Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Есмағамбетова Гулбану |
|||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||
|
Сынып: 4 «Ә» |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Халқымыздың салт-дәстүрі 28-сабақ (98-100 б) |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.4.1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолдану 4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолданады Өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіреді |
|||||||||||
|
Құндылықтар |
Талап, Ізденімпаз, жасампаз тұлға Құрмет көрсетуге, адамгершілікке тəрбиелеу. |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі Қызығушылықты ояту (МК) «Әзіл аралас сұрақтар» арқылы мұғалім сабақты өткен сабақпен байланыстыра отырып қызықтыра бастауға болады. Әзіл аралас сұрақтар Мақалбай атайдың төмендегі сұрақтарына мақалмен жауап беріп көріңдер. Қандай бала сүйкімді? (Өнерлі бала сүйкімді) астың жеңілі бола ма? (Керек тастың ауырлығы жоқ) Қандай кілт аспанда болады? (Кісідегінің кілті аспанда) Кімнің көзі үлкен? Кімнің сөзі үлкен? (Қорқақтың көзі үлкен, ақымақтың сөзі үлкен) Сабақ мақсатымен танысады |
Өткен білімді зерделейді. Сабақ мақсатымен танысады |
ҚБ: Жарайсыңдар! Керемет! Жақсы! Тамаша! |
Слайд |
||||||||
|
Сабақтың ортасы 28мин |
Жаңа сабақ Мағынаны тану «Тыңда» айдары: Мейрамбек Беспаевтың орындауында «Бесік жыры» әні тыңдалады. Өздері білетін бесік жыры туралы айтады. ЖЖ.«Бірлесіп орында» айдары бойынша суреттегі
салт-дәстүрлер туралы әңгімелейді. Бейнебаян тамашалау Бейнебаян тамашалау барысында тұрмыс-салт жырларының қайсысы бейнеленгендігін және оның өзіндік қандай ерекшеліктері бар екендігін ортаға салады https://www.youtube.com/watch?v=8b7vyE1ujxA ЕБҚ.«Оқу түрлерін қолдан» айдары Сағатбек Медеубекұлының «Бесік жыры» өлеңін оқушылар оқу түрлерін қолданып оқиды. |
Өздері білетін бесік жыры туралы айтады Сұраққа жауап береді «Бесік жыры» өлеңін оқушылар оқу түрлерін қолданып оқиды. |
Дескрипторы: Осы дәстүрлерді қайдан көргендерін айтады.1б Өздеріне ұнайтын салт-дәстүрді атайды.1б Сұраққа жауап береді 1б Дескрипторы: Өлеңді іштей көз жүгіртіп шолып, түртіп алып, сұрақтар қоя отырып оқиды 1б |
Оқулық №1 дəптер мен жұмыс Оқулық https://www.youtube.com/watch?v=8b7vyE1ujxA |
||||||||
|
Сергіту сәті 2мин |
Сергіту сәті |
Сәйкесінше қимылмен көрсетеді |
Тамаша! |
слайд |
||||||||
|
|
«Есіңе түсір» айдары бойынша «Кластер немесе жүзімнің шоқтары» әдісі бойынша тақтада халық ауыз әдебиетінің бір тармағы «тұрмыс-салт жырларының» түрлерін жинақтап жазуға мүмкіндік тудырылады
ЕҚБ. «Өзгертіп айт» айдары бойынша
ЖЖ.«Бірлесіп орында» айдары бойыншакестеде берілген сөйлемдерді оқып, дұрыс сөйлеу үлгісін анықтайды
|
Халық ауыз әдебиетінің бір тармағы «тұрмыс-салт жырларының» түрлерін жинақтап жазуға мүмкіндік тудырылады Берілген сөйлемдерді оқып, дұрыс сөйлеу үлгісін анықтайды |
Сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолданады 1б Кестедегі сөздерді өзгертіп айтады 1б Сөйлемдерді оқып, дұрыс сөйлеу үлгісін анықтайды 1б Өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіреді 1б |
Оқулық №1 дəптер мен жұмыс |
||||||||
|
Сабақтың соңы 10мин |
Бекіту «Тұжырымда» айдары бойынша«Бесіктен өсіп шығыпты» тақырыбына шағын эссе жазады. Үй тапсырмасы: Үлкендерден естіген «Бесік жырының» бір шумағын сұрастырып жазып ал. Әуенімен айтуға дайындал Кері байланыс: «Өз миыңды сал» әдісі. Оқушыларға мидың суреті салынған қағаздар беріледі де, оқушылар сабақ кезінде меңгерген білімдерін білдіретін сөздермен мидың ішін толтырады. Қағаздарын сынып қабырғасына іледі. |
Бесіктен өсіп шығыпты» тақырыбына шағын эссе жазады Кері байланыс жасайды |
Дескрипторы: Халыққа сыйлы адамдарды мысалға алып, тақырыппен байланыстырады. (3–7 сөйлем)1б Сауатты жазады.1б 1-10ұпай Өз-өздерін бағалайды |
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Халқымыздың салт-дәстүрі 28-сабақ (98-100 б)
Халқымыздың салт-дәстүрі 28-сабақ (98-100 б)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Есмағамбетова Гулбану |
|||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||
|
Сынып: 4 «Ә» |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Халқымыздың салт-дәстүрі 28-сабақ (98-100 б) |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.4.1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолдану 4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолданады Өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіреді |
|||||||||||
|
Құндылықтар |
Талап, Ізденімпаз, жасампаз тұлға Құрмет көрсетуге, адамгершілікке тəрбиелеу. |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі Қызығушылықты ояту (МК) «Әзіл аралас сұрақтар» арқылы мұғалім сабақты өткен сабақпен байланыстыра отырып қызықтыра бастауға болады. Әзіл аралас сұрақтар Мақалбай атайдың төмендегі сұрақтарына мақалмен жауап беріп көріңдер. Қандай бала сүйкімді? (Өнерлі бала сүйкімді) астың жеңілі бола ма? (Керек тастың ауырлығы жоқ) Қандай кілт аспанда болады? (Кісідегінің кілті аспанда) Кімнің көзі үлкен? Кімнің сөзі үлкен? (Қорқақтың көзі үлкен, ақымақтың сөзі үлкен) Сабақ мақсатымен танысады |
Өткен білімді зерделейді. Сабақ мақсатымен танысады |
ҚБ: Жарайсыңдар! Керемет! Жақсы! Тамаша! |
Слайд |
||||||||
|
Сабақтың ортасы 28мин |
Жаңа сабақ Мағынаны тану «Тыңда» айдары: Мейрамбек Беспаевтың орындауында «Бесік жыры» әні тыңдалады. Өздері білетін бесік жыры туралы айтады. ЖЖ.«Бірлесіп орында» айдары бойынша суреттегі
салт-дәстүрлер туралы әңгімелейді. Бейнебаян тамашалау Бейнебаян тамашалау барысында тұрмыс-салт жырларының қайсысы бейнеленгендігін және оның өзіндік қандай ерекшеліктері бар екендігін ортаға салады https://www.youtube.com/watch?v=8b7vyE1ujxA ЕБҚ.«Оқу түрлерін қолдан» айдары Сағатбек Медеубекұлының «Бесік жыры» өлеңін оқушылар оқу түрлерін қолданып оқиды. |
Өздері білетін бесік жыры туралы айтады Сұраққа жауап береді «Бесік жыры» өлеңін оқушылар оқу түрлерін қолданып оқиды. |
Дескрипторы: Осы дәстүрлерді қайдан көргендерін айтады.1б Өздеріне ұнайтын салт-дәстүрді атайды.1б Сұраққа жауап береді 1б Дескрипторы: Өлеңді іштей көз жүгіртіп шолып, түртіп алып, сұрақтар қоя отырып оқиды 1б |
Оқулық №1 дəптер мен жұмыс Оқулық https://www.youtube.com/watch?v=8b7vyE1ujxA |
||||||||
|
Сергіту сәті 2мин |
Сергіту сәті |
Сәйкесінше қимылмен көрсетеді |
Тамаша! |
слайд |
||||||||
|
|
«Есіңе түсір» айдары бойынша «Кластер немесе жүзімнің шоқтары» әдісі бойынша тақтада халық ауыз әдебиетінің бір тармағы «тұрмыс-салт жырларының» түрлерін жинақтап жазуға мүмкіндік тудырылады
ЕҚБ. «Өзгертіп айт» айдары бойынша
ЖЖ.«Бірлесіп орында» айдары бойыншакестеде берілген сөйлемдерді оқып, дұрыс сөйлеу үлгісін анықтайды
|
Халық ауыз әдебиетінің бір тармағы «тұрмыс-салт жырларының» түрлерін жинақтап жазуға мүмкіндік тудырылады Берілген сөйлемдерді оқып, дұрыс сөйлеу үлгісін анықтайды |
Сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолданады 1б Кестедегі сөздерді өзгертіп айтады 1б Сөйлемдерді оқып, дұрыс сөйлеу үлгісін анықтайды 1б Өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіреді 1б |
Оқулық №1 дəптер мен жұмыс |
||||||||
|
Сабақтың соңы 10мин |
Бекіту «Тұжырымда» айдары бойынша«Бесіктен өсіп шығыпты» тақырыбына шағын эссе жазады. Үй тапсырмасы: Үлкендерден естіген «Бесік жырының» бір шумағын сұрастырып жазып ал. Әуенімен айтуға дайындал Кері байланыс: «Өз миыңды сал» әдісі. Оқушыларға мидың суреті салынған қағаздар беріледі де, оқушылар сабақ кезінде меңгерген білімдерін білдіретін сөздермен мидың ішін толтырады. Қағаздарын сынып қабырғасына іледі. |
Бесіктен өсіп шығыпты» тақырыбына шағын эссе жазады Кері байланыс жасайды |
Дескрипторы: Халыққа сыйлы адамдарды мысалға алып, тақырыппен байланыстырады. (3–7 сөйлем)1б Сауатты жазады.1б 1-10ұпай Өз-өздерін бағалайды |
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз














