-
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
6.2А. Тізбектер
Мектеп: «Шекарашы орта мектебі»
Күні: 29.11.2021
Мұғалімнің аты-жөні: Серикбаева Гульдана Жумабекызы
Сынып: 9
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Пәні:
Алгебра
Сабақ тақырыбы
Геометриялық прогрессия. Геометриялық прогрессияның п-ші мүшесінің формуласы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
9.2.3.6
геометриялық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін, білу және қолдану;
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: Геометриялық прогрессияның анықтамасын білу, геометриялық прогрессияның формуласын жалпы түрде жаза білу, кез - келген көршілес мүшелерінің қатынасы арқылы еселігін таба білуді қалыптастыру;
Оқушылардың басым бөлігі: Есептер шығаруда геометриялық прогрессияның п- ші мүшесінің формуласын қолдану;
Кейбір оқушылар: Нақты сандармен түзу нүктелерінің сәйкестігін пайдаланып, есептер шығаруға үйрету
Сабақ барысы
Сабақты кезеңі/ уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
1. Ұйымдастыру.
Белсенді оқу әдісі: «Тілек шоғы»
Оқушылар шеңбер бойымен тұрып, қолдарынан ұстайды. Көршісінің көзіне қарап тұрып оларға жақсы сөз айтып, мақтау керек. Оны қабылдаған адам басын изеп: «Рақмет, мен өте ризамын!»,-деп айтады. Кейін ол өз көршісіне қошемет сыйлайды. Жаттығу шеңбер бойымен жүреді.
2. Үй тапсырмасын тексеру. "Кір жайғыш жіп" әдісі арқылы.
3. Топқа бөлу.
Оқушылар: өрнектердің мәні 1-ге тең болса 1- ші топ, 2-ге тең болса, 2-ші топ топқа бөлініп отырады және бағалау парағы ұсынылады.
III. Қызығушылықты ояту:
«Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ жауап
1. Сандар тізбегі нешеге бөлінеді ?
2. Сан тізбегінің жалпы мүшесі деген не ?
3. Қандай сан тізбегі арифметикалық прогрессия деп аталады?
4. Арифметикалық прогрессияның айырымы деп қандай санды айтады?
5. Арифметикалық прогрессияның n- ші мүшесінің формуласы айтыңдар?
6. Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы формуласын айтыңдар?
IV. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады.
Кезекші мәлімет береді
Шаттық шеңберін құрады.
ҚБ: «Қошемет» әдісі арқылы бір-біріне қошемет көрсетеді.
Оқушылар жіпке ілінген дұрыс және бұрыс жауаптардың ішінен бұрыстарын алып тастап дұрыс жауаптарды қалдырады.
№14.12 Жауаптар:1) а1= 8; n=18 3) а1= 5; n=26
№14.16 Жауаптар: 1) 1665 2) 728
Барлық оқушы берілген есепті шешеді, шыққан шешімдері бойынша топқа бөлінеді.
Бағалау жұптар арасында жүреді. Бағалау парағына алған бағаларын қояды.
Оқушы қойылған сұрақтарға жауап береді:
-
Шектелген, шексіз
-
Тізбекті құратын сандар ды тізбектің мүшелері д.а.
-
Екінші мүшесінен бастап, әрбір мүшесі алдыңғы мүшесіне қандай да бір тұрақты d санын қосқанда шығатын сандар тізбегі
-
d айырымы, d=а2-а1
-
аn=a1+(n-1)*d
-
Sn=

Оқушылар сабақтың мақсатын айқындайды

Есеп толық дұрыс болса «1» балл,
Қате болса «0» балл
Әрбір дұрыс жауап «1» балл
9 сынып оқулығы.


Бағалау парағы
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы
-
Жаңа сабақ желісінде интербелсенді тақтада видео көрсетіледі.
в1, в2, в3, ... , вn ... тізбегі берілсін.
Анықтама. Егер
тізбегінің екінші мүшесінен бастап, әрбір мүшесі өзінің
алдындағы көршілес мүшені бірдей
тұрақты, нөлден өзгеше санға көбейткенде шығатын
сандық тізбек геометриялық прогрессия деп
аталады.Жазылуы: вn+1= вn·q, q
0,
в1
0 q- еселігі деп
аталады.1) 1, 2, 4, 8,...; 2) 5; 25; 125: 625:...; 3) 0; 2;- 0, 6; 1, 8;- 5, 4;...;
в2=в1 q
в3=в2 q=( в1 q) q= в1 q2
в4=в3 q=( в1 q2) q= в1 q3
вn=в1 qn-1 - геометриялық прогрессияның жалпы мүшесінің формуласы.
Оқылуы. Геометриялық прогрессияның вn мүшесі в1 - ді q еселігінің (n - 1) дәрежесіне көбейткенге тең.-
Топтарға жаңа тақырып бойынша оқулықтағы мысалдарды өзбетімен талдап, шығару тапсырылады.
-
Сабаққа қатысты формулалар интербелсенді тақтада көрсетіледі.
-
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы топтарда есептер шығару:
1-топқа: №15.2 (2), 2-топқа: №15.2 (3)
-
Жұптық жұмыс:
-
Жұп: №15.4 (1)
-
Жұп: №15.4 (2)
-
Жұп: №15.4 (3)
-
Жұп: №15.4 (4)
-
Деңгейлік тапсырмалар
«А» деңгей: Геометриялық прогрессияның q еселігін және в5-ші мүшесін табыңдар:
3; -6; ...
«В» деңгей: 192; 48; 12; ... геометриялық прогрессияның алтыншы және n-ші мүшесін табыңдар.
«С» деңгей: Оқулықтағы №15.9
Оқушылар кестегі тапсырма мен жауаптарын сәйкестендіреді.
Кері байланыс: «Ойды аяқта!»
Үйге тапсырма беру, түсіндіру. Оқушылар білімін бағалау.
Оқушылар видео желісінде берілген формулаларды және мысалдарды дәптеріне көшіріп жазады.
Топ мүшелері бірлесіп, оқулықтағы 128-129 беттердегі 4-мысал, 5-мысалдарды тақтада орындап, бір-біріне түсіндіреді.
Мысалы. 3, 9, ... т\к в4 - ?
Шешуі в1 = 3, в2= 9, q- ? в2
Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖИ арқылы жасауБөлісу1 - айлықМатериал тарифі-96% жеңілдік000500ҚМЖАшық сабақТәрбие сағатыПрезентацияБЖБ, ТЖБ тесттерКөрнекіліктерБалабақшаға арнарлған құжаттарМақала, ЭссеДидактикалық ойындаржәне тағы басқа 400 000 материалБарлық 400 000 материалдарды шексіз
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз1 990 ₸ 49 000₸1 айға қосылуМатериалға шағымдануБұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жариялаған:Серикбаева Гульдана Жумабеккызы07 Желтоқсан 2021
914
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңізТақырып бойынша 31 материал табылдыГеометриялық прогрессия
Материал туралы қысқаша түсінікСабақ жоспары. тақырыбы: Геометриялық прогрессия. 9-сынып Пәні: алгебра.Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары 9.2.3.6 геометриялық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін, білу және қолдану;Материалдың қысқаша нұсқасы-
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
6.2А. Тізбектер
Мектеп: «Шекарашы орта мектебі»
Күні: 29.11.2021
Мұғалімнің аты-жөні: Серикбаева Гульдана Жумабекызы
Сынып: 9
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Пәні:
Алгебра
Сабақ тақырыбы
Геометриялық прогрессия. Геометриялық прогрессияның п-ші мүшесінің формуласы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
9.2.3.6
геометриялық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін, білу және қолдану;
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: Геометриялық прогрессияның анықтамасын білу, геометриялық прогрессияның формуласын жалпы түрде жаза білу, кез - келген көршілес мүшелерінің қатынасы арқылы еселігін таба білуді қалыптастыру;
Оқушылардың басым бөлігі: Есептер шығаруда геометриялық прогрессияның п- ші мүшесінің формуласын қолдану;
Кейбір оқушылар: Нақты сандармен түзу нүктелерінің сәйкестігін пайдаланып, есептер шығаруға үйрету
Сабақ барысы
Сабақты кезеңі/ уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
1. Ұйымдастыру.
Белсенді оқу әдісі: «Тілек шоғы»
Оқушылар шеңбер бойымен тұрып, қолдарынан ұстайды. Көршісінің көзіне қарап тұрып оларға жақсы сөз айтып, мақтау керек. Оны қабылдаған адам басын изеп: «Рақмет, мен өте ризамын!»,-деп айтады. Кейін ол өз көршісіне қошемет сыйлайды. Жаттығу шеңбер бойымен жүреді.
2. Үй тапсырмасын тексеру. "Кір жайғыш жіп" әдісі арқылы.
3. Топқа бөлу.
Оқушылар: өрнектердің мәні 1-ге тең болса 1- ші топ, 2-ге тең болса, 2-ші топ топқа бөлініп отырады және бағалау парағы ұсынылады.
III. Қызығушылықты ояту:
«Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ жауап
1. Сандар тізбегі нешеге бөлінеді ?
2. Сан тізбегінің жалпы мүшесі деген не ?
3. Қандай сан тізбегі арифметикалық прогрессия деп аталады?
4. Арифметикалық прогрессияның айырымы деп қандай санды айтады?
5. Арифметикалық прогрессияның n- ші мүшесінің формуласы айтыңдар?
6. Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы формуласын айтыңдар?
IV. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады.
Кезекші мәлімет береді
Шаттық шеңберін құрады.
ҚБ: «Қошемет» әдісі арқылы бір-біріне қошемет көрсетеді.
Оқушылар жіпке ілінген дұрыс және бұрыс жауаптардың ішінен бұрыстарын алып тастап дұрыс жауаптарды қалдырады.
№14.12 Жауаптар:1) а1= 8; n=18 3) а1= 5; n=26
№14.16 Жауаптар: 1) 1665 2) 728
Барлық оқушы берілген есепті шешеді, шыққан шешімдері бойынша топқа бөлінеді.
Бағалау жұптар арасында жүреді. Бағалау парағына алған бағаларын қояды.
Оқушы қойылған сұрақтарға жауап береді:
-
Шектелген, шексіз
-
Тізбекті құратын сандар ды тізбектің мүшелері д.а.
-
Екінші мүшесінен бастап, әрбір мүшесі алдыңғы мүшесіне қандай да бір тұрақты d санын қосқанда шығатын сандар тізбегі
-
d айырымы, d=а2-а1
-
аn=a1+(n-1)*d
-
Sn=

Оқушылар сабақтың мақсатын айқындайды

Есеп толық дұрыс болса «1» балл,
Қате болса «0» балл
Әрбір дұрыс жауап «1» балл
9 сынып оқулығы.


Бағалау парағы
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы
-
Жаңа сабақ желісінде интербелсенді тақтада видео көрсетіледі.
в1, в2, в3, ... , вn ... тізбегі берілсін.
Анықтама. Егер
тізбегінің екінші мүшесінен бастап, әрбір мүшесі өзінің
алдындағы көршілес мүшені бірдей
тұрақты, нөлден өзгеше санға көбейткенде шығатын
сандық тізбек геометриялық прогрессия деп
аталады.Жазылуы: вn+1= вn·q, q
0,
в1
0 q- еселігі деп
аталады.1) 1, 2, 4, 8,...; 2) 5; 25; 125: 625:...; 3) 0; 2;- 0, 6; 1, 8;- 5, 4;...;
в2=в1 q
в3=в2 q=( в1 q) q= в1 q2
в4=в3 q=( в1 q2) q= в1 q3
вn=в1 qn-1 - геометриялық прогрессияның жалпы мүшесінің формуласы.
Оқылуы. Геометриялық прогрессияның вn мүшесі в1 - ді q еселігінің (n - 1) дәрежесіне көбейткенге тең.-
Топтарға жаңа тақырып бойынша оқулықтағы мысалдарды өзбетімен талдап, шығару тапсырылады.
-
Сабаққа қатысты формулалар интербелсенді тақтада көрсетіледі.
-
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы топтарда есептер шығару:
1-топқа: №15.2 (2), 2-топқа: №15.2 (3)
-
Жұптық жұмыс:
-
Жұп: №15.4 (1)
-
Жұп: №15.4 (2)
-
Жұп: №15.4 (3)
-
Жұп: №15.4 (4)
-
Деңгейлік тапсырмалар
«А» деңгей: Геометриялық прогрессияның q еселігін және в5-ші мүшесін табыңдар:
3; -6; ...
«В» деңгей: 192; 48; 12; ... геометриялық прогрессияның алтыншы және n-ші мүшесін табыңдар.
«С» деңгей: Оқулықтағы №15.9
Оқушылар кестегі тапсырма мен жауаптарын сәйкестендіреді.
Кері байланыс: «Ойды аяқта!»
Үйге тапсырма беру, түсіндіру. Оқушылар білімін бағалау.
Оқушылар видео желісінде берілген формулаларды және мысалдарды дәптеріне көшіріп жазады.
Топ мүшелері бірлесіп, оқулықтағы 128-129 беттердегі 4-мысал, 5-мысалдарды тақтада орындап, бір-біріне түсіндіреді.
Мысалы. 3, 9, ... т\к в4 - ?
Шешуі в1 = 3, в2= 9, q- ? в2
Жүктеу
БөлісуЖИ арқылы жасауФайл форматы:docx07.12.2021914Жүктеу
ЖИ арқылы жасауБұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласызҚазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеуСіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласызСайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12 -
-
