Қызылорда облысының білім
басқармасының
Қармақшы ауданы бойынша білім
бөлімінің
«Қармақшы ауданының оқушылар
үйі» КМҚК
Гербарий.
(ашық
сабақ)

«Фитодизайн» үйірмесінің
жетекшісі:Зұлпыхарова
Майра
2024-2025 оқу
жылы
Бекітемін:_________________
« ____» «_______» 2024
жыл
Үйірме
атауы:
|
« Фитодизайн» үйірмесі
|
Бөлім:
|
Флористика
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
Зұлпыхарова
Майра
|
Тобы:
|
ІІІ топ Қатысушылар саны:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Гербарий.
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Оқушыларға флористика
саласының бір өсімдіктерді кептіру арқылы гербарий жасау,
гербарийлер-
ден жасалатын композициялар
туралы мәлімет бере отырып, гербарийдің жасалу жолдарын, сәнді
интерьер жасауды үйрету, түсіндіру арқылы білім
беру. Оқушылардың жаңа тақырып
бойынша алған түсініктерін кеңейте отырып, алған білімдерін әрі
қарай дамыту. Табиғатқа, гүлдерге деген
сүйіспеншілігін арттыру, эстетикалық,
экологиялық тәрбие
беру.
|
Құндылықтарды
дарыту:
|
Талап:
Жаңаны тануға, білуге құштар
болу. Қоршаған орта тазалығын
сақтау.
|
Сабақтың
барысы:
Сабақ
кезеңі/
Уақыты
|
Педагогтің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурс
тар
|
Сабақтың
басы
Ұйымдастыру
кезеңі
7мин
Үй тапсырмасын
пысықтау
|
Оқушылармен
амандасу,түгендеу.
“Кубик” әдісі
арқылы оқушылар кубикті
лақтыру арқылы өзіне түскен суреттегі бейнені сыныптастарына жасап
көрсету арқылы жағымды ахуал
қалыптастыру.
Оқушыларды
«Бір кесе шәй
» әдісі арқылы топтарға
біріктіру.
«Ханқызы» әдісі арқылы әр оқушы өзін-өзі
бағалау.
«Сәйкестендіру» әдісі арқылы интер белсенді
тақтаның көмегімен үй тапсырмасын
пысықтау.
Өткен сабақта адамға пайдалы,
бөлме өсімдіктерінің атауымен сипатының сәйкестігін
табу.
|
Мұғаліммен
амандасады.
“Кубик” әдісі арқылы оқушылар
бір-біріне жақсы көңіл-күй
сыйлайды.
Оқушылар
« Бір кесе
шәй» әдісі арқылы топтарға
бөлінеді.
Оқушылар «Ханқызы» әдісі арқылы әр оқушы өзін-өзі
бағалап отырады.
Оқушылар үй тапсырмасын
айтады.
|
Дескриптор
Жалпы
–
5
ұпай
Сұрақтарға нақты
жауап береді.
«Ханқызы» әдісі арқылы әр оқушы өз-өзін
бағалап отырады.
|
Кубик
Қима
қағаздар
Бағалау
парағы
|
Жаңа сабаққа
кіріспе
5
мин
|
Жаңа тақырыпты
түсіндіру.
«Тыңдалым»
әдісі арқылы жаңа тақырыпқа
бейнеролик көрсету.
|
Оқушылар
бейнероликті тамашалайды.
|
|
Дк
экраны
|
Сабақтың
ортасы
20
мин

|
№1-тапсырма.
Бейнеролик
бойынша
Топпен
жұмыс
«Тарсия»
әдісі арқылы сұрақтарға жауап
беріледі.
1.Гербарий
дегеніміз не?
2.Ең алғашқы
гербарийлер қай ғасырда пайда
болған?
3.Гербарий ұғымын
кеңінен пайдаланған қай
ғалым?
4.Алғаш рет
өсімдіктерді кептіріп сақтаған
профессор?
5.Дүние жүзіндегі
ең ірі гербарий қай жерде жинақталып
сақталған?
№2-сарамандық
жұмыс
Өсімдіктерден
гербарийлерді жасау әдістерін
көрсету.
№3-
тапсырма.
Топпен
жұмыс
«Пазл» әдісі арқылы топпен бірігіп
берілген суреттердің бөлшектерін құрастыру арқылы тапсырманы
орындайды
|
Оқушылар бейнеролик
бойынша «Тарсия»
әдісі арқылы сұрақтарға жауап
береді.
Оқушылар бірігіп
жасайды.
Оқушылар топпен
тапсырманы орындайды.
|
Дескриптор
Жалпы -5
ұпай
- Сұрақтарға нақты жауап
береді.
Дескриптор Жалпы
–
10
ұпай.
Дескриптор Жалпы
–
10 ұпай.
|
ДК
экраны

Ақ
парақ
Жұмыс
дәптері
Қима
Қағаздар
Шөптесін
өсімдіктер,
газет,қағаз.
Мәлімет жазылған
қималар
|
Сабақтың
соңы
8
мин
Рефлексия

|
«Синквейн» әдісі,
5 жолды өлең
құрастыру арқылы жаңа сабақты
бекіту
Мұғалім сабақты
қорытындылау мақсатында «Білім
гүлі» әдісі арқылы оқушылардың
сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын
тыңдайды.
Үйге
тапсырма:өз аулаларыңдағы өсімдіктерден
гербарий жасап келу.
|
«Синквейн» әдісі,
5 жолды өлең
құрастыру арқылы берілген сұрақтарға жауап
жазады.
Оқушылар бүгінгі
сабақтың тақырыбы бойынша «Білім
гүлі» әдісі арқылы кері байланыс
жасайды.
|
«Ханқызы» әдісі арқылы әр оқушы ұпай
санын шығарады.
|
Қима
таратпалар
|
Қармақшы ауданының оқушылар
үйінің «Фитодизайн» үйірмесінің ұйымдастыруымен
өткен «Гербарий» тақырыбындағы ашық
сабағының
Анықтамасы
21.05.2024 жылы Қармақшы
ауданының оқушылар үйіндегі
«Фитодизайн» үйірмесінің жетекшісі
Зұлпыхарова Майраның ұйымдастыруымен
«Гербарий»
тақырыбында ашық сабағы болып
өтті. Мақсаты: Оқушыларға флористика
саласының бір бөлігі ерекше және сәнді гүлдерді кептіру арқылы
гербарий жасау, гербарийлерден жасалатын композициялар туралы
мәлімет бере отырып, гербарий жасалу жолдарын, сәнді интерьер
жасауды үйрету, түсіндіру арқылы білім
беру. Оқушылардың жаңа тақырып
бойынша алған түсініктерін кеңейте отырып, алған білімдерін әрі
қарай дамыту. Табиғатқа, гүлдерге деген
сүйіспеншілігін арттыру, эстетикалық,
экологиялық тәрбие
беру.Сабақ барысында ұйымдастыру
кезеңі жүргізіліп, оқушылардың психологиялық көңілін көтеріп, өзіне
деген сенімін арттыру мақсатында «Кубик» әдісі арқылы оқушылар
ортаға шығып, шеңбер құрып, кубикті бір- біріне лақтырады.Қағып
алған оқушы кубиктің қабырғаларындағы суреттер арқылы
сыныптастарына іс- қимылмен көрсетіп, бір-біріне жақсы көңіл күй
сыйлады. Қима қағаздардан жеребе тастау арқылы, түсті таңдап әр топ
өз түсімен ынғайласып бөлініп отырды.Сабақ барысында әр топқа
«Ханқызы» бағалау шкаласы беріліп, сұраққа жауап берген оқушылар
өзін-өзі бағалап отырды. Өткен сабақтарды пысықтай отырып
«Сәйкестендіру тест» әдісі арқылы
өсімдіктің суреті мен атауының
сәйкестігін табу арқылы үй тапсырмасын сұрадым. «Тыңдалым» әдісі
арқылы оқушыларға жаңа сабақ түсіндірілді.«Гербарий» жайлы жалпы
түсінік бере отырып, гербарийлердің жасалу жолдарымен
әдіс-тәсілдері туралы мәліметтер
алды.
Сабақ барысында термин
сөздермен, ботаник ғалымдардың есімдерін оқушылар үйірме
дәптерлеріне жазып отырды. Жаңа тақырып
бойынша «Тарсия» әдісі пайдаланып,
берілген сұрақтарға қарама-қарсы жауабын табу арқылы топ мүшелері
үш бұрышты пирамиданы шапшаңдықпен жинақтап құрастырды. Сарамандық
жұмыс кезінде ауладағы өсімдіктерді кептіру және олардан
гербарийлер жасаудың әдіс- тәсілдерімен жолдарын түсіндіріп,
көрсетілді. Жаңа сабақты бекіту кезінде
«Синквейн»
5 жолды өлең құрастыру
әдісі бойынша оқушыларға таратпалар
беріліп, берілген сұрақтарға жауабын жазып, оқып тапсырды.Сабақ
барысында оқушылар белсенділік танытып, жаңа сабақты түсінгендігі
анықталды. «Білім
гүлі» әдісі арқылы бүгінгі сабаққа
қорыты жасалынып оқушылардың сабақты түсінгенін, болмаса қандай да
бір сұрақ туындағанын, тақырып жайлы көзқарасын, рефлексиясын
анықтады. Жаңа сабақ бойынша үйге, өз
аулаларындағы өсімдіктерден гербарий жасап келу тапсырмасы
берілді.Сабаққа «Жас натуралист» үйірмесінің жетекшісі Сматова
Мархабат, «АRT дизайн» үйірмесінің жетекшісі Каналбеков Қайсар
қатысып, өз қсынып- пікірлерін білдіріп, сабақты «өте жақсы» деп
бағалады.


Анықтама беруші: Зұлпыхарова
М.