____________________________________________________________________
білім беру ұйымының атауы
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Гироскопиялық датчик
|
Бөлім: |
Робототехника |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бабаханова Таңшолпан |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Гироскопиялық датчик |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.3.4.4 гироскопиялық датчик жұмыс істеу принципін түсіндіру; 5.3.3.1 роботтың бұрыштық бейімділігін анықтау үшін бағдарламалар жасау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- гироскопиялық датчиктің жұмыс істеу принципін түсінеді; -роботтың бұрыштық бейімділігін анықтау үшін қарапайым бағдарлама құрастырады; |
|||||
|
Құндылықтарды кіріктіру |
Әділдік және жауапкершілік: бағдарлама құруда дәлдікке мән беру, роботтың қозғалысын дұрыс басқару. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1-5 минут Сабақтың ортасы 6-12 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал
Өткенді қайталау: https://wordwall.net/ru/resource/63013974
|
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. Сұрақтарға жауап береді САРАЛАУ: Диалог арқылы қолдау ЕББҚ оқушы мұғалім қолдауымен тапсырмаларды орындайды, ауызша кері байланыс жасайды |
10 баллдық жүйе арқылы бағалау Мақсаты: оқушыларды сабаққа ынталандыру |
Оқулық Презентация Интерактивті тақта https://wordwall.net/ru/resource/63013974 |
||
|
Ойлан • LegoMindstorm EV3 жиынтығындағы қандай датчиктер жұмысымен таныссың? • Роботты белгілі бір бұрышқа бұру үшін осы уақытқа дейін қандай әдістерді қолдандың? Жаңа сабақ Гироскопиялық датчик (2-сурет) роботтың айналу бұрышын немесе айналу жылдамдығын өлшеуге арналған. Датчик корпусының жоғарғы жағында екі бағыттауыш орналасқан. Сондықтан роботқа датчикті дұрыс орнату маңызды. Гироскопиялық датчиктің өлшеу дәлдігін арттыру үшін оны робот корпусына дұрыс бекіту керек |
Мұғалімді тыңдайды
САРАЛАУ: Диалог арқылы қолдау |
Мадақтау Сабақ барысында белсенді болған оқушыға мадақтау сөздерін айтып отыру Керемет! Сен ақылдысың! Ғажап! Жарайсың! |
Оқулық Презентация Интерактивті тақта |
|||
|
13-23 мин |
1)Топтық жұмыс. Практикалық тапсырма : Роботтың айналу бұрышын 180 градусқа есептейтін бағдарлама құрыңыз. Тапсырманы жасанды интеллект құралымен орындауға болады ма ? |
Бағдарлама құрады
САРАЛАУ: Нәтиже арқылы саралау |
Дескриптор: - Бағдарлама құрады 1 балл; - робот дәл 180° бұрылады 1балл; -жи қолданады 1 балл; |
Оқулық Презентация Интерактивті тақта сурет |
||
|
24-29 мин |
2) Жұптық жұмыс Анықтаманы толықтыр
|
Анықтаманы толықтарыды
САРАЛАУ: Топтық жұмыс арқылы саралау |
Дескриптор: -1-ші анықтаманы жазады 1балл; -2- ші анықтаманы жазады 1 балл; |
Жұмыс парағы |
||
|
30-34 мин 35-36 мин |
3) Жеке жұмыс . Бос орындарды толтыр. Гиродатчиктің 3 режимі бар: 1 - режим: 2 - режим: 3 - режим: Сергіту сәті: Мемді қайтала |
Кестені толтырады
САРАЛАУ: Топтық жұмыс арқылы саралау |
Дескриптор: - датчиктің 1-ші режимін атайды 1 балл; - датчиктің 2-ші режимін атайды 1 балл; - датчиктің 3-ші режимін атайды 1 балл; |
Жұмыс парағы |
||
|
37-39 мин |
4) Жеке жұмыс Функционалдық сауаттылыққа негізделген
|
Тұжырымдарды анықтайды
САРАЛАУ: жеке қолдау |
Дескриптор: - Тұжырымдарды анықтайды 1 балл; |
жұмыс парағы |
||
|
40-42 мин |
5) Бекіту https://learningapps.org/23297548 |
Тұжырымдардың дұрыстығын анықтайды САРАЛАУ: Топтық жұмыс арқылы саралау |
Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді 1балл ; |
https://learningapps.org/23297548 |
||
|
Үйге тапсырма 43-44 мин |
Гироскопиялық датчик |
Тақырыпты оқиды |
Жазып алады |
оқулық |
||
|
Сабақтың соңы 44-45 минут |
Рефлексия
|
Маған барлығы түсінікті Маған сәл қиындау Мен ештеңе түсінбедім |
Ауызша мадақтау |
Интерактивті тақта |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Гироскопиялық датчик
Гироскопиялық датчик
____________________________________________________________________
білім беру ұйымының атауы
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Гироскопиялық датчик
|
Бөлім: |
Робототехника |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бабаханова Таңшолпан |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Гироскопиялық датчик |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.3.4.4 гироскопиялық датчик жұмыс істеу принципін түсіндіру; 5.3.3.1 роботтың бұрыштық бейімділігін анықтау үшін бағдарламалар жасау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- гироскопиялық датчиктің жұмыс істеу принципін түсінеді; -роботтың бұрыштық бейімділігін анықтау үшін қарапайым бағдарлама құрастырады; |
|||||
|
Құндылықтарды кіріктіру |
Әділдік және жауапкершілік: бағдарлама құруда дәлдікке мән беру, роботтың қозғалысын дұрыс басқару. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1-5 минут Сабақтың ортасы 6-12 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал
Өткенді қайталау: https://wordwall.net/ru/resource/63013974
|
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. Сұрақтарға жауап береді САРАЛАУ: Диалог арқылы қолдау ЕББҚ оқушы мұғалім қолдауымен тапсырмаларды орындайды, ауызша кері байланыс жасайды |
10 баллдық жүйе арқылы бағалау Мақсаты: оқушыларды сабаққа ынталандыру |
Оқулық Презентация Интерактивті тақта https://wordwall.net/ru/resource/63013974 |
||
|
Ойлан • LegoMindstorm EV3 жиынтығындағы қандай датчиктер жұмысымен таныссың? • Роботты белгілі бір бұрышқа бұру үшін осы уақытқа дейін қандай әдістерді қолдандың? Жаңа сабақ Гироскопиялық датчик (2-сурет) роботтың айналу бұрышын немесе айналу жылдамдығын өлшеуге арналған. Датчик корпусының жоғарғы жағында екі бағыттауыш орналасқан. Сондықтан роботқа датчикті дұрыс орнату маңызды. Гироскопиялық датчиктің өлшеу дәлдігін арттыру үшін оны робот корпусына дұрыс бекіту керек |
Мұғалімді тыңдайды
САРАЛАУ: Диалог арқылы қолдау |
Мадақтау Сабақ барысында белсенді болған оқушыға мадақтау сөздерін айтып отыру Керемет! Сен ақылдысың! Ғажап! Жарайсың! |
Оқулық Презентация Интерактивті тақта |
|||
|
13-23 мин |
1)Топтық жұмыс. Практикалық тапсырма : Роботтың айналу бұрышын 180 градусқа есептейтін бағдарлама құрыңыз. Тапсырманы жасанды интеллект құралымен орындауға болады ма ? |
Бағдарлама құрады
САРАЛАУ: Нәтиже арқылы саралау |
Дескриптор: - Бағдарлама құрады 1 балл; - робот дәл 180° бұрылады 1балл; -жи қолданады 1 балл; |
Оқулық Презентация Интерактивті тақта сурет |
||
|
24-29 мин |
2) Жұптық жұмыс Анықтаманы толықтыр
|
Анықтаманы толықтарыды
САРАЛАУ: Топтық жұмыс арқылы саралау |
Дескриптор: -1-ші анықтаманы жазады 1балл; -2- ші анықтаманы жазады 1 балл; |
Жұмыс парағы |
||
|
30-34 мин 35-36 мин |
3) Жеке жұмыс . Бос орындарды толтыр. Гиродатчиктің 3 режимі бар: 1 - режим: 2 - режим: 3 - режим: Сергіту сәті: Мемді қайтала |
Кестені толтырады
САРАЛАУ: Топтық жұмыс арқылы саралау |
Дескриптор: - датчиктің 1-ші режимін атайды 1 балл; - датчиктің 2-ші режимін атайды 1 балл; - датчиктің 3-ші режимін атайды 1 балл; |
Жұмыс парағы |
||
|
37-39 мин |
4) Жеке жұмыс Функционалдық сауаттылыққа негізделген
|
Тұжырымдарды анықтайды
САРАЛАУ: жеке қолдау |
Дескриптор: - Тұжырымдарды анықтайды 1 балл; |
жұмыс парағы |
||
|
40-42 мин |
5) Бекіту https://learningapps.org/23297548 |
Тұжырымдардың дұрыстығын анықтайды САРАЛАУ: Топтық жұмыс арқылы саралау |
Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді 1балл ; |
https://learningapps.org/23297548 |
||
|
Үйге тапсырма 43-44 мин |
Гироскопиялық датчик |
Тақырыпты оқиды |
Жазып алады |
оқулық |
||
|
Сабақтың соңы 44-45 минут |
Рефлексия
|
Маған барлығы түсінікті Маған сәл қиындау Мен ештеңе түсінбедім |
Ауызша мадақтау |
Интерактивті тақта |
||
шағым қалдыра аласыз



















