Материалдар / Х, Һ дыбыстары

Х, Һ дыбыстары

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл 3-сынып мұғалімдеріне арналған дайын қмж
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Қаңтар 2020
907
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар



Пән: Қазақ тілі


Мектеп: «№ 4 ЖОББМ» КММ

Күні: 20.10.19

Мұғалімнің аты-жөні: Айқын Гүлдана

Бөлім: Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен


Тақырыбы: 31-сабақ. Х, һ дыбыстары

Сынып: 3 а

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Оқу мақсаты:

3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру;

3.4.1.4 х, һ әріптері бар сөздерді ажыратып жазу;

3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық әрекетте өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлеу.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

-үлкен жазу жол дәптерінде бас әріп пен кіші әріп биіктігін және көлемін бағдарлап үйренеді;

-құрамында х, Һ әріптері бар сөзді орфоэпиялық нормаға сай айтып, үлгі негізінде есте сақтап жазады;

-тыңдаушының назарын аудартуға ықпал ететін техникалар (қимыл, дауыс ырғағы, екпін) мен қаратпа сөздерді үлгі негізінде қолдана алады.

Оқушылардың көбі:

-кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі орта темппен жазады;

-құрамында х, Һ әріптері бар сөзді орфоэпиялық нормаға сай айтып, сөз құрамында дыбыстарды ажыратып, сөздерді сауатты жазады;

- тыңдаушының назарын аудартуға ықпал ететін техникалар (қимыл, дауыс ырғағы, екпін) мен қаратпа сөздерді қолдана алады.

Оқушылардың кейбірі:

-кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі шапшаң жазады;

-сөзді орфоэпиялық нормаға сай айтып, сөз құрамында дыбыстарды ажыратып, сауатты жазады;

- тыңдаушының назарын аудартуға ықпал ететін техникалар (қимыл, дауыс ырғағы, екпін) мен қаратпа сөздерді еркін қолдана алады.

Бағалау мм критерийі

х, һ әріптері бар сөздерді ажыратып жазады

Жазу барысында каллиграфиялық нормаларды сақтап жазады

Біреудің назарын аудару үшін қаратпа сөздерді қолданады

Тірек сөздер

Пәндік терминология мен тірек сөздер

Қатаң дауыссыз дыбыс, басқа тілден енген сөздер.

Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл:

Талқылау үшін сұрақтар:

-Шоқан Уәлиханов туралы не білесің?

-Кітапханадан кітапты қандай жолмен табасың?

Құндылықтар

Ұлы тұлғаларды дәріптеу,шығармашылыққа баулу.

Пәнаралық байланыс

Әдебиеттік оқу, дүниетану пәнімен байланыс көрініс табады.

Алдыңғы меңгерілген білім

Сөйлемдегі сөздердің бір-бірімен байланысы. Қаратпа сөз, э, в, ф, ч, щ дыбысы.

Сабақ барыс


Жоспарланған уақыт

Сабақта жоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы

7 минут

7 минут

(Т)І.Ұйымдастыру кезеңі.

- Амандасу.

- Тақырыпты ашу.

Үстел үстінде бірнеше сөздер жатады. Әр қатарға суретті мозайкалар беріледі. Оқушылар мозайкадан шыққан бейненің берілген қай сөздің мағынасына сәйкес келетіндігін және неліктен олай ойлайтындықтарын айтады.



ІІ. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау.

Сабақ тақырыбы және оқу мақсаттары таныстырылады. Оқушыларға бағалау критерийі айтылады.


Мозайка суреттер және бірнеше сөздер










http://sb

Сабақтың ортасы

28 минут

5 минут

















5 минут























7 минут





























1 минут

















10 минут

ІІІ. (Ұ)Үй тапсырмасын тексеру.

45-жаттығу. Үй тапсырмасы берілген сөздерді көшіріп, мағынасын табу болатын. Мұғалім сөздердің мағынасының орнын ауыстырп айтады. Оқушылар «иә», «жоқ, ол-...» деп жауап береді. Оқушылар балмұздақ таяқшалары арқылы жауап береді.

Жаһан –ер, батыр (жоқ,ол –жер жүзі, барлық әлем );

Хоккей-мұзайдында ойналатын ойын (иә);

Ханталапай – қазақтың ұлттық тағамы (жоқ, ол –ұлттық асық ойыны);

Қаһарман – ел, жұрт (жоқ, ол- ер, батыр адам);

Мархабат –жақсылық, қайырымдылық (иә).

46-жаттығуды оқушылар кезекпен оқып шығып, қандай мекеме екенін айтады: асхана, емхана, аурухана, кітапхана, дәмхана,дәріхана, шеберхана.

- Һ қандай дыбыс?

-Х қандай дыбыс?

-Ұқсастығы неде?

-Айырмашылығы неде?


ІҮ.(Т).Оқулықпен жұмыс жүргізіледі.

47 жаттығу. Оқушылар өлеңді мәнерлеп оқиды. Мағынасы қиын сөздерді сөздіктен қарайды. Бұл тапсырма «Кластер» әдісі бойынша жүргізіледі.

-Өлең кім туралы?

-Шоқан Уәлиханов туралы не білесіңдер? (ғалым, саяхатшы, жиһангез, суретші, жазушы. Шын есімі Мұхамед Қанафия)

-Берілген тірек сөздерден қай сөз сәйкес келеді?

-Саяхатшы, жиһангездің мақсаты не?


Ү.(Ж;Т) 3.​3.​6.​1 кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету.

3.​4.​1.​4 х, һ әріптері бар сөздерді ажыратып жазу.

Оқушылар алдымен оқулықта берілген мақалды оқиды. Жұмыс дәптеріне әдемі әрі қатесіз көшіріп жазады. Оқушылардың бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазуы қадағаланып, бағыт беріледі. Мағынасын түсіну үшін алдымен сөздердің бір-бірімен байланысын табады.

ХAutoShape 1 AutoShape 3 AutoShape 4 AutoShape 5 AutoShape 7 AutoShape 8 алықтың ортақ үйі –Отаны.

AutoShape 2 AutoShape 6 AutoShape 9

ҚAutoShape 10 AutoShape 11 AutoShape 28 AutoShape 33 AutoShape 36 AutoShape 37 аһарлы ел қамал бұзады.

AutoShape 12 AutoShape 34 AutoShape 35

«Автордың орындығы» әдісі бойынша оқушылар мақалдың мағынасын айтады..

Қабілеті жоғары оқушылар сөздерді сөз құрамына талдайды.

Дескриптор:

-бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап жазады;

- әріптерді көлбеу салады, үзбей жазады;

- мақалдарды қатесіз, сауатты көшіреді;

-х әрпін ажыратады;

-һ әрпін ажыратады.


ҮІ. (Ұ) Сергіту сәті. Оқушылар тақпақтап қимыл жаттығуларын жасайды.

Еркiн ұста денеңдi,

Тарсылдатпай едендi.

Орнымыздан тұрып ап

Жүгiрейiк бiр уақ.

Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш.

Аяқты алға созайық

Тiк көтерiп, қозғайық.

Тым сылбыр да болмайық

Алға қарай озбайық.

Бiр, екi, үшi, бiр, екi, үш.


Ү.(Т) 3.1.6.1 интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды (қимыл, ым-ишара), қаратпа сөздерді қолдана отырып, тақырыпқа тыңдарманның назарын аударту.

Төрт топқа тапсырмалар беріледі. Тақырып: Кітапхана.

1-топ. Кітапханалар қай жерде орналасады? Оқушыларға қандай кітап оқыған тиімді?

2-топ. Қажет кітапты қалай табасың?

3-топ. Кі тап авторларының көрсеткішін пайдаланасың ба?


ҮІ.(Т)Қаратпа сөздерді қолданып, «Кітапхана» тақырыбы бойынша жарнама құрастырады. «Галереяғ

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ