Сабак
такырыбы:
Гүлді
өсімдіктердегі қосарлы ұрықтану
ерекшеліктері
|
Бөлім: |
Көбею |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күн: |
Сыныбы : 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтану ерекшеліктері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7 .2.1.4 - гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызын сипаттау |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
Гүлді өсімдіктердегі қосарлы
ұрықтану үдерісін сипаттайды; Қосарлы ұрықтанудың өсімдік дамуы үшін маңызын (қоректену, ұрықтың дамуы) дәлелдейді; |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: «Жылы лебіз» тәсілі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Гүл түстері » бойынша біргуді ұсынады Сәуір айы Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Құзыреттілік: инновациялық ойлау Аптаның дәйексөзі: «Білікті білім жинап кәсіп етер, білімнің дәмін татып өсіп өнер» Үй тапсырмасы Цифрлық платформа арқылы сұрайдыы |
«Жылы лебіз» тәсілі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Гүл түстері » арқылы топтарға бірігеді. Аптаның дәйексөзімен танысады Цифрлық платформа арқылы жауап береді |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап» |
карточка Гүлдің құрылысы https://wordwall.net/ru/resource/10998718 |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
Жаңа сабақ ЖИ жасаған бейнежазба арқылы ақпарат береді Топтық жұмыс. 1-топ «Өсімдікте гаметаның түзілуі және орналасуы» 2-топ. «Гүлді өсімдіктердің қосарлы ұрықтануы» 3- топ «Қосарлы ұрықтанудың маңызы» туралы ақпаратпен оқып танысуды ұсынады. |
Жаңа ақпаратты тыңдайды, негізгі ұғымдарды дәптерге жазып алады Оқулықтағы ақпаратпен танысады, топта талдайды, қалаған форматында қорғайды. |
Кері байланыс: «Басбармақ » әдісі арқылы беріледі |
А4 парағы Маркер флипчарт |
||||||||||||||||||
|
15 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. 1-тапсырма Жұптық жұмыс (і)Суретті қараңыз. Қосарлы ұрықтану үдерісі қалай жүреді?
(іі) Қосарлы ұрықтану және оның үдерісін сызба түрінде бейнелеңдер. Дескриптор: Жалпы балл-4 Құндылық: Ғылыми ойлау, дәлелмен түсіндіру 2-тапсырма Жеке жұмыс «Сәйкестендіру» тәсіліҰғымдарды сипаттамаларымен сәйкестендіріңдер
Құндылық:
Дескриптор: Жалпы балл-5 3-тапсырма Жеке жұмыс Цифрлық платформа арқылы тапсырма ұсынады |
Суретті қарап, қосарлы ұрықтану үдерісі қалай жүретінін түсіндіреді
Ұғымдарды сипаттамаларымен сәйкестендіреді Цифрлық платформа арқылы тапсырма орындайды |
ҚБ: « Стикер» арқылы жұптардың бірін бірі бағалауы ҚБ: « Стикер» арқылы өзін өзі бағалауы ҚБ: « Стикер» арқылы мұғалім бағалауы |
Тапсырма жазылған парақтар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс « Білім қоржыны» тәсіл арқылы кері байланыс жасауды ұсынады Үй тапсырмасы § 55 оку |
Қатысушылар «Білім қоржыны» тәсіл арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Білім қоржыны» тәсілі арқылы |
ЖҰМЫС ПАРАҒЫ
Тақырып:
Гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтану ерекшеліктері

1-тапсырма Жұптық жұмыс
(і)Суретті қараңыз. Қосарлы ұрықтану үдерісі қалай жүреді?

(іі) Қосарлы ұрықтану және оның үдерісін сызба түрінде бейнелеңдер.
Дескриптор:
қосарлы ұрықтану үдерісі қалай жүретінін түсіндіреді;
қосарлы ұрықтану және оның үдерісін сызба түрінде бейнелейді;
Жалпы балл-4
2-тапсырма Жеке жұмыс
«Сәйкестендіру» тәсілі
Ұғымдарды сипаттамаларымен сәйкестендіріңдер
|
№ |
Ұғымдар |
Сипаттамалар |
|
A |
Аталық гамета |
1. Жұмыртқа жасушасымен қосылып зигота түзеді |
|
B |
Аналық гамета |
2. Тозаңқапта түзіледі |
|
C |
Қосарлы ұрықтану |
3. Тозаң түтігі арқылы екі аталық жасушаның жетіп, бірі зигота, екіншісі эндосперм түзеді |
|
D |
Эндосперм |
4. Ұрық дамуы үшін қоректік заттар жинақтайды |
|
E |
Зигота |
5. Жатынында орналасқан жұмыртқа жасушасы |
Дескриптор:
ұғымдарды сипаттамаларымен сәйкестендіреді;
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтану ерекшеліктері
Сабак
такырыбы:
Гүлді
өсімдіктердегі қосарлы ұрықтану
ерекшеліктері
|
Бөлім: |
Көбею |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күн: |
Сыныбы : 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтану ерекшеліктері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7 .2.1.4 - гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызын сипаттау |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
Гүлді өсімдіктердегі қосарлы
ұрықтану үдерісін сипаттайды; Қосарлы ұрықтанудың өсімдік дамуы үшін маңызын (қоректену, ұрықтың дамуы) дәлелдейді; |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: «Жылы лебіз» тәсілі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Гүл түстері » бойынша біргуді ұсынады Сәуір айы Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Құзыреттілік: инновациялық ойлау Аптаның дәйексөзі: «Білікті білім жинап кәсіп етер, білімнің дәмін татып өсіп өнер» Үй тапсырмасы Цифрлық платформа арқылы сұрайдыы |
«Жылы лебіз» тәсілі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Гүл түстері » арқылы топтарға бірігеді. Аптаның дәйексөзімен танысады Цифрлық платформа арқылы жауап береді |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап» |
карточка Гүлдің құрылысы https://wordwall.net/ru/resource/10998718 |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
Жаңа сабақ ЖИ жасаған бейнежазба арқылы ақпарат береді Топтық жұмыс. 1-топ «Өсімдікте гаметаның түзілуі және орналасуы» 2-топ. «Гүлді өсімдіктердің қосарлы ұрықтануы» 3- топ «Қосарлы ұрықтанудың маңызы» туралы ақпаратпен оқып танысуды ұсынады. |
Жаңа ақпаратты тыңдайды, негізгі ұғымдарды дәптерге жазып алады Оқулықтағы ақпаратпен танысады, топта талдайды, қалаған форматында қорғайды. |
Кері байланыс: «Басбармақ » әдісі арқылы беріледі |
А4 парағы Маркер флипчарт |
||||||||||||||||||
|
15 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. 1-тапсырма Жұптық жұмыс (і)Суретті қараңыз. Қосарлы ұрықтану үдерісі қалай жүреді?
(іі) Қосарлы ұрықтану және оның үдерісін сызба түрінде бейнелеңдер. Дескриптор: Жалпы балл-4 Құндылық: Ғылыми ойлау, дәлелмен түсіндіру 2-тапсырма Жеке жұмыс «Сәйкестендіру» тәсіліҰғымдарды сипаттамаларымен сәйкестендіріңдер
Құндылық:
Дескриптор: Жалпы балл-5 3-тапсырма Жеке жұмыс Цифрлық платформа арқылы тапсырма ұсынады |
Суретті қарап, қосарлы ұрықтану үдерісі қалай жүретінін түсіндіреді
Ұғымдарды сипаттамаларымен сәйкестендіреді Цифрлық платформа арқылы тапсырма орындайды |
ҚБ: « Стикер» арқылы жұптардың бірін бірі бағалауы ҚБ: « Стикер» арқылы өзін өзі бағалауы ҚБ: « Стикер» арқылы мұғалім бағалауы |
Тапсырма жазылған парақтар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс « Білім қоржыны» тәсіл арқылы кері байланыс жасауды ұсынады Үй тапсырмасы § 55 оку |
Қатысушылар «Білім қоржыны» тәсіл арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Білім қоржыны» тәсілі арқылы |
ЖҰМЫС ПАРАҒЫ
Тақырып:
Гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтану ерекшеліктері

1-тапсырма Жұптық жұмыс
(і)Суретті қараңыз. Қосарлы ұрықтану үдерісі қалай жүреді?

(іі) Қосарлы ұрықтану және оның үдерісін сызба түрінде бейнелеңдер.
Дескриптор:
қосарлы ұрықтану үдерісі қалай жүретінін түсіндіреді;
қосарлы ұрықтану және оның үдерісін сызба түрінде бейнелейді;
Жалпы балл-4
2-тапсырма Жеке жұмыс
«Сәйкестендіру» тәсілі
Ұғымдарды сипаттамаларымен сәйкестендіріңдер
|
№ |
Ұғымдар |
Сипаттамалар |
|
A |
Аталық гамета |
1. Жұмыртқа жасушасымен қосылып зигота түзеді |
|
B |
Аналық гамета |
2. Тозаңқапта түзіледі |
|
C |
Қосарлы ұрықтану |
3. Тозаң түтігі арқылы екі аталық жасушаның жетіп, бірі зигота, екіншісі эндосперм түзеді |
|
D |
Эндосперм |
4. Ұрық дамуы үшін қоректік заттар жинақтайды |
|
E |
Зигота |
5. Жатынында орналасқан жұмыртқа жасушасы |
Дескриптор:
ұғымдарды сипаттамаларымен сәйкестендіреді;
шағым қалдыра аласыз



