Д.Нұрпейісова атындағы №116 жалпы орта білім беретін мектебі
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Графтардағы алгоритмдер
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
Алгоритмдеу және программалау |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Саутпаева Гульвира |
|
|
Күні: |
18.12.2025ж |
|
|
Сынып: 10 Ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Графтардағы алгоритмдер |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.5.1.5 практикалық есептерді шешу үшін графтардағы алгоритмдерді іске асыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау графтардағы алгоритмдерді іске асыру |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
1) Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу. 2) Сыныпта психологиялық атмосфераның қалыптасуы. "Көтеріңкі көңіл-күй" тренингі. Оқушылар әр партада отырған көршісіне, бір-біріне жақсы тілектер айтады. Үй тапсырмасын тексеру.. Өткен тақырыпты қайталау Өткен сабақта алған білімдерін еске түсіру үшін "Ыстық орындық" ойынын қолдану. Оқушылар орындықта отырған оқушыға сұрақтар қояды. Оқушы қойылған сұрақтарға тез жауап беруі керек, әйтпесе ол күйіп кетеді. 1. Сұрыптаудың мағынасы неде? 2. Көпіршікті сұрыптау не үшін қажет? 2. Не себепті көпіршікті сұрыптауда жеңіл элементтер жоғарыда орналасады? 3. Таңдау арқылы сұраптауға мысал келтір? Бірлік пен ынтымақ құндылығы графтардағы алгоритмдермен жұмыс жасау кезінде қалыптасады: оқушылар үйлесімді жұмыс істеуді, практикалық есептерді шешуді және графтардағы алгоритмдерді іске асыруда бір-бірін қолдауды үйренеді. |
Балалар сабаққа дайындалады, бір-біріне жақсы тілектер айтады Сұрақтарға жауап береді |
Мақтау |
Интер белсенді тақта, презентация |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты меңгеру Оқулықпен жұмыс. Мұғалім оқушыларды жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талқылайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады). Жұптық жұмыс: Қалай ойлайсыңдар, суретте не бейнеленген?
Граф деген не? Не үшін қолданылады? Сергіту сәті.
Жеке жұмыс
8.Берілген баған бойынша жасаңыз: 1) жиектер тізімі; 2) іргелес Матрица
|
Оқушылар дәптерге тірек конспектісін жазады.
Жұппен жұмыс жасайды
Көз жаттығуларын орындайды
Тиісті сөздерді енгізеді
Граф элементтерінің аталуын жазады
Көршілес матрицаны салады Ең қысқа жол мен ұзындықты анықтайды
ФС бойынша тапсырманы орындайды, ең қысқа жолдың ұзындығын анықтайды
ЖИ-ді пайдалынып, кестені толтырады
Кестені толтырады
Интерактивті тапсырманы орындайды
|
Бағалау критерийі: іргелес матрица бойынша граф сызбасын салады. Дескриптор: * граф түсінігін береді, не үшін қолданылатынын сипаттайды ФБ Бағалау критерийі: графиктердің негізгі қасиеттерін және олармен жұмыс істеу алгоритмдерін қолданады Дескриптор: -тиісті сөздерді енгізеді (3 ұпай) - граф элементтерінің аталуын жазады (1 ұпай) Көршілес матрицаны салады Ең қысқа жол мен ұзындықты анықтайды (2 ұпай) Ең қысқа жолдың ұзындығын анықтайды (1 ұпай) Бағдарлама кодын талдайды (1 ұпай) Кестені толтырады (1 ұпай) жиектер тізімін және іргелес матрицаны есептеп, нәтижесін жазады (1 ұпай) |
Презентация оқулық Оқулық жұмыс парағы, https://learningapps.org/watch?v=pm4znj2j324 |
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы: Рефлексия.
|
Ү/т жазады. Өз жұмыстарын бағалайды |
Өзін өзі бағалау |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Графтардағы алгоритмдер. 10 сынып (жаратылыстану бағыты)
Графтардағы алгоритмдер. 10 сынып (жаратылыстану бағыты)
Д.Нұрпейісова атындағы №116 жалпы орта білім беретін мектебі
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Графтардағы алгоритмдер
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
Алгоритмдеу және программалау |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Саутпаева Гульвира |
|
|
Күні: |
18.12.2025ж |
|
|
Сынып: 10 Ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Графтардағы алгоритмдер |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.5.1.5 практикалық есептерді шешу үшін графтардағы алгоритмдерді іске асыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау графтардағы алгоритмдерді іске асыру |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
1) Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу. 2) Сыныпта психологиялық атмосфераның қалыптасуы. "Көтеріңкі көңіл-күй" тренингі. Оқушылар әр партада отырған көршісіне, бір-біріне жақсы тілектер айтады. Үй тапсырмасын тексеру.. Өткен тақырыпты қайталау Өткен сабақта алған білімдерін еске түсіру үшін "Ыстық орындық" ойынын қолдану. Оқушылар орындықта отырған оқушыға сұрақтар қояды. Оқушы қойылған сұрақтарға тез жауап беруі керек, әйтпесе ол күйіп кетеді. 1. Сұрыптаудың мағынасы неде? 2. Көпіршікті сұрыптау не үшін қажет? 2. Не себепті көпіршікті сұрыптауда жеңіл элементтер жоғарыда орналасады? 3. Таңдау арқылы сұраптауға мысал келтір? Бірлік пен ынтымақ құндылығы графтардағы алгоритмдермен жұмыс жасау кезінде қалыптасады: оқушылар үйлесімді жұмыс істеуді, практикалық есептерді шешуді және графтардағы алгоритмдерді іске асыруда бір-бірін қолдауды үйренеді. |
Балалар сабаққа дайындалады, бір-біріне жақсы тілектер айтады Сұрақтарға жауап береді |
Мақтау |
Интер белсенді тақта, презентация |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты меңгеру Оқулықпен жұмыс. Мұғалім оқушыларды жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талқылайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады). Жұптық жұмыс: Қалай ойлайсыңдар, суретте не бейнеленген?
Граф деген не? Не үшін қолданылады? Сергіту сәті.
Жеке жұмыс
8.Берілген баған бойынша жасаңыз: 1) жиектер тізімі; 2) іргелес Матрица
|
Оқушылар дәптерге тірек конспектісін жазады.
Жұппен жұмыс жасайды
Көз жаттығуларын орындайды
Тиісті сөздерді енгізеді
Граф элементтерінің аталуын жазады
Көршілес матрицаны салады Ең қысқа жол мен ұзындықты анықтайды
ФС бойынша тапсырманы орындайды, ең қысқа жолдың ұзындығын анықтайды
ЖИ-ді пайдалынып, кестені толтырады
Кестені толтырады
Интерактивті тапсырманы орындайды
|
Бағалау критерийі: іргелес матрица бойынша граф сызбасын салады. Дескриптор: * граф түсінігін береді, не үшін қолданылатынын сипаттайды ФБ Бағалау критерийі: графиктердің негізгі қасиеттерін және олармен жұмыс істеу алгоритмдерін қолданады Дескриптор: -тиісті сөздерді енгізеді (3 ұпай) - граф элементтерінің аталуын жазады (1 ұпай) Көршілес матрицаны салады Ең қысқа жол мен ұзындықты анықтайды (2 ұпай) Ең қысқа жолдың ұзындығын анықтайды (1 ұпай) Бағдарлама кодын талдайды (1 ұпай) Кестені толтырады (1 ұпай) жиектер тізімін және іргелес матрицаны есептеп, нәтижесін жазады (1 ұпай) |
Презентация оқулық Оқулық жұмыс парағы, https://learningapps.org/watch?v=pm4znj2j324 |
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы: Рефлексия.
|
Ү/т жазады. Өз жұмыстарын бағалайды |
Өзін өзі бағалау |
|
шағым қалдыра аласыз


















