Материалдар / Геосфераның ластануы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Геосфераның ластануы

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқылым: географиялық дерек көздерін оқиды, талдайды Тыңдалым: бейнематериалдарды, бір-бірінің пікірлерін тыңдайды Айтылым-жазылым – ластанудың түрлерін және салдарын ауызша және жазбаша сипаттайды Пәнге қатысты лексика мен терминология Экология Геосфера Геоэкологиялық зерттеулер Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Табиғатты ластаушының негізгі көздеріне... жатады Геосфераның ластануынан туындайтын мәселелерге ... жатады Геосфераның ластануының шешу жолдарына ... болады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Желтоқсан 2021
771
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім-3. Табиғатты пайдалану және
Тақырыбы: Геосфераның ластануы
Мектеп:
геоэкология / 3.2 Геоэкологиялық зерттеулер
негіздері
Күні: 27.09.2021
Мұғалімі:Омаргазин Ернат Алматұлы
Сынып:10
Оқушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Оқу мақсаттары
10.3.2.3 геосфералардың ластану деңгейін анықтап, себеп-салдарын зерттеу;
Пәндік мақсат
Тілдік мақсат

Алдыңғы меңгерілген білім
Құндылықтарды дамыту
Пәнаралық байланыс
Сабақ барысы
0-5 мин
5-10 мин

10 -25 мин

25-35 мин

Жер қабықтарының ластану жолдарын көрсетіп,олардың салдарын анықтайды және шешу жолдарын ұсынады
Оқылым: географиялық дерек көздерін оқиды, талдайды
Тыңдалым: бейнематериалдарды, бір-бірінің пікірлерін тыңдайды
Айтылым-жазылым – ластанудың түрлерін және салдарын ауызша және жазбаша сипаттайды
Пәнге қатысты лексика мен терминология
Экология
Геосфера
Геоэкологиялық зерттеулер
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
Табиғатты ластаушының негізгі көздеріне... жатады
Геосфераның ластануынан туындайтын мәселелерге ... жатады
Геосфераның ластануының шешу жолдарына ... болады
Географиялық қабықтардың өзара байланыстылығын және маңыздылығын түсіну
Топпен жұмыс істеу барысында бір-бірін тыңдау,құрметтеу
Биология, экономика,математика
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
Оқыту ресурстары
Сыныпта қолайлы орта қалыптастыру. Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен оқу
Презентация, суреттер, мәтін.
мақсаттарымен таныстыру. Топқа географиялық қабықтарға байланысты топтастыру
(С)Оқушылар географиялық қабықтардың ластануының әсерін түсіндіреді,
талқылайды. (мүмкін болған жағдайда ластану бойынша бейнефильм көрсетуге болады)

https://www.youtube.com/watch
?v=R14NNLPW03I

(Т) Оқушылар берілген дереккөздер арқылы Жер қабықтарының ластану жолдарын
көрсетеді,олардың салдарын анықтайды және шешу жолдарын ұсынуға тырысады.
Зерттеу нәтижелерін оқушылардың бойынша кесте түрінде рәсімдейді.(геосфера https://infourok.ru/prezentaciyapo-geografii-zagryaznenie-okrқұрамындағы компоненттерге бөлу арқылы топтар санын көбейтуге болады )
sredi-klass-1163111.html
І топ атмосфера ластануы
ІІ топ гидросфера ластануы
ІІІ топ литосфера ластануы
ІҮ топ биосфераға әсері
Ұсынылатын үлгі кесте түрі

Ластану мәселелері

Ластану көздері

салдары

Шешу жолдары

Осы сызбаға оқушылар жергілікті компонентті міндетті түрде мысал ретінде ұсынуы
керек.
Жасалған сызбаларын топтар алдында топ басшылары қорғайды. Талдау соңында
берілген бағалау критерийлері бойынша кері байланыс береді

35-40 мин

Бағалау критерийлері:
1.Геосфераның негізгі ластану көздерін(жолдарын) көрсете алады
2.Ластанудың салдарын анықтай алады
3.Шешу жолдарын ұсынады
4.Берілген тақырыпқа Қазақстанның аймақтары бойынша мысалдар келтіре алады
Рефлексия
Сабақ соңында топтардың жұмысына кері байланыс беру.

Қосымша ақпарат
Дифференциациялап оқыту
– Оқушыларға көбірек
қолдау көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға
қандай міндеттер қоюды
жоспарлайсыз?
Ой толғау
Сабақтың/оқу міндеттері
шынайы болды ма?
Бүгін оқушылар нені
жаттады?
Оқу атмосферасы қандай
болды?
Менің жоспарлаған
дифференциация дұрыс
болып шықты ма?
Мен регламентті сақтадым

Бағалау– Оқушылардың білімін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-ны қолдану
Құндылықтармен байланыс
(тәрбие элементі)

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты
деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

ба? Менің жоспарымда
қандай өзгерістер болды және
олар қандай?
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!