|
|
Күні: |
Пәні: география |
Сыныбы: 6 |
|||||
|
Берілген уақыт 45 минут |
Сабақтың тақырыбы: |
Гидросфера туралы ұғым.Дүниежүзілік мұхит.Мұхит суының температурасы мен тұздылығы. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Гидросфера және дүниежүзілік мұхиттың ерекшеліктері,қасиеттері жайлы ақпаратмен кеңінен танысып,гидросфера қабатының жер беті үшін маңыздылығын ұғыну. |
|||||||
|
Оқу нәтижелері:
|
-дүниежүзілік мұхиттың географиялық орнын,ауданын, тұздылығын,температурасын біледі -гидросфера туралы толық мағлұмат алады. -картамен жұмыс жасай алады -ынтымақтастық орта қалыптастырады -өз ойларын еркін жеткізеді -сыни ойлай алады -бір шешімге келе алады -өздігінен іздене алады -өз идеяларын ұсына алады -шығармашылық жұмыс жасай алады -өздерін бағалай алады - өз пікірін айтып талқылай алады -диалогтік пікіралмасу барысында бір-бірін сыйлай отырып жұмыс жасап үйренеді |
|||||||
|
Түйінді идеялар: |
Судың қадірін ұғыныды,ұқыпты пайдалануды оқып үйренеді.Дүниежүзілік мұхит суы,температурасы,тұздылығы туралы толық мағлұмат алады |
|||||||
|
Сабақтың типі: |
Жаңа білімді зерделеу мен алғашқы есте сақтау және іс-әрекеттер тәсілдері |
|||||||
|
Сабақты ұйымдастыру түрі: |
Баяндау,сұрақ-жауап,талдау |
|||||||
|
Белсенді оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: |
«Шаттық шеңбері»,«Стоп кадр»,«Миға шабуыл»,«Ойлан бөліс», «Географиялық диктант»,Сандарды сөйлет,«Сарапшы»,«Алты басты айдаһар»,«Блоб көпірі»,«Білім теңізіне кеме жіберіңіз». |
|||||||
|
Жұмыс түрлері: |
Ұжымдық, жеке жұмыс, жұптық жұмыс, топтық жұмыс |
|||||||
|
Сабақтың дидактикалық қамтамасыз етілуі яғни дереккөздер: |
Интербелсендіі тақта, үлестірмелі қағаздар, маркерлер, стикерлер, глобус,карта,атлас |
|||||||
|
І Қызығушылығын ояту кезеңі: |
||||||||
|
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
||||||
|
1 мин |
1-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы «Шаттық шеңбері» әдісі бойынша жүргізіледі. |
Оқушылар шеңбер құра қол ұстасып, интербелсенді тақтадан өлең жолдарын оқып, жақсы көңіл күй сыйлайды. |
|
|||||
|
2 мин |
2-әрекет:Топтық жұмыс: Оқушыларды «Кемпірқосақ» әдісі арқылы топқа бөлу. |
Оқушылар қызыл,жасыл,сары, көк,түсті қағаздар арқылы топқа бөлінеді.Топ басшы сайланып,ереже қабылданады. Топ басшыларына бағалау парақшасы беріледі. |
|
|||||
|
1 мин |
3-әрекет:Жеке,топтық жұмыс: « Миға шабуыл» әдісі арқылы жұмбақ оқып,сабақтың тақырыбын анықтату. « Сылдыр, сылдыр етеді, Жылғалардан өтеді» (Су) Жер қабықтарыныі ішінде су кандай қабыққа жатады? Тақырыпты жазып қойындар. Тағы қандай жер қабықтары бар? Гидросфераға не кіреді? Су – тірі ағзаның құрамды бөлігі.Адамның өзі 65% пайызы судан тұрады. Құрылық пен Мұхит аудандарының арақытынасын картадан қарасақ не байқаймыз балалар. Құрлық 149 млн.км 2 (29.2%) Мұхит 361% млн .км2 ( 70.8%) |
Оқушылар жұмбақты шешіп жаңа тақырыпты анықтайды, мазмұнын ашады. |
«Блоб көпірі» әдісі |
|||||
|
1 мин |
4-әрекет:Жеке жұмыс: «Блоб көпірі» әдісі арқылы өздерін бағалату. |
Оқушылар «Блоб көпірі» әдісі арқылы тапсырма бойынша қаншалықты ұғынғанын білдіреді. |
|
|||||
|
|
ІІ Мағынаны ажырату кезеңі: |
|
||||||
|
10 мин |
5-әрекет:Топтық жұмыс. «Стоп кадр» әдісі.Оқушыларға бейне фильм көрсетіліп, әр топқа сұрақтар беріледі, оқушылар жауап береді. 1. Су табиғатта 3 күйде .... кездеседі. Шолпан мен Марста 2. Алғаш рет дүние жүзін айналып шыққан саяхатшы? Жүзу кезінде ешқандай дауылға ұшырамағандықтан, саяхатшылар оған қандай деген ат берді?- Тынық мұхит 3. Экватор маңында 28-30 C болса,полярлық аймақтарда - 1.8 C құрайды .Неліктен? 4. Мұхит Судың орташа температурасы Тынық мұхит 19, 4°С Үнді мұхиты 17, 3°С Атлант мұхиты 16, 5°С Солтүстік мұзды мұхит - 1°С Мына кестеге қарап қорытынды шығар. |
Топтар тапсырмаларына толық жауап береді.. |
|
|||||
|
2 мин |
6-әрекет:Тәжірибе көрсету: Еріген тұздардың 1л судағы граммен алынған мөлшерін судың тұздылығы деп атайды. Тұздылық санның мыңнан бір бөлігі - промиллемен (‰) өлшенеді. Дүниежүзілік мұхиттың орташа тұздылығы 35 ‰ |
Оқушылар керекті ақпаратты дәптерлеріне жазып отырады. Картадан Қызыл теңізді табады. |
|
|||||
|
13 мин |
7-әрекет:Жеке,топтық жұмыс: «Ойлан бөліс» әдісімен оқулықтағы гидросфера туралы ұғым, дүниежүзілік мұхит,мұхит суының температурасы мен тұздылығы туралы ақпаратпен танысуды ұйымдастыру.Сызба жасату |
Оқушылар оқулықты пайдалана отырып алдымен жеке, топқа бірігіп талдайды, ойларын бір жауап ретінде біріктіреді. Сызба жасайды.Жариялайды. |
«Сарапшы» |
|||||
|
1 мин |
8-әрекет:Топтық жұмыс: Топтарға бір-бірін «Сарапшы» әдісі бойынша бағалауды ұсыну |
Топтар «Сарапшы» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды.. |
|
|||||
|
|
ІІІ Ой толғаныс кезеңі: |
|
||||||
|
8 мин |
9-әрекет: Жеке,топтық жұмыс: «Географиялық диктант » әдісі арқылы сұрақтарға жауап алу.
Дүниежүзілік мұхит суының басты қасиеттері......................... Ең үлкен мұхит ортасы жотасы........қай мұхитта.
97%......................... 17.50 C............................... 361 млн км2...............
350/00- 410/00- |
Берілген уақыт аралығында жоғарғы және төменгі дәрежедегі сұрақтарға жауап береді. |
«Блоб көпірі» әдісі |
|||||
|
1 мин |
10-әрекет:Жеке жұмыс: «Блоб көпірі» әдісі арқылы өздерін бағалатқызу. |
Оқушылар «Блоб көпірі» әдісі арқылы тапсырма бойынша қаншалықты ұғынғанын білдіреді. |
|
|||||
|
2 мин |
11-әрекет: Мұғалім баға қояды. |
Критерий бойынша топ басшыларына берілген «Бағалау парағы» арқылы танысып, бағаланады. |
|
|||||
|
2 мин |
Қорытынды: «Сусыз тіршілік жоқ» «Судың да сұрауы бар» деген нақыл сөздер бекер айтылмаған. Су деген - өмір көзі, Тіршіліктің нәрі бұл. Су болмаса оянбайды, Табиғаттың барлығы. Болмас еді орман алқап, Болмас еді тірі жан. Сол себепті балалар, Ысырап қылмайық суды. |
Оқушылар өз ойларын қосады. |
|
|||||
|
1мин |
12--әрекет:Жеке жұмыс:«Білім теңізіне кеме жіберіңіз» әдісі арқылы кері байланыс жасату.Сабаққа байланысты пікірлерінді жазамыз. |
«Білім теңізіне кеме жіберіңіз» әдісі бойынша тақырыпты жақсы меңгердім деген оқушылар кемелерін теңізге орналастырады,өзіне сенімсіздер жағаның шетінде қалады. |
«Білім теңізіне кеме жіберіңіз» әдісі |
|||||
|
Үйге тапсырма: «Су» туралы мақал ойлап жазу мағынасын ашу |
||||||||
Ашық сабақ
тақырыбы: «Гидросфера туралы ұғым.Дүниежүзілік мұхит.Мұхит суының температурасы мен тұздылығы»
Орындаған: С.Р.Майшыгулова
2016-2017 оқу жылы
Бағалау парағы
|
Оқушының аты- жөні |
Топта белсенділігі (2балл) |
Жеке тапсырма орындауы (2балл) |
Карта,атласпен жұмыс (1балл) |
Бағалау |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау шкаласы:
|
Баға |
Балл |
|
«2» |
1балл |
|
«3» |
2балл |
|
«4» |
3-4балл |
|
«5» |
5-6балл |
Бағалау парағы
|
Оқушының аты- жөні |
Топта белсенділігі (3балл) |
Жеке тапсырма орындауы (2балл) |
Карта,атласпен жұмыс (1балл) |
Бағалау |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау шкаласы:
|
Баға |
Балл |
|
«2» |
1балл |
|
«3» |
2балл |
|
«4» |
3-4балл |
|
«5» |
5-6балл |
97%
17.50 C
361млн км2
360 C
-20 C
350/00
410/00
1. Су табиғатта 3 күйде .... кездеседі.
Шолпан мен Марста су қандай күйде кездеседі?
2. Алғаш рет дүние жүзін айналып шыққан саяхатшы? Жүзу кезінде ешқандай дауылға ұшырамағандықтан, саяхатшылар оған қандай деген ат берді?-
3. Экватор маңында 28-30 C болса,полярлық аймақтарда - 1.8 C құрайды .Неліктен?
4. Мұхит Судың орташа температурасы
Тынық мұхит 19, 4°С
Үнді мұхиты 17, 3°С
Атлант мұхиты 16, 5°С
Солтүстік мұзды мұхит - 1°С
Мына кестеге қарап қорытынды шығар.
Гидросфера – ...........................
Дүниежүзіндегі ең терең шұңғыма ....... мұхитта.
Ең кіші мұхит-
Тереңдеген сайын судың температурасы .....................
Судың тұздылығын анықтайтын өлшем бірлігі................. деп аталады.
Дүниежүзілік мұхит суының басты қасиеттері.........................
Ең үлкен мұхит ортасы жотасы қай мұхитта-

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Гидросфера туралы ұғым.Дүниежүзілік мұхит.Мұхит суының температурасы мен тұздылығы.
|
|
Күні: |
Пәні: география |
Сыныбы: 6 |
|||||
|
Берілген уақыт 45 минут |
Сабақтың тақырыбы: |
Гидросфера туралы ұғым.Дүниежүзілік мұхит.Мұхит суының температурасы мен тұздылығы. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Гидросфера және дүниежүзілік мұхиттың ерекшеліктері,қасиеттері жайлы ақпаратмен кеңінен танысып,гидросфера қабатының жер беті үшін маңыздылығын ұғыну. |
|||||||
|
Оқу нәтижелері:
|
-дүниежүзілік мұхиттың географиялық орнын,ауданын, тұздылығын,температурасын біледі -гидросфера туралы толық мағлұмат алады. -картамен жұмыс жасай алады -ынтымақтастық орта қалыптастырады -өз ойларын еркін жеткізеді -сыни ойлай алады -бір шешімге келе алады -өздігінен іздене алады -өз идеяларын ұсына алады -шығармашылық жұмыс жасай алады -өздерін бағалай алады - өз пікірін айтып талқылай алады -диалогтік пікіралмасу барысында бір-бірін сыйлай отырып жұмыс жасап үйренеді |
|||||||
|
Түйінді идеялар: |
Судың қадірін ұғыныды,ұқыпты пайдалануды оқып үйренеді.Дүниежүзілік мұхит суы,температурасы,тұздылығы туралы толық мағлұмат алады |
|||||||
|
Сабақтың типі: |
Жаңа білімді зерделеу мен алғашқы есте сақтау және іс-әрекеттер тәсілдері |
|||||||
|
Сабақты ұйымдастыру түрі: |
Баяндау,сұрақ-жауап,талдау |
|||||||
|
Белсенді оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: |
«Шаттық шеңбері»,«Стоп кадр»,«Миға шабуыл»,«Ойлан бөліс», «Географиялық диктант»,Сандарды сөйлет,«Сарапшы»,«Алты басты айдаһар»,«Блоб көпірі»,«Білім теңізіне кеме жіберіңіз». |
|||||||
|
Жұмыс түрлері: |
Ұжымдық, жеке жұмыс, жұптық жұмыс, топтық жұмыс |
|||||||
|
Сабақтың дидактикалық қамтамасыз етілуі яғни дереккөздер: |
Интербелсендіі тақта, үлестірмелі қағаздар, маркерлер, стикерлер, глобус,карта,атлас |
|||||||
|
І Қызығушылығын ояту кезеңі: |
||||||||
|
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
||||||
|
1 мин |
1-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы «Шаттық шеңбері» әдісі бойынша жүргізіледі. |
Оқушылар шеңбер құра қол ұстасып, интербелсенді тақтадан өлең жолдарын оқып, жақсы көңіл күй сыйлайды. |
|
|||||
|
2 мин |
2-әрекет:Топтық жұмыс: Оқушыларды «Кемпірқосақ» әдісі арқылы топқа бөлу. |
Оқушылар қызыл,жасыл,сары, көк,түсті қағаздар арқылы топқа бөлінеді.Топ басшы сайланып,ереже қабылданады. Топ басшыларына бағалау парақшасы беріледі. |
|
|||||
|
1 мин |
3-әрекет:Жеке,топтық жұмыс: « Миға шабуыл» әдісі арқылы жұмбақ оқып,сабақтың тақырыбын анықтату. « Сылдыр, сылдыр етеді, Жылғалардан өтеді» (Су) Жер қабықтарыныі ішінде су кандай қабыққа жатады? Тақырыпты жазып қойындар. Тағы қандай жер қабықтары бар? Гидросфераға не кіреді? Су – тірі ағзаның құрамды бөлігі.Адамның өзі 65% пайызы судан тұрады. Құрылық пен Мұхит аудандарының арақытынасын картадан қарасақ не байқаймыз балалар. Құрлық 149 млн.км 2 (29.2%) Мұхит 361% млн .км2 ( 70.8%) |
Оқушылар жұмбақты шешіп жаңа тақырыпты анықтайды, мазмұнын ашады. |
«Блоб көпірі» әдісі |
|||||
|
1 мин |
4-әрекет:Жеке жұмыс: «Блоб көпірі» әдісі арқылы өздерін бағалату. |
Оқушылар «Блоб көпірі» әдісі арқылы тапсырма бойынша қаншалықты ұғынғанын білдіреді. |
|
|||||
|
|
ІІ Мағынаны ажырату кезеңі: |
|
||||||
|
10 мин |
5-әрекет:Топтық жұмыс. «Стоп кадр» әдісі.Оқушыларға бейне фильм көрсетіліп, әр топқа сұрақтар беріледі, оқушылар жауап береді. 1. Су табиғатта 3 күйде .... кездеседі. Шолпан мен Марста 2. Алғаш рет дүние жүзін айналып шыққан саяхатшы? Жүзу кезінде ешқандай дауылға ұшырамағандықтан, саяхатшылар оған қандай деген ат берді?- Тынық мұхит 3. Экватор маңында 28-30 C болса,полярлық аймақтарда - 1.8 C құрайды .Неліктен? 4. Мұхит Судың орташа температурасы Тынық мұхит 19, 4°С Үнді мұхиты 17, 3°С Атлант мұхиты 16, 5°С Солтүстік мұзды мұхит - 1°С Мына кестеге қарап қорытынды шығар. |
Топтар тапсырмаларына толық жауап береді.. |
|
|||||
|
2 мин |
6-әрекет:Тәжірибе көрсету: Еріген тұздардың 1л судағы граммен алынған мөлшерін судың тұздылығы деп атайды. Тұздылық санның мыңнан бір бөлігі - промиллемен (‰) өлшенеді. Дүниежүзілік мұхиттың орташа тұздылығы 35 ‰ |
Оқушылар керекті ақпаратты дәптерлеріне жазып отырады. Картадан Қызыл теңізді табады. |
|
|||||
|
13 мин |
7-әрекет:Жеке,топтық жұмыс: «Ойлан бөліс» әдісімен оқулықтағы гидросфера туралы ұғым, дүниежүзілік мұхит,мұхит суының температурасы мен тұздылығы туралы ақпаратпен танысуды ұйымдастыру.Сызба жасату |
Оқушылар оқулықты пайдалана отырып алдымен жеке, топқа бірігіп талдайды, ойларын бір жауап ретінде біріктіреді. Сызба жасайды.Жариялайды. |
«Сарапшы» |
|||||
|
1 мин |
8-әрекет:Топтық жұмыс: Топтарға бір-бірін «Сарапшы» әдісі бойынша бағалауды ұсыну |
Топтар «Сарапшы» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды.. |
|
|||||
|
|
ІІІ Ой толғаныс кезеңі: |
|
||||||
|
8 мин |
9-әрекет: Жеке,топтық жұмыс: «Географиялық диктант » әдісі арқылы сұрақтарға жауап алу.
Дүниежүзілік мұхит суының басты қасиеттері......................... Ең үлкен мұхит ортасы жотасы........қай мұхитта.
97%......................... 17.50 C............................... 361 млн км2...............
350/00- 410/00- |
Берілген уақыт аралығында жоғарғы және төменгі дәрежедегі сұрақтарға жауап береді. |
«Блоб көпірі» әдісі |
|||||
|
1 мин |
10-әрекет:Жеке жұмыс: «Блоб көпірі» әдісі арқылы өздерін бағалатқызу. |
Оқушылар «Блоб көпірі» әдісі арқылы тапсырма бойынша қаншалықты ұғынғанын білдіреді. |
|
|||||
|
2 мин |
11-әрекет: Мұғалім баға қояды. |
Критерий бойынша топ басшыларына берілген «Бағалау парағы» арқылы танысып, бағаланады. |
|
|||||
|
2 мин |
Қорытынды: «Сусыз тіршілік жоқ» «Судың да сұрауы бар» деген нақыл сөздер бекер айтылмаған. Су деген - өмір көзі, Тіршіліктің нәрі бұл. Су болмаса оянбайды, Табиғаттың барлығы. Болмас еді орман алқап, Болмас еді тірі жан. Сол себепті балалар, Ысырап қылмайық суды. |
Оқушылар өз ойларын қосады. |
|
|||||
|
1мин |
12--әрекет:Жеке жұмыс:«Білім теңізіне кеме жіберіңіз» әдісі арқылы кері байланыс жасату.Сабаққа байланысты пікірлерінді жазамыз. |
«Білім теңізіне кеме жіберіңіз» әдісі бойынша тақырыпты жақсы меңгердім деген оқушылар кемелерін теңізге орналастырады,өзіне сенімсіздер жағаның шетінде қалады. |
«Білім теңізіне кеме жіберіңіз» әдісі |
|||||
|
Үйге тапсырма: «Су» туралы мақал ойлап жазу мағынасын ашу |
||||||||
Ашық сабақ
тақырыбы: «Гидросфера туралы ұғым.Дүниежүзілік мұхит.Мұхит суының температурасы мен тұздылығы»
Орындаған: С.Р.Майшыгулова
2016-2017 оқу жылы
Бағалау парағы
|
Оқушының аты- жөні |
Топта белсенділігі (2балл) |
Жеке тапсырма орындауы (2балл) |
Карта,атласпен жұмыс (1балл) |
Бағалау |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау шкаласы:
|
Баға |
Балл |
|
«2» |
1балл |
|
«3» |
2балл |
|
«4» |
3-4балл |
|
«5» |
5-6балл |
Бағалау парағы
|
Оқушының аты- жөні |
Топта белсенділігі (3балл) |
Жеке тапсырма орындауы (2балл) |
Карта,атласпен жұмыс (1балл) |
Бағалау |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау шкаласы:
|
Баға |
Балл |
|
«2» |
1балл |
|
«3» |
2балл |
|
«4» |
3-4балл |
|
«5» |
5-6балл |
97%
17.50 C
361млн км2
360 C
-20 C
350/00
410/00
1. Су табиғатта 3 күйде .... кездеседі.
Шолпан мен Марста су қандай күйде кездеседі?
2. Алғаш рет дүние жүзін айналып шыққан саяхатшы? Жүзу кезінде ешқандай дауылға ұшырамағандықтан, саяхатшылар оған қандай деген ат берді?-
3. Экватор маңында 28-30 C болса,полярлық аймақтарда - 1.8 C құрайды .Неліктен?
4. Мұхит Судың орташа температурасы
Тынық мұхит 19, 4°С
Үнді мұхиты 17, 3°С
Атлант мұхиты 16, 5°С
Солтүстік мұзды мұхит - 1°С
Мына кестеге қарап қорытынды шығар.
Гидросфера – ...........................
Дүниежүзіндегі ең терең шұңғыма ....... мұхитта.
Ең кіші мұхит-
Тереңдеген сайын судың температурасы .....................
Судың тұздылығын анықтайтын өлшем бірлігі................. деп аталады.
Дүниежүзілік мұхит суының басты қасиеттері.........................
Ең үлкен мұхит ортасы жотасы қай мұхитта-

шағым қалдыра аласыз


