Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
172 Мектеп-Гимназия
Қысқа мерзімді
жоспар
Сабақтың
тақырыбы: Г.Мендель ашқан белгілердің тұқымқуалау
заңдылықтары.
|
Бөлім: |
9-сынып Тұқымқуалаушық пен өзгергіштік заңдылықтары |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Қазбек Гүлназ Нұрланқызы |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Г.Мендель ашқан белгілердің тұқымқуалау заңдылықтары. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.4.1 - генетиканың дамуы мен қалыптасуындағы Мендель зерттеулерінің рөлін бағалау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға Мендельдің заңдарын түсіндіру, генетикалық, есептер шығартуды үйрету. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар
|
|
Сабақты жоспарлау кезеңі 1-5 мин |
1.Оқушылармен сәлемдесу . 2. Оқушыларды түгелдеу. 3. Ынтымақтастық атмосферасын кұру. Оқушыларға психологиялық ахуал қалыптастыру .https://wordwall.net/ru/resource/61756155
Оқушылардан үй тапсырмасын пысықтау. Wordwall қосымшасымен үйге берілген тақырыпты қайталап шығу.
|
1. Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. 2. Түгелденеді. 3. Ынтымақтастық атмосферасы арқылы бір-біріне жылы сөздер айтады.
Оқушылар мұғалімге зейін салады. Үй тапсырмасын жеке түсінік айтып шығады. Сыныпта белсенділік танытады. Үй жұмысын пысықтайды.
|
Оқушылардың белсенділігін мақтау сөздер (өте жақсы, керемет, тамаша) арқылы бағалайды
Үй тапсырмасының нәтижесі бойынша бірінші айтқан 5 оқушыға 2 баллмен бағалайды. |
9-сынып
оқулығы Мұғалім сабақ түсіндіруі бойынша. |
|
Сабақтың ортасы 5-15 мин |
Оқушыларға жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Жаңа сабақты түсіндіру. Мұғалім оқушыларға өздігінен төменде берілген сөздердің анықтамасын шығару. Генетикалық түсініктер: * Ген - (грек. genos — тұқым, тек) — тұқым қуалаудың қандай да бір элементар белгісін қалыптастыруға жауапты материалдық бірлік. Генде клетканың құрылымы мен қызметін анықтайтын генетикалық ақпарат болады. * Генотип – гендердің жиынтығы. АА, Аа, аа сияқты латын әріптерімен белгіленеді. * Фенотип – генетикалық белгілердің сыртқы көрінісінің жиынтығы. * Аллель – сәйкес хромосомалардың бірдей учаскесінде орналасқан қарама – қарсы белгілерге жауап беретін ген. * Гомозигота – генотипінде тек бір ғана аллель болады. (АА, аа) * Гетерозигота – жасушасында бір геннің екі аллельі болатын ағзалар. (Аа) |
Оқушылар жаңа сабаққа назар салады. Жаңа терминдер мен теориялармен таныс болады. Генетика — ағзалардың тұқым қуалаушылығы мен өзгергіштігі туралы ғылымды генетика деп атайды (грекше “genetіkos” — шығу тегіне тән). Бұл атауды 1906 жылы ағылшын биологы У.Бэтсон ұсынды. |
Оқушылардың белсенділігін мақтау сөздер (өте жақсы, керемет, тамаша) арқылы бағалайды.
|
Презентациядағы материалдар бойынша, Мұғалім сабақ түсіндіруі. |
|
Сабақтың ортасы 25-30 мин |
Жеке жұмыста оқушы өзінің жаңа сабақтан түсінген білімін қорытындылау үшін жеке тапсырма орындайды 1.Сыртқы белгілердің жиынтығы Генетика 2.Генетиканың негізін салушы Фенотип 3.Белгілердің тұқым қуалау заңдылығын зерттейтін ғылым 3 4.Өздігінен тозаңданатын өсімдік Аллельді 5.Мендельдің неше заңы бар Асбұршақ 6.Қарама қарсы белгілерді анықтайтын гендердің атауы Г.Мендель |
Жеке жұмыста оқушы өзінің жаңа сабақтан түсінген білімін қорытындылау үшін жеке тапсырма орындайды. Бұл тапсырма “ “ Келесі сөйлемдерді дәптерге жазып толықтыру ” деп аталады. |
Оқушының жеке жұмысындағы белсенділігін бақылау арқылы, жұмыс нәтижесіне мән бере отырып Сұрақтың дұрыс жауабына 2 балл қойылады. |
Презентациядағы материалдар бойынша, Мұғалім сабақ түсіндіруі. Кітаптағы мағлұматтар. |
|
2 тапсырма Жұптық жұмыс True or False тапсырмасын Wordwall арқылы орындайды |
Жұптық жұмыста оқушылар парталастарымен мен бірге ақылдаса отырып, жаңа сабақты қорытындылап, өткен тақырыптарды есіне алып, берілген тапсырмаларын орындайды. |
Оқушының жұптық жұмысындағы белсенділігін бақылау арқылы, жұмыс нәтижесіне мән бере отырып Сұрақтың дұрыс жауабына 3 балл қойылады |
Wordwall қосымшасы |
|
|
Сабақты қорытындылау |
Сабақты қорытындылау мақсатында : «Бүгінгі сабақтың мақсатына жеттік пе? Қандай нәтижелерге қол жеткіздік?» деген сұрақтарға жауап беру үшін тест тапсырмасы – |
Сабақ барысында қарастырылған негізгі тақырыптарды қысқаша шолу жүргізу арқылы тест сұрақтарына жауап беру, сабақты пысықтайды. |
Оқушының тест жұмысындағы белсенділігін бақылау арқылы, жұмыс нәтижесіне мән бере отырып Әр сұрақтың дұрыс жауабына Мадақ сөздер айтылады |
Интерактивті тақта |
|
Сабақтың соңы 1-5 мин |
Рефлекция арқылы кері байланыс алу. Үйге тапсырма беру. Үйге тапсырма:Есеп шығару Доминатты аллель көк көзділік- А,ал кара көзділік - а Мына гаметаларды будандастырганда фенотиптік аракатынас кандай болады? 1. АА х аа, АА × Аа, Аа × Аа |
Мұғаліммен кері баланыс алмасады. Үйге тапсырма алады. |
Жалпы бағалау 1-10 балл |
Бағалау шкалласы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Г.Мендель ашқан белгілердің тұқымқуалау заңдылықтары.
Г.Мендель ашқан белгілердің тұқымқуалау заңдылықтары.
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
172 Мектеп-Гимназия
Қысқа мерзімді
жоспар
Сабақтың
тақырыбы: Г.Мендель ашқан белгілердің тұқымқуалау
заңдылықтары.
|
Бөлім: |
9-сынып Тұқымқуалаушық пен өзгергіштік заңдылықтары |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Қазбек Гүлназ Нұрланқызы |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Г.Мендель ашқан белгілердің тұқымқуалау заңдылықтары. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.4.1 - генетиканың дамуы мен қалыптасуындағы Мендель зерттеулерінің рөлін бағалау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға Мендельдің заңдарын түсіндіру, генетикалық, есептер шығартуды үйрету. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар
|
|
Сабақты жоспарлау кезеңі 1-5 мин |
1.Оқушылармен сәлемдесу . 2. Оқушыларды түгелдеу. 3. Ынтымақтастық атмосферасын кұру. Оқушыларға психологиялық ахуал қалыптастыру .https://wordwall.net/ru/resource/61756155
Оқушылардан үй тапсырмасын пысықтау. Wordwall қосымшасымен үйге берілген тақырыпты қайталап шығу.
|
1. Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. 2. Түгелденеді. 3. Ынтымақтастық атмосферасы арқылы бір-біріне жылы сөздер айтады.
Оқушылар мұғалімге зейін салады. Үй тапсырмасын жеке түсінік айтып шығады. Сыныпта белсенділік танытады. Үй жұмысын пысықтайды.
|
Оқушылардың белсенділігін мақтау сөздер (өте жақсы, керемет, тамаша) арқылы бағалайды
Үй тапсырмасының нәтижесі бойынша бірінші айтқан 5 оқушыға 2 баллмен бағалайды. |
9-сынып
оқулығы Мұғалім сабақ түсіндіруі бойынша. |
|
Сабақтың ортасы 5-15 мин |
Оқушыларға жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Жаңа сабақты түсіндіру. Мұғалім оқушыларға өздігінен төменде берілген сөздердің анықтамасын шығару. Генетикалық түсініктер: * Ген - (грек. genos — тұқым, тек) — тұқым қуалаудың қандай да бір элементар белгісін қалыптастыруға жауапты материалдық бірлік. Генде клетканың құрылымы мен қызметін анықтайтын генетикалық ақпарат болады. * Генотип – гендердің жиынтығы. АА, Аа, аа сияқты латын әріптерімен белгіленеді. * Фенотип – генетикалық белгілердің сыртқы көрінісінің жиынтығы. * Аллель – сәйкес хромосомалардың бірдей учаскесінде орналасқан қарама – қарсы белгілерге жауап беретін ген. * Гомозигота – генотипінде тек бір ғана аллель болады. (АА, аа) * Гетерозигота – жасушасында бір геннің екі аллельі болатын ағзалар. (Аа) |
Оқушылар жаңа сабаққа назар салады. Жаңа терминдер мен теориялармен таныс болады. Генетика — ағзалардың тұқым қуалаушылығы мен өзгергіштігі туралы ғылымды генетика деп атайды (грекше “genetіkos” — шығу тегіне тән). Бұл атауды 1906 жылы ағылшын биологы У.Бэтсон ұсынды. |
Оқушылардың белсенділігін мақтау сөздер (өте жақсы, керемет, тамаша) арқылы бағалайды.
|
Презентациядағы материалдар бойынша, Мұғалім сабақ түсіндіруі. |
|
Сабақтың ортасы 25-30 мин |
Жеке жұмыста оқушы өзінің жаңа сабақтан түсінген білімін қорытындылау үшін жеке тапсырма орындайды 1.Сыртқы белгілердің жиынтығы Генетика 2.Генетиканың негізін салушы Фенотип 3.Белгілердің тұқым қуалау заңдылығын зерттейтін ғылым 3 4.Өздігінен тозаңданатын өсімдік Аллельді 5.Мендельдің неше заңы бар Асбұршақ 6.Қарама қарсы белгілерді анықтайтын гендердің атауы Г.Мендель |
Жеке жұмыста оқушы өзінің жаңа сабақтан түсінген білімін қорытындылау үшін жеке тапсырма орындайды. Бұл тапсырма “ “ Келесі сөйлемдерді дәптерге жазып толықтыру ” деп аталады. |
Оқушының жеке жұмысындағы белсенділігін бақылау арқылы, жұмыс нәтижесіне мән бере отырып Сұрақтың дұрыс жауабына 2 балл қойылады. |
Презентациядағы материалдар бойынша, Мұғалім сабақ түсіндіруі. Кітаптағы мағлұматтар. |
|
2 тапсырма Жұптық жұмыс True or False тапсырмасын Wordwall арқылы орындайды |
Жұптық жұмыста оқушылар парталастарымен мен бірге ақылдаса отырып, жаңа сабақты қорытындылап, өткен тақырыптарды есіне алып, берілген тапсырмаларын орындайды. |
Оқушының жұптық жұмысындағы белсенділігін бақылау арқылы, жұмыс нәтижесіне мән бере отырып Сұрақтың дұрыс жауабына 3 балл қойылады |
Wordwall қосымшасы |
|
|
Сабақты қорытындылау |
Сабақты қорытындылау мақсатында : «Бүгінгі сабақтың мақсатына жеттік пе? Қандай нәтижелерге қол жеткіздік?» деген сұрақтарға жауап беру үшін тест тапсырмасы – |
Сабақ барысында қарастырылған негізгі тақырыптарды қысқаша шолу жүргізу арқылы тест сұрақтарына жауап беру, сабақты пысықтайды. |
Оқушының тест жұмысындағы белсенділігін бақылау арқылы, жұмыс нәтижесіне мән бере отырып Әр сұрақтың дұрыс жауабына Мадақ сөздер айтылады |
Интерактивті тақта |
|
Сабақтың соңы 1-5 мин |
Рефлекция арқылы кері байланыс алу. Үйге тапсырма беру. Үйге тапсырма:Есеп шығару Доминатты аллель көк көзділік- А,ал кара көзділік - а Мына гаметаларды будандастырганда фенотиптік аракатынас кандай болады? 1. АА х аа, АА × Аа, Аа × Аа |
Мұғаліммен кері баланыс алмасады. Үйге тапсырма алады. |
Жалпы бағалау 1-10 балл |
Бағалау шкалласы |
шағым қалдыра аласыз
















