Қысқа мерзімді жоспар
10-сынып
Сабақтың тақырыбы: Гесс заңы және оның салдары. Есеп шығару
|
Педагогтың аты-жөні: Буранбаева Ж.С. |
||||
|
Күні: |
||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Гесс заңы және оның салдары. Есеп шығару |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.3.1.4 Гесс заңының физикалық мәнін түсіндіру және оны химиялық реакцияның энтальпия өзгерісін есептеу үшін қолдана алу |
|||
|
Сабақ мақсаты |
Гесс заңының физикалық мәнін түсіндіру және оны химиялық реакцияның энтальпия өзгерісін есептеу үшін қолдана алу |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларға химиялық процестердің энергетикалық аспектілерін түсіндіріп, жауапкершілікті сезіндіру.Осы сабақта қолданылатын 2025-2026 оқу жылындағы құндылықтар:- жасампаздық және жаңашылдық |
|||
|
Құндылықтар:
|
Әділдік және жауапкершілік • Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. • Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу. |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңі / уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы (10 минут), Ұйымдастыру кезеңіҚызығушылықты ояту – (3 минут)Ширату тапсырмалары – (4 минут)Жаңа сабаққа кіріспе (3 минут) |
Қызығушылықты ояту:- Сәлемдесу;- сыныпты түгелдеу;- оқушылардың назарын аударту;- топқа бөлу.Ширату тапсырмалары:- Гесс заңының негізгі ұғымдарын қайталау.- Сабақтың мақсаты мен міндеттерін түсіндіру. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, сабақтың мақсатына назар аударады. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, қалыптастырушы бағалау жүргізеді.ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісі арқылы келесі тапсырмаларға ынталандырады. |
Компьютер, проектор, презентация.https://www.google.com/search?q=Гесс+заңы+және+оның+салдары
|
|
Сабақтың ортасы (25 минут), Жаңа сабақ |
Мәтінмен жұмысГесс заңының қолданылуы (5 минут) |
Оқушылар өз ойларын жазады, талқылайды, қорғауда белсенділік танытады. |
Топ динамикасы, қорытындының сапасы. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу құралдары.https://www.google.com/search?q=Гесс+заңы+және+оның+салдары
|
|
1-тапсырмаХимиялық реакцияның энтальпия өзгерісін есептеу. (5 минут)Берілген реакция:C(s) + O2(g) → CO2(g)Дескриптор:- реакцияның теңдеуін жазу;- Гесс заңын қолдану;- энтальпия өзгерісін есептеу. |
Оқушылар өз ойларын жазады, талқылайды, қорғауда белсенділік танытады. |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісімен бағалау. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу құралдары.https://www.google.com/search?q=Гесс+заңы+және+оның+салдары
|
|
|
2-тапсырмаГесс заңының физикалық мәнін түсіндіру. (7 минут)Тапсырма:Гесс заңының физикалық мәнін түсіндіріп, мысалдар келтіру.Дескриптор:- Гесс заңының анықтамасын беру;- мысалдар келтіру;- физикалық мәнін түсіндіру. |
Оқушылар өз ойларын жазады, талқылайды, қорғауда белсенділік танытады. |
ҚБ «Алақан-жұлдыз» әдісімен бағалау. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу құралдары.https://www.google.com/search?q=Гесс+заңы+және+оның+салдары
|
|
|
3-тапсырмаГесс заңының салдарын есептеу. (8 минут)Берілген реакциялар:H2(g) + 1/2 O2(g) → H2O(l)CH4(g) + 2 O2(g) → CO2(g) + 2 H2O(l)Дескриптор:- реакциялардың энтальпия өзгерісін есептеу;- Гесс заңын қолдану;- нәтиже шығару. |
Оқушылар өз ойларын жазады, талқылайды, қорғауда белсенділік танытады. |
ҚБ «Өзін-өзі бағалау» әдісімен бағалау. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу құралдары.https://www.google.com/search?q=Гесс+заңы+және+оның+салдары
|
|
|
Сабақтың соңы (10 минут),Қорытынды,Ой толғаныс,Кері байланыс |
Кері байланысЖалғастырыңыз:Маған ... қызықты болдыБұл ... қиындық туғыздыОсы ... мені ойландырды |
Оқушылар білімдерін сараптайды, рефлексия жүргізеді. Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады. |
Кері байланыстың бар екендігі. |
|
|
|
Оқушылар алған білімін ары қарай шыңдау мақсатында мұғалім үй тапсырмасын береді. |
Оқушылар үй жұмысын орындайды. |
Кері байланыстың бар екендігі. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Гесс Заңы. 10 сынып
Гесс Заңы. 10 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
10-сынып
Сабақтың тақырыбы: Гесс заңы және оның салдары. Есеп шығару
|
Педагогтың аты-жөні: Буранбаева Ж.С. |
||||
|
Күні: |
||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Гесс заңы және оның салдары. Есеп шығару |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.3.1.4 Гесс заңының физикалық мәнін түсіндіру және оны химиялық реакцияның энтальпия өзгерісін есептеу үшін қолдана алу |
|||
|
Сабақ мақсаты |
Гесс заңының физикалық мәнін түсіндіру және оны химиялық реакцияның энтальпия өзгерісін есептеу үшін қолдана алу |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларға химиялық процестердің энергетикалық аспектілерін түсіндіріп, жауапкершілікті сезіндіру.Осы сабақта қолданылатын 2025-2026 оқу жылындағы құндылықтар:- жасампаздық және жаңашылдық |
|||
|
Құндылықтар:
|
Әділдік және жауапкершілік • Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. • Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу. |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңі / уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы (10 минут), Ұйымдастыру кезеңіҚызығушылықты ояту – (3 минут)Ширату тапсырмалары – (4 минут)Жаңа сабаққа кіріспе (3 минут) |
Қызығушылықты ояту:- Сәлемдесу;- сыныпты түгелдеу;- оқушылардың назарын аударту;- топқа бөлу.Ширату тапсырмалары:- Гесс заңының негізгі ұғымдарын қайталау.- Сабақтың мақсаты мен міндеттерін түсіндіру. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, сабақтың мақсатына назар аударады. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, қалыптастырушы бағалау жүргізеді.ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісі арқылы келесі тапсырмаларға ынталандырады. |
Компьютер, проектор, презентация.https://www.google.com/search?q=Гесс+заңы+және+оның+салдары
|
|
Сабақтың ортасы (25 минут), Жаңа сабақ |
Мәтінмен жұмысГесс заңының қолданылуы (5 минут) |
Оқушылар өз ойларын жазады, талқылайды, қорғауда белсенділік танытады. |
Топ динамикасы, қорытындының сапасы. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу құралдары.https://www.google.com/search?q=Гесс+заңы+және+оның+салдары
|
|
1-тапсырмаХимиялық реакцияның энтальпия өзгерісін есептеу. (5 минут)Берілген реакция:C(s) + O2(g) → CO2(g)Дескриптор:- реакцияның теңдеуін жазу;- Гесс заңын қолдану;- энтальпия өзгерісін есептеу. |
Оқушылар өз ойларын жазады, талқылайды, қорғауда белсенділік танытады. |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісімен бағалау. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу құралдары.https://www.google.com/search?q=Гесс+заңы+және+оның+салдары
|
|
|
2-тапсырмаГесс заңының физикалық мәнін түсіндіру. (7 минут)Тапсырма:Гесс заңының физикалық мәнін түсіндіріп, мысалдар келтіру.Дескриптор:- Гесс заңының анықтамасын беру;- мысалдар келтіру;- физикалық мәнін түсіндіру. |
Оқушылар өз ойларын жазады, талқылайды, қорғауда белсенділік танытады. |
ҚБ «Алақан-жұлдыз» әдісімен бағалау. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу құралдары.https://www.google.com/search?q=Гесс+заңы+және+оның+салдары
|
|
|
3-тапсырмаГесс заңының салдарын есептеу. (8 минут)Берілген реакциялар:H2(g) + 1/2 O2(g) → H2O(l)CH4(g) + 2 O2(g) → CO2(g) + 2 H2O(l)Дескриптор:- реакциялардың энтальпия өзгерісін есептеу;- Гесс заңын қолдану;- нәтиже шығару. |
Оқушылар өз ойларын жазады, талқылайды, қорғауда белсенділік танытады. |
ҚБ «Өзін-өзі бағалау» әдісімен бағалау. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу құралдары.https://www.google.com/search?q=Гесс+заңы+және+оның+салдары
|
|
|
Сабақтың соңы (10 минут),Қорытынды,Ой толғаныс,Кері байланыс |
Кері байланысЖалғастырыңыз:Маған ... қызықты болдыБұл ... қиындық туғыздыОсы ... мені ойландырды |
Оқушылар білімдерін сараптайды, рефлексия жүргізеді. Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады. |
Кері байланыстың бар екендігі. |
|
|
|
Оқушылар алған білімін ары қарай шыңдау мақсатында мұғалім үй тапсырмасын береді. |
Оқушылар үй жұмысын орындайды. |
Кері байланыстың бар екендігі. |
|
шағым қалдыра аласыз


















