Тексерілді..............................................
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ұзын – Ата жалпы білім беретін мектебі |
|||||||||
|
Пәні: |
Ежелгі Қазақстан тарихы |
|||||||||
|
Бөлім: |
5.4.Ғұндар |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ералиева А |
|||||||||
|
Күні: |
09.04.2026ж |
|||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғұндардың Батысқа қоныс аударуы. Зерттеу сұрағы: Ғұндардың Батысқа қоныстануы қандай өзгерістерге әкелді? |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.1.1.3 ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету |
|||||||||
|
Құндылықтар |
Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік |
|||||||||
|
Апта дәйексөзі: |
«Бақыт – маңдай терін аямай еңбек еткенге бұйырады» |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру
|
Сәлемдеесу, түгелдеу Назарларын сабаққа аудару Өткен білімді еске түсіру: Вордвал Ой шақыру:
Неліктен құдіретті мемлекет
бір жерде отырмай, мыңдаған шақырымға қоныс аударды деп
ойлайсыңдар? |
Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер ежелгі адамдардың тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Жақсы Тамаша
|
Карта Ежелгі Қазақстан тарихы Слайд |
||||||
|
Жаңа білім
|
(М)Ғұн тайпаларының қоныс аударуы туралы жалпы ақпарат беру Мәтінмен жұмыс 1-тапсырма
2-тапсырма Картамен жұмыс Ғұндардың Қазақстан аумағы арқылы батысқа жылжуын белгілеңдер.
3-тапсырма. Зертте, талда Ғұндардың қоныс аударуы қай тайпаларға әсер етті? Мәтіннен ғұндардың батысқа жылжу нәтижесіндегі болған өзгерістерді анықтаңдар және олардың ішіндегі негізгісін атаңдар.
Кәсіби бағдар: Оқушылардың картамен жұмыс жасау дағдысын дамыту арқылы картограф мамандығына баулу. Мәдениеттанушы және Этнограф Ғұндардың Еуропа халықтарының мәдениетіне, тіліне және тұрмысына тигізген әсерін зерттеу.
Мазмұны: Мәдениеттердің синтезін талдау арқылы антропология мен әлеуметтану салаларына бағдарлау.
|
Дескрипторлар: Оқушылар оқиғалардың себеп және салдарын ажыратады ойларын жинақты әрі нақты түрде білдіреді
.
- Ғұн тайпаларының шығыстан батысқа қарай жылжу тарихина талдау жасайды,
Оқушылар ғұндардың этникалық құрамындағы өзгерістерді сипаттайды; ғұн тайпаларының шығыстан батысқа қарай жылжу тарихина талдау жасайды,
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
- Ғұндардың этникалық құрамындағы өзгерістерді сипаттайды;
Критерийлері 1. Сабақ барысында меңгерген білімдерін пайдалану; 2. Оқиғалардың себеп және салдарын ажырата білу; 3. Өз ойын жинақты әрі нақты түрде білдіре алу.
|
Слайд
Қазақстан тарихы оқулық
Кескін карта
Оқулық
|
||||||
|
Сабақтың соңы
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма: «Егер мен ғұн жауынгері болсам...» тақырыбында эссе жазу (50-60 сөз) Бағалау Кері байланыс: Білім пирамидасы |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ғұндардың Батысқа қоныс аударуы.
Тексерілді..............................................
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ұзын – Ата жалпы білім беретін мектебі |
|||||||||
|
Пәні: |
Ежелгі Қазақстан тарихы |
|||||||||
|
Бөлім: |
5.4.Ғұндар |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ералиева А |
|||||||||
|
Күні: |
09.04.2026ж |
|||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғұндардың Батысқа қоныс аударуы. Зерттеу сұрағы: Ғұндардың Батысқа қоныстануы қандай өзгерістерге әкелді? |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.1.1.3 ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету |
|||||||||
|
Құндылықтар |
Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік |
|||||||||
|
Апта дәйексөзі: |
«Бақыт – маңдай терін аямай еңбек еткенге бұйырады» |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру
|
Сәлемдеесу, түгелдеу Назарларын сабаққа аудару Өткен білімді еске түсіру: Вордвал Ой шақыру:
Неліктен құдіретті мемлекет
бір жерде отырмай, мыңдаған шақырымға қоныс аударды деп
ойлайсыңдар? |
Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер ежелгі адамдардың тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Жақсы Тамаша
|
Карта Ежелгі Қазақстан тарихы Слайд |
||||||
|
Жаңа білім
|
(М)Ғұн тайпаларының қоныс аударуы туралы жалпы ақпарат беру Мәтінмен жұмыс 1-тапсырма
2-тапсырма Картамен жұмыс Ғұндардың Қазақстан аумағы арқылы батысқа жылжуын белгілеңдер.
3-тапсырма. Зертте, талда Ғұндардың қоныс аударуы қай тайпаларға әсер етті? Мәтіннен ғұндардың батысқа жылжу нәтижесіндегі болған өзгерістерді анықтаңдар және олардың ішіндегі негізгісін атаңдар.
Кәсіби бағдар: Оқушылардың картамен жұмыс жасау дағдысын дамыту арқылы картограф мамандығына баулу. Мәдениеттанушы және Этнограф Ғұндардың Еуропа халықтарының мәдениетіне, тіліне және тұрмысына тигізген әсерін зерттеу.
Мазмұны: Мәдениеттердің синтезін талдау арқылы антропология мен әлеуметтану салаларына бағдарлау.
|
Дескрипторлар: Оқушылар оқиғалардың себеп және салдарын ажыратады ойларын жинақты әрі нақты түрде білдіреді
.
- Ғұн тайпаларының шығыстан батысқа қарай жылжу тарихина талдау жасайды,
Оқушылар ғұндардың этникалық құрамындағы өзгерістерді сипаттайды; ғұн тайпаларының шығыстан батысқа қарай жылжу тарихина талдау жасайды,
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
- Ғұндардың этникалық құрамындағы өзгерістерді сипаттайды;
Критерийлері 1. Сабақ барысында меңгерген білімдерін пайдалану; 2. Оқиғалардың себеп және салдарын ажырата білу; 3. Өз ойын жинақты әрі нақты түрде білдіре алу.
|
Слайд
Қазақстан тарихы оқулық
Кескін карта
Оқулық
|
||||||
|
Сабақтың соңы
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма: «Егер мен ғұн жауынгері болсам...» тақырыбында эссе жазу (50-60 сөз) Бағалау Кері байланыс: Білім пирамидасы |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||||||
шағым қалдыра аласыз








