Түркістан облысы Шардара
ауданы Т.Тәжібаев жалпы орта
мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Ғұн тайпаларынң бірігуі
|
Бөлім: |
Ғұндар |
|
Пән мұғалімі: |
Джуркабаева Улжалгас |
|
Күні: |
24.01.2024ж |
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: 20 Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғұндар тайпаларының бірігуі |
|
Зерттеу сұрағы: |
Неге Мөде шанюй «Жер мемлекеттің меншігі» деді? |
|
О |
5.3.1.1. Картада тайпалық одақтардың орналасуын көрсету. 5.3.1.2. Ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру. |
|
ОДД |
Қолдану Жоғарғы деңгей дағдысы |
|
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи дереккөздерді түсіндіру Дәлел |
|
Сабақтың мақсаты |
1. Картадан ғұндардың орналасуын көрсетеді.. 2. Ғұндар жайында жазылған дереккөздерді айтады. 3. Көшпелілер үшін жердің қаншалықты маңызды болғанын түсіндіреді. |
|
*Бағалау критерийі |
1. Картадан ғұндардың орналасуын көрсете алады. 2. Қытай жазба деректері мен заттай деректерді талқылай алады. 3. Көрпелілер үшін жердің қандай маңызды болғанын түсіндіре алады. |
мөде
Сабақтың барысы
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
1.Сәлемдесу,түгелдеу. 2.Психологиялық ахуал: «Менің бүгінгі көңіл күйім» Смайликтер көрсету. Үй тапсырмасын ыстық орындық әдісі арқылы пысықтау. Ой қозғау. Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру https://youtu.be/VeDkzxuMsu8 «Кинометафора» әдісі Ғұндар деген кімдер 1 Ғұндар мемлекеттік дәрежеге қалай жетті? 2Мөде.шаньюй дегеніміз кім? 3 Ғұндар қандай мемлекеттермен көрші тұрды деп ойлайсыңдар? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар Ғұнтар туралы мәлімет алып, сұрақтарға жауап береді |
Мадақтау |
Смайлик тер https://youtu.be/VeDkzxuMsu8 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ Сабақ тың соңы |
жеке жұмыс Балалар кескін картамен жұмыс жасайды. 1. Картадан ғұндар қандай аумақты иемденіп, Ұлы даладағы көшпенділердің алғашқы ірі мемлекетінің құрғандығын анықтаңдар. 2. Ғұндардың қандай елдермен көрші орналасқанын анықтаңдар. 2.Тапсырма «Жазба деректер сыр шертеді» топтық жұмыс. Деңгейлік тапсырма 1 А дерегі
Ә дерегі
В дерегі
Б дерегі
1.Қытайлар ғұндар жайлы не үшін мәліметтер жинады? 2.Дерек қаншалықты шындыққа жанасады? 3.Ғұндардың әскери өнері мен шаруашылығы арасында қандай байланыс бар? 4.Ғұндар бала тәрбиесінде қандай дағдыны дамытуға мән берді? 5.Ғұндар аймағындағы табиғи климат олардың шаруашылығына әсер етті ме? ( 1-қосымша) 2-топ Археологиялық заттай деректер. «Әңгіме
құру» 50
сөз https://rel.kz/ndardy-arheologiyalyeskertkishteri/- Суреттегі археологиялық артефакттарлық деректерді айқындайды. 3-топ Мөде шаньюй мемлекетті қалай басқарды Кластер құру
Мөде ![]()
3 .тапсырма «көршіңмен бөліс» жұптық жұмыс «Бір қарыс жер туралы аңыз» Аңызды оқып шығыңдар. 1.. Дунхулардың елші жіберуінің негізгі мақсаты неде? 2..Мөде шаньюй дунхулардың 1 және 2 шартын не үшін орындады? 3..Мөденің ашулануының себебі неде? 4.Шабуылдың нәтижесінде қандай жерлерді басып алды? 5.Сендер Мөденің орнында болсаңдар не істер едіңдер? (2- қосымша)
Кері байланыс: «құс» - әдісі
Үйге тапсырма: Мөде шаньюй жайында эссе жазу. |
Дескриптер
1.Ғұн мемлекетінің аумағын анықтайды. 2.Ғұндардың қандай елдермен көрші болғанын көрсетеді.
Дескриптор 1. Қытай жазба деректерінің үзінділерінен ғұндардың айналысқан шаруашылығын анықтайды. 2. Рим таришыларының айтқан сөздеріне анықтама береді.
Оқуда ерекше қиындықтары, мінез-құлық және эмотциональдық проблемалары бар балалар 2-топ
Кестемен жұмыс
дескриптор
1. Обалардан табылған заттар ғұндардың тұрмыс тіршілігі туралы қандай ақпарат беретінін айтады. 2. Ғұндарда шаруашылықтың қандай түрлері дамығандығын айтады.
Дескриптер 1 Мөде Шаньюй мемлекетті қалай басқарғанын түсіндіру. 2. Шаньюй шексіз билікке ие болғанын айту.
Дескриптор 1Аңыздағы негізгі идеясын айқындай алады.. 2 Мөде Шаньюйдің «Жер мемлекеттің негізі мен ырысы» деген пікірін түсіндіре алады. +Ерекше білім беру қажеттілігі бар балаларға үлкен мөлшердегі ашық суреттерді беру арқылы тапсырма беру Оқушылар сабақ соңында Қосқаным Ұсынғаным Сұрағым әдісіне жауап беру арқылы кері байланыс жүргізеді |
Оқушылар топта өзін-өзі бағалайды.
|
Саяси және кескін карта
оқулық Қазақстан тарихы 5-сынып «NIS» Астана 2017 Авторы:А.М.Ибраева 126-бет
https://rel.kz/ndardy-arheologiyalyeskertkishteri/-
оқулық 128 бет
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Джуркабаева Улжалгас БахитовнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ғұндар тайпаларының бірігуі
Тақырып бойынша 17 материал табылды
Ғұндар тайпаларының бірігуіМатериал туралы қысқаша түсінік
Ғұндардың жерді көршілері дунхулар ғұндардың жерін тартып алуды ойластырады. Осы мақсатпен екі рет елші жіберіп, Мөденің арғымағы мен әйелін беруді талап етеді. Мөде: «Арғымақ пен әйел- халқымның садағасы, алсын»,- деп бергізеді. Үшінші келгенде малға қолайсыз, бір қарыс жерді беру талабын қояды. Мөде: «Екі талабын орындадым, арғымақ та, әйел де өзімдікі болатын. Жер жақсы болса да, жаман болса да – халықтың игілігі!
Материалдың қысқаша нұсқасы
Түркістан облысы Шардара
ауданы Т.Тәжібаев жалпы орта
мектебі
мөде Сабақтың барысы
|






















