төрт суреттің біріне ұқсас. Дәл осындай суретті тезірек тауып, көрсету керек».

6-тапсырма
Түрлі түсті құтыға түстеріне сәйкес заттарды сал.

V. Кері байланыс
Кері байланыс жасауға арналған сұрақтар:
1.Геометриялық фигураларға нелер жатады?
2. Төртбұрышты қалай сызамыз?
3. Шеңбер неге ұқсайды?
4. Өмірде геометриялық фигуралар неге қажет?
VІ. Қорытынды
-
Біз осы сабақтан не үйрендік?
-
Қандай жаңа мәліметтер алдық
-
Бүгінгі сабақ ұнады ма?
-
Бүгінгі сабақта Сіз түсінбеген мәселелер болды ма?
- Осымен сабағымыз аяқталды, сау болыңыздар!
Жетекшісі: Дефектолог: Ғиниятова Н. Т.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Геометриялық фигураларды түсі мен пішіні бойынша салыстыру» Сабақ жоспары 1 сынып
«Геометриялық фигураларды түсі мен пішіні бойынша салыстыру» Сабақ жоспары 1 сынып
Мұғалімнің аты-жөні: Қуекесова Г.Т.
Күні: 26.02.2021
Сыныбы: 1ә – сынып
Пәні: Математика
Оқушылар саны: 2 Сабаққа қатысқан оқушылар саны: ____
Сабақтың тақырыбы: «Геометриялық фигураларды түсі мен пішіні бойынша салыстыру»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың геометриялық фигуралар туралы білімін жетілдіру, геометриялық фигуралардың қасиеттерін, түстерін атап көрсетеді, заттармен ұқсастықтарын көрсету.
Түзету-дамытушылық: Геометриялық пішіндерді (үшбұрыш, төртбұрыш, дөңгелек) өмірде қолдануды қалыптастыру. Ойлауын, зейінін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ауызбіршілікке, бірін-бірі тыңдай білуге тәрбиелеу.
Көрнекі құралдар: түрлі-түсті қарындаштар, қалам, презентация, тақырыпты түсіндіруге арналған плакаттар, жабыстыруға арналған пішіндер, ұсақ қол моторикасына арналған тапсырма, геометриялық фигураларды ажыратуға арналған тапсырмалар.
Әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап, көрнекілік, көрсету, түсіндіру, ойын.
Сабақ барысы
І. Ұйымдастырушылық кезеңі.
Психологиялық дайындық
«Менің көршім» шаттық шеңбері арқылы сыныптың психологиялық ахуалын қалыптастырамын. Оқушылар көршісіне мінезінің жақсы қасиетін атау арқылы оған қошемет көрсетеді.
ІІ. Негізгі бөлім.
- Суретте берілген заттарды ата.
- Суреттегі геометриялық фигураларды ата. Олар қандай түспен боялған?

ІІІ. Тапсырмалар орындау.
1-тапсырма.
«Толымсыз фигуралар».
Оқушыға геометриялық фигуралардың бөліктері (шеңбер, квадрат) бейнеленген суреттермен танысу ұсынылады. Әдістемені жүргізу кезінде нұсқаулық берілді: «Осы параққа қараңыз! Мұнда фигуралардың бөліктері салынған. Толық сурет шығу үшін осылай сал!»

2-тапсырма.
Сәйкес келетін фигураны тауып, сол түспен боя.
![]()
3-тапсырма.
Заттарды қай фигураға сәйкес екенін анықта..

ІV.Сергіту сәті.
Берілген үйлерді көрсетілген бағыты бойынша штрихта.

4-тапсырма.
Геометриялық фигураларды ажыратуға арналған тапсырманы орында.

5-тапсырма
«Фигураларды анықта».
Оқушыларға келесі нұсқаулықпен бірге бейнеленген суреттер ұсынылады:
«Сіздің алдыңызда 5 сурет қатарымен орналасқан. Сол жақтағы сурет бөлінген, қалған екеуі тік сызықпен бөлінген және одан оң жақта қатар орналасқан төрт суреттің біріне ұқсас. Дәл осындай суретті тезірек тауып, көрсету керек».

6-тапсырма
Түрлі түсті құтыға түстеріне сәйкес заттарды сал.

V. Кері байланыс
Кері байланыс жасауға арналған сұрақтар:
1.Геометриялық фигураларға нелер жатады?
2. Төртбұрышты қалай сызамыз?
3. Шеңбер неге ұқсайды?
4. Өмірде геометриялық фигуралар неге қажет?
VІ. Қорытынды
-
Біз осы сабақтан не үйрендік?
-
Қандай жаңа мәліметтер алдық
-
Бүгінгі сабақ ұнады ма?
-
Бүгінгі сабақта Сіз түсінбеген мәселелер болды ма?
- Осымен сабағымыз аяқталды, сау болыңыздар!
Жетекшісі: Дефектолог: Ғиниятова Н. Т.
шағым қалдыра аласыз













