Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ғимарат үлгілерін тауып ұжымдық композиция жасаймыз
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақтың тақырыбы: Ғимарат үлгі- лерін ойлап тауып, суретін салып үйренеміз |
Мектеп |
||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні |
||
СЫНЫП: 3 |
Қатысқан оқушылар саны |
Қатыспағандар |
|
Оқу мақсаттары |
Шығармашылық қабілеттерін дамыту, суретті кезең- кезеңімен жетілдіруге үйрету. |
||
Бағдарламалық міндеті |
3.1.4.1, 3.2.3.1 |
||
Мақсатқа жету үшін орындалатын міндеттер |
Мұғалім үшін: суретті кезең-кезеңімен жетілдіруге бағытталған ойын өткізу. Сәулет кешендерін салу жолдарын үйрету. Оқушылардың шығармашылық міндеті: «Бізге үй тұрғызу түк емес!» ойынына қатысу, №1 жұмыс дәптерінің 26– 31-беттеріндегі (таңдаулары бойынша) тапсырманы орындау. |
||
Оқушылардың міндеті |
Сәулет кешендерін суреттеу, өз ойын түсіндіру, мұғалімнің және оқулықтағы сұрақтарға жауап беру. |
|
Тірек сөздер: сәулет кешендері, сәулет ансамблі, сәулет өнері, өнер туындылары, кезең-кезеңімен сурет салу, жобаны біртіндеп жақсарту. Талқылауға арналған сұрақтар мен оған берілетін жауаптар:
Жауап. Сәулет өнері – түрлі ғимараттарды жобалау және тұрғызу.
Жауап. Тек қаланы атап қоймай, ғимараттарды да суреттеп, қандай ғимараттар екенін айтуды тапсырады (стадион, театр, мұражай, тұрғын үй және т.б.).
Жауап. Толық жауап беріп, қалаларға әр алуан және әдемі ғимараттар не үшін керек екенін түсіндіру керек.
Жауап. Олар берік болуы тиіс (қауіпсіз, ыңғайлы, әдемі). Егер оқушылар сұраққа бірден жауап беруге қиналса, жетекші сұрақ қойыңыз. Сонымен, үй қандай болу керек? – Берік! Егер төбесі өте аласа немесе керісінше өте биік, не баспалдақтары биік, терезесі үлкен не кіші болса, мұндай үй ыңғайлы болар ма еді? Демек, үй ыңғайлы болуы керек. Біз сәулет құрылыстарын өнер туындысы дейміз, демек, үй әдемі болуы тиіс! Бұл кез келген сәулет құрылысына қойылатын негізгі талаптар. Оқушыларға бірнеше әйгілі сәулет құрылыстарын түстік шешіміне, композициялық және шығармашылық ерек- шеліктеріне қарай суреттеуді ұсынады. |
Күтілетін нәтиже |
Барлық оқушылар: суретті кезең-кезеңімен салу мүмкіндіктерін біледі. Кезеңмен жұмыс істеп, жұмыстарын жақсарта алады. |
Оқушылардың көпшілігі: құрылыс нобайын жасау барысында әсерлегіш құралдарды пайдалана алады. |
|
Кейбір оқушылар: болашақ құрылыстың қызметін, идеясын анықтай отырып, нобайын жасайды. |
|
Бұрын алған білімдері |
Сызықтың әсерлі мүмкіндіктері. 2-сынып. Түстің әсерлі мүмкіндіктері. 2-сынып. Дизайн өнері. 2-сынып. Сәулет өнері дегеніміз не? 3-сынып. |
Пәнаралық байланыстар |
Бұл сабақта мына пәндермен байланыс орнайды: математика, әдебиеттік оқу, музыка, қазақ тілі. Оқушылар сәулет құрылыстарын жасағанда геометриялық пішіндерді қолданады. Шығармашылық қиялдарын дамыту үшін №2 қосымшадағы 4-тақырыпқа |
|
алған тақпақтарды оқиды. Қандай да бір құрылыстың тұрғызылуы туралы бір-екі аңыз айтуға болады. Мысалы, Стамбұлдағы Сұлтанахмет (Көк мешіт) туралы әңгімелеген дұрыс. Сабақтың басында немесе өздік жұмыс орындау барысында бірқалыпты музыка қоюға болады (Бах, Бетховеннің шығармаларының үзінділері). |
||
Сабақтың барысы |
|||
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс түрлері |
Дереккөздер |
|
Сабақ |
Сыныпта жақсы психологиялық ахуал мен шығар- |
Суретшілердің |
|
тақырыбына |
машылық жағдай жасау. Сабақтың басында |
сәулет құрылыстары |
|
кіріспе |
бірқалыпты музыка ойнап тұрады. Тақтада әртүрлі |
жұмыстарының |
|
|
сәулет кешендері мен заманауи құрылыстардың |
репродукциялары |
|
|
фотосуреттері ілінеді. №2 қосымшада ұсынылған |
(В. Верещагиннің |
|
|
бейнетаспалардың бірін көруге болады. Мұғалім |
«Тәж-Махал», |
|
|
сабақтың басында оқушылардың есіне |
К. Моненің «Руан |
|
|
сызықтардың әсерлі мүмкіндіктерін түсіреді, |
соборлары» және |
|
|
балалар сызық көрерменге нені білдіруі мүмкін |
т.б. ерекше сәулет |
|
|
екенін айтады. Таныс материалды еске түсіру |
құрылыстарының |
|
|
арқылы оқушылар жаңа, алайда бірақ өздеріне |
фотосуреттері). |
|
|
жақын тақырыпты меңгеруге көмектеседі. |
|
|
Алған |
Бұл сабақ оқушылардың эстетикалық көзқарас- |
Заманауи |
|
білімнің |
тарын қалыптастыруға бағытталған. Оқушылармен |
қалалардың, |
|
өмірмен |
өздері тұратын қаланы, оны жақсарту үшін не |
ықшамаудан және |
|
байланысы. |
істеуге болатынын талқылайды. Үлкен нәрсенің |
сәулет ескерткіш- |
|
Жаңа білім |
бәрі кішкентай нәрседен басталатынын айтады. |
терінің |
|
мен дағдыға |
Бәлкім, 20 жылдан кейін оқушылардың бірі |
фотосуреттері. |
|
қол жеткізу |
сәулетші болып, тек өз қаласының емес, басқа |
|
|
|
қалаларды да келбетін өзгертуге атсалысар. |
|
|
|
Суретшілер мен сәулетшілер бала кездегі |
|
|
|
қиялдарын жиі жүзеге асырады. Мүмкін, бүгін де |
|
|
|
оқушылар шығармашылықтарымен сәулетшілерге |
|
|
|
ой тастар. |
|
|
|
Әңгімелеу барысында сәулет өнерінің негізгі |
Оқулық. |
|
|
ерекшеліктеріне тоқталу керек, адам игілігі үшін |
Сәулет |
|
|
тұрғызылған ғимараттар берік, ыңғайлы әрі әдемі |
құрылыстарын |
|
Материалды |
болу керек. Сәулетші тек тұрғын үйлерді ғана емес, |
бейнелеген |
|
түсіндіру |
сондай-ақ жұмыс орнын, спорт кешендерін, ойын- |
суретшілердің |
|
|
сауық орындарын тұрғызатынын айту керек. |
жұмыстарының |
|
|
Балалар оларды атап шықсын (театр, стадион, клуб, |
репродукциялары. |
|
|
шіркеу, кітапхана, вокзал, әуежай, дүкен, зауыт, |
Ерекше сәулет |
|
|
мектеп, балабақша, институт және т.б.). Олардың |
құрылыстарының |
|
|
бәрі ыңғайлылық, беріктік және әдемілік талапта- |
фотосуреттері. |
|
|
рына жауап беруі тиіс. Біздің қаламыздағы |
№ 2 қосымшадағы |
|
|
ғимараттардың бәрі бірдей әдемі ме? Балалар бәрі |
материалдар. |
|
|
бірдей әдемі емес деп жауап беруі мүмкін және |
|
|
|
олар дұрыс айтады. Біздің қаламызда қандай үйлер |
|
|
|
көп? Мүмкін, мынадай шығар (мұғалім тақтаға |
|
|
|
ілінген ақ ватман қағазына түсті фломастермен не |
|
|
|
балауыз бормен үшбұрышты шатыры бар кірпіш |
|
|
|
үйді салады)? Мұндай үйді нашар сәулетші ойлап |
|
|
тапқан болар?! Ал біз жақсы сәулетші бола аламыз ба? Қалай ойлайсыңдар, біз мына үйді ғажайып сарайға айналдыра аламыз ба? Оқулықтағы үлгілерге қарайықшы. Қараңдаршы, сәулетші кескінсіз үйді керемет сарайға айналдырған. Кәне, біз де жасап көрейікші. Тақтаға бір-бір адамнан шығарады, олар үйді қандай да бір бөлшекпен толықтырады, мысалы, бағандар салады. Оның орнына екінші бала барады, ол да баспалдағын не басқа бөлшегін салады. Балалар әдетте шектен шығуға қорқып, мұғалім сызып берген пішінмен жұмыс істейді. Мұғалім оларды батылырақ болуға ынталандырып, өзі де ойынның қатысушысы болғандықтан, үйді өз бөлшектерімен толықтыра алады, осылайша балаларды дұрыс бағыттайды. Үйдің екінші қабатын салып, шатырдың, балконның ерекше пішіндерін ойлап табуға болады. Мұғалім балалардың назарын аудара отырып, үй біртіндеп әдеміленіп келе жатқанын айтады. Қазірше бұл үйдің ешқандай стилі жоқ екені түсінікті. Оған назар аудармаса да болады. Ең бастысы – балалардың қиялын ұштау. Олардың ойын шығармашылыққа бұру керек, әйтпесе олар өздері көріп жүрген кірпіш үйлерді салып, үй де өнер туындысы екенін ойланбайды. Үй ғажайып сарайға айналғаннан кейін, балаларға оқулықтағы сәулет құрылыстарының фотосу- реттерін көрсеткен дұрыс. Сонда балалар сәулетшінің еңбегін тамашалай алады. |
|
||
Өздік жұмысты орындау |
Тақтадағы жұмыстан бөлек № 1 жұмыс дәптерінің 26– 30-беттеріндегі тапсырмаларды өз беттерінше орындайды. Мұғалім кеңес береді, орындаған тапсырмаларында қате болса, түзетіп, көмектеседі. |
Ватман қағазы, жуан фломастерлер, (немесе түсті қағаздан қиып алынған дайын- дамалар), дәптер, жіңішке қара фломастер немесе жай қарындаш, түсті қарындаштар, қылқалам, түсті қағаз, қайшы, қол сүртетін орамал. |
||
Сабақтың қорытынды- сы |
Орындалған тапсырмаларды қысқаша талдайды. Оқушылар жасаған жұмыстарын бағалайды. |
|
||
Қосымша ақпарат |
||||
Дифференциациялау Оқушылардың бәрі тақырыпты талқылауға қатысады, мұғалім- нің сұрақтарына жауап береді. Тақта алдындағы жұмысқа |
Оқушылардың тақырыпты меңгергенін қалай тексересіз? 1) Оқушылардың |
АКТ-мен байланыс Сабақтың барысында мұғалім СD-дискідегі материалдарды, сондай-ақ интерактивті тақтаны да қолданады. |
қатысады. №1 жұмыс дәптерінің 28–29-беттеріндегі тапсырмаларды орындайды. Оқушылардың көпшілігі 26- беттегі тапсырманы орындайды. Кейбір оқушылар 31-беттегі шығармашылық жұмысты орындайды. |
мұғалімге берген жауабынан (оқулықтағы);
жұмыстарынан (жақсы жасалған жұмыстарды ғана бағалаңыз);
|
Мұғалім өздік жұмыстың басында оқушылардың есіне қауіпсіздік ережесін салады. |
Сіз оқушыларға қолдау көрсету үшін не істейсіз? Сабақтың барысында оқушыларды бағалайды: Жарайсың, сен сұрақтарға толық жауап бересің! Сен өте байқампазсың! Сен табиғат нысандарын жақсы суреттейсің (суретшілер туындыларын)! Сен тапсырманы жақсы орындауға тырыстың! Сен жұмыстарды талқылауға белсене қатыстың! және т.б. |
Бағалау Сабақта оқушыларды бағалау:
тапсырмалар (жақсы жасалған жұмыстарды ғана бағалаңыз). |
Құндылықтармен байланыс Суретшілердің туындылары көрсетіледі. Табиғат пен туған өлкеге сүйіспеншіліктерін, эстетикалық көзқарастарын қалыптастыру мақсатында №2 қосымшадағы материалдар мен тақпақтар пайдаланылады. |
Рефлексия. Мұғалім жылдың басында әрбір оқушыға бірнеше смайлик дайындап қояды. Оқушыларды сабақ барысында смайликтермен бағалайды. Мысалы: «Өте қызық!», «Мен көп жаңа нәрсе білдім!», «Мен көп нәрсе үйрендім!», «Маған қиындау болды!», «Мен бәрін орындап үлгермедім!», «Мұның маған пайдасы бар!» және т.б. Оқушылар сабақтың соңында смайликтерін көрсетеді. Сабақтың қалай өткенін, ең қызықты нәрсе не болды, қандай нәрсе білгендерін, нені үйренгендерін айтады. |