Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||
|
Пәні: |
|
|||||||||||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
|
|||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Гидросфера және оның құрамдас бөліктері |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7.3.3.1 – гидросфера мен құрамдас бөліктерін сипаттайды. |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Гидросфера және оның құрамдас бөліктерін білу |
|||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
- Туған жер табиғатын қорғау арқылы Отанға деген сүйіспеншілікті нығайту - Отанды сүюге, туған жерін құрметтеуге және ел тағдырына жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу. |
|||||||||||||
|
Апта дәйек сөзі |
«Жауапкершілік-адамгершілік қасиеттің көрінісі» |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут
3 минут |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару ПСИХОЛОГИЯЛЫҚ АХУАЛ ҚАЛЫПТАСТЫРУ: ✅ Біз ұйымшылмыз ✅ Біз көңілдіміз ✅ Біз мейірімдіміз ✅ Біз таланттымыз ✅ Біз белсендіміз ✅ Біз доспыз ✅ Біз ғалымбыз ✅ Біз сабаққа дайынбыз! Топқа біріктіру. (Планшет әдісі)
Бағалау парағы(топбасшы бағалайды)
Үй жұмысы Оқушылар «Кітапхана» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді 1. Көлік қозғалысы атмосфераға қандай әсер етеді? 2. Ауаның ластануы адам денсаулығына қалай әсер етеді? 3. 83-суреттегі құбылыстардың ортақ ерекшелігі қандай? 4. Атмосфералық құбылыстардың табиғатқа және адамдар өміріне әсері қандай? 5. Не себептен көктайғақ пен тұман көлік қозғалысына қауіп төндіреді? 6. Ауаны қорғау үшін қандай шаралар қолдану қажет? |
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды!
Суреттердің барлығын ашып оқушыларға мотивациялық сөздерді оқытады
Топқа бірігеді
Топ басшысы бағлап отырады
Оқушылар өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды
Жарайсыңдар деп мадақтау әдісі арқылы бағалау. Оқушы әр дескрипторға сай болған сайын ұпай қосылып отырады
Жалпы – 2 балл:
|
Мотивациялық сөздер.
«Робот» платформасы
(Планшет әдісі)
«Кітапхана» платформасы
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2минут
5 минут
10 минут
5минут
4 минут
|
Жаңа сабақ «Суреттер сыры» әдісі Оқушылар «Суретер сыры» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды Оқушылар суреттерге байланыстырып сабақтың тақырыбын анықтайды
Бейнекөрсетілім:
Оқулықпен жұмыс. Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді
"Есік ашу әдісі"( Өздеріңе ұнаған есікті ашып ішіндегі тапсырманы орындаңдар ЖИ) Топтық жұмыс 1-топ тапсырмасы Тақырыбы: Гидросфераның құрамдас бөліктері Тапсырма: Суретті пайдаланып, гидросфера қандай бөліктерден тұратынын анықтап, постер түрінде ұсыныңдар.
2-топтық жұмыс Тақырыбы: Атмосфералық су айналымы Тапсырма: 94-суретке сүйеніп, су айналымының кезеңдерін ретімен көрсететін сызба жасаңыздар.
3-топтық жұмыс Тақырыбы: Гидросфераның маңызы Тапсырма: Мәтін мен суреттерге сүйене отырып, гидросфераның адам өмірі мен табиғаттағы маңызын постерге жазыңдар.
Жұптық жұмыс.
"Оюлар әдісі" Қазақ оюлары арқылы ұлтқа деген құрмет пен патриотизмді көрсету, яғни отаншылдық.
1-жұптық жұмыс: Тапсырма: «Ішкі және сыртқы сулар» тақырыбы бойынша төмендегі кестені толтырыңдар.
Жеке жұмыс Схеманы толтыру
Бекіту сұрақтары( тест тапсырмалары) 1. Дүниежүзілік су айналымының кезеңдері қайсы? а) Булану, жауын-шашын, жел соғу ә) Булану, конденсация, жауын-шашын, жер бетіне келу б) Күн шығу, жел тұру, жауын-шашын в) Конденсация, топырақ құнарлығы, жел
2. Қазақстандағы ең үлкен көл қайсы? а) Балқаш көлі ә) Каспий теңізі б)Теңіз көлі в) Арал теңізі
а) Тұрақты мұздықтар, олар су қорының маңызды бөлігі ә) Тау беткейіндегі тас топтамасы б) Қарсыз дала в) Жер астындағы су қоры |
“Суреттер сыры” арқылы тақырыпты анықтайды, сабаққа мақсат қояды
Бейнероликті қарайды, талдайды
Оқушылар кітапты оқиды
- Мәтінді мұқият оқиды; - Гидросфера құрамына енетін су көздерін табады (мұхит, теңіз, көл, өзен, мұздық, т.б.); - Ақпаратты постерге орналастырады (сурет, атау, қысқаша сипаттама); - Топпен бірлесе талқылайды, сынып алдында таныстырады.
- Суретке қарап, су айналымының кезеңдерін талдайды; - Әр кезеңді ретімен атайды (булану → конденсация → жауын-шашын → ағын су → булану); - Өз сөзімен түсіндіріп, өмірмен байланыстырады (мысалы, жауыннан кейінгі су айналымы);
- Топ ішінде талқылайды; - Ақпаратты сурет пен мәтіннен іздейді; - Шығармашылықпен жұмыс жасайды (постер, сызба); - Жауаптарын сынып алдында қорғайды.
.
- Жұппен мәтінді талдайды; - Кестені толтырады; - Ақпаратты салыстырады.
- Су айналымының кезеңдері туралы оқулықтан немесе материалдан ақпарат іздейді. - Негізгі кезеңдерді анықтап, олардың мағынасын түсінеді. - Аталған кезеңдерді дұрыс реттілікпен схемаға жазады. -
Дұрыс жауаптар: 1 — ә 2 — в 3 — а |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Жалпы 2 – балл Дескрипторлар: - Сурет бойынша гидросфера бөліктерін анықтайды; 1 балл. - Әр бөліктің атауын атайды; - Постерді түсінікті және мазмұнды етіп құрастырады. – 1 балл.
Жалпы 2 – балл Дескрипторлар: - Суреттен су айналымының кезеңдерін анықтайды; - Кезеңдердің ретін сақтап орналастырады; – 1 балл. - Сызбаны эстетикалық және ғылыми тұрғыдан дұрыс орындайды. – 1 балл.
Жалпы 2 – балл Дескрипторлар: -Гидросфераның кемінде 3 маңызын анықтайды; 1 балл - Нақты дәлел келтіріп жазады; - Постерге маңыздылықты көркем жеткізеді. 1 балл
Жалпы 2 – балл Дескрипторлар: - Ішкі және сыртқы суларға анықтама береді;1балл - Мысал келтіреді; - Ерекшеліктерін жазады. береді-1б
Жалпы 4-балл
Дескрипторлар: 1. Су айналымының негізгі кезеңдерін атайды. 1балл 2. Кезеңдерді дұрыс реттілікпен орналастырады. 3. Схемадағы ұяшықтарды толық және дұрыс толтырады 1балл |
“Суреттер сыры”әдісі
Бейнематериал
Кітап
"Есік ашу әдісі" ЖИ
"Оюлар әдісі" .ЖИ
Дәйексөз Схема
Бекіту сұрақтары( тест тапсырмалары) Microsoft PowerPoint платформасы
|
||||||||||
|
3 мин
|
"Кері байланыс" Барлығы түсінікті Cұрақтарым бар Түсініксіз
Үйге тапсырма . 1.Мәтінді оқып келу. 2.Мәтін бойынша 5 сұрақ құрап келу.
|
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
"Кері байланыс" ЖИ
|
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Гидросфера және оның құрамдас бөліктері
Гидросфера және оның құрамдас бөліктері
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||
|
Пәні: |
|
|||||||||||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
|
|||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Гидросфера және оның құрамдас бөліктері |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7.3.3.1 – гидросфера мен құрамдас бөліктерін сипаттайды. |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Гидросфера және оның құрамдас бөліктерін білу |
|||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
- Туған жер табиғатын қорғау арқылы Отанға деген сүйіспеншілікті нығайту - Отанды сүюге, туған жерін құрметтеуге және ел тағдырына жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу. |
|||||||||||||
|
Апта дәйек сөзі |
«Жауапкершілік-адамгершілік қасиеттің көрінісі» |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут
3 минут |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару ПСИХОЛОГИЯЛЫҚ АХУАЛ ҚАЛЫПТАСТЫРУ: ✅ Біз ұйымшылмыз ✅ Біз көңілдіміз ✅ Біз мейірімдіміз ✅ Біз таланттымыз ✅ Біз белсендіміз ✅ Біз доспыз ✅ Біз ғалымбыз ✅ Біз сабаққа дайынбыз! Топқа біріктіру. (Планшет әдісі)
Бағалау парағы(топбасшы бағалайды)
Үй жұмысы Оқушылар «Кітапхана» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді 1. Көлік қозғалысы атмосфераға қандай әсер етеді? 2. Ауаның ластануы адам денсаулығына қалай әсер етеді? 3. 83-суреттегі құбылыстардың ортақ ерекшелігі қандай? 4. Атмосфералық құбылыстардың табиғатқа және адамдар өміріне әсері қандай? 5. Не себептен көктайғақ пен тұман көлік қозғалысына қауіп төндіреді? 6. Ауаны қорғау үшін қандай шаралар қолдану қажет? |
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды!
Суреттердің барлығын ашып оқушыларға мотивациялық сөздерді оқытады
Топқа бірігеді
Топ басшысы бағлап отырады
Оқушылар өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды
Жарайсыңдар деп мадақтау әдісі арқылы бағалау. Оқушы әр дескрипторға сай болған сайын ұпай қосылып отырады
Жалпы – 2 балл:
|
Мотивациялық сөздер.
«Робот» платформасы
(Планшет әдісі)
«Кітапхана» платформасы
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2минут
5 минут
10 минут
5минут
4 минут
|
Жаңа сабақ «Суреттер сыры» әдісі Оқушылар «Суретер сыры» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды Оқушылар суреттерге байланыстырып сабақтың тақырыбын анықтайды
Бейнекөрсетілім:
Оқулықпен жұмыс. Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді
"Есік ашу әдісі"( Өздеріңе ұнаған есікті ашып ішіндегі тапсырманы орындаңдар ЖИ) Топтық жұмыс 1-топ тапсырмасы Тақырыбы: Гидросфераның құрамдас бөліктері Тапсырма: Суретті пайдаланып, гидросфера қандай бөліктерден тұратынын анықтап, постер түрінде ұсыныңдар.
2-топтық жұмыс Тақырыбы: Атмосфералық су айналымы Тапсырма: 94-суретке сүйеніп, су айналымының кезеңдерін ретімен көрсететін сызба жасаңыздар.
3-топтық жұмыс Тақырыбы: Гидросфераның маңызы Тапсырма: Мәтін мен суреттерге сүйене отырып, гидросфераның адам өмірі мен табиғаттағы маңызын постерге жазыңдар.
Жұптық жұмыс.
"Оюлар әдісі" Қазақ оюлары арқылы ұлтқа деген құрмет пен патриотизмді көрсету, яғни отаншылдық.
1-жұптық жұмыс: Тапсырма: «Ішкі және сыртқы сулар» тақырыбы бойынша төмендегі кестені толтырыңдар.
Жеке жұмыс Схеманы толтыру
Бекіту сұрақтары( тест тапсырмалары) 1. Дүниежүзілік су айналымының кезеңдері қайсы? а) Булану, жауын-шашын, жел соғу ә) Булану, конденсация, жауын-шашын, жер бетіне келу б) Күн шығу, жел тұру, жауын-шашын в) Конденсация, топырақ құнарлығы, жел
2. Қазақстандағы ең үлкен көл қайсы? а) Балқаш көлі ә) Каспий теңізі б)Теңіз көлі в) Арал теңізі
а) Тұрақты мұздықтар, олар су қорының маңызды бөлігі ә) Тау беткейіндегі тас топтамасы б) Қарсыз дала в) Жер астындағы су қоры |
“Суреттер сыры” арқылы тақырыпты анықтайды, сабаққа мақсат қояды
Бейнероликті қарайды, талдайды
Оқушылар кітапты оқиды
- Мәтінді мұқият оқиды; - Гидросфера құрамына енетін су көздерін табады (мұхит, теңіз, көл, өзен, мұздық, т.б.); - Ақпаратты постерге орналастырады (сурет, атау, қысқаша сипаттама); - Топпен бірлесе талқылайды, сынып алдында таныстырады.
- Суретке қарап, су айналымының кезеңдерін талдайды; - Әр кезеңді ретімен атайды (булану → конденсация → жауын-шашын → ағын су → булану); - Өз сөзімен түсіндіріп, өмірмен байланыстырады (мысалы, жауыннан кейінгі су айналымы);
- Топ ішінде талқылайды; - Ақпаратты сурет пен мәтіннен іздейді; - Шығармашылықпен жұмыс жасайды (постер, сызба); - Жауаптарын сынып алдында қорғайды.
.
- Жұппен мәтінді талдайды; - Кестені толтырады; - Ақпаратты салыстырады.
- Су айналымының кезеңдері туралы оқулықтан немесе материалдан ақпарат іздейді. - Негізгі кезеңдерді анықтап, олардың мағынасын түсінеді. - Аталған кезеңдерді дұрыс реттілікпен схемаға жазады. -
Дұрыс жауаптар: 1 — ә 2 — в 3 — а |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Жалпы 2 – балл Дескрипторлар: - Сурет бойынша гидросфера бөліктерін анықтайды; 1 балл. - Әр бөліктің атауын атайды; - Постерді түсінікті және мазмұнды етіп құрастырады. – 1 балл.
Жалпы 2 – балл Дескрипторлар: - Суреттен су айналымының кезеңдерін анықтайды; - Кезеңдердің ретін сақтап орналастырады; – 1 балл. - Сызбаны эстетикалық және ғылыми тұрғыдан дұрыс орындайды. – 1 балл.
Жалпы 2 – балл Дескрипторлар: -Гидросфераның кемінде 3 маңызын анықтайды; 1 балл - Нақты дәлел келтіріп жазады; - Постерге маңыздылықты көркем жеткізеді. 1 балл
Жалпы 2 – балл Дескрипторлар: - Ішкі және сыртқы суларға анықтама береді;1балл - Мысал келтіреді; - Ерекшеліктерін жазады. береді-1б
Жалпы 4-балл
Дескрипторлар: 1. Су айналымының негізгі кезеңдерін атайды. 1балл 2. Кезеңдерді дұрыс реттілікпен орналастырады. 3. Схемадағы ұяшықтарды толық және дұрыс толтырады 1балл |
“Суреттер сыры”әдісі
Бейнематериал
Кітап
"Есік ашу әдісі" ЖИ
"Оюлар әдісі" .ЖИ
Дәйексөз Схема
Бекіту сұрақтары( тест тапсырмалары) Microsoft PowerPoint платформасы
|
||||||||||
|
3 мин
|
"Кері байланыс" Барлығы түсінікті Cұрақтарым бар Түсініксіз
Үйге тапсырма . 1.Мәтінді оқып келу. 2.Мәтін бойынша 5 сұрақ құрап келу.
|
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
"Кері байланыс" ЖИ
|
||||||||||
шағым қалдыра аласыз































