Сабақтың тақырыбы: С дыбысы мен әрпін түзету.
Кезең:дыбысты қою кезеңі
Сабақтың мақсаты:. [С] дыбысын буында , дұрыс, анық айтуға үйрету. Фонетикалық есту қабілетін дамыту, ойлау ,есте сақтау қабілетін жетілдіру. Сөйлеу мүшелерінің қимыл-қозғалысын дамыту ,сөздік қорын байыту, дұрыс, анық сөйлеуге жаттықтыру
Көрнекіліктер: Суреттер, айна , С фонемасының артикуляциялық кескіні, шар тапсырмалар.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі:
Біз көңілді баламыз,
Айтқан тілді аламыз.
Достарымызды көргенде,
Қуана қарсы аламыз.
Сәлем,сәлем,сәлем!
-Балалар бүгін аптаның қай күні?
-Жақсы жарайсыңдар!
Ғажайып сәт:
«Үй жануарлары»
-Балалар, бізге қонаққа бұзауқан, қошақан, құлыншақ,ботақан және балапан келді..
- Бұларды біз қандай жануарлар дейміз?
- үй (дұрыс)
-Ол біздерге өздерімен бірге тапсырмалар алып келіпті, соны орындайық.
Бұзауқанның тапсырмасы.
Бұл не?
Ертемен күнде сен ,
Қолыңды сүйкесең.
Кетіріп кір-ласың,
Тап-таза боласың.( ------)
-Осы сабын деген сөзде ең бірінші тұрған дыбыс,әріп қандай?
-Дұрыс
С дыбысықалай айтылады?
«С» дыбысының артикуляциясын еске түсіру.
-Ерін жымиып тұрады.
-Тістердің арасы ашық.
-Тілдің ұшы төменгі тістерге тіреледі.
-Тілдің ортасы көтерінкі,ортасында жырашық болады, сонымен ауа жолы жүреді.
-Тілдің бүйір жақтаулары жоғарғы азу тістерге тиіп тұрады.
ІІІ Дайындық кезінде қолданатын жаттығуларды жасату.
Тіл туралы ертегіден үзінді. -Ерте,ерте ертеде бір көңілді тіл болыпты. Ол тұратын үйдің есігі үнемі ашылып-жабылып тұрады екен.Бір күні ол таңертең ерте тұрып, терезені кең ашып, далаға қарапты. Оңға-солға қарайды. Далаға шығып,таза ауада ,таңғы жаттығу жасайды.«алтыбақан» жаттығуынан кейін таңғы асын ішті. Үйге кіріп жуынды. «науа»Шәй ішеді.Шәй ішіп отырып ерініне тәтті тосап жағып алды да ернін жалады. «тәтті тосап» . Таңғы астан кейін далаға шығып ойнады.Тілдің көңілі өте тамаша еді.
Тыныс алу жаттығуы: «Кімнің көбелегі алысқа ұшады.»
Фонематикалық есту:
3 тапсырма
-Мен дыбыстарды айтамынcендер [С ] дыбысын естісеңдер қолдарыңды шапалақтаңдар. А,у,с,ш,қ,с,ч,с,щ,щ,с
Жылан қандай дыбыс шығарады?
4.Балапанның тапсырмасы :
Суреттерді с дыбысының айтылуына байланысты орналастыр.
5 .Құлыншақтың тапсырмасы.
Суреттерді мұқият қара.әріптерді дұрыс жаз.
Сағат,маса, троллейбус.
6.Ботақаның тапсырмасы.
Мына сөздердегі бірінші дыбыстың,әрпінің орнына «С» дыбысын,әрпін қойып,жаңа сөздерді құра.
7.тапсырма « Сөз ойла,тез ойла » дидактикалық ойын
«С» дыбысы бар аңдар: арыстан,жолбарыс, қасқыр.
«С» дыбысы бар адам аты: Сара,Сақан.
« С»дыбысы бар аспап: Сыбызғы,Сырнай,Скрипка.
Қорытынды.
-Балалар,біз бүгін сабақта не істедік?
Қандай дыбысты дұрыс айтуға үйрендік?
Балаларды мақтап,мадақтап бағалау.
«Жасбуын жалпы білім беретін орта мектебі»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы: [С] дыбысы мен әрпін түзету
Өткізген : логопед Смагулова Жанар Жұмсаққызы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ғылыми жоба. Арифметикалық амалдар қолданылуы
Ғылыми жоба. Арифметикалық амалдар қолданылуы
Сабақтың тақырыбы: С дыбысы мен әрпін түзету.
Кезең:дыбысты қою кезеңі
Сабақтың мақсаты:. [С] дыбысын буында , дұрыс, анық айтуға үйрету. Фонетикалық есту қабілетін дамыту, ойлау ,есте сақтау қабілетін жетілдіру. Сөйлеу мүшелерінің қимыл-қозғалысын дамыту ,сөздік қорын байыту, дұрыс, анық сөйлеуге жаттықтыру
Көрнекіліктер: Суреттер, айна , С фонемасының артикуляциялық кескіні, шар тапсырмалар.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі:
Біз көңілді баламыз,
Айтқан тілді аламыз.
Достарымызды көргенде,
Қуана қарсы аламыз.
Сәлем,сәлем,сәлем!
-Балалар бүгін аптаның қай күні?
-Жақсы жарайсыңдар!
Ғажайып сәт:
«Үй жануарлары»
-Балалар, бізге қонаққа бұзауқан, қошақан, құлыншақ,ботақан және балапан келді..
- Бұларды біз қандай жануарлар дейміз?
- үй (дұрыс)
-Ол біздерге өздерімен бірге тапсырмалар алып келіпті, соны орындайық.
Бұзауқанның тапсырмасы.
Бұл не?
Ертемен күнде сен ,
Қолыңды сүйкесең.
Кетіріп кір-ласың,
Тап-таза боласың.( ------)
-Осы сабын деген сөзде ең бірінші тұрған дыбыс,әріп қандай?
-Дұрыс
С дыбысықалай айтылады?
«С» дыбысының артикуляциясын еске түсіру.
-Ерін жымиып тұрады.
-Тістердің арасы ашық.
-Тілдің ұшы төменгі тістерге тіреледі.
-Тілдің ортасы көтерінкі,ортасында жырашық болады, сонымен ауа жолы жүреді.
-Тілдің бүйір жақтаулары жоғарғы азу тістерге тиіп тұрады.
ІІІ Дайындық кезінде қолданатын жаттығуларды жасату.
Тіл туралы ертегіден үзінді. -Ерте,ерте ертеде бір көңілді тіл болыпты. Ол тұратын үйдің есігі үнемі ашылып-жабылып тұрады екен.Бір күні ол таңертең ерте тұрып, терезені кең ашып, далаға қарапты. Оңға-солға қарайды. Далаға шығып,таза ауада ,таңғы жаттығу жасайды.«алтыбақан» жаттығуынан кейін таңғы асын ішті. Үйге кіріп жуынды. «науа»Шәй ішеді.Шәй ішіп отырып ерініне тәтті тосап жағып алды да ернін жалады. «тәтті тосап» . Таңғы астан кейін далаға шығып ойнады.Тілдің көңілі өте тамаша еді.
Тыныс алу жаттығуы: «Кімнің көбелегі алысқа ұшады.»
Фонематикалық есту:
3 тапсырма
-Мен дыбыстарды айтамынcендер [С ] дыбысын естісеңдер қолдарыңды шапалақтаңдар. А,у,с,ш,қ,с,ч,с,щ,щ,с
Жылан қандай дыбыс шығарады?
4.Балапанның тапсырмасы :
Суреттерді с дыбысының айтылуына байланысты орналастыр.
5 .Құлыншақтың тапсырмасы.
Суреттерді мұқият қара.әріптерді дұрыс жаз.
Сағат,маса, троллейбус.
6.Ботақаның тапсырмасы.
Мына сөздердегі бірінші дыбыстың,әрпінің орнына «С» дыбысын,әрпін қойып,жаңа сөздерді құра.
7.тапсырма « Сөз ойла,тез ойла » дидактикалық ойын
«С» дыбысы бар аңдар: арыстан,жолбарыс, қасқыр.
«С» дыбысы бар адам аты: Сара,Сақан.
« С»дыбысы бар аспап: Сыбызғы,Сырнай,Скрипка.
Қорытынды.
-Балалар,біз бүгін сабақта не істедік?
Қандай дыбысты дұрыс айтуға үйрендік?
Балаларды мақтап,мадақтап бағалау.
«Жасбуын жалпы білім беретін орта мектебі»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы: [С] дыбысы мен әрпін түзету
Өткізген : логопед Смагулова Жанар Жұмсаққызы
шағым қалдыра аласыз













