ТАҚЫРЫБЫ:
Ертегілер еліне саяхат.
Г дыбысы мен
əрпі
Мектеп/МҰ:
Саны:
Педагогтің аты-жөні:
СЫНЫП-ТОП:
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
ҰОҚ-ның
оқытылу
мақсаттары
0.1.1.1 Тілдің
дыбыстарын естіп қабылдау, оларды сөздер ішінен
бөлу
жəне сөзсіз жеке
айту.
0.1.1.2 Сөздегі
дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз,
жуан жəне жіңішке
дауыстылар) ажыратып, дұрыс дыбыстау.
0.1.4.1 Сөйлеу
барысында дауыс ырғағын сақтап, вербалды емес
қарым-
қатынас құралдарын
(ым-ишара, қимыл), сөздерді (кешіріңіз,
тыңдаңызшы! жəне т.б.)
қолдану.
0.3.1.1. Сөз, сөйлем
сызбасын құру
0.3.2.1. Сөйлем
сызбасының соңына тиісті тыныс белгілерін қою:
нүкте,
сұрақ белгісі, леп
белгісі.
0.3.3.1. Жазу жолын,
жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы жəне
төменгі сызығын сақтап,
əріп элементтерін жазу.
Күтілетін
нəтиже
Барлық
тəрбиеленушілер:
Тыңдалған материал
негізінде қарапайым сұрақтарға жауап қайтарады.
Сөздегі дыбыстарды,
олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан жəне
жіңішке дауыстылар)
ажыратады.
Г дыбысы – дауыссыз
дыбыс, г дыбысының айтылуын
дұрыс
дыбыстайды.
Суреттегі заттардың
аттарын атай алады, сөздегі г дыбысының
орнын
ажыратады.
Г əрпінің баспа түрін
жазады.
Көпшілік
тəрбиеленушілер:
115
Тыңдалған
мəлімет/хабарламаны тірек сызба, иллюстрация
көмегімен
мазмұндайды.
Берілген суретке қарап
сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін
(дауысты, дауыссыз,
жуан жəне жіңішке дауыстылар) ажыратып, талдау
жасай
алады.
Г дыбысына сөз құрайды.
Сөздегі дыбыс санын, ондағы г дыбысының
орнын
ажыратады.
Жазу жолын, жоларалық
кеңістікті, жолдың жоғарғы жəне төменгі
сызығын сақтап, əріп
элементтерін жазады.
Сөз/сөйлем сызбасын
оқиды.
Сөйлем сызбасының
соңына тиісті тыныс белгілерін қояды: (нүкте,
сұрақ
белгісі, леп
белгісі).
Кейбір
тəрбиеленушілер:
Суретті кітаптардан
қажетті ақпаратты табады.
Суретті кітаптардан
қажетті ақпаратты табады.
Өзіне таныс тақырып
аясында диалогке қатысады.
Сөз/сөйлем сызбасын
оқиды.
Г дыбысын қатыстырып,
сөз/сөйлем құрастырады.
Г əрпінің баспа түрін
таниды, жаза алады.
Тілдік мақсат
Тəрбиеленушілер :
Балалар шағын əңгіме
құрстырады, берілген сұраққа толық жауап
береді. Сөйлемдегі
сөздердің санын анықтап, сөздерге дыбыстық талдау
жасайды.Сөйлем түрлерін
анықтайды.
Негізгі
терминдермен сөз тіркестері:
Мультфильм,
құртақандар, глобус, қауіп, пеш мұржасы, текше.
ҰОҚ-дағы
тапсырмалар мен диалогтерде қолданылатын тіл:
Пікір алмасу
сұрақтары.
Суреттен кімді
көресіңдер?
Қай мультфильм
ұнайды?
Ертегі сөзінде Г дыбысы
нешінші буында тұр?
Құртақандар туралы
ертегіде ергежейлілер нешеу?
Өткен
ҰОҚ-дан
алған
білім
Сөз, сөйлем құрайды.
Əріптердің баспа түрін жаза алады.
Сұрақтарға толық жауап
береді.
Жоспар
Жоспарланға
н
уақыт
Жоспарланған
жұмыс түрлері Ресурстар
116
І. Дұрыс
əсерлі
көңіл күй
орнату.
0–2мин.
II.
Өмірлік
тəжірибені
маңыздандыру.
Мақсатты
болжам.
3–5
мин.
Педагог балаларды
шаттық шеңберіне
тұрғызады.
Достық туралы
əңгімелеп, балалардың қолына
гүл шоқтарын ұсынып,
бір-бірлеріне жақсы
тілектер
айтқызады.
(Ұ) Педагог апта
күндерін атайды. Балалар
қайталайды.
7 саны туралы əңгіме
оқып береді. Жеті
қазына, жеті күн туралы
əңгімелейді.
Балалар аптасына неше
күн балабақшаға
келетіндерін
айтады.
ҰОҚ-ның
ортасы
III.
Тақырып
бойынша
жұмыс
6 –
27мин.
(Ұ,Ө)
Əліппе-дəптермен жұмыс
1-тапсырма
– Суретте кімдерді
көрдіңдер?
Əртүрлі ертегі
кейіпкерлерін атайды.
Мысалы:
Елес, Гарри Поттер,
Алдаркөсе,
мыстан.
«Газет»,
«Галстук», «Гу-гу!», «Глобус»
сөздерін қайталайды.
Сөздердің басында
естіліп тұрған дыбысты
ажыратады.
Педагог балалардан
сұрақ сұрайды.
– Қай мультфильм
ұнайды?
Балалар өздеріне
ұнайтын мультфильмдер
туралы
айтады.
Ертегі
сөзін
буынға бөліп, Г дыбысы
естілетін буынды
табады.
2-тапсырма. «Қаршақыз
бен жеті құртақан»
атты туралы ертегіден
үзінді көрсетеді. Жеті
цифрын
белгілейді.
Балалар сандарды тура
жəне кері санайды.
Сегіз сөзін буынға
бөледі.
Сегіз
сөзіне
сөйлем құрайды.
Г ұяң дауыссыз дыбыс
екенін беледі.
Əліппе-дəптер.
/
Суреттер.
117
Педагог
г дыбысын дұрыс айтуға
үйретеді.
(Ұ) Сергіту
сəті
Қолды жоғары
көтеріп,
Демалып бір
алайық.
Доп сияқты
домалап,
Секіріп, секіріп
алайық.
Денемізді бос
ұстап,
Шынығып бір
алайық.
Балалар өлең жолдарын
қимылмен айтады.
3-тапсырма. Г əрпін
үйренеміз. Педагог өлең
жолдарын оқи отырып, г
əрпінің бейнесімен
таныстырады.
– Г дыбысын айтқанда
тіліміздің арты
таңдайымызға тиеді.
Созылып айтылмайды,
кедергіге
ұшырайды.
Тақтаға
Г əрпінің баспа түрін
іліп қояды.
Құтан суретіндегі
мойыны Г-ге ұқсап тұрады.
Жəне Г əрпіне ұқсайтын
гүлдің суреті де
болады. Балалар Г
əрпінің бейнесін ауада
жазып жаттығады.
Естеріне сақтайды.
4-тапсырма
Текшелердің суреті
салынған мата
қиындыларынан г əрпінің
пішінін жасайды.
Педагог балаларға
көмектеседі.
5-тапсырма. Г əрпін өз
қиялдарымен бейнелеп
Г əрпінің баспа
түрі
жазылған
плакат.
Суреттер.
Мата
қиындылары.
Əліппе-дəптер.
118
салады.
Балалар жазу жолына Г
əрпінің баспа түрін
жазады.
IV.
ҰОҚ-ның
қорытындысы.
Рефлексия.
28-30
мин.
Педагог балалардың
белсенділігін, үлгерім
деңгейін бақылап, оқу
қызметін
қорытындылайды.
(Ұ,Ө) Рефлексия.
Балалар өз білім
деңгейлерін смайликтер
арқылы бағалайды.
Əліппе-дəптер