|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Ақпаратты ұсыну |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Сарыбаев Н.К |
|||
|
Күні |
16.10.2021ж |
|||
|
Сынып: 5 «ә,г,ғ» |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Графикалық ақпаратты екілік кодта ұсыну. |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.4-компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіру |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
Графикалық ақпаратты ұсыну ұғымына анықтама береді. |
||||
|
Көптеген оқушылар: |
||||
|
Графикалық ақпаратты бейнелеудің әдістерін біледі. |
||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||
|
Растрлық суретті екілік кодпен бейнелейді. |
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Жаңа тақырыпқа шолу. Өткен тақырыпта ақпаратты компьютерде екілік кодпен ұсынудың үш түрімен танысқан болатынбыз. Бұл тақырыпта осы үш түрінің арасынан графикалық ақпаратты екілік кодпен қалай ұсынуға болатынын сөз етейік. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Графикалық ақпаратты аналогты және цифрлық нысандарда ұсынуға болады. Аналогты нысанда ұсынылған графикалық ақпаратқа қағазға салынған суреттер, кескіндер, қағазға шығарылған фотосуреттер және т.б. жатады. Цифрлық нысанда ұсынылған графикалық ақпаратқа компьютердегі суреттер, кескіндер, фотосуреттер және т.б. жатады. Графикалық ақпаратты бейнелеудің екі әдісі бар. Бірінші әдіс бойынша, графикалық объктілер кескінділер, векторлар (бағыттаушы сызықтар), нүктелердің жиынтығы ретінде салынады. Суреттерді компьютерде осылай ұсыну жолын векторлық графика деп атайды. Көрсетілім. Векторлық сурет- қарапайым кесінділер мен доғалардан тұратын графикалық объект. Екінші әдіс бойынша, графикалық объектілер қатарлар мен бағандарда орналасқан түсі мен жарықтылығы әртүрлі нүктелер (пиксельдер) жиынтығы ретінде салынады. Суреттерді компьютерде ұсынудың бұл әдісін растрлық графика деп атайды. Пиксель- растрлық кескіннің ең кішкентай бөлінбейтін бөлігі. Пиксель түсі мен жарықтылығы кескіннің қалған бөлігіне тәуелсіз орнатылуымен ерекшеленеді. Дискреттеу дегеніміз- үзіліссіз кескіндерді белгілі бір кодтар арқылы пиксельдер тобына түрлендіру. Кескінді дискреттеу барысында ол кодталады, яғни әр ұяшыққа мән беріледі. Бұл әдісті сурет үлгілерін мозаикалық кескінде салумен ұқсатуға болады. Топтық жұмыс. 1-тапсырма. Торкөз параққа өздерін ұнататын, күзде пісетін бір жемістің векторлық және растрлық суретін қолмен салындар. Екі суреттің қайсысы оңай салынады? Бейнелерді саластыр. Дескриптор: -торкөз параққа векторлық сурет салады; -торкөз параққа растрлық сурет салады; - бейнелерді саластырады. ҚБ: жұлдық /5балл/ Жеке жұмыс. 2-тапсырма Растрлық суретті екілік кодпен бейнеле.
Дескриптор: -растрлық суретті екілік кодпен бейнелейді. ҚБ: жұлдыз /2 балл/ 3-тапсырма Ақ-қара түсті растрлық суреттің екілік коды берілген.Осы екілік кестедегі 1 цифры жазылған торкөздерді параққа түсіргенде ненің кескіні шығады?
Дескриптор: -екілік кодпен берілген суреттті параққа түсіреді; ҚБ: жұлдыз /3балл/ |
Мұғалімді тыңдайды Дәптерге пикесльдің анықтамасын жазады Дәптерге дискреттеу ұғымын жазады 1-тапсырманы орындайды 2-тапсырманы орындайды 3-тапсырманы орындайды |
Жұлдыз 5балл Жұлдыз 2балл Жұлдыз 3балл |
Торкөз парақ Торкөз парақ Торкөз парақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері
байланыс: |
Өзін-өзі бағалау. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
§ 1.5, 26-бет 2-тапсырма |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Графикалық ақпаратты екілік кодта ұсыну.
Графикалық ақпаратты екілік кодта ұсыну.
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Ақпаратты ұсыну |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Сарыбаев Н.К |
|||
|
Күні |
16.10.2021ж |
|||
|
Сынып: 5 «ә,г,ғ» |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Графикалық ақпаратты екілік кодта ұсыну. |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.4-компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіру |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
Графикалық ақпаратты ұсыну ұғымына анықтама береді. |
||||
|
Көптеген оқушылар: |
||||
|
Графикалық ақпаратты бейнелеудің әдістерін біледі. |
||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||
|
Растрлық суретті екілік кодпен бейнелейді. |
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Жаңа тақырыпқа шолу. Өткен тақырыпта ақпаратты компьютерде екілік кодпен ұсынудың үш түрімен танысқан болатынбыз. Бұл тақырыпта осы үш түрінің арасынан графикалық ақпаратты екілік кодпен қалай ұсынуға болатынын сөз етейік. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Графикалық ақпаратты аналогты және цифрлық нысандарда ұсынуға болады. Аналогты нысанда ұсынылған графикалық ақпаратқа қағазға салынған суреттер, кескіндер, қағазға шығарылған фотосуреттер және т.б. жатады. Цифрлық нысанда ұсынылған графикалық ақпаратқа компьютердегі суреттер, кескіндер, фотосуреттер және т.б. жатады. Графикалық ақпаратты бейнелеудің екі әдісі бар. Бірінші әдіс бойынша, графикалық объктілер кескінділер, векторлар (бағыттаушы сызықтар), нүктелердің жиынтығы ретінде салынады. Суреттерді компьютерде осылай ұсыну жолын векторлық графика деп атайды. Көрсетілім. Векторлық сурет- қарапайым кесінділер мен доғалардан тұратын графикалық объект. Екінші әдіс бойынша, графикалық объектілер қатарлар мен бағандарда орналасқан түсі мен жарықтылығы әртүрлі нүктелер (пиксельдер) жиынтығы ретінде салынады. Суреттерді компьютерде ұсынудың бұл әдісін растрлық графика деп атайды. Пиксель- растрлық кескіннің ең кішкентай бөлінбейтін бөлігі. Пиксель түсі мен жарықтылығы кескіннің қалған бөлігіне тәуелсіз орнатылуымен ерекшеленеді. Дискреттеу дегеніміз- үзіліссіз кескіндерді белгілі бір кодтар арқылы пиксельдер тобына түрлендіру. Кескінді дискреттеу барысында ол кодталады, яғни әр ұяшыққа мән беріледі. Бұл әдісті сурет үлгілерін мозаикалық кескінде салумен ұқсатуға болады. Топтық жұмыс. 1-тапсырма. Торкөз параққа өздерін ұнататын, күзде пісетін бір жемістің векторлық және растрлық суретін қолмен салындар. Екі суреттің қайсысы оңай салынады? Бейнелерді саластыр. Дескриптор: -торкөз параққа векторлық сурет салады; -торкөз параққа растрлық сурет салады; - бейнелерді саластырады. ҚБ: жұлдық /5балл/ Жеке жұмыс. 2-тапсырма Растрлық суретті екілік кодпен бейнеле.
Дескриптор: -растрлық суретті екілік кодпен бейнелейді. ҚБ: жұлдыз /2 балл/ 3-тапсырма Ақ-қара түсті растрлық суреттің екілік коды берілген.Осы екілік кестедегі 1 цифры жазылған торкөздерді параққа түсіргенде ненің кескіні шығады?
Дескриптор: -екілік кодпен берілген суреттті параққа түсіреді; ҚБ: жұлдыз /3балл/ |
Мұғалімді тыңдайды Дәптерге пикесльдің анықтамасын жазады Дәптерге дискреттеу ұғымын жазады 1-тапсырманы орындайды 2-тапсырманы орындайды 3-тапсырманы орындайды |
Жұлдыз 5балл Жұлдыз 2балл Жұлдыз 3балл |
Торкөз парақ Торкөз парақ Торкөз парақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері
байланыс: |
Өзін-өзі бағалау. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
§ 1.5, 26-бет 2-тапсырма |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз














