|
Ұ |
Мектеп: №49 орта мектеп КММ |
||
|
К |
Мұғалімнің аты-жөні: Батырбекқызы Ақмарал |
||
|
Сынып: |
Қ |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Халықтардың ұлы қоныс аударуы және Батыс Рим империясының құрылуы |
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.3.1.1 – «ерте, орта, кейінгі орта ғасырлар» хронологиялық шегін білу және уақыт сызығында белгілеу; 6.3.2.1 – Рим империясының ыдырау себептерін анықтау және жіктеу
|
||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар Халықтардың ұлы қоныс аударуын Рим империясының құрылуын талдайды . Ұлы қоныс аудару дәуіріндегі ғұндар туралы танысады. Оқушылардың басым бөлігі Батыс Рим империясының ыдырау себептерін анықтайды. Кейбір оқушылар. Еуропалық тайпалары мен ғұн тайпаларының шаруашылық және әскери ерекшеліктерін салыстырады. |
||
|
|
|
||
|
Бағалау критерийі |
-Халықтардың ұлы қоныс аударуы туралы біледі. -Батыс Рим империясының құлау себептерін сипаттайды. -Еуропалық тайпалары және ғұн тайпаларының шаруашылық жағдайы мен танысады. |
||
|
Тілдік мақсаттар
|
Терминмен жұмыс. Жазылым: Пәнге қатысты терминология: Варварлар, Рим империясы, лимес, герман тайпалары, тинг, Халықтардың Ұлы Қоныс аударуы
|
||
|
Құндылықтарға баулу
|
Жұмыс барысында оқушылардың ұйымшылдығын арттыру , топпен жұмыс істей отырып , Батыс Рим империясының тарихтағы ерекшеліктерін біледі. Жылдам ойлауды қалыптастырып , шығармашылық, жан-жақты ойлау қабілеттерін дамыта отырып баулу.
|
||
|
Пәнаралық байланыс |
География,өлкетану.
|
||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім
|
Орта ғасырлар түсінігі |
||
|
Күтілетін нәтиже |
Қазақстан тарихы бойынша тарихи деректермен жұмыс жасайды. Өз пікірлерін ұсынады..Алған білімдерін тәжірибеде қолдана біледі. |
||
|
Керекті құрал –жабдықтар мен көрнекіліктер: |
суреттер, қағаз қиындылары, интерактивті тақта , дүние жүзі картасы №2. стикер, түрлі-түсті бояу, флипшарт, бағалау қағаздары. |
||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білу 5-6 мин Миға шабуыл Интерактивті тақтаға «Қайталау–оқу айнасы» әр түрлі деңгейдегі сұрақтар берілед |
Өткен сабақты қайталау. Сәкестендіру, сылыстыру, қатесін тап, жазбаша диктант, жабық, ашық тестер мен кесте толтыру арқылы үй тапсырмасын еске түсіре отырып қайталатуға болады. 1 кесте. Уақыт сызығын анықтау
2 кесте. Орта ғасыр кезеңі кестені аяқтау.
3 кесте .Ғылымда және көркем әдебиетте орта ғасырларды қалай сипаттады?
|
Берілген тапсырманы орындау,әр топ өз білгендерін, білетіндерін сыни тұрғыдан ойлау арқылы нақты дәлелдермен жауап береді, |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Түсіну 4-5 мин Постермен өткен тақырыпты қорғау
|
1.Тірек сөздерді пайдалана отырып негізгі идеяларын анықтау және олардың өзара байланыстарын келтіру.Тірек сөздер арқылы топқа бөліну. Варварлар, Рим империясы, лимес, герман тайпалары, тинг, Халықтардың Ұлы Қоныс аударуы 2. Мұғалім екі тақырыпты оқушыларды қатыстыра отырып түсіндірсе екі тақырыпты «ЖИГСО» әдісі бойынша оқулықты оқи отырып оқушы зертеу жұмыстарын жүргізеді.Зерттеуді таблица жүзінде көрсетіп қысқаша мазмұндап беруге болады.. Таблица:
|
. Оқушы кестелермен танысып, кестелердің ерекшеліктерін анықтау.Шешім қабылдап, Шешімді жүзеге асырады.Қолданысқа енгізеді. Сұрақтарға жауап бере отырып өз ойларын ортаға салады. Тақырыптың мағнасын түсінеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қолдану 10 мин «Конверт-сұрақ» әдісін қолдану |
2-тапсырма . Әр топ өздері оқыған тақырыпшаның ішінен белгілі бір тақырыптың ортақ мәнін ашатын белгіні тауып сол бойынша постер қорғайды Әр топқа тапсырмалар таратылады. 1-тапсырма Термин сөздерге глоссарий құрастыр.Және келесі топқа ұсыну арқылы төрт топта термин сөздермен жұмыс жасайды. 1топ. «Варварлар» 2 топ. «Рим» сөзі 3.топ «Лимес» 4топ. «Вандал»
|
Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту Постер арқылы бар білімдерін топпен талқылап отаға топтан оқушы шығып, тапсырманы ппостер арқылы қорғайды және өз пікірлерін ортаға салады., бір-біріне түсіндіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті 2-3 мин |
«Көңілді күй» атты жаттығу жасау. Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау |
Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талдау 7-8- мин |
Әр топқа тапсырмалар таратылады Картамен жұмыс 1. Картадан кельттер мен германдықтар орналасқан аймақтарды көрсет. 2. Герман тайпаларының негізгі одақтары кімдер, картада олар қайда орналасқан? 3. Картадан Хлодвиг мұрагерлері кезінде Франк крольдігінің қалай өскен? 4. Верден шарты бойынша Ұлы Карл империясы картада қалай бөлінген? Империяның ыдырау себебін түсіндір.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жинақтау.
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Ұ Мектеп: №49 орта мектеп
КММ К Мұғалімнің
аты-жөні: Батырбекқызы Ақмарал Сынып: Қ Қатыспағандар: Сабақтың
тақырыбы Халықтардың ұлы қоныс
аударуы және Батыс Рим империясының
құрылуы Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме) 6.3.1.1 – «ерте, орта, кейінгі
орта ғасырлар» хронологиялық шегін білу және уақыт сызығында
белгілеу;
6.3.2.1 – Рим империясының
ыдырау себептерін анықтау және жіктеу
Сабақтың
мақсаты
Барлық
оқушылар
Халықтардың ұлы қоныс
аударуын Рим империясының құрылуын талдайды
. Ұлы қоныс аудару
дәуіріндегі ғұндар туралы танысады. Оқушылардың басым
бөлігі Батыс Рим империясының
ыдырау себептерін анықтайды. Кейбір
оқушылар. Еуропалық тайпалары мен ғұн
тайпаларының шаруашылық және әскери ерекшеліктерін
салыстырады.
Бағалау
критерийі
-Халықтардың ұлы қоныс
аударуы туралы біледі.
-Батыс Рим империясының
құлау себептерін сипаттайды.
-Еуропалық тайпалары
және ғұн тайпаларының шаруашылық
жағдайы мен танысады.
Тілдік
мақсаттар
Терминмен
жұмыс.
Жазылым: Пәнге қатысты
терминология: Варварлар, Рим империясы,
лимес, герман тайпалары, тинг, Халықтардың Ұлы Қоныс
аударуы
Құндылықтарға
баулу
Жұмыс барысында оқушылардың
ұйымшылдығын арттыру , топпен жұмыс істей отырып , Батыс Рим
империясының тарихтағы ерекшеліктерін біледі. Жылдам ойлауды
қалыптастырып , шығармашылық, жан-жақты ойлау қабілеттерін дамыта
отырып баулу.
Пәнаралық
байланыс
География,өлкетану.
Тақырып бойынша алдыңғы
білім
Орта ғасырлар
түсінігі Күтілетін
нәтиже Қазақстан тарихы бойынша
тарихи деректермен жұмыс жасайды. Өз пікірлерін ұсынады..Алған
білімдерін тәжірибеде қолдана біледі. Керекті құрал –жабдықтар мен
көрнекіліктер: суреттер, қағаз қиындылары,
интерактивті тақта , дүние жүзі картасы №2. стикер, түрлі-түсті
бояу, флипшарт, бағалау қағаздары.
Сабақтың
барысы:
Уақыты
Мұғалімнің
әрекеті
Оқушының
әрекеті Білу 5-6
мин Миға
шабуыл
Интерактивті
тақтаға «Қайталау–оқу
айнасы» әр түрлі деңгейдегі сұрақтар
берілед Өткен сабақты
қайталау. Сәкестендіру, сылыстыру,
қатесін тап, жазбаша диктант, жабық, ашық тестер мен кесте толтыру
арқылы үй тапсырмасын еске түсіре отырып қайталатуға
болады.
1 кесте. Уақыт
сызығын анықтау Ежелгі
дүние Орта
ғасырлар Жаңа дәуір Қазіргі
заман 3 2 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
2 кесте. Орта ғасыр
кезеңі кестені аяқтау. Орта ғасырлар
тарихы Ерте орта
ғасырлар V ғ. – XI
ғ. Ортасы Дамыған орта ғасырлар XI
ғ. ортасы – XV ғ. Кейінгі орта ғасырлар XV
ғ. екінші жартысы – XVII
ғ. ортасы
3 кесте .Ғылымда
және көркем әдебиетте орта
ғасырларды
қалай
сипаттады?
Антикалық мәдениет, ғылым және
білім ұмытылды.
Адамның рухани өмірі толықтай
шіркеуге бағындырылды.
Ой-өрісі католик дінінің
идеяларына сәйкес келмегендер отқа
өртелді. Қарапайым халық сауатсыз,
қараңғы болды.
Орта ғасырлық серілер
ерліктің, тектіліктің, өрліктің үлгісі
болды.
Қиын-қыстау кезеңде елін
жаудан аман алып қалған дана билеушілер
болды.
Өмір мен табиғаттың құпиясын
түсінген ғалым монахтар болды. Халық еңбекқор және мейірімді
болды.
Берілген тапсырманы
орындау,әр топ өз білгендерін,
білетіндерін сыни тұрғыдан ойлау арқылы нақты дәлелдермен жауап
береді,
Түсіну
4-5
мин
Постермен өткен тақырыпты
қорғау
1.Тірек сөздерді пайдалана
отырып негізгі идеяларын анықтау және олардың өзара байланыстарын
келтіру.Тірек сөздер арқылы топқа бөліну. Варварлар, Рим империясы,
лимес, герман тайпалары, тинг, Халықтардың Ұлы Қоныс
аударуы
2. Мұғалім екі тақырыпты
оқушыларды қатыстыра отырып түсіндірсе екі тақырыпты «ЖИГСО» әдісі
бойынша оқулықты оқи отырып оқушы зертеу жұмыстарын
жүргізеді.Зерттеуді таблица жүзінде көрсетіп қысқаша мазмұндап
беруге болады..
Таблица:
1.Рим
империясындағы дағдарыс
2.Ежелгі германдықтардағы рулық-тайпалық қатынастардың
ыдырауы.
3.Батыс Рим
империясының құлауы және варварлық мемлекеттердің пайда
болуы
4.
Франктер.
Ойлан: Герман
тайпаларында өркениеттің дамуына не себеп
болды?
Герман тайпаларының қоғамдық
құрылымы рулық-қауымдық сатыда
болды
ІV–VІІ ғасырлардың
аралығын «Халықтардың ұлы қоныс
аудару» уақыты деп
атайды
Ойлан: Франктер мемлекеті қай
жерде құрылды?
Ойлан: Майордомдар деген
кімдер?
.
Оқушы кестелермен
танысып, кестелердің ерекшеліктерін анықтау.Шешім
қабылдап,
Шешімді жүзеге
асырады.Қолданысқа енгізеді.
Сұрақтарға жауап
бере отырып өз ойларын ортаға салады. Тақырыптың мағнасын
түсінеді.
Қолдану
10
мин
«Конверт-сұрақ»
әдісін қолдану
2-тапсырма . Әр топ өздері
оқыған тақырыпшаның ішінен белгілі бір тақырыптың ортақ мәнін
ашатын белгіні тауып сол бойынша постер
қорғайды
Әр топқа тапсырмалар
таратылады.
1-тапсырма Термин
сөздерге глоссарий құрастыр.Және келесі топқа
ұсыну арқылы төрт топта термин сөздермен жұмыс
жасайды.
1топ.
«Варварлар»
2 топ. «Рим»
сөзі
3.топ
«Лимес»
4топ.
«Вандал»
Оқушылардың мақсаты
мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін
айту
Постер арқылы бар
білімдерін топпен талқылап отаға топтан оқушы шығып, тапсырманы
ппостер арқылы қорғайды және өз пікірлерін ортаға салады.,
бір-біріне түсіндіреді.
Сергіту сәті
2-3
мин
«Көңілді күй» атты
жаттығу жасау. Оқушылармен бірге сергіту
сәтін жасау
Интербелсеңді
тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар
жасайды.
Талдау
7-8-
мин
Әр топқа тапсырмалар
таратылады
Картамен
жұмыс
1. Картадан кельттер
мен германдықтар орналасқан аймақтарды
көрсет.
2. Герман
тайпаларының негізгі одақтары кімдер, картада олар қайда
орналасқан?
3. Картадан Хлодвиг
мұрагерлері кезінде Франк крольдігінің қалай
өскен?
4. Верден шарты
бойынша Ұлы Карл империясы картада қалай бөлінген? Империяның
ыдырау себебін түсіндір.
Жинақтау.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













