Графика және жобалау 3 тоқсан сабақ жоспары

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Графика және жобалау 3 тоқсан сабақ жоспары

Материал туралы қысқаша түсінік
Графика және жобалау 3 тоқсан сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы


Графика және жобалау

Мектеп: №201 мектеп-лицей

Күні: .

Оқытушының аты-жөні: Сейтқасымова Гүлдана Тұрашовна

Сынып: 10 сабақ №1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Қималар мен тіліктер

Сабақтың тақырыбы:

Қима мен тілік түрлері

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

10.2.4.1 Сызбадағы қима мен тіліктердің біртұтастығын (маңыздылығын) білу және түсіну

10.2.4.2 Сызбада қима мен тілікті кескіндеу ережелерін білу және қолдану

10.2.4.3 Қима мен тіліктер орындау барысында шарттар мен жеңілдетулерді қолдану

Сабақтың мақсаты:

Оқушылар үйренеді:

Барлығы Қима мен тілікті сызбада қолдану мақсатын біледі және түсінеді

КөбісіСызбада тиісті қиманы және бөлшектің қимасын табады

  • КейбіреулеріҚиманы немесе тілікті қолданудың орындалуы туралы қорытынды жасай алады

Құндылықтарды дарыту

ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП

  • тәртіп пен әділдік, нормалар мен ережелерді сақтау қажеттілігін түсіну;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы




Өткен материалдың өзектілігі.

БЫМ (бастапқыда ынталандыратын материал)

Мақсат: Мотивациялық кезең және үй тапсырмасын сұрау:

1 слайдта үш проекцияда бір-біріне салынған штрих сызықтары бар бөлшектің сызбасы көрсетіледі

Сұрақ: Бөлшектің құрылымын қалай түсінуге болады?

Содан кейін көптеген ойықтар мен тесіктері бар бөлшектің аксонометриялық проекциясыкөрсетіледі. Оқушылар сурет бойынша бөлшектің күрделі ішкі құрылымы бар екенін түсінеді

Сұрақ ойықтар мен тесіктердің өлшемдері, диаметрі мен тереңдігін білу үшін не істеу керек?....

Тапсырма: топта проекцияның осы бөлшектерге тиесілікөріністерді анықтау және салыстыру







Бүгін біз Сізбен қандай міндеттерді шешеміз, күрделі бөлшектер үшін қандай тәсілдерді қолданатын боламыз?

Сабақтың тақырыбына шығу. ОМ

ОМ:Сызбаларда қима мен тіліктерді қолданудың орындалуын білу және түсіну.

Мақсат: белсенді түрде назар аударып бүгінгі сабақтың тақырыбына кіру.

Сіздің мақсатыңыз қандай?

Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.

Оқулықтағы графикалық суреттер




Ортасы





ЖЖ/ҚЖ" миға шабуыл" - 3 минут

түсіну деңгейін орнату, кемшіліктерді жою.

Тілік және қима

Кесіндіде жер қабатының суреті бар слайд көрсетіледі. География мен жаратылыстану пәндерін оқу кезінде біз глобус және жер жаилы плакаттар қолданамыз? (разрездер).

Біз жер бөлігінде не көреміз?

Ал сызбаны жобалауда кесінділермен қалай қолданады? Егер деталь әр түрлі тесіктері, ойықтары, және т.б. бар ішкі беті болса, онда осы ішкі контурды көрсету үшін штрих сызықтарды пайдалануға болады. Алайда, өте қажетсіз қабат штрихтарды пайдалануға болмайды. Неліктен?

Штрихты сызықтардың көп саны болган кескіндемеде , қиушыжазықтықтыққолданған жақсы. Кескінде і бейнеленген зат елестетілетінқиушы жазықтықпен қиылады, бұл ретте қиушыжазықтықтың алдында орналасқан заттың бөлігі алынып тасталған деп болжанады,заттың қалған бөлігі проекцияның әдеттегі тәсілімен бейнеленеді.

Егер біз кесу жазықтығында көрінген нәрсені бейнелейтін болсақ, онда алынған сурет қима деп аталады. Егер тіліктің жазықтығында көрінетін нәрсе және оның әр жағындағы нәрсе сызылса, онда сурет тілік деп аталады.

Әдетте бөлшектің көлденең пішінін және ұсақ егжей – тегжейін анықтап беретін көріністі қимадеп атаймыз. Қима детальдың ішкі құрылысын анықтайды.

Сізге белгілі тұрмыстық заттар (құралдар және т. б.) қалай көрінеді? соны анықтайық .

Топтық жұмыс 15 минут

Мақсаты: оқушылардың тілік және қима үрдісінің түсінігін меңгеруі

Тапсырма№ 1:сіз ұсынған заттарғақима суретін орындаңыз (кемінде 4 сурет))

6 мин

Тапсырма № 2 сізге жақсы таныс заттардың қимасын белгіленген қима жазықтықтар бойынша орындаңыз. 6 мин

жеке жұмыс 20 минут

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі


Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді.

Оқушылар қарапайым бөліктің құрылысын қарастырады.


Оқушылар негізгі жапсырманы толтырады

Негізгі жапсырманы толтыру.

(I) Жұмыс кітабындағы бөлшектердің құрылысын орындау.

Дискрипторлар

Қима мен тілікті сызбада қолдану мақсатын біледі және түсінеді

Сызбада тиісті қиманы және бөлшектің қимасын табады

Қиманы немесе тілікті қолданудың орындалуы туралы қорытынды жасай алады



Слайд 2-6


https://sites.google.com

/site/chercenie/lessons




Слайд 7-12







Слайд 13- 25



Үлестірме материалдар


Аяқталуы



Кері байланыс

Оқушылар рефлекциясы :

Мен не білдім ?

Не үйрендім ?

Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ?

Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

Дискриптор

Сыныптастарына кері байланыс береді.






Графика және жобалау

Мектеп: №201 Әл Фараби атындағы мектеп-лицей

Күні: .

Оқытушының аты-жөні: Сейтқасымова Г

Сынып: 10 сабақ №2-3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Қималар мен тіліктер

Сабақтың тақырыбы:

Қима мен тілік түрлері

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

10.2.4.1 Сызбадағы қима мен тіліктердің біртұтастығын (маңыздылығын) білу және түсіну

10.2.4.2 Сызбада қима мен тілікті кескіндеу ережелерін білу және қолдану

10.2.4.3 Қима мен тіліктер орындау барысында шарттар мен жеңілдетулерді қолдану

Сабақтың мақсаты:

Ережелерді біледі және қарапайым бөлшектерді қималар мен тіліктер арқылы орындайды

Бірнеше тесіктері мен ойықтары бар бөлшектерде қималар мен тіліктерді қолданады.

Күрделі бөлшектерде қималар мен тіліктерді орындай алады

Құндылықтарды дарыту

ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП

  • тәртіп пен әділдік, нормалар мен ережелерді сақтау қажеттілігін түсіну;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы



БЫМ (бастапқыда ынталандыратын материал) Мақсат: Мотивациялық кезең және үй тапсырмасын сұрау:

Өткен сабақ материалдарын қайталау

Көптеген штрих сызықтары бар бөлшек көрсетіледі.

Мұғалім сыныптан өткен сабақтың материалы бойынша қорытынды жасауды сұрайды. Қима және кесу не үшін қажет?

Қорытынды: штрихты сызықтардың айтарлықтай саны бөлшектің ішкі пішінін анықтауға көмектесудің орынына керісінше, сызбаны оқуын қиындатады.

БЫМ(бастапқы ынталандыру материалы)

Мақсаты: оқушылардың қималары мен қималары туралы білімдерін тереңдету.

Оқушыларға № 1 слайд ұсынылып, қандай қиманың қандай белгіге сәйкес келетінін анықтау және өз жауабын түсіндіру ұсынылады. Әрбір жағдайда қималар алты, ал жауаптар бес болуы мүмкін екенін ескеру қажет.

Бұл оқушыларға бес жауаптың бәрін ойластыру үшін жасалған.

Сұрақ: тиісті қима суретін табыңыз?

Тапсырма: әріптермен белгіленген бөлшек бөлшектеріне сандармен белгіленген қиманың тиістілігін топта анықтау және салыстыру .

Бүгін біз Сізбен қандай міндеттерді шешеміз, бөлшектер үшін қандай тәсілдерді қолданатын боламыз?

Сабақтың тақырыбына шығу. ОМ

ОМ:Қима кескінінің және кесіндінің сызбадағы ережелерін білу және қолдану

Сіздің мақсатыңыз қандай?

Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау.

Оқулықтағы графикалық суреттер

Ортасы


ЖЖ/ҚЖ"миғашабуыл" - 3 минут

түсіну деңгейін орнату, кемшіліктерді жою.

Қима мен қиманы қолданудың орындылығы

Мақсаты оқушыларға тіліктің қимадан айырмашылығын меңгеруге көмектесу

Үлгі немесе көрнекі сурет арқылы, мұғалім тілік деп аталатын терминді қысқаша еске салады

Күтілетін нәтижекеңістікте ойлауды дағдыларын белсендіру шешім іздеу, нысанды талдау ұқсастықтар мен айырмашылықтарды және өзара сәйкестікті анықтау

Топтық жұмыс 15 минут

Мақсаты: оқушылардың кесу және қиу процесін меңгеруі

Тапсырма№ 1Түрлер, қималар, тіліктер және көрнекі бейнелер берілген сурет бойынша үш түрлі, бірақ пішіні бойынша ұқсас бөлшектер берілген (62-сурет) сәйкес әріптік белгілерді табу, оны дәптерге сызып, кестеге енгізу.

Бұл бөлшектер үшін қималар емес , тілік орындау қажет екенін түсіндіріңіз.

Қимасы бар сызба

1

2

3

Көрнекі сурет




Тілік




Әдістемелік ұсыныстар:

Екінші тапсырмаға жауапты суреттерді терең талдау негізінде ғана алуға болады. Қимадағы және тіліктегі формасы толық көрсетілуін салыстыра отырып, оқушылар логикалық жолмен осы жағдайда қандай бейнеге артықшылық беру керектігін анықтауы тиіс. Тіліктер қимаға қарағанда заттың кеңістіктік қасиеттеріне үлкен ақпарат береді және бөлшектің пішінін ішінара ғана емес (белгілі бір жерде), сонымен қатар тұтастай анықтауға көмектеседі.

4 слайд бойынша (64 сурет) сызбаларда өз бетінше жұмыс істеу үшін тапсырмаларды болжауға болады.

Тапсырма № 2 Тілігі бар сызбалар бойынша көрнекі бейнелерді тауып, оны дәптерге, тиісті әріптік белгілерге сәикестендіріп сызып, кестеге енгізу керек. К және Л нүктелері проекциясынсызбаға еңгізіңіз

Мақсаты: оқушыларды сызбаларды оқу кезінде тіліктерді талдауға үйрету.

Бұл тапсырма оқушылардың назарын пәндердің ішкі құрылысын айқын және нақты анықтауға көмектеседі.

Қимасы бар сызба

1

2

3

Көрнекі сурет




Профильді тілік




Содан кейін мұғалім сурет салынған плакатты немесе оқулықтың иллюстрациясы бойынша қарапайым қиманы көрсетеді түсіндіреді. Қиушыжазықтықтың орналасуына байланысты тіліктер тік (фронтальды және профильді) көлденең және көлбеу болып бөлінетінін түсіндіреді.

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі



Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді


Оқытушының нұсқауларына сәйкес, жұмыс кітабындағы оқушылар сурет салу құралдарын пайдалана отырып, тік, көлденең және көлбеу сызықтарды, сондай-ақ шеңберлерді жүргізеді.


Дискриптор

Бөлшектерді зерттейді

Конструкцияны талдайды

Тіліктер сәйкестігін зерттейді

Профильді тілікті бейнелейді

К және Л нүктелерінің проекцияларын табу

Дәптер, сызба аспаптары: даярша, рейсшина, лекала, транспортир, үшбұрышты сызғыш, өшіргіш және т.б.

Жәй қаламдар жиынтығы.

Плакаттар, кестелер


Интернет-дерек көзі:

http://www.granitvtd.ru/index.php?option=com_content&task=view&id=4&Itemid=4

Үлестірме материалдар


Аяқталуы




Кері байланыс

Оқушылар рефлекциясы :

Мен не білдім ?

Не үйрендім ?

Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ?

Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.






Графика және жобалау

Мектеп: №201 Әл Фараби атындағы мектеп-лицей

Күні: .

Оқытушының аты-жөні: Сейтқасымова Г

Сынып: 10 сабақ № 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Қималар мен тіліктер

Сабақтың тақырыбы:

Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру (графикалық жұмыс)

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

10.3.1.1 Поекциялау әдістерін өзгерту арқылы заттардың (денелердің) сызбаларың орындау

10.3.1.2 Кескіннің түрі мен құрамын өзгерту (кескінді ауыстыру) арқылы немесе кескіннің масштабын өзгерту арқылы заттардын (денелердін) сызбаларын орындау

Сабақтың мақсаты:

Оқушылар үйренеді:

Барлық. Элементарлық сызбалардың түрлерін өзгерту сызып орындау (бейнелерді ауыстыру)

Көпшілігі. Проекциялау әдістерін өзгерту арқылы заттардың сызбаларын орындау

  • Кейбір. Түрлендіру (бөлшектерді ауыстыру) және аксонометриялық проекцияда бейнелеу

Құндылықтарды дарыту

ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП

  • қоғамды қорғау мен қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі заң мен тәртіптің маңыздылығын білу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы




Ұйымдастыру кезеңі.

БЫМ (бастапқыда ынталандыратын материал)

Мақсат: Мотивациялық кезең және үй тапсырмасын сұрау:оқушыларды сабаққа дайындау

Өткен сабақматериал бойынша сұрақтар қойу

Келесі сұрақтарға жауап беру ұсынылады

сұрақтар:

1)қызметтегі адамөміріне байланыстытүрлендірілгенсызбаларқандай рөл атқарады?

2) сызбалардағызаттарды кеңістіктеорналасуыноймен түрлендіріп орындау қандайбіліктілікті қажет етеді?

БЫМ(бастапқы ынталандыру материалы)

Сұрақтарға жауап бергеннен кейін оқушыларға олардың сызбалары мен көрнекі бейнелері бойынша заттарды салыстыру үшін тапсырмалар беріледі.

(сурет. 15).Тапсырмаларды шешу барысындаоқушылардан сызбалардаөзгертуден пайда болғанкөріністерді бірізділікпен салыстыруды талап етеді.Бұл ретте оқушыларда осы заттардың кеңістікте орналасуын табубіраз қиындықтар тудыратыны мәлім.

Нысанның көлбеу қимасы негізгі бөлікке қатысты есебінен өзгертілген.

Ұсынылған ережедегікөрнекі бейнелерге берілген сол заттардың кеңістіктегісызбасы сәйкес келмейді.Табылған шешімді оқушылар кестеге енгізуі тиіс. Сызбада көрсетілген нөмір мен әріппен белгіленген сызбаны сәикестендіру керек.













Мұғалім келесі сұрақтарға жауап беруді ұсынады:

1)бейнеленгензаттарарасындағыайырмашылықжәнеұқсастығынеде?

2) заттыфронталдық және горизонталдық жазықтықтарға проекциялауда аиқындалатынкөзқарастыңбағытынкөрсетеаласыз ба?

3) Заттың пішініқандайтәсілменөзгертілді?

4) заттыңбөліктерініңөзараорналасуындақандайайырмашылықтар бар?

Мақсаты:оқушылардың заттарды біріктіру немесе олардың бөліктерінің өзара орналасуын өзгертудің жаңа тәсілдерін белсенді меңгеруі.

Сабақтың тақырыбына шығу.

ОМ Бейнелердің түрі мен құрамын түрлендіру

Сабақтың мақсаты: оқушыларғазаттардың сызбаларын орындаудың тиімді тәсілдерін үйрету.

оқушылардың кеңістікте құрамдастыру дағдыларындамыту

Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.

Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді


Егжей-тегжейлі сұраққа жауап береді, тұжырымға келді



Бөлшектерді қарайды

жауап сұрақ

қйушыжазықтықтар өтетін жерлерді көрсетеді




бөлшектерді зерттейді

Жауап береді





Сабақтың тақырыбын анықтайды.

Өз оқу мақсатын қояды.

Бірнеше нұсқаны ұсынады

Қалыптастырушы бағалау: Оқушылар:

Осы сабақта алынған білімдері мен дағдыларды көрсетеді


Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген графикалық суреттер





Ортасы





ЖЖ/ҚЖ"миғашабуыл" - 3 минут

Мақсаттүсіну деңгейін орнату, кемшіліктерді жою.

Топтық жұмыс 15 минут

МақсатыБейнелі ойлауға арналған жүктемені арттыру және өзіндік жұмыс дәрежесін арттыру.

Тапсырма№1заттың пішінін оның бөліктерін ауыстыру арқылы біріктіру (сурет. 16, а).

Тапсырма осылай тұжырымдалады:

1-заттың бір бөлігі 2-ші негізге ауыстырылғанын оймен елестетіп, содан кейін өзгертілген бөлшектің сызбасын орындаңыз" (шешім суретте көрсетілген. 16, 6).

Оқушылар тапсырманың шарттарын қалай түсінгенін және оны орындаудың тиімді тәсілін анықтай алғанын тексеру үшін сұрақтар қою қажет:

1. Заттың бір бөлігін жылжыту қандай әрекетпен жүзеге асырылады ?

2. Заттың жылжымалы бөлігі қандай бағытта қозғалған?

3. Суреттің қай бөлігінбірінші кезекте орындау қажет және неге?

4. Түрленгеннен кейін заттың өлшемдері қалай өзгереді?

5. Қандай түрден (проекциядан) заттың жылжымалы бөлігін салуды бастау керек?

Қалыптастыру мақсатында мұғалімтиімді

Дескрипторларды ұсынады

Тапсырма№2Заттың 1-бөлігін вертикалдыжағдайға дейін (стрелкамен көрсетілген бағытта) ойша бұрыңыз және 2бөлігіне тығыз қойыңыз екі пішіннің остерісәикес келу керек. Өзгертілген заттың сызбасын орындаңыз"

сурет 17,6)..

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі


Терминді түсіну нұсқасын ұсынады

Сұрақтарға жауап береді.

Бөлшектерді жұмыс дәптерінде сызады


Бөлшектерді терең талдайды

Бөлшектерді терең талдайды. Бөлшектерді жұмыс дәптерінде сызады

Топтық жұмысқа белсенді қатысады нұсқалар ұсынады ,


Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді.

Дискриптор

Элементарлық сызбалардың түрлерін өзгерту сызып орындау (бейнелерді ауыстыру)

Проекциялау әдістерін өзгерту арқылы заттардың сызбаларын орындау

Түрлендіру (бөлшектерді ауыстыру) және аксонометриялық проекцияда бейнелеу

Тілікті белгілейді

https://www.youtube.com/watch?v=Q1brTpeGkGs



Аяқталуы





Кері байланыс

Оқушылар рефлекциясы :

Мен не білдім ?

Не үйрендім ?

Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ?


Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады


Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.






Мұғалімнің аты-жөні:


Пән/Сынып:10

Графика және жобалау

Сабақ реті № 5 Күні


Тарау немесе бөлім атауы:

Кескіндерді қайта құру (реконструкция)

Сабақтың тақырыбы:

Кескіндерді қайта құру (реконструкция)

Оқу мақсаты:

10.3.2.1 Ішінара кескіндері арқылы нысанның (заттың) толық көрінісінің жаңадан жасау

10.3.2.2 Ауызша сипаттау арқылы геометриялық денелердің графикалық кескінін немесе сызбасын құру

Сабақтың мақсаты:

ауызша сипаттау арқылы геометриялық денелердің графикалық кескінін немесе сызбасын құруды және сызуды үйрету;

Құндылықтарды дарыту

ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

  • модельдеу, таным объектілерінің құрылымын анықтау, бір бүтіннің әртүрлі бөліктері арасындағы қатынастарды іздеу және бөлу, процестерді кезеңдерге бөлу, себеп-салдарлық байланыстарды анықтай алу;

Уақыты


Педагогтың әрекеті

Оқушы әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1 минут

Ұйымдастыру

Сабақ басында:

- оқушылардың зейінін шоғырландыру;

- көзге жаттығу орындау;

- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын, тақырыбын анықтау

«Кескіндерді қайта құру (реконструкция)» тақырыбын қайталау

Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді.


Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді


Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау.

Көрнекіліктер, қосымша әдебиет, дидактикалық материал:

И.С.Вышнепольский «Техникалық сызу», Москва «Жоғары мектеп», 1988 жыл, тапсырмалар сызбасы

25 минут













Жаңа сабақ

Кескіндерді түрлендіру» бөлімі бойынша жиынтық бағалау

Тапсырма 1

Ішінара кескіндері арқылы нысанның (заттың) толық көрінісін қалпына жаңадан жасаңыз.

Тапсырма 2

Терминологияны және сызбаны оқу әдістерін қолдана отырып, берілген көрнекі бейнесі бойынша затқа(бөлшекке) жазбаша сиппаттама беріңіз

(Ө)(Қ) Тәжірибелік жұмыс №5

Ауызша сиппаттау және көрнекі бейнесіне негізделіп, қажетті көріністер мен қиманы қолданып, заттың (бөлшектің) техникалық суретін орындаңыз.

Дескрипторлар:

  • заттың пішінін талдайды;

  • өзбетінше ауызша сипаттау арқылы заттың техникалық суретін орындайды;

  • қажетті көріністер мен қиманы қолданып, заттың (бөлшектің) техникалық суретін орындайды;

  • сызбаны дұрыс рәсімдейді (негізгі жазба, масштаб, өлшемдер, сызық түрлері);

Егжей-тегжейлі сұраққа жауап береді.

Мұғалімді тыңдайды сұраққа жауап береді


Мұғалімдер сұраққа жауап береді

Сәйкестіреді және кестеге енгізеді


Дескриптор:

заттың пішінін талдайды;

өз бетінше ауызша сипаттау арқылы заттың техникалық суретін орындайды;

қажетті көріністер мен қиманы қолданып, заттың (бөлшектің) техникалық суретін орындайды;

сызбаны дұрыс рәсімдейді (негізгі жазба, масштаб, өлшемдер, сызық түрлері);



 

Дәптер, сызба аспаптары: даярша, рейсшина, лекала, транспортир, үшбұрышты сызғыш, өшіргіш және т.б.




. Рефлексия.

Оқушылар төмендегі сұрақтар төңірегінде кері байланыс береді:

Не білдім?

Нені үйрендім?

Мен үшін не қиындық туғызды?

Жорамал жауаптар:

Сызбада сызық өлшемдерін қолдану ережесін білдім

Мен тиісті сызбада өлшемдерді орналастыруды үйрендім.




1минут

Үйге тапсырма

заттың техникалық суретін орындау


























Мұғалімнің аты-жөні:


Пән/Сынып:10

Графика және жобалау

Сабақ реті № 6-7 Күні


Тарау немесе бөлім атауы:

Геометриялық денелердің формаларының қалыптасу зандылықтары

Сабақтың тақырыбы:

Геометриялық денелердің формаларының қалыптасу зандылықтары

Оқу мақсаты:

10.4.1.1 Геометриялық денелердің формаларының қалыптасуының негізгі зандылықтарын және принциптерін білу

Сабақтың мақсаты:

ауызша сипаттау арқылы геометриялық денелердің графикалық кескінін немесе сызбасын құруды және сызуды үйрету;

Құндылықтарды дарыту

ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

  • модельдеу, таным объектілерінің құрылымын анықтау, бір бүтіннің әртүрлі бөліктері арасындағы қатынастарды іздеу және бөлу, процестерді кезеңдерге бөлу, себеп-салдарлық байланыстарды анықтай алу;

Уақыты


Педагогтың әрекеті

Оқушы әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1 минут

Ұйымдастыру

Сабақ басында:

- оқушылардың зейінін шоғырландыру;

- көзге жаттығу орындау;

- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын, тақырыбын анықтау

«Кескіндерді қайта құру (реконструкция)» тақырыбын қайталау


Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді.


Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді

Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау.

Көрнекіліктер, қосымша әдебиет, дидактикалық материал:


И.С.Вышнепольский «Техникалық сызу», Москва «Жоғары мектеп», 1988 жыл, тапсырмалар сызбасы

25 минут













Жаңа сабақ

Кескіндерді түрлендіру» бөлімі бойынша жиынтық бағалау

Тапсырма 1

Ішінара кескіндері арқылы нысанның (заттың) толық көрінісін қалпына жаңадан жасаңыз.

Тапсырма 2

Терминологияны және сызбаны оқу әдістерін қолдана отырып, берілген көрнекі бейнесі бойынша затқа(бөлшекке) жазбаша сиппаттама беріңіз

(Ө)(Қ) Тәжірибелік жұмыс №5

Ауызша сиппаттау және көрнекі бейнесіне негізделіп, қажетті көріністер мен қиманы қолданып, заттың (бөлшектің) техникалық суретін орындаңыз.

Дескрипторлар:

  • заттың пішінін талдайды;

  • өзбетінше ауызша сипаттау арқылы заттың техникалық суретін орындайды;

  • қажетті көріністер мен қиманы қолданып, заттың (бөлшектің) техникалық суретін орындайды;

  • сызбаны дұрыс рәсімдейді (негізгі жазба, масштаб, өлшемдер, сызық түрлері);


Егжей-тегжейлі сұраққа жауап береді.

Мұғалімді тыңдайды сұраққа жауап береді


Мұғалімдер сұраққа жауап береді

Сәйкестіреді және кестеге енгізеді


Дескриптор:

заттың пішінін талдайды;

өз бетінше ауызша сипаттау арқылы заттың техникалық суретін орындайды;

қажетті көріністер мен қиманы қолданып, заттың (бөлшектің) техникалық суретін орындайды;

сызбаны дұрыс рәсімдейді (негізгі жазба, масштаб, өлшемдер, сызық түрлері);



 

Дәптер, сызба аспаптары: даярша, рейсшина, лекала, транспортир, үшбұрышты сызғыш, өшіргіш және т.б.




. Рефлексия.

Оқушылар төмендегі сұрақтар төңірегінде кері байланыс береді:

Не білдім?

Нені үйрендім?

Мен үшін не қиындық туғызды?

Жорамал жауаптар:

Сызбада сызық өлшемдерін қолдану ережесін білдім

Мен тиісті сызбада өлшемдерді орналастыруды үйрендім.





1минут

Үйге тапсырма

заттың техникалық суретін орындау






























Мұғалімнің аты-жөні:


Пән/Сынып:10

Графика және жобалау

Сабақ реті № 8 Күні


Тарау немесе бөлім атауы:

Беттің жазбалары

Сабақтың тақырыбы:

Геометриялық дене (заттардың) беттінің жазбалары

Оқу мақсаты:

10.4.3.1 Жазылатын және жазылмайтын беттердің кескіндерінің ерекшеліктерін білу және түсіну

10.4.3.2 Қарапайым геометриялық денелердің жазбасының сызбаларын орындау

Сабақтың мақсаты:

Жай бөлшектерді жазбаларын орындау.

Жазылмайтын беттердің ерекшеліктерін біледі және суреттің ерекшеліктерін ажыратады .Беттердің жазбасын орындай алады.

Жазылатын және, жазылмайтын заттардың бетін талдау. Күрделі бөлшектердің беттерін жазуды орындау.

Құндылықтарды дарыту

ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ

  • Қазақстанның мәдени мұрасын сақтау және оны әрі қарай дәріптеу бойынша волонтерлік қызмет пен жобаларға қатысу;

  • әр түрлі ұлт өкілдерімен сыйластық қарым-қатынас;

Уақыты

Кезеңдері

Педагогтың әрекеті

Оқушы әрекеті

Бағалау

Ресурстар

3 минут

Ұйымдастыру

Сабақ басында:

- оқушылардың зейінін шоғырландыру;

- көзге жаттығу орындау;

- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын, тақырыбын анықтау

Міндеті: оқушыларды сабаққа дайындау

Өткен сабақ материал бойынша оқушылардың білімін тексеру

БЫМ (бастапқы ынталандыру материалы)

Мақсаты: сабақ тақырыбына шығу

Сабақ тақырыбына шығу.

ОМ:Жазылатын және, жазылмайтын беттердің бейнелеу ерекшеліктерін білу және түсіну

Қарапайым геометриялық денелердің жазба сызбаларын орындау

Сабақтың тақырыбы:

Жазба беттері бар сызбаларды құру дағдыларын қалыптастыру бөлшектің геометриялық пішінін талдай білу.

Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді.


Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді


Қалыптастырушы бағалау:

Бірін –бірі бағалау.

Көрнекіліктер, қосымша әдебиет, дидактикалық материал:


И.С.Вышнепольский «Техникалық сызу», Москва «Жоғары мектеп», 1988 жыл, тапсырмалар сызбасы














Жаңа сабақ

3 минут



























15 минут





















10 минут

ЖЖ / ЖҚ "миға шабуыл" -

Міндет: түсіну деңгейін орнату, кемшіліктерді жою.

Тақтаға суреті бар плакат ілінеді

(машиналар қаптамалары, станоктардың қоршаулары, желдеткіш құрылғылары, құбыржолдары және басқа да бұйымдар)

Мұғалім оқушылардың назарын осы бөлшектердің конструкциясына аударады. Сұрақ қойылады : олар қалай жасалды, қандай әдіспен. Иілу үшін не істеу керек?

Жетекші сұрақтар арқылы балаларды жазба қолдану қажеттілігіне әкеледі.

Одан әрі мұғалім геометриялық денелердің мысалында жазба орындау тәсілдерін түсіндіреді.

Көп қырлы беттердің жазықтығымен бірізді біріктірудің нәтижесінде алынған жазық фигураны жазып өрістету деп атайды. Жазбаны орындау үшін оның жанжақтарының нақты шамасын білу қажет соңынан жазықтықта оның жазбасын өз кезеңдермен орындайды.

Тік төртбұрышты призманың бетін ашу үшін оның екі көп көпқырлы екі негізгі жазықтықтары және өз ара қырлары мен қыйылысатын көп жазықтықтардан тұратынын ескеруіміз керек. Мысал үшін дұрыс алты бұрышты призма алынды (сурет. 131) а). Призманың бүйір қырлары-

ені мен биіктігі өзара тең тікбұрыштардан тұрады. Көлденең тік жазықтықта өрістетуді құру үшін алтыбұрыштың негізінің жағына тең алты кесіндіні біртіндеп қойып, алынған нүктелерден ұзындығы Н призмасының биіктігіне тең перпендикулярлар тұрғызады. Алынған бөліктерді жалғай отырып, екінші көлденең тік жүргізеді. Алынған тіктөртбұрыш (НХ6а) призманың бүйірлік бетінің өрістеуі болып табылады. Содан кейін бір оське алтыбұрыштың негізінің фигурасын ось негізгі сызықпен, ал майысу сызықтарын тұтас жұқа етіп тұрғызады.

Бұдан әрі мұғалім мұндай құрылым көмегімен жазбаны кез келген фигурамен жасауға болатынын аитады.

Айырмашылық бүйір бетінің қырларының саны мен ені ғана болады

Топтық жұмыс

Мақсаты: бейнелі ойлау қабілетін арттыру және дербестік деңгейін арттыру.

Тапсырма №1:Дұрыс пирамиданың жазбасын орындау.

Бұл тапсырма мұғаліммен бірге орындалады. Мұғалім тақтадаоқушыларды жұмыс дәптерлерінде сызады.

Дұрыс пирамиданың жазбасы тең жақты үшбұрыштардың бүйір қырларынан және негіздің дұрыс көпбұрышынан жасалған жазық фигура. Мысал үшін алынды дұрыс төртбұрышты пирамида алынады (сурет. 131, 6). пирамиданың бүйір қырының шамасы белгісіз, өйткені олардың қабырғалары жазықтықтардың ешқайсысына параллель емес

Сондықтан сызба SA

қабырғасының шынайы шамасын анықтауданбасталалады. Бұл жазу тәсілі (сурет128, в қараңыз). SA көлбеу қабырғасының шын ұзындығын з 'а] тең анықтағаннан кейін, шеңбер доғасының ортасынан s' a {радиусы ретінде туралы еркін нүктеден жүргізеді. Осы доға пирамиданың түбіне тең төрт бөлікті қояды, ол сызықта шынайы шамаға бейнелейді. Осылайша, бүйрінің бетінжазбасы жасалады оны алып, пирамида негізінеоснованияға тең үшбұрыштардың бірінің негізіне тұрғызады.

Тапсырма №2: тікелей дөңгелек конусты жазбасын орындау

Бұл тапсырма мұғаліммен бірге орындалады. Мұғалім тақтада,оқушылар жұмыс дәптерлерінде сызады.

Тікелей дөңгелек Конустың бетін жазу дөңгелек сектор мен шеңберден тұратын жазық фигураны білдіреді (сурет. 131, в).

Сызу келесідей орындалады. Осьтік сызықты жүргізеді және оған алынған нүктеден ортасынан r l' радиусымен шеңбер доғасын сызады а" конусына тең сызады. Бұл мысалда Пифагор теоремасы бойынша есептелген, шамамен 38 мм (L = /19. + 352 = yI145O ~ 38 мм). Содан кейін сектор бұрышын а= 3600 формуласы бойынша есептейді. RL мұнда R-конус негізінің шеңберінің радиусы; L-конустың бүйірлік бетінің ұзындығы.

Осы мысалда а= 3600·15- 14220 38 ' .

Алынған секторға ортасымен осьтік сызықта шеңбер жасайды және оның диаметрі конус негізінің диаметріне тең.

Егжей-тегжейлі сұраққа жауап береді.

Мұғалімді тыңдайды сұраққа жауап береді.


Мұғалімдер сұраққа жауап береді

Сәйкестіреді және кестеге енгізеді


Дескриптор:

Жай бөлшектерді жазбаларын орындау.

Жазылмайтын беттердің ерекшеліктерін біледі және суреттің ерекшеліктерін ажыратады .Беттердің жазбасын орындай алады.

Жазылатын және, жазылмайтын заттардың бетін талдау. Күрделі бөлшектердің беттерін жазуды орындау.



 

Дәптер, сызба аспаптары: даярша, рейсшина, лекала, транспортир, үшбұрышты сызғыш, өшіргіш және т.б.



5 минут

. Рефлексия.

Оқушылар төмендегі сұрақтар төңірегінде кері байланыс береді:

Не білдім?

Нені үйрендім?

Мен үшін не қиындық туғызды?

Жорамал жауаптар:

Сызбада сызық өлшемдерін қолдану ережесін білдім

Мен тиісті сызбада өлшемдерді орналастыруды үйрендім.




1минут

Үйге тапсырма: заттың техникалық суретін орындау






Графика және жобалау

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 10 сабақ №9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Формаларды құрылымдау

Сабақтың тақырыбы:

Заттардың (геометриялық денелердің) формаларын құрылымдау

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

10.4.2.1 Берілген көрсеткіштер бойынша формаларды құрылымдау

10.7.1.1 Қызық есептер (мысалы: пропедевтикалық, эвристикалық) шығару барысында ұтымды жолдарды ұсыну

Сабақтың мақсаты:

Берілген параметрлер бойынша құрастыру ерекшеліктерін түсінеді күрделі емес қызықты есептерді шешеді

Құрастыру элементтерінің ерекшеліктерін біледі .Шығармашылық тапсырмаларды орындай алады.

Заттардың құрылымын талдайды. Құрастыру элементтерімен графикалық тапсырмаларды орындайды.

Құндылықтарды дарыту

ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ

  • Қазақстанның тарихын, мәдениеті мен дәстүрлерін, оның тәуелсіздігін және оны сақтаудың маңыздылығын түсіну;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы





Сабақ басында:

  • Оқушылармен амандасу /тексеріс жүргізу/ оқушылардың зейінін шоғырландыру.

  • Сабақ барысында керекті құрал-жабдықтарын тексеру.

Оқушылардың назарына сабақ тақырыбы мен оқу мақсатына көз жүргізу.

БЫМ (бастапқы ынталандыру материалы)

Мақсаты: сабақ тақырыбына шығу

Сабақтың тақырыбына шығу.

ОМ:Берілген параметрлер бойынша деталь пішінін құрастыру.

Қызықты есептерді шешу (мысалы: пропедевтикалық, эвристикалық графикалық есептер)

Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді.


Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.

Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген графикалық суреттер


Ортасы





ЖЖ / ЖҚ "миға шабуыл" - 3 минут

Міндет:

1. Құрамдастыруды білу үшін оқушылардың кеңістікте пішін құру қабіліттерін арттыруға арналған тәсілдерді үйрету.

2. Шешу тәсілдерін қалыптастыру, қарапайым конструкторлық есептер.

3. Оқушылардың графикалық дайындық барысында шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Сабақ басында оқушыларға-

Құрамдастыру- жаңа бұйымдар жасау немесе оларды жетілдіру (қайта құру) деп айтып кету. Құрастыру бойынша кез келген жұмыс графикалық сызбаларды (сызбалар, техникалық суреттер) орындаумен бірге жүреді. Мұны үйрену үшін құрастыру элементтерін қамтитын міндеттерді шешу қажет.

Бұл өзгерістердің мақсаты-затқажаңа пайдалы қасиеттер беру болып табылады (салмағын азайту, беріктігін арттыру, өңдеуді жеңілдету және т.б.). Мұнда тапқырлықты көрсете білу керек.

Содан кейін оқушылар құрастыру элементтері бар тапсырмаларды шешуге кіріседі.

Оқушылар қызметінің ерекшелігі

құрастыру тапсырма шарты бойынша, қойылған түпкі мақсатқа сүйене отырып, затты түрлендіру қандай да бір әрекетті таңдаудан тұрады. Құрастыруға арналған тапсырмадағы мақсаттар әртүрлі болуы мүмкін және сызбаға қойылатын талаптарға да байланысты.

Тапсырма: Тапсырма: тірек бөлшегін салмағы азайатындай етіп құрастырыңыз.

Сызбада құрастыру элементтері бар тапсырмалар берілген.

осы цилиндрлік стерженьнің жоғарғы бөлігінде тік қалыпта тіреу тұрғызыңыз, тіректің негізін болттардың көмегімен үстелге бекіту мүмкіндігін қарастырыңыз.

Бұл ретте, тірек массасын азайтқан жөн.

Бұл міндетті шешу кезінде оқушы үш мәселені өз бетінше шешуі тиіс.

Мұғалім сұрақ қояды:

Орнатылатын тіректің

диаметрібекітілетін жазықтықтан үлкен соны ескеріп қалай орнату керек екенін ұсыныңыз?

Мұнда екі шешім болуы мүмкін: стерженьнің диаметріне тең тіректіорнатылатын деталь негізіне тесік жасап опораны стерженьге орнатуға болады(сурет. 25, а); сіз ерекше тілік жасай аласыз (25, б) және оны тіректің жоғарғы жағына отырғызыңыз. Осы мәселе туралы жауап күтіледі,

Екінші шешімде стерженьді, шпильканың көмегімен бекітсе де сенімді түрде орнатылатынын атап өту керек.

Тіректі үстелге бекіту мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін қандай конструктивті шешім қабылдау керек?

Мұнда сондай-ақ, 2 жолмен шешілуі мүмкін: оның негізінде екі тесік құру (сурет. 25, в) немесе екі ойықты көздеу (сурет. 25, г және д).

Тіректің жеңіл массасын қалай қамтамасыз ету керек?

Мұнда, егер тіректің ортасынан екі үш тесік жасаса онда оның салмағы азаяды.

Оқушылар тағы басқа жолдары бар екенін қарастыру тиіс

бұрыштарды дөңгелектеу немесе кесу салмақты азаитады(сурет 25,д).

Топтық жұмыс 15 минут

Мақсаты: бейнелі ойлау қабілетін арттыру және дербестік деңгейін арттыру.

Тапсырма №1:сызбадақайта құрылған бөлшектің қажетті түрлерімен қатараксанометриялық проекцияның тілігімен бірге орындау

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі










Прекциялау тақырыбына сызбалар түсіреді.

Дискриптор

Құрастыру

Міндеттерін

Түсінеді

Және

орындайды

Тексеріс журнал

1-2 слайд


http://cherch.ru/graficheskoe_otobrazhenie/proetsirovanie_na_tri_vzaimno_perpendikulyarnie_ploskosti_proektsii.html

http://kuza.my1.ru/publ/uroki_cherchenija/tema_proecirovanie/proecirovanie_na_odnu_dve_i_tri_vzaimno_perpendikuljarnye_ploskosti_proekcij/5-1-0-9


Аяқталуы






Рефлексия:

Оқушылар назарларыңызға сурет үлгісі көрсетілген, егерде сабақ барысында түсінбеген мағұлматтарың болса, сұрақ қойып талқылайық.

Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

.

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.






Графика және жобалау

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 10 сабақ №10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Зат формасын түрлендіру

Сабақтың тақырыбы:

Зат формасын түрлендіру

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

10.5.1.1 Бөлшектерің жою және басып шығару арқылы зат формасын түрлендіру

Сабақтың мақсаты:

Заттың кеңістіктегі орналасуын өзгерту арқылы пішінін түрлендіру.

Зат бөліктерінің кеңістіктегі қатынасын өзгерте отырып пішінін түрлендіру тәсілдерін анықтау

Құндылықтарды дарыту

ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ

  • Қазақстанның тарихын, мәдениеті мен дәстүрлерін, оның тәуелсіздігін және оны сақтаудың маңыздылығын түсіну;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы





Сабақ басында:

  • Оқушылармен амандасу /тексеріс жүргізу/ оқушылардың зейінін шоғырландыру.

  • Сабақ барысында керекті құрал-жабдықтарын тексеру.

Оқушылардың назарына сабақ тақырыбы мен оқу мақсатына көз жүргізу.

(сфера платформасы бойынша оқушыларды қабылдау)

Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.

Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген графикалық суреттер





Ортасы





Түрлендіру дегеніміз заттың кеңістіктік қасиетінің немесе олардың бейнеленуінің өзгеру әдістерімен байланысты адамның іс-әрекетінің нәтижесі мен үрдісі.

Заттың кеңістіктегі орнын ауыстыру арқылы түрлендіру әдісі бөлшекті жүйелі түрде бір немесе бірнеше координат осьтеріне қатысты параллель орнын ауыстыруды қарастырады. Кеңістіктегі бағытын ауыстыру деп бөлшекті өзінің осіне немесе белгіленген бұрышпен қандай да бір координат осіне қатысты бұруды айтады. Түрлендірудің бұл түрінің ерекшелігі – бөлшектің кеңістіктегі орны мен бағытын ауыстырудың бір уақытта жүргізіле алуында. Бөлшектің орны мен бағытын ауыстырудың әр жағдайын жекелей қарастырайық.


Объектіні проекция осі бойымен кеңістікте жылжыту. Түрлендіру операциясын проекция осьтерін (х, z, у) пайдалана отырып жүзеге асырамыз (1-сурет).

Бөлшектің кеңістіктегі бағытын ауыстыру. Белгіленген бұрышқа бөлшекті бұру кезінде оның кеңістіктегі бағыты өзгереді. Сызбада аталған өзгеріс бөлшектің жаңа, бұрылған бағыттағы көрінісіне әкеледі.


Дискриптор

Заттың кеңістіктегі орналасуын өзгерту арқылы пішінін түрлендіреді.

Зат бөліктерінің кеңістіктегі қатынасын өзгерте отырып пішінін түрлендіру тәсілдерін анықтайды.

Тексеріс журнал

1-2 слайд

Дәптер, сызба аспаптары: даярша, рейсшина, лекала, транспортир, үшбұрышты сызғыш, өшіргіш және т.б.


Аяқталуы





Рефлексия:

Оқушылар назарларыңызға сурет үлгісі көрсетілген, егерде сабақ барысында түсінбеген мағұлматтарың болса, сұрақ қойып талқылайық.

Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.

























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.12.2024
348
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі