2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Глобус

Глобус

Материал туралы қысқаша түсінік
"Глобус" тақырыбына арналған ҚМЖ
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

Т.Рысқұлов атындағы ЖББМ

Пәні:

Дүниетану

Бөлім:

Қоршаған ортаны қорғау

Педагогтің аты-жөні:

Сейдалиева Н.Т

Күні:

05.03.25 ж

Сынып: 4 «Ә»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Глобус және карта

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.1.2 глобус пен карталардың қолдану аясын түсіндіру, олардан негізгі нысандарды көрсете білу.


Сабақтың мақсаты

Глобус пен картаны не үшін керектігін ұғады және глобус пен картадан негізгі нысандарды табуды үйренеді


Құндылықтар

Ай құндылығы: тәуелсіздік және отаншылдық

Апталық дәйексөз: Патриотизм – ата-анаңды құрметтей білуің...(Б.Момышұлы)

Талап: Қоршаған орта тазалығын сақтайды

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру

Өзін-өзі тексеру

2 мин


Өткен білімді еске түсіру

5 мин












Жаңа білім

5мин








25мин














































Сергіту сәті

1мин






















Бекіту

2мин




Кері байланыс

3мин






2мин


Сабаққа дайындық

Психологиялық ахуалды жақсарту

Ғылымның сырын ұғамыз

Ұқыптылық пен Зеректік

Жеткізсін біздей өренді

Дүниетану сырына!


Өткенді пысықтау

«Қоршаған ортаға қамқорлықпен қараудың мәні» тақырыбын пысықтау

«Ғажайыптар алаңы» ойыны

-Экология дегеніміз не?

-Экологиялық проблема дегеніміз не?

-Экологиялық проблемаларға не жатады?

-Эколог дегеніміз кім?

-Табиғатты қалай сақтаймыз?


«Филворд» әдісі арқылы Сабақтың тақырыбын анықтау

Глобус және карта

Сабақтың мақсатымен таныстыру


Жаңа тақырып

Глобус туралы бейнежазба көрсетіледі

Глобус және картамен танысу.

Глобус-Жердің дәл үлгісі. Глобус- латын тілінде «шар» деген сөз. Глобуста Жер шары бірнеше есе кішірейтіліп алынады.

Карта-Жер бетінің кішірейтіліп, шартты белгілермен жазықтыққа түсірілген бейнесі.

«Бірлескен оқу әдісі»

Үлестірме қағаздағы мәліметтерді оқу



1.Тапсырма:

Топтық жұмыс.

«Венн диаграммасы» әдісі

Глобус пен картаны салыстыр.

Олардың қандай ұқсастықтары мен айырмашылықтары бар?









2Тапсырма.


Кескін картаға сипаттамасы арқылы мұхиттар мен құрлықтарды түсір, атауын жаз


1.Ең ыстық құрлық

2. Ең саяз мұхит.

3.Ең суық құрлық.

3.Ең терең мұхит.

4.Ең кішкентай құрлық

5.Ең тұзды мұхит

6. Ең үлкен құрлық.

7.Ең балығы көп мұхит

8.Тропикалық ормандары бар құрлық

9.Ең кішкентай таяз мұхит

Сергіту сәті



3Тапсырма:

«Глобус» тақырыбына монолог жазу







ЕҚБ

-Солтүстік Америкаға қалай барасың?

ЕБҚ.

-Қазақстан қай құрлықта орналасқан?


Сиқырлы ұяшық.

Жасырын ұяшықтардағы құрлықтарды атайды.



ҚБ: QR код әдісі

Сұрақтарға жауап беру




Паспорт әдісі:

-Сабақта белсенді не пассивті жұмыс жасадым

- Менің көңіл күйім көтерілді

-Сабақта өз жұмысыма қанағаттанамын



Үй тапсырмасы


«Мен глобусқа қарап,Жер туралы не айта алам?» тақырыбына шағын эссе жазып келу.















Сұрақтарға жауап береді.













Жасырын сөздерді табады




Бейнежазбаны тамашалайды







Глобус және картамен танысады



Үлестірме қағаздағы мәліметтерді оқып шығады.




Глобус пен картаны салыстырып,

олардың қандай ұқсастықтары мен айырмашылықтары барын жазады





Кескін картаға сипаттамасы арқылы мұхиттар мен құрлықтарды түсіреді, атауын жазады







Би қимылдарын жасайды


« Глобус» тақырыбына

монолог жазады.












Жасырын тұрған құрлықтарды атайды.


Сұрақтарға жауап береді





Кері байланыс жасайды






Үй тапсырмасын алады






Мадақтау








Дескриптор:

Сұрақтарға жауап береді1б

ҚБ:Ауызша мадақтау




























ҚБ:

Керемет!






Дескриптор:

Глобус пен картаның

ұқсастықтарын анықтайды. 1б

Глобус пен картаның

айырмашылықтарын анықтайды. 1б

Себебін түсіндіреді.1б

ҚБ:Паспорт әдісі

Жарайсың!


Дескриптор:

Кескін картамен жұмыс жасайды 1б

Сипаттамасына сәйкес құрлықтың атауын жазады-1Б

Сипаттамасына сәйкес мұхиттың атауын жазады-1Б

ҚБ: Паспорт

Жарайсың!





Дескриптор:

Монологтың негізгі ойы айқын 1б

Глобус тақырыбы толық ашылған 1б


Жарайсың!












8-10 дұрыс жауап 2б

5-7 дұрыс жауап 1б

Жарайсың!





Слайд

Суреттер

Дидактикалық материалдар








Word

wall

платформасы











Бейнежазба


Глобус



Карта



үлестірме

Құрлықтар мен мұхиттар туралы мәліметтер












Суреттер









































Кері байланыс парағы



































































Білім беру ұйымының атауы

М.Маметова

Пәні:

Дүниетану

Бөлім:

Қоршаған ортаны қорғау

Педагогтің аты-жөні:

А.Досжанова

Күні:

13.03.24 ж

Сынып: 4

Қатысушылар саны: 4

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Глобус және географикалық картамен жұмыс БЖБ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.2.1 Адамзат дамуына климаттың әсерін талдау

4.2.3.2 Зерттеу негізінде өз өңірінде табиғи апаттар туындауы ықтималдылығын болжау

4.2.1.3 Глобус пен картадан параллельдерді, меридиандарды, экваторды көрсете білу

Сабақтың мақсаты

Градус торымен, параллель сызықтармен, меридиан мен танысады, карта мен глобустан оларды табуды, ажыратуды үйренеді



Құндылықтар

Талап: Қоршаған орта тазалығын сақтайды

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру

Өзін-өзі тексеру








Өткен білімді еске түсіру









Жаңа білім


















































Бекіту




















Кері байланыс


Психологиялық ахуал:

Балалар шеңберге жиналады.


Сабаққа дайындық жасау






Өткенді пысықтау

Глобустар мен карталар бізге не үшін қажет?

Адамдар күнделікті өмірде картаны пайдалана ма?


Жаңа тақырып

1 тапсырма

Картадан ірі мұхиттардың аттарын атап жаз

Тынық, Атлант, Үнді, Солтүстік мұзды мұхит

Картадан 6 құрлықтың атауын атап жаз

Еуразия, Оңтүстік Америка, Солтүстік Америка, Австралия, Африка, Антарктида


2 тапсырма

Меридиан (лат. meridianus — жарым күндік, тал түс). 1) Географиялық (жер) меридиан, жер шарының полюстері арқылы экваторды тура көлденең кесіп өтетін сызық. Меридианның бірі шартты түрде бастапқы (бірінші, нәлдік) болып алынады да, одан бойлықтың шығысқа (шығыс бойлығы) және батысқа (батыс бойлығы) қарай есебі жүргізіледі. Халықаралық келісім-шарт бәйынша бастапқы меридиан Гринвичтегі (Ұлыбритания) обсерватория арқылы өтетін меридиан деп қабылданды.

Глобус пен картадан меридианды көрсету


3 тапсырма


Экватор (лат. aequator – теңестіргіш): 1) Географиялық немесе Жер Экватор – Жердің айналу осіне перпендикуляр әрі екі полюстен де бірдей қашықтықта орналасқан үлкен дөңгелек сызық. Ол жер шарын Солтүстік және Оңтүстік шарға бөледі. Географиялық ендіктер (0°-тан – 90°-қа дейін) Экватордан бастап солтүстікке және оңтүстікке қарай есептеледі. Жер эллипсоиды Экваторының ұзындығы 40075696 м-ге тең, 1° бойлық ұзындығы 111321,4 м. Экватор – күн мен түннің теңелу нүктесі орналасқан сызық.


Экваторды көрсету ,табу.


4 тапсырма

Географиялық параллель - Жер шары бетінің экваторға параллель жазықпен қиылған сызығы. Оның барлық нүктелері бір географиялық ендікте болады.


Географиялық параллельдерді табу, көрсету.




Үй тапсырмасы

«Географиялық карталардың түрлері» тақырыбыны таныстырылым жасау
















Шеңберде балалар өздерінің қай ғаламшарда өмір сүретіндіктері жайлы әңгімелейді






Сұрақтарға жауап береді







Тапсырманы орындайды










Меридиан сызығын көрсетеді













Экваторды табады, көрсетеді













Параллель сызықтарды табады,көрсетеді






Үй тапсырмасын алады









КЕрі байланыс жасайды




Мадақтаулар арқылы бағалау




ҚБ:






Дескриптор:

Ірі мұхиттардың атауларын жазады-1Б

-6 құрлықтың атауын жазады-1Б







Дескрипторы:

Глобус, параллель, меридиан туралы түсіндіре алады.-1Б

Меридиан сызығын табады-1Б



ҚБ:

Керемет!



Дескриптор:

Глобус,картамен жұмыс жасай алады-1Б

Экваторды табады, көрсетеді-1Б






Дескриптор:

Глобус,картамен жұмыс жасай алады-1Б

Географиялық параллельді табады, көрсетеді-1Б



ҚБ:





«Мен білемін» әдісі






Суреттер







Карта

Глобус










Карта

Глобус



















Суреттер



Глобус








Карта






Суреттер












Кері байланысқа арналған стикерлер

















Кескін картаға ірі мұхиттар мен құрлықтарды түсір, атауын жаз





01 Сәуір 2025
143
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі