Сабақтың тақырыбы: Геометриялық пішіндер.
Сабақтың мақсаты : Балаларға бір түсті заттарды көлеміне сәйкес топтауға, салыстыруға, геометриялық пішіндерді ажырата білуге үйрету. Ойын арқылы балалардыі ой- өрісін,ойлау қабілетін, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Ойын кезінде сөздік қорларын молайту.
Коррекциялық түзету: Сөздегі дыбыстарды айқын естіп, дұрыс айтуға үйрету.
Көрнекі құралдар: Үлгі материалдар: геометриялық пішіндер, суреттер.
Әдістемелік әдістер: Түсіндіру, ойын, сұрақ-жауап.
Әрекет кезеңдері: Мотивациялық қозғаушы күш.
Мұғалімнің іс-әрекеті: Балалар көңіл- күйлерің қалай?.
Балалардың іс – әрекетті: Балалар көңіл- күйлерінің өте тамаша екенін айтады. Олай болса шаттық шеңберін құрайықшы. Әдептен озбай бүгінгі келген қонақтармен сәлемдесіп алайық.
Үлкенге де «сіз»,
Кішіге де «сіз».
Баршаңызға құрметпен,
Бас иеміз біз.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
Балалармен амандасып, түгендеп, сабаққа көңілдерін аудару.
Өткен сабақты еске түсіру: Балалар біз сендермен өткен сабақтардан 1-5 ке дейінгі сандармен танысқан болатынбыз. Кәне еске түсірейікші.Балаларды 0 ден 5 дейін, 5 тен 0 ге дейін санатамын.
-Енді «көршілес санды тап» деген ойынды ойнайық. 34 23 ойын ойналады.
Жаңа сабақ:
Мұғалім:
-Бәріміз, бері қарайықшы.
-Мына, сиқырлы қапшықтың ішінде неше түрлі пішіндер бар екен. Қане, кім маған пішіндерді атап береді?.
-Дұрыс айтасыңдар,ұшбұрыш, төртбұрыш дөңгелек екен.
-Балалар, осы пішіндерді ауада жасап көрейікші.
-Үшбұрыш, ал мынау төртбұрыш, ал мынау –дөңгелек.
Тапсырма: «Құстың ұясы».
Шарты: Қағазды қиып балалар құстарға ұя жасайды.
Дидактикалық ойын:«Мынау қай пішін?».
Мақсаты: Геометриялық пішінді сипалап анықтау арқылы айта білу.
Шарты: «Сиқырлы қапшықтың» ішіндегі затты ұстап көріп, қандай геометриялық пішін екенін анықтайды, түсін айтады.
Логикалық есеп:
Табақта 3 алма.
Қолымда 1 алма,
Қосқанда барлығын,
Болады неше алма?,
Тапсырма: «Өз ұяшығына орналастыру».
Мақсаты: Геометриялық пішіндерді өз ұяшығына орналастыру.
Сергіту сәті:
-Ал енді балалар орнымыздан тұрайық, сәл демалып алайық.
Ормандағы аюдың,
Құлпынайы көп екен.
Теріп- теріп аламыз,
Қалтамызға саламыз.
Тапсырма: Кедергілерден өту.
А) Геометриялық пішіндеріне қарай.
Ә) Түстеріне қарай (қызыл,жасыл, сары)
Дәптермен жұмыс:
Сызғышты қолданып үшбұрыш, дөңгелек, төртбұрыш геометриялық пішіндерді салу.
Шырша құрастыру: Балаларды қатыстыра отырып ,үлгі ретінде шыршаны құрастырамыз.
- Биназар, үшбұрыштардың ішінен ең үлкенін алып ең астына қойшы. Енді үлкенірек үшбұрышты алып, жоғарырақ орналастырады, ең кішкентайын алып оны үстіне қояды. Сонымен, жұмыс аяқталды.
-Ал қане біз не құрастырдық?
- Шырша.
- Шыршаның түсі қандай ?.
- Жасыл.
Балалар менің сендерге қоятын жұмбағым бар, соны шешейік:
Тікен- тікен тік пісте
Қысы- жазы бір түсте.
Ол не ?
Балалар : Шырша.
Тапсырма: Геометриялық пішіндерден кез- келген зат құрастыру.
Сабақты қорытындылау:
-Балалар, бүгін біз немен таныстық?.
-Дұрыс айтасыңдар, пішіндер туралы білімдерімізді кеңейте түстік.
-Пішіндер неше түрлі болады?.
- Үш түрлі көлемдегі үшбұрыштан не құрастырдық?.
Мұғалімнің қойған сұрақтарына толық жауап бере отырып, ұйымдасқан оқу- іс әрекеті қорытындылайды.
Үйге тапсырма: Геометриялық пішіндерді бояп келу.
Күтілетін нәтиже:
Білу немесе хабарлар болды. Пішіндер туралы жалпы түсінік.
Қалыптасқан әдеті: Пішіндердің түсін , көлемін ажырату.
Істей білуі:
Геометриялық пішіндерді біледі, әр түрлі пішіндер құрай алады.
Оханова Багила Нускабеккызы , Түркістан облысы Түлкібас ауданы
«Психологиялық- педагогикалық түзету кабинеті» Олигофренопедагог
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Геометриялық пішіндер
Геометриялық пішіндер
Сабақтың тақырыбы: Геометриялық пішіндер.
Сабақтың мақсаты : Балаларға бір түсті заттарды көлеміне сәйкес топтауға, салыстыруға, геометриялық пішіндерді ажырата білуге үйрету. Ойын арқылы балалардыі ой- өрісін,ойлау қабілетін, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Ойын кезінде сөздік қорларын молайту.
Коррекциялық түзету: Сөздегі дыбыстарды айқын естіп, дұрыс айтуға үйрету.
Көрнекі құралдар: Үлгі материалдар: геометриялық пішіндер, суреттер.
Әдістемелік әдістер: Түсіндіру, ойын, сұрақ-жауап.
Әрекет кезеңдері: Мотивациялық қозғаушы күш.
Мұғалімнің іс-әрекеті: Балалар көңіл- күйлерің қалай?.
Балалардың іс – әрекетті: Балалар көңіл- күйлерінің өте тамаша екенін айтады. Олай болса шаттық шеңберін құрайықшы. Әдептен озбай бүгінгі келген қонақтармен сәлемдесіп алайық.
Үлкенге де «сіз»,
Кішіге де «сіз».
Баршаңызға құрметпен,
Бас иеміз біз.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
Балалармен амандасып, түгендеп, сабаққа көңілдерін аудару.
Өткен сабақты еске түсіру: Балалар біз сендермен өткен сабақтардан 1-5 ке дейінгі сандармен танысқан болатынбыз. Кәне еске түсірейікші.Балаларды 0 ден 5 дейін, 5 тен 0 ге дейін санатамын.
-Енді «көршілес санды тап» деген ойынды ойнайық. 34 23 ойын ойналады.
Жаңа сабақ:
Мұғалім:
-Бәріміз, бері қарайықшы.
-Мына, сиқырлы қапшықтың ішінде неше түрлі пішіндер бар екен. Қане, кім маған пішіндерді атап береді?.
-Дұрыс айтасыңдар,ұшбұрыш, төртбұрыш дөңгелек екен.
-Балалар, осы пішіндерді ауада жасап көрейікші.
-Үшбұрыш, ал мынау төртбұрыш, ал мынау –дөңгелек.
Тапсырма: «Құстың ұясы».
Шарты: Қағазды қиып балалар құстарға ұя жасайды.
Дидактикалық ойын:«Мынау қай пішін?».
Мақсаты: Геометриялық пішінді сипалап анықтау арқылы айта білу.
Шарты: «Сиқырлы қапшықтың» ішіндегі затты ұстап көріп, қандай геометриялық пішін екенін анықтайды, түсін айтады.
Логикалық есеп:
Табақта 3 алма.
Қолымда 1 алма,
Қосқанда барлығын,
Болады неше алма?,
Тапсырма: «Өз ұяшығына орналастыру».
Мақсаты: Геометриялық пішіндерді өз ұяшығына орналастыру.
Сергіту сәті:
-Ал енді балалар орнымыздан тұрайық, сәл демалып алайық.
Ормандағы аюдың,
Құлпынайы көп екен.
Теріп- теріп аламыз,
Қалтамызға саламыз.
Тапсырма: Кедергілерден өту.
А) Геометриялық пішіндеріне қарай.
Ә) Түстеріне қарай (қызыл,жасыл, сары)
Дәптермен жұмыс:
Сызғышты қолданып үшбұрыш, дөңгелек, төртбұрыш геометриялық пішіндерді салу.
Шырша құрастыру: Балаларды қатыстыра отырып ,үлгі ретінде шыршаны құрастырамыз.
- Биназар, үшбұрыштардың ішінен ең үлкенін алып ең астына қойшы. Енді үлкенірек үшбұрышты алып, жоғарырақ орналастырады, ең кішкентайын алып оны үстіне қояды. Сонымен, жұмыс аяқталды.
-Ал қане біз не құрастырдық?
- Шырша.
- Шыршаның түсі қандай ?.
- Жасыл.
Балалар менің сендерге қоятын жұмбағым бар, соны шешейік:
Тікен- тікен тік пісте
Қысы- жазы бір түсте.
Ол не ?
Балалар : Шырша.
Тапсырма: Геометриялық пішіндерден кез- келген зат құрастыру.
Сабақты қорытындылау:
-Балалар, бүгін біз немен таныстық?.
-Дұрыс айтасыңдар, пішіндер туралы білімдерімізді кеңейте түстік.
-Пішіндер неше түрлі болады?.
- Үш түрлі көлемдегі үшбұрыштан не құрастырдық?.
Мұғалімнің қойған сұрақтарына толық жауап бере отырып, ұйымдасқан оқу- іс әрекеті қорытындылайды.
Үйге тапсырма: Геометриялық пішіндерді бояп келу.
Күтілетін нәтиже:
Білу немесе хабарлар болды. Пішіндер туралы жалпы түсінік.
Қалыптасқан әдеті: Пішіндердің түсін , көлемін ажырату.
Істей білуі:
Геометриялық пішіндерді біледі, әр түрлі пішіндер құрай алады.
Оханова Багила Нускабеккызы , Түркістан облысы Түлкібас ауданы
«Психологиялық- педагогикалық түзету кабинеті» Олигофренопедагог
шағым қалдыра аласыз













