Материалдар / Гесс заңы 10-сынып химия

Гесс заңы 10-сынып химия

Материал туралы қысқаша түсінік
10-сыныпқа арналған химиядан ҚМЖ
Авторы:
17 Сәуір 2024
325
10 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
Жетісу облысы Көксу ауданы «Алғабас орта мектебі»КММ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Бөлім:


10.2 A Термо-динамикаға кіріспе


Педагогтің аты-жөні.

Тлеужанова Жұлдыз Маликовна

Күні:



Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Гесс заңы және оның салдары.

Есеп шығару «Гесс заңы және оның салдарын қолдану».

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.3.1.4 Гесс заңының физикалық мәнін түсіндіру және оны химиялық реакцияның энтальпия өзгерісін есептеу үшін қолдана алу.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

  • Гесс заңының физикалық мәнін түсіндіреді .

  • Гесс заңының салдарларын пайдаланып кейбір құбылыстарды түсіндіреді.

  • Гесс заңының химиялық реакцияның энтальпия өзгерісін есептеу үшін қолданады .(Барлық балаларға таныстырылады).

ЕББҚ бар оқушыларга :

  • Гесс заңының физикалық мәнін түсіндіреді .

  • -Гесс заңының салдарларын пайдаланып кейбір құбылыстарды түсіндіреді

  • .Реакция теңдеуіне негізделіп заттардың тузілу жылуын өрнектеп жазады.

  • ( Барлық оқушыларға таныстырылмайды.)

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басталуы

12мин

(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. «Молекула»

дісі арқылы о қушыларды топтарға топтастырылады.

1-Ішкі энергия

2-Энтальпия

3- Гесс заңы

3. Үй жұмысы сүралады

Әдісі: «Сократ шеңбері»

Түрі: Топтық жұмыс

Дағды: жаңа білімді меңгеруде алдыңғы білімді қолдану

  • Сәлемдесу.

  • Оқушылар шеңбер жасап турады да ,бір бірімен араласып ,арлы берлі қозғалап жүреді , айтылған молекула саны бойынша топтасып 3топқа


  • Оқушылар ішкі және сыртқы шеңбер болып жұптасып турадыда, сыртқы шеңбер ішкі шеңберге өткен сабақтар тақырыбында сұрақтар қояды, сағат стрелкасы бойыгша айналып бастапқы адамның тұсына келгенде ,сыртқы шеңбер мен ішкі шеңбер ауысып сурақ қояды.









Дескриптор:

-Өткен сабақты еске түсіреді.1 бал

-Өзара білгендерімен бөліседі.1бал

Түрі: Бірін бірі бағалау.

Дағды: Жағымды қарым-қатынас орнату;


Кітап, дәптер, қалам

презентация




Сабақтың ортасы (жалпы 28мин)

14 мин


Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. Жаңа сабаққа ену: ұсынылған бейнематериалға назарыңды аударыңыз .

Әдісі:«Кинометафора».

Түрі: сыныптық жұмыс

Дағды:визуалды ақпаратты сөзбен сипаттау


Оқушылар дәптерлеріне күн мен сабақ тақырыбын жазып алады. Оқушылар сабақта күтілетін нәтижелерді айтады.

Бейне жазбаларды көру арқылы жаңа сабаққа деген қызығушылығы артады .Сабақты түсінеді.

  • Дағды: алынған ақпаратты өңдеу, жүйелеу, қорытындылау;





Кітап, дәптер, қалам Интерактивті тақта
бейне жазбалар

https://youtu.be/MgyzMzPRt_Y

https://youtu.be/mb3KeGgSUDw

6 мин

Функциялдық сауаттылыққа арналған.

Жұптық жұмыс.

«Ойлан- жұптас -бөліс» әдісі:

Глюкоза

Барлық қосылыстарды жәй заттарды реакторда араластырып ала беруге болмайды.Мысалы, глюкоза адам организмінде зат алмасу процесіне қатысады. Алайда глюкозаныC6H12O6 тікелей көміртекті, оттекті және сутекті әрекеттестіріп алуға болмайды. Ол -тірі жасушадағы биохимиялық процестердің нәтижесінде түзілетін зат.

Осы процесті жүзеге асыру үшін Гесс заңының көмегіне жүгінеміз.

Дағды: заттар және химиялық реакциялар туралы білімін өмірде пайдалану.

ЕББҚ бар оқушылар қасындағы жұбымен бірге тапсырма орындайды.




Оқушылар мәтіндіді мұқыятоқып шығып берілген сүрақтарға жауап береді.

1).Гесс заңының физикалық мәнін түсіндіріңіз.?

2).Гесс заңының салдарларын пайдаланып глюкозаның алыну барысын сипаттаңыз?

Мақсатқа оралу:

  • Гесс заңының физикалық мәнін түсіндіреді .

  • Гесс заңының салдарларын пайдаланып кейбір құбылыстарды түсіндіреді.











Дескриптор:

-Гесс заңының физикалық мәнін түсіндіреді . 1бал

-Гесс заңының салдарларын пайдаланып кейбір құбылыстарды түсіндіреді.1бал

Әдісі: «Көршіңді бағала»

Түрі: Бірін бірі бағалау.

Дағды:

Жағымды қарым-қатынас орнату, бір-біріне көмектесу.










Интерактивті тақта

8мин

Жеке жұмыс

«Кім жылдам» әдісі

Саралау Тапсырмасы:

1.

Берілгені:

1)      2Н2О → 2Н2 + О2       ∆H1=-572 кДж

2)        2HF → H2 + F2              ∆H2=-542 кДж

  2Н2О+2F2→4HF+O2        ∆Hхр=?

2

Берілгені:

С(қ)+О2(г) = СО2(г)                                      ∆H1393,5кДж

СО(г) + 1/2О2(г) = СО2(г)                       ∆H2 =-283,0 кДж

С(қ) + 1/2О2(г) = СО (г)                          ∆Hхр=?

3

Берілгені





NO(г) + О3(г) → NО2(г) + О2(г)       ∆H1=-198,9кДж

О3(г)→3/2О2(г)  *(-1)                 ∆H2=-142,3кДж

О2(г)→2О(г)          /(-2)                 ∆H3=495кДж





 NO(г) + О(г) → NО2(г)                         ∆Hхр=?

Дағды: алынған ақпаратты өңдеу, жүйелеу, қолдану.



Оқушылар берілген тапсырманы дәптерлеріне орындайды

Мақсатқа оралу:

Гесс заңын химиялық реакцияның энтальпия өзгерісін есептеу үшін қолданады














Дескриптор:

-Есептің берілгенін дурыс жазады.1бал

-Есеп шешімін дурыс табады.1бал

- Энтальпияның бірлігін дурыс жазады.1бал


Түрі: Өзін-өзі бағалау.

Дағды: Өз ісіне сын көзбен қарау



















оқулық, дәптер

тапсырмалар жазылған қағаз.

ЕББҚ бар оқушыларга арналған тапсырма.

Сутегі асқын тотығының түзілу реакция жылуын өрнектеп жазыңыз:

H(г) + O(г) = H2O2 (с)Сутегі переоксиді су және оттегіге ыдырау нәтижесінде түзілген жылу, судың түзілу жылу болып табылады.

Дағды: Химиялық процестер мен олардың заңдылықтарын болжау және түсіндіру;



ЕББҚ бар оқушылар берілген тапсырманы дәптерге орындайды.

Мақсатқа оралу:

Реакция теңдеуіне негізделіп заттардың тузілу жылуын өрнектеп жазады.


Дескриптор:

  • Өнімнің түзілу жылуын жазады.1бал

Түрі: Өзін-өзі бағалау.

Дағды: Өз ісіне сын көзбен қарау

Сабақтың соңы 5

мин



«Бір ауыз сөз» әдісі арқылы бүгінгі сабаққа кері байланыс жасайды.

Дағды: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.Интернетпен жұмыс жасай алады.


Үй тапсырмасы : 121- беттегі 3-жаттығу.

бүгінгі сабаққа

Рефлексия жасайды. Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын.

https://padlet.com/kanitar_09/4b7kl2iz2plksdux





Дағды: рефлексия жасау


Оқулық , дәптер

Padlet тақтасы




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ