Графикалық редактордың мүмкіндіктері

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Графикалық редактордың мүмкіндіктері

Материал туралы қысқаша түсінік
Графикалық редактор (ГР) әр түрлі суреттерді, сызбаларды, иллюстрацияларды дайындау барысында пайдаланылатын қолданбалы программалардың тобын қалыптастырады. Компьютерлік графиктердің қолданылатын бірқатар аймақтарын айта кетейік: визиткалар мен хабарландыруларды, иилюстративтік және іскерлік графиктерді рәсімдейді, есептіліктердің, мақалалардың, кітаптардың суреттерін әзірлейді; нақты іс жүзінде жоқ объектілерді модельдейді; үш өлшемді сцена мен анимациялық фильмдерді құрастырады; жарнама роликтерін жасайды және т.б.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақтың тақырыбы : § 15  Графикалық редактордың сурет салу құралдары

Сабақтың мақсаты : PAINT графикалық редакторы мүмкіндіктерімен танысуды жалғастыру.

Оқушылар білуі тиіс: құралдардың қызметін, қосымша күйге келтіру мүмкіндіктерін.

Оқушылар үйренуі тиіс: өшіргіш құралын 2 режимде пайдалануды. Фигуралардың тіктөрбұрыш, доғал, қисық, бүріккіш болатындығын. Фигураларды дұрыс салуды. Жұмыс үстелі фоны ретінде суретті пайдалануды.

Сабақтың барысы :

І Ұйымдастыру кезеңі

ІІ Сабақтың мақсаты мен міндеттерін қою

ІІІ Үй тапсырмасын тексеру

IV Білімі өзектендіру

Сұрақтар:

  1. Графикалық редакторда сурет салу үшін пайдаланған құралдарды атап шығыңдар.

  2. Қазір қайсы құрал қалай белгіленіп тұрғанын қалай білеміз ?

  3. Өшіргіш қандай түсте жұмыс істейді ?

V Жаңа тақрыпты түсіндіру

            Практикалық жұмыс жасай отырып, сендер құралдармен және фигуралармен таныса бастадыңдар. Олардың мүмкіндіктерін толығырақ қарастырайық.

          Программаның терезесін қарайық. Жұмысқа керектің бәрі Жолақта орналасқан. Негізгі тіркеме бетінде Алмасу буфері, Кескін, Құралдар, Фигуралар, Қалыңдық, Түстер топтары орналасқан.

          Құралдар таңдау үшін оны тышқан меншертсеңдер жеткілікті.

          Құралдар мен фигуралар үшін баптау амалдарын орындауға болады. Мысалы :

·         Қарындаш үшін – жуандық, түс;

·         Фигуралар үшін – контур, заливка, түстер.

Жай–күй жолында ағымдағы жұмыс туралы ақпарат беріледі. Мысалы, суреттің мөлшері.

Егер суреттің кішкене бөлігін тазалау керек болса, Өшіргіш сайманы қолданылады. Өшіргіш екі режимде болады: қарапайым және түрлі түсті . Қарапайым өшіргіш бәрін өшірсе, түрлі түсті өшіргіш тек Қылқаламның пәрменді түсін өшіреді.

           Қисық сызықты салған кезде міндетті түрде екі бүгілісті көрсету керек. Алгоритм түрі келесідей : сызық сызамыз, бүгілістің біреуін тышқанның сол жақ батырмасымен созып, екінші бүгілісті созамыз

          Қатаң горизонталь, вертикаль немесе 45 градусқа ауытқыған сызық сызу үшін тышқанды жылжытқанда Shift  пернесін ұстап тұру керек.

          Сол сияқты, Shift пернесін жібермей ұстай отырып, «дұрыс» фигуралар салуға болады.Тікбұрышты қолданғанда тіктөртбұрыш, ал Сопақтан – шеңбер саламыз.

          Көпбұрыш былай салынады: бірінші сызықты жүргіземіз, одан кейін тышқанның сол жақ батырмасымен біртіндеп барлық төбелерін шертіп шығамыз. Суретті тышқанды екі рет шертіп немесе фигураны тұйықтап аяқтаймыз.

VІ Компьютерде тәжірибелік жұмыс орындау

Оқушылар деңгейлік тапсырмаларды орындайды.

 

VІІ Қорытынды

  1. Өшіргіш сайманының жұмыс режимдерін сипаттаңдар ?

  2. Фигура шекарасының жуандығын қалай өзгертеміз ?

  3. Дұрыс фигураны қалай саламыз ?

VІІІ Үйге тапсырма: § 15 мазмұндау, тест сұрақтарына жауап беру

                                                                             

Пәнаты : Информатика

Сынып : 5

Күні:



Сабақтыңтақырыбы : § 16 Сурет бөліктерімен жұмыс істеу.

Сабақтың мақсаты PAINT графикалық редакторы мүмкіндіктерімен танысуды жалғастыру.

Оқушылар білуі тиіс : PAINT  суретбөлігітүсінігін, бөліктермен орындалатын операцияларды, орындау тәсілдерін, мәтінді баптау мүмкіндіктерін.

Оқушылар үйренуі тиіс :суретті, сурет бөліктерін ерекшелеуді. Суреттік өшіруді, жыл жытуды, өлшемін өзгертуді. Жазу құралын пайдалануды. Салынған суретті ашуды.

Сабақтың барысы

І Ұйымдастыру кезеңі

ІІ Сабақтың мақсаты мен міндеттерін қою

ІІІ Үйтапсырмасын тексеру

IV Білімі өзектендіру

Сұрақтар:

  1. PAINT графикалықредакторыныңқандайсаймандарынбізәліпайдаланбадық ?

  2. Бүгінбіз «Ерекшелеу» сайманыменжұмысістейміз, суреткемәтінорналастырудыүйренеміз .

V Жаңатақрыптытүсіндіру

          Суреттіөзгертуүшін, алдымен оны тұтастайнемесеоныңқажеттібөлігін – фрагменттіерекшелепалады.

         ЕрекшелеуүшінЕрекшелеусайманықолданылады.

        Ерекшеленгенфрагменттіңжан-жағындапунктирдісегіз ерекшелеумаркері бар қоршаупайдаболады .

       СуреттітұтастайерекшелеуүшінCtrl+AпернелертіркесіменпайдалануғанемесеЕрекшелеу       Бәрінерекшелеубұйрығын орындауғаболады. Ерекшелеуден бас тартуүшінбасқасаймандытаңдасаңдаржеткілікті.

  1. Мөлшердіөзгерту – тышқанныңсілтемесінсегізерекшелеумаркерініңбірінеапарып, тышқанныңсолжақбатырмасынбасыпөзгерту.

  2. Орныналмастыру – ерекшеленгенфрагменттітышқанныңсолжақбатырмасынбасыпжылжыту, сілтеменіңтүрі -        .

  3. Тазалау-ерекшеленгенсаймақфонныңтүсіменбоялады.

  4. Түстердіайналдыру.

  5. Көшіру.

Қажеттібұйрықтыерекшеленгенфрагменттіңконтекстікмәзірінентаңдауғаболады.

1-тәсіл – фрагменттіCtrlпернесінбасыпжылжытамыз-жеке

 көшірмесіналамыз.;

2-тәсіл – фрагменттіShiftпернесінбасыпжылжытамыз-оныңізі бар көшірмесіналамыз;

3- тәсіл – фрагменттіалмасубуферінекөшіріп, қаншареткерекболса, соншареткірістіру. Көшірмеалмасубуферіненәрқашанэкранныңсолжақжоғарғыбұрышынакірістіріледі.

         ЕрекшелеусайманыүшінқосымшабаптауболыптабылатынМөлдіререкшелеусайманы да бар.

Мәтінменжұмысістеу

    

PAINT – графикалық редактор болғандықтанжәнемәтінменжұмысістеугеарналмағандықтан, суретпенбіргекөбінеқысқажәнеірітақырыпатаулары, жазба- белгілеулерқұрылады.

           Мәтіненгізуүшін, Мәтін  сайманынтаңдаукерек. Жұмыстыңбіріншікезеңі – енгізуөрісінқұру. Өрістіңтүрітікбұрыштыерекшелеугеұқсас. Оныңмөлшерінмәтінменжұмысістеубарысындаөзгертугеболады. Жолақтабірденжаңатіркеме бет-Мәтіненгізусаймандары – пайдаболады.

           Сендербасқасаймантаңдағанғадейінмәтінніңтүрінбаптауғаболады :

-          Әріпті  жәнеоныңмөлшерін  таңдау ;

-          Мәтіндіжуанәріппен  курсивпен  ерекшелеунемесемәтінніңастынсызу  ;

Мәтінніңәрбірфрагментінәртүрлібаптауғаболады.

VІ Компьютердетәжірибелікжұмысорындау

Оқушылардеңгейліктапсырмалардыорындайды.

 

VІІ Қорытынды

  1. Фрагменттіңжәнетұтассуреттіңерекшеленулерінқандайтәсілдерменалыптастауғаболады ?

  2. Ctrlнемесепернелерінбасыпкөшірулердіңбір–біріненайырмашылығынеде ?

  3. Суреттіңфрагментінкішірейтуәрекеттерініңретінсипаттаңдар.

  4. Ақ, сары, қызылтүстергеқандайтүсқарама-қарсы?

  5. Фрагментті 90 градусқабұруүшін не істеукерек ?

VІІІ Үйгетапсырма

§ 16 мазмұндау, тест сұрақтарына жауап беру



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.11.2018
656
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі