Мерзімі:
6 сынып Пән мұғалімі:Ермекбаева Ж.С
Тақырыбы:
Глобус.
Глобустан картаға көшу.
Мақсаты:
Білімділік: Географиялық ендік, бойлық,
координаталық тор деген түсініктерді қалыптастыру. Географиялық
координаттарды анықтау
жолдарын,
әдіс-тәсілдерін үйрету. Глобус, оның маңызы мен глобустан картаға
көшіру тәсілдері туралы білім беру.
Дамытушылық: глобуспен жұмыс істеуді
дамыту.
Тәрбиелік: География пәніне деген
қызығушылықты ояту, достық қарым-қатынасқа
тәрбиелеу
Сабақтың
түрі: аралас сабақ
Сабақты жүргізу
әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап,ЖИГСО әдісі,Венн
диаграммасы әдісі,топтық,практикалық жұмыс
Құрал-жабдықтар: Дүние жүзінің физикалық
картасы, «глобустар мұражайы» слайд,ермексаз.
Сабақтың
кезеңдері:
1.
Ұйымдастыру кезеңі
2.
Қызығушылықты ояту.
3. Жаңа
тақырыпты меңгерту кезеңі
4. Жаңа
тақырыпты бекіту кезеңі.
5.
Сабақты қорытындылау кезеңі.
6.
Бағалау кезеңі
7. Үйге
тапсырма беру кезеңі
Сабақтың
барысы
Сабақ-тың
кезеңде-рі
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушылардың
іс-әрекеті
|
1. Ұйымдастыру
кезеңі
(2 мин)
|
Оқушылармен амандасу.
Түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру.Топқа бөлу. Тренинг өткізу.
Топ басшысын сайлап алу.
|
Орындарынан тұрып мұғаліммен
амандасу. Сабақта кім жоқ екенін анықтау. Сабаққа дайындалу. Топқа
бөліну.
|
2.Қызығушылық
ты ояту (3мин)
|
«Глобустар мұражайы» слайд
көрсету.
Сұрақ-жауап: Глобус туралы сұрақтар қою.Жаңа мәлімет
беру.
Вена қаласында бір мұражай
бар.Мұражай экспонаттарына қарап бүгінгі сабағымыздың тақырыбын
анықтаймыз.
Әлемдегі жалғыз глобустар
мұражайы Австрия еліндегі Вена қаласында Ұлттық кітапханасында
орналасқан.Бұл мұражай 1956ж ашылған.Қазір мұражайда 590 экспонат
бар.
Мақсаты
|
Слайдқа қарап тақырыпты
анықтау.Сұрақтарға жауап беру.Дәптерлеріне тақырыпты
жазады.
|
3. Мағынаны
ашу
(20 мин)
|
ЖИГСО әдісі бойынша үй тобын
құру(1111,2222,3333,4444).
Тақырыпты бөліп
беру.
1топ-
геогр.координата,геогр.ендік.
2топ-географ.бойлық,глобустан
қашықтық өлшеу.
3топ-шар бетінің жазықтыққа
өзгеріссіз жаюға келмеуі.
4топ- жер бетінің жазықтыққа
жайып бейнелеу әдістерінің көптүрлілігі.
1. Глобус Жердің нақты үлгісі
екендігіне оқушылардың көзін жеткізу.
2. Глобустан қажетті
нүктелерді табу және өлшеу жұмыстарын жүргізу. Меридиандар,
параллельдерді табу.
3. Жер шары бетіндегі
географиялық объектілер карта бетіне бұрмаланусыз түспейтіндігі.
Ендік, бойлықпен жұмыс істеуді, географиялық координатарды анықтау
жолдарын үйрету.
Кластер, постер
құрастыру: жаңа тақырыпты қай топ қалай түсінді?
|
Оқушыларжеке,жұппен,топпен жұмыс жасайды, өз ойларын ортаға
салып, сұрақтарын қояды. Өзара және мұғаліммен пікір
алмасады.Постер жасайды,оны қорғау жолдарын
ойластырады.
Оқушылар тапсырмаларды орындау
барысында атласты, жарты шарлар картасын және дүниежүзінің
физикалық картасын пайдаланады.
|
4. Рефлексия
(7 мин)
Ермексазбен жұмыс
|
Төмендегі
тапсырмаларды орындау. Жұппен жұмыс
1топ (жұптық)- ермексаздан
глобус жасап,ендік,бойлық, экваторды көрсету
2топ (жұптық)- оқулықпен жұмыс
(терминдер табу)
3топ (жұптық)- атласпен жұмыс
пареллеь, мередиан, полюстерді көрсету.
4топ- бастапқы
меридианды,Қазақстанды көрсету.
|
Оқушылар топпен жұмыс
жасайды.
|
5. Сабақты қорытындылау
кезеңі
Венн
диаграммасы
(7 мин)
|
Тақырыпты
қорытындылай келе глобус пен картаны
салыстырайық.
|
Глобус
пен картаның ортақ және жеке ерекшеліктерін
анықтайды.
Дәптерлеріне және тақтада
орындайды.
|
6. Бағалау
кезеңі
(1 мин)
|
Оқушылар сабаққа қатысуларына,
топтағы жұмысына қарай топ басшының бағалауы
|
Өздеріне лайықты бағаларын
алады. Ескертулері болса мұғалімге айтады.
|
7. Үйге тапсырма беру
кезеңі
(1 мин)
8. Кері байланыс.
|
§ 11-12
оқу.
29
суретті салып келу
Анықтамаларды жаттау.
|
Мұғалімнің тапсырмасын күнделіктеріне жазып,
түсінбегендерін сұрайды.
Өздеріне сабақта не
ұнағанын,не ұнамағанын жазып береді.
|