Сабақ жоспары
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Графикалық құжаттама, техникалық сипаттамалар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.1.5.2 Графикалық құралдарды (соның ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды) қолдана отырып графикалық және технологиялық құжаттарды дербес түрде құрастырады;
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Эскиз, техникалық сурет және сызба орындау Техникалық құжаттаманы толтыру арқылы сызбаны безендіру
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Білу
Түсіну 3.Сызбаны орындау ережесін біледі Қолдану 4. Сызбаны өздігінен орындайды және безендіреді Сараптау
Синтез
Бағалау 7. Өз жұмысын және өзгелердің жұмысын бағалайды.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік емес тақырыптарға арналған.
Графикалық құжаттама....... Техникалық сипаттамалар…. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Мақсатшыл, өмір бойы оқу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Физика, геометрия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Зерттеу жұмысына ноутбуктарды пайдалану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқыбілім |
Оқушылар эскиздер мен сызбаларды орындау және сызу құралдарын пайдалану ережелерін біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Бағалау
|
Білім алушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
10 мин
35 мин.
35 мин.
5 мин
|
Үй жұмысын тексеру. «Сұрақ-жауап»
Сызба — бұйымды жасап шығару немесе құрастыру үшін керекті ақпараттар түгелдей келтірілген құрылымдық құжат
Эскизді орындау процессін түсіндіру:
Тәжірибелік жұмыс
|
«Құпия сұрақтар» әдісі «Ауызша жауапқа пікір айту» әдісі
«Бес бармақ» әдісі Жоғары –түсіндім Төмен – мүлдем түсінбедім Қол бұлғау- кейбір кездерін түсінбедім
|
Өткен тақырыпқты қайталайды
Слайд бойынша жұмыс жасайды.
Сызбаларды орындайды
Бөлшектерді біріктіріп сызба орындайды.
Оқушылар графикалық құжаттама және техникалық сипаттамаларымен сыныптың алдында таныстырады.
Оқушылар «Аяқталмаған сөйлем» әдісі бойынша өз жұмыстарына бағалау жүргізеді |
https://infourok.ru/prezentaciya-to-tehnologii-na-temu-graficheskaya-dokumentaciya-klass-458137.html
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин.
|
Рефлексия Алдағы уақытта барлық ұсыныстарды ескере отырып сызбалардағы қателер түзетіледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ
жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
Бөлім: Дизайн және
технология
Мектеп:
Күні:
Мұғалімнің
аты-жөні:
Сынып:
9
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақ
тақырыбы
Графикалық құжаттама,
техникалық сипаттамалар
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
9.1.5.2 Графикалық құралдарды
(соның ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды) қолдана
отырып графикалық және технологиялық құжаттарды дербес түрде
құрастырады;
Сабақ
мақсаттары
Эскиз, техникалық сурет және
сызба орындау
Техникалық құжаттаманы толтыру
арқылы сызбаны безендіру
Бағалау
критерийлері
Білу
Сызба не екенің
біледі
Эскиз орындай
алады
Түсіну
3.Сызбаны орындау ережесін
біледі
Қолдану
4. Сызбаны өздігінен орындайды
және безендіреді
Сараптау Алынған білім өзінің жобалық
жұмысына қажет болады
Синтез Өнер мен техниканың байланысын
біледі
Бағалау
7. Өз жұмысын және өзгелердің
жұмысын бағалайды.
Тілдік
мақсаттар
Тілдік емес тақырыптарға
арналған.
Сызба
Drawing
Чертеж
Нобай
Sketch
Эскиз
Өлшемдер
Dimensions
Размеры Графикалық
құжаттама....... Техникалық
сипаттамалар…. Құндылықтарды
дарыту Мақсатшыл, өмір бойы
оқу Пәнаралық
байланыстар Физика,
геометрия АКТ қолдану
дағдылары Зерттеу жұмысына ноутбуктарды
пайдалану Бастапқыбілім Оқушылар эскиздер мен
сызбаларды орындау және сызу құралдарын пайдалану ережелерін
біледі. Сабақ
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет Бағалау Білім алушының
іс-әрекеті Ресурстар Сабақтың
басы 10
мин 35
мин. 35
мин. 5
мин
Біз бүгінгі сабақта өткен
тақырыптағы қарастырған интерьер жиһаздрарының, графикалық
құжаттары мен техникалық сипаттамаларын
қарастырамыз.
Үй жұмысын тексеру.
«Сұрақ-жауап»
Сабақты бастамас бұрын
сызбалар сызығын қайталайық.
Сызба
— бұйымды жасап шығару немесе
құрастыру үшін керекті ақпараттар түгелдей келтірілген
құрылымдық құжат
Эскизді орындау процессін
түсіндіру:
Дененің эскизін (үш көрініс)
және техникалық суреттін орындау (Аксонометриялық
проекция).
Бұйым экскизімен техникалық суретті
орындағаннан кейін, өлшемдерін түсіру, қажеті болса, масштабты
көрсету. Бұйым бірнеше бөліктен тұратындықтан, бұйым бөліктерін
сәйкес сызбасын орындау.
Негізгі жазбаға немесе жеке
параққа құрастыру сызбасының сипатамаларын орналастыру қажет. Ол
кесте түрінде жасалады. Ол бұйымның барлық деректемелерін
тізімдейді, атауын, санын және материал мәліметтерін көрсетеді.
(«Спецификация» (сипаттама)сөзі екі латын сөзінен шыққан - «түрлі»
және «жасаймын».
Құрастыру сызбаларын оқығанда,
алдымен негізгі жазба мазмұнын, бұйымның атауын және суреттің
ауқымын ескеру қажет. Содан кейін бұйымның мақсаты мен принципін
анықтау.
Техникалық сипаттамаға сәйкес
бөлшектер мен материалдардың атауларын анықтау, оларды құрастыру
сызбасының барлық түрлерінде
қолдану. Тәжірибелік
жұмыс
Соңында, бөлшектерді біріктіру
жолдары мен оларды құрастырудың бірізділігі анықтап сызба
орындау. «Құпия сұрақтар»
әдісі «Ауызша жауапқа пікір айту»
әдісі «Бес бармақ»
әдісі Жоғары
–түсіндім Төмен – мүлдем
түсінбедім Қол бұлғау- кейбір кездерін
түсінбедім Өткен тақырыпқты
қайталайды Слайд бойынша жұмыс
жасайды. Сызбаларды
орындайды
Бөлшектерді біріктіріп сызба
орындайды.
Оқушылар графикалық құжаттама
және техникалық сипаттамаларымен сыныптың алдында
таныстырады. Оқушылар «Аяқталмаған сөйлем»
әдісі бойынша өз жұмыстарына бағалау
жүргізеді
https://infourok.ru/prezentaciya-to-tehnologii-na-temu-graficheskaya-dokumentaciya-klass-458137.html
Сабақтың
соңы 5
мин. Рефлексия Алдағы уақытта барлық
ұсыныстарды ескере отырып сызбалардағы қателер
түзетіледі. Саралау – оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз? Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||





















