|
|
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Геометрияның алғашқы ұғымдары.Аксиома. |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.1.1планиметрияның негізгі фигураларын білу: нүкте, түзу; 7.3.1.5 кесінді, сәуле, бұрыш, үшбұрыш, жарты жазықтықты білу |
|||||
|
Сабақ мақсаттары
|
- негізгі геометриялық фигураларды білу;
анықтамаларын білу;
кесінді, сәуле, бұрыш, үшбұрыш, жарты жазықтық анықтамаларын білу;
|
|||||
|
-Планиметрия және стереометрия фигураларын ажыратады. |
||||||
|
Бағалау критерийі |
-геометриялық фигураларды анықтайды |
|||||
|
-геометриялық фигуралардың анықтамаларын біледі: сәуле, кесінді, бұрыш, үшбұрыш және оларды белгілей алады; |
||||||
|
-геометрияның шынайы өмірдегі қолданымын анықтай алады |
||||||
|
-геометрияның дамуына атсалысқан ғалымдарды біледі |
||||||
|
Тілдік мақсат
|
-бөлімнің ұғымдары мен терминдерін пайдаланады; - аксиомаларды тұжырымдайды; - фигуралардың өзара орналасуын суреттейді; - сызбаның салынуын түсіндіреді; - есептердің шешу жолын (шешімдерін) түсіндіреді |
|||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Қазақстан тәуелсіздігі және Астана: патриоттық сезімін ояту |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Сызу |
|||||
|
Алдыңғы тақырып |
Кесінділер мен бұрыштарды салуда және өлшеуде сызғыш пен транспортирді қолдану |
|||||
|
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі, жаңа сабақ, бекіту |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері уақыт |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі.
Миға шабуыл:
Астана қаласында тапсырмадағы фигураларға ұқсас зәулім ғимараттар бар ма? 1.Шар-Байтерек 2.Пирамида-Бейбітшілік сарайы |
Топтық жұмыс «Миға шабуыл»
Диалогтық оқыту(кум)
Маркер |
||||
|
Сабақтың ортасы |
«Кім жылдам» әдісі бойынша берілген тапсырмаларды орындау І топ Оқушылардан А3 парақтарында берілген сызбада түзуге тиісті,тиісті емес нүктелерді табу. Сосын нүктелерді әріптермен белгілеп тиістілік символдар арқылы жазу. Оқушылардың жауаптарын талқылау.
ІІ топ.
Берілген тапсырмалар арқылы 1-ші аксиоманы тұжырымдаймыз І.а)Қандайда түзу болмасын,түзуде жататын нүктелер де, жатпайтын нүктелер де болады ә)Кез келген екі нүкте арқылы бір және тек бір ғана түзу жүргізуге болады
№18-жаттығу. Сурет бойынша:1.а түзуінде жататын нүктелерді жазыңдар 2.в түзуінде жататын нүктелерді жазыңдар 3.а және в түзуінде жататын нүктелерді жазыңдар 4. а және в түзулерінің қиылысу нүктесін жазыңдар∙
2- топтың тапсырмасы №19 жаттығу Сурет бойынша:1.Суретте көрсетілгендей нүктелерді белгілеңдер 2.Екі нүкте арқылы түзу жүргізіңдер 3.Үш нүкте арқылы түзу жүргізіңдер 4.Суретте әрбір екі нүкте арқылы түзу жүргізіңдер
|
Таныстырылым Маркер А3-форматтағы қағаз
Дескрипторлар 1.Түзуге тиісті нуктелерді таба алады 2. Түзуге тиісті емес нуктелерді таба алады 3.Тиістілік символдары арқылы түзуге тиісті нуктелерді жаза алады 4.Тиістілік символдары арқылы түзуге тиісті емес нуктелерді жаза алады
Дескрипторлар 1.Түзуге тиісті нуктелерді таба алады 2. Түзуге тиісті емес нуктелерді таба алады 3.Тиістілік символдары арқылы түзуге тиісті нуктелерді жаза алады 4.Тиістілік символдары арқылы түзуге тиісті емес нуктелерді жаза алады Дескрипторлар 1.Түзуге тиісті нуктелерді таба алады-1 2. Түзуге тиісті емес нуктелерді таба алады-1 3.Тиістілік символдары арқылы түзуге тиісті нуктелерді жаза алады-1 4.Тиістілік символдары арқылы түзуге тиісті емес нуктелерді жаза алады-1
Дескрипторлар 1.Нүктелерді белгілей алады-1 2.Екі нүкте арқылы түзу жүргізе алады-1 3. Үш нүкте арқылы түзу жүргізе алады-1 4.Неше түзу жүргізілгенін санай алады-1 |
||||
|
Аяқталуы |
Бекіту.Планиметрия және стереометрия фигураларын жазыңдар
|
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс |
||||
|
Диалогтық және қолдау көрсету тәсілі: |
Тапсырмаларға жасалған дескриптордың балы арқылы бағалау парақшасына түсіремін. Екі жұлдыз , бір тілек |
|
||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||||
|
Сабақ мақсаттары түсінікті және анық болды. Жоспарланған тапсырмалардың барлығы толығымен орындалды. Сабақтағы тапсырмалармен есептердің барлығын оқушылар топқа бөлініп толығымен орындады, түсінді,символдар мен белгілерді дұрыс жазды.Түзуге тиісті және түзуге тиісті емес нүктелерді дұрыс таба білді,бір нүкте жіне екі нүкте арқылы түзулер жүргізіп аксиоманы тұжырымдады. Сабақ кезеңінде деңейлік тапсырмалар шығарылды.Бүгінгі сабақта оқушылар тақырыпты меңгерді,. Кері байланыс жасағанда оқушылар планиметрия және стереометрия фигураларын атап, жаттығұлардықатесіз орындалуы геометрияның алғашқы ұғымлары тақырыбын толықтай игергенін көрсетті. |
||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен, сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Осы қолданған әдістерді жетілдіре отырып, балалардың білімін көтеруге көмек беретін басқа да әдіс-тәсілдерді қолдануды мақсат етемін. Қателіктерім үстінде үнемі жұмыс істеймін. |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Геометрияның алғашқы ұғымдары
Геометрияның алғашқы ұғымдары
|
|
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Геометрияның алғашқы ұғымдары.Аксиома. |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.1.1планиметрияның негізгі фигураларын білу: нүкте, түзу; 7.3.1.5 кесінді, сәуле, бұрыш, үшбұрыш, жарты жазықтықты білу |
|||||
|
Сабақ мақсаттары
|
- негізгі геометриялық фигураларды білу;
анықтамаларын білу;
кесінді, сәуле, бұрыш, үшбұрыш, жарты жазықтық анықтамаларын білу;
|
|||||
|
-Планиметрия және стереометрия фигураларын ажыратады. |
||||||
|
Бағалау критерийі |
-геометриялық фигураларды анықтайды |
|||||
|
-геометриялық фигуралардың анықтамаларын біледі: сәуле, кесінді, бұрыш, үшбұрыш және оларды белгілей алады; |
||||||
|
-геометрияның шынайы өмірдегі қолданымын анықтай алады |
||||||
|
-геометрияның дамуына атсалысқан ғалымдарды біледі |
||||||
|
Тілдік мақсат
|
-бөлімнің ұғымдары мен терминдерін пайдаланады; - аксиомаларды тұжырымдайды; - фигуралардың өзара орналасуын суреттейді; - сызбаның салынуын түсіндіреді; - есептердің шешу жолын (шешімдерін) түсіндіреді |
|||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Қазақстан тәуелсіздігі және Астана: патриоттық сезімін ояту |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Сызу |
|||||
|
Алдыңғы тақырып |
Кесінділер мен бұрыштарды салуда және өлшеуде сызғыш пен транспортирді қолдану |
|||||
|
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі, жаңа сабақ, бекіту |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері уақыт |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі.
Миға шабуыл:
Астана қаласында тапсырмадағы фигураларға ұқсас зәулім ғимараттар бар ма? 1.Шар-Байтерек 2.Пирамида-Бейбітшілік сарайы |
Топтық жұмыс «Миға шабуыл»
Диалогтық оқыту(кум)
Маркер |
||||
|
Сабақтың ортасы |
«Кім жылдам» әдісі бойынша берілген тапсырмаларды орындау І топ Оқушылардан А3 парақтарында берілген сызбада түзуге тиісті,тиісті емес нүктелерді табу. Сосын нүктелерді әріптермен белгілеп тиістілік символдар арқылы жазу. Оқушылардың жауаптарын талқылау.
ІІ топ.
Берілген тапсырмалар арқылы 1-ші аксиоманы тұжырымдаймыз І.а)Қандайда түзу болмасын,түзуде жататын нүктелер де, жатпайтын нүктелер де болады ә)Кез келген екі нүкте арқылы бір және тек бір ғана түзу жүргізуге болады
№18-жаттығу. Сурет бойынша:1.а түзуінде жататын нүктелерді жазыңдар 2.в түзуінде жататын нүктелерді жазыңдар 3.а және в түзуінде жататын нүктелерді жазыңдар 4. а және в түзулерінің қиылысу нүктесін жазыңдар∙
2- топтың тапсырмасы №19 жаттығу Сурет бойынша:1.Суретте көрсетілгендей нүктелерді белгілеңдер 2.Екі нүкте арқылы түзу жүргізіңдер 3.Үш нүкте арқылы түзу жүргізіңдер 4.Суретте әрбір екі нүкте арқылы түзу жүргізіңдер
|
Таныстырылым Маркер А3-форматтағы қағаз
Дескрипторлар 1.Түзуге тиісті нуктелерді таба алады 2. Түзуге тиісті емес нуктелерді таба алады 3.Тиістілік символдары арқылы түзуге тиісті нуктелерді жаза алады 4.Тиістілік символдары арқылы түзуге тиісті емес нуктелерді жаза алады
Дескрипторлар 1.Түзуге тиісті нуктелерді таба алады 2. Түзуге тиісті емес нуктелерді таба алады 3.Тиістілік символдары арқылы түзуге тиісті нуктелерді жаза алады 4.Тиістілік символдары арқылы түзуге тиісті емес нуктелерді жаза алады Дескрипторлар 1.Түзуге тиісті нуктелерді таба алады-1 2. Түзуге тиісті емес нуктелерді таба алады-1 3.Тиістілік символдары арқылы түзуге тиісті нуктелерді жаза алады-1 4.Тиістілік символдары арқылы түзуге тиісті емес нуктелерді жаза алады-1
Дескрипторлар 1.Нүктелерді белгілей алады-1 2.Екі нүкте арқылы түзу жүргізе алады-1 3. Үш нүкте арқылы түзу жүргізе алады-1 4.Неше түзу жүргізілгенін санай алады-1 |
||||
|
Аяқталуы |
Бекіту.Планиметрия және стереометрия фигураларын жазыңдар
|
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс |
||||
|
Диалогтық және қолдау көрсету тәсілі: |
Тапсырмаларға жасалған дескриптордың балы арқылы бағалау парақшасына түсіремін. Екі жұлдыз , бір тілек |
|
||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||||
|
Сабақ мақсаттары түсінікті және анық болды. Жоспарланған тапсырмалардың барлығы толығымен орындалды. Сабақтағы тапсырмалармен есептердің барлығын оқушылар топқа бөлініп толығымен орындады, түсінді,символдар мен белгілерді дұрыс жазды.Түзуге тиісті және түзуге тиісті емес нүктелерді дұрыс таба білді,бір нүкте жіне екі нүкте арқылы түзулер жүргізіп аксиоманы тұжырымдады. Сабақ кезеңінде деңейлік тапсырмалар шығарылды.Бүгінгі сабақта оқушылар тақырыпты меңгерді,. Кері байланыс жасағанда оқушылар планиметрия және стереометрия фигураларын атап, жаттығұлардықатесіз орындалуы геометрияның алғашқы ұғымлары тақырыбын толықтай игергенін көрсетті. |
||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен, сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Осы қолданған әдістерді жетілдіре отырып, балалардың білімін көтеруге көмек беретін басқа да әдіс-тәсілдерді қолдануды мақсат етемін. Қателіктерім үстінде үнемі жұмыс істеймін. |
||||||
шағым қалдыра аласыз


















