І.Жансүгіров атындағы Жетісу университетінің
«Zhansugurov College»
Оқу сабақтарының жоспары
Геометриялық оптика заңдары. Оптикалық құралдар.
Модуль /пән атауы Физика
Дайындаған педагог Калибаева А
2024 жылғы "04" 12
1.Жалпы мәліметтер
Курс, оқу жылы, топ – 1 курс, 2024ж, 104-Шбқ
Сабақ типі
2. Мақсаты, міндеттер
-
сфералық айналарда кескін алу үшін сәулелердің жолын сызу;
-
сфералық айна көмегімен алынған кескінді сипаттау және есептер шығару
-
Жарықтың сыну құбылысын сипаттау;
Жарықтың сыну заңын тұжырымдау;
3.Күтілетін нәтижелер
-
сфералық айналарда кескін алу үшін сәулелердің жолын сызады;
-
Жарықтың сыну құбылысын сипаттайды;
-
Жарықтың сыну заңын тұжырымдайды.
4.Қажетті ресурстар
Слайдтар
5.Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі Балдық жүйемен бағалау |
Оқытушының әрекеті |
Студент әрекеті |
Ресурстар |
||
|
Сабақ басы Білу 50-54 |
Үй жұмысын тексеру(W) Сыныппен жұмыс.Өткен тақырып бойынша оқушылардың білім-білік дағдысының қалыптасуын тексеру. І. Ұйымдастыру Қолайлы атмосфералық орта қалыптастыру 1.Оқушылармен амандасу 2.Оқушыларды түгендеу 3.Сыныптың сабаққа даярлығы Ой қозғау (Слайдтағы суретті талқылау). Осы суреттен сыну бұрышын, сыну сәулесін, нормаль сызығын, екі ортаны бөліп тұратын шекараны, түсу бұрышын, түскен сәулені және түскен сәуле мен сынған сәуленің бұрыштарында қандай байланыс бар оқушылардан сұрау.
3. Мақсатты болжау.Оқушылармен бірге талқыланады жарықтың сыну заңын пайдаланып есептер шығару Суретте қандай кескіндерді көріп тұрсындар? Бұл айналардың бірінде кескін төңкерілген, ал екіншісінде тура. Неліктен? Бұл кескіндердің қасиетін сипаттау үшін, біз сфералық айналарды және оларда кескін алуды үйренуіміз қажет. Сфералық айналар - шағылдыратын беттері сфералық беттер (сфералық сегмент) болып келетін айналар. Сфералық айналар ойыс (а) және дөңес (б) болып бөлінеді.
(D) АКТды қолдану: 1) http://www.youtube.com/watch?v=YtJNHN2xB6k 2) http://www.youtube.com/watch?v=YjFB6je1T9g Р нүктесі- сфералық айнаның орта нүктесі (айна полюсы). С нүктесі- сфералық айнаның оптикалық центрі. R – сфералық айнаның радиусы. F нүктесі - сфералық айнаның фокусы. Ойыс айнада шын фокус (а), дөңес айнада жалған фокус (б). Сфералық айнаның оптикалық центрі және полюсы арқылы өтетін түзу (СP) сфералық айнаның бас оптикалық осі деп аталады. Сфералық айнаның қолданылуын жалпы сыныппен талқылап өтеді. Сфералық айнаның фокусы
(FP=F): Зерттеу арқылы оқу. Оқушыларға құрал-жабдықтар беріледі: Сфералық айна, жарық көзі, постер, сызғыш. (G) Сынып оқушылары 4 топқа бөлінеді. Мұғалім тарапынан төрт тапсырма ұсынылады: Тапсырма №1 Нәрсе ойыс айнадан екі еселенген фокустан үлкен (d>2F) болған қашықтықта орналасқан, айнада пайда болатын кескінді сипаттаңыз. Тапсырма №2 Нәрсе ойыс айнадан F<d<2F болған қашықтықта орналасқан, айнада пайда болатын кескінді сипаттаңыз. Тапсырма №3 Нәрсе ойыс айнадан d=2F болған қашықтықта орналасқан, айнада пайда болатын кескінді сипаттаңыз. Тапсырма №4 Нәрсе ойыс айнадан d<F болған қашықтықта орналасқан, айнада пайда болатын кескінді сипаттаңыз.
|
- өз пікірлерін білдіреді. |
Негізгі әдебиеттер : |
||
|
Сабақ ортасы Ереже Түсіну 55-59 60-64 65-69 |
) Оқушылар материалды игергендіктерін тексеру үшін өздік жұмыс орындайды және дұрыс жауапты мұғалім айтады, ал оқушы өзін- өзі тексереді. Тест тапсырмалары"Жарықтың сынуы" Бағалау критерийлері: 1.Жарықтың сыну құбылысын сипаттайды; 2.Жарықтың сыну заңын тұжырымдайды; 3.Жарықтың сыну заңын есептер шығаруда қолданады; 4.Суреттен сыну бұрышын, сынған сәулені дұрыс көрсетеді. |
-сұрақтарға жауап береді |
Презентация |
||
|
Қолдану 70-74 75-79 |
Сфералық айналар - шағылдыратын беттері сфералық беттер (сфералық сегмент) болып келетін айналар. Сфералық айналар ойыс және дөңес болып бөлінеді. Сфералық айнаның фокустық қашықтығы оның сфералық бетінің радиусының жартысына тең. |
|
|
||
|
Талдау 80-84 |
Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет. Сұрақтар ауызша немесе жазбаша талқылануы мүмкін 7. Үйге тапсырма: Жарықтың сынуы және жарықтың сыну заңын қайталау. |
. |
Презентация |
||
|
Сабақтың соңы Бағалау 90-94 95-100 |
С
Стикерге сабақ бойынша нені жақсы және қандай сұрақ туандағанын жазады Білімланд бойынша оқу (магнит өрісі бөлімі бойынша) |
|
|
||
|
Кері байла-ныс
|
«Бір минуттық рефлексия» әдісі 1.Осы сабақтағы мен үшін ең маңызды ақпарат_________ 2.Әлі де маған мына жайттар түсініксіз_________________ 3.Бүгінгі сабақтан түйгенім___________________________ |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Геометриялық оптика заңдары. Оптикалық құралдар.
Геометриялық оптика заңдары. Оптикалық құралдар.
І.Жансүгіров атындағы Жетісу университетінің
«Zhansugurov College»
Оқу сабақтарының жоспары
Геометриялық оптика заңдары. Оптикалық құралдар.
Модуль /пән атауы Физика
Дайындаған педагог Калибаева А
2024 жылғы "04" 12
1.Жалпы мәліметтер
Курс, оқу жылы, топ – 1 курс, 2024ж, 104-Шбқ
Сабақ типі
2. Мақсаты, міндеттер
-
сфералық айналарда кескін алу үшін сәулелердің жолын сызу;
-
сфералық айна көмегімен алынған кескінді сипаттау және есептер шығару
-
Жарықтың сыну құбылысын сипаттау;
Жарықтың сыну заңын тұжырымдау;
3.Күтілетін нәтижелер
-
сфералық айналарда кескін алу үшін сәулелердің жолын сызады;
-
Жарықтың сыну құбылысын сипаттайды;
-
Жарықтың сыну заңын тұжырымдайды.
4.Қажетті ресурстар
Слайдтар
5.Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі Балдық жүйемен бағалау |
Оқытушының әрекеті |
Студент әрекеті |
Ресурстар |
||
|
Сабақ басы Білу 50-54 |
Үй жұмысын тексеру(W) Сыныппен жұмыс.Өткен тақырып бойынша оқушылардың білім-білік дағдысының қалыптасуын тексеру. І. Ұйымдастыру Қолайлы атмосфералық орта қалыптастыру 1.Оқушылармен амандасу 2.Оқушыларды түгендеу 3.Сыныптың сабаққа даярлығы Ой қозғау (Слайдтағы суретті талқылау). Осы суреттен сыну бұрышын, сыну сәулесін, нормаль сызығын, екі ортаны бөліп тұратын шекараны, түсу бұрышын, түскен сәулені және түскен сәуле мен сынған сәуленің бұрыштарында қандай байланыс бар оқушылардан сұрау.
3. Мақсатты болжау.Оқушылармен бірге талқыланады жарықтың сыну заңын пайдаланып есептер шығару Суретте қандай кескіндерді көріп тұрсындар? Бұл айналардың бірінде кескін төңкерілген, ал екіншісінде тура. Неліктен? Бұл кескіндердің қасиетін сипаттау үшін, біз сфералық айналарды және оларда кескін алуды үйренуіміз қажет. Сфералық айналар - шағылдыратын беттері сфералық беттер (сфералық сегмент) болып келетін айналар. Сфералық айналар ойыс (а) және дөңес (б) болып бөлінеді.
(D) АКТды қолдану: 1) http://www.youtube.com/watch?v=YtJNHN2xB6k 2) http://www.youtube.com/watch?v=YjFB6je1T9g Р нүктесі- сфералық айнаның орта нүктесі (айна полюсы). С нүктесі- сфералық айнаның оптикалық центрі. R – сфералық айнаның радиусы. F нүктесі - сфералық айнаның фокусы. Ойыс айнада шын фокус (а), дөңес айнада жалған фокус (б). Сфералық айнаның оптикалық центрі және полюсы арқылы өтетін түзу (СP) сфералық айнаның бас оптикалық осі деп аталады. Сфералық айнаның қолданылуын жалпы сыныппен талқылап өтеді. Сфералық айнаның фокусы
(FP=F): Зерттеу арқылы оқу. Оқушыларға құрал-жабдықтар беріледі: Сфералық айна, жарық көзі, постер, сызғыш. (G) Сынып оқушылары 4 топқа бөлінеді. Мұғалім тарапынан төрт тапсырма ұсынылады: Тапсырма №1 Нәрсе ойыс айнадан екі еселенген фокустан үлкен (d>2F) болған қашықтықта орналасқан, айнада пайда болатын кескінді сипаттаңыз. Тапсырма №2 Нәрсе ойыс айнадан F<d<2F болған қашықтықта орналасқан, айнада пайда болатын кескінді сипаттаңыз. Тапсырма №3 Нәрсе ойыс айнадан d=2F болған қашықтықта орналасқан, айнада пайда болатын кескінді сипаттаңыз. Тапсырма №4 Нәрсе ойыс айнадан d<F болған қашықтықта орналасқан, айнада пайда болатын кескінді сипаттаңыз.
|
- өз пікірлерін білдіреді. |
Негізгі әдебиеттер : |
||
|
Сабақ ортасы Ереже Түсіну 55-59 60-64 65-69 |
) Оқушылар материалды игергендіктерін тексеру үшін өздік жұмыс орындайды және дұрыс жауапты мұғалім айтады, ал оқушы өзін- өзі тексереді. Тест тапсырмалары"Жарықтың сынуы" Бағалау критерийлері: 1.Жарықтың сыну құбылысын сипаттайды; 2.Жарықтың сыну заңын тұжырымдайды; 3.Жарықтың сыну заңын есептер шығаруда қолданады; 4.Суреттен сыну бұрышын, сынған сәулені дұрыс көрсетеді. |
-сұрақтарға жауап береді |
Презентация |
||
|
Қолдану 70-74 75-79 |
Сфералық айналар - шағылдыратын беттері сфералық беттер (сфералық сегмент) болып келетін айналар. Сфералық айналар ойыс және дөңес болып бөлінеді. Сфералық айнаның фокустық қашықтығы оның сфералық бетінің радиусының жартысына тең. |
|
|
||
|
Талдау 80-84 |
Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет. Сұрақтар ауызша немесе жазбаша талқылануы мүмкін 7. Үйге тапсырма: Жарықтың сынуы және жарықтың сыну заңын қайталау. |
. |
Презентация |
||
|
Сабақтың соңы Бағалау 90-94 95-100 |
С
Стикерге сабақ бойынша нені жақсы және қандай сұрақ туандағанын жазады Білімланд бойынша оқу (магнит өрісі бөлімі бойынша) |
|
|
||
|
Кері байла-ныс
|
«Бір минуттық рефлексия» әдісі 1.Осы сабақтағы мен үшін ең маңызды ақпарат_________ 2.Әлі де маған мына жайттар түсініксіз_________________ 3.Бүгінгі сабақтан түйгенім___________________________ |
|
|
шағым қалдыра аласыз



абақ соңындар оқушылар
кері байланыс береді.












