Материалдар / Халық музыкасы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Халық музыкасы

Материал туралы қысқаша түсінік
жана сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Ақпан 2023
169
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:


Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар: -

Сабақтың тақырыбы

Халық музыкасының интерпретациясы

Оқу мақсаты

5.2.2.1 –музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, қарапайым композициялар шығару және импровизация жасау;

5.2.2.2 ­ компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау;

5.2.1.1 – музыкалық шығармашық жұмыстарды жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және материал жинақтау;

Сабақ мақсаты

Барлығы: Дәстүрлі әндер мен заманауи әндерді ажырата алады.

Көпшілігі:Музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін идеялар ұсына алады.

Кейбіреулері: Музыкалық жанрды, музыкалық ерекшеліктерді атап бере алады.

Бағалау критерийлері

1) Музыкалық үзіндіге интепретация жасай алады.

2) Дәстүрлі әндерді орындауды заманауи тәсілдермен

салыстыра алады.


Тілдік мақсаттар


Интерпретация -Интерпретация - interpretation

Құндылықтарды дарыту


Басқалардың ойымен пікірін құрметтеу.Оқушылар арасында жақсы қарым қатынас орнату.Оқушылар бір-бірін тыңдай біліп басқалардың жұмыстарына құрметпен қарап ойын жеткізе алу.

Оқушыларға мәдени және эстетикалық тәрбиені қалыптастыру.


Пәнаралық байланыс

қазақ тілі, музыка әдебиеті.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Халық музыкасының интерпретациясын пысықтау.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы



  • Оқушылармен амандасу, түгендеу.

  • Сабаққа дайындығын тексеру.

  • Сыныпта жағымды психологиялық ахуал

қалыптастыру.



Үй тапсырмасын тексеру. «Қазағымның дәстүрлері –ай» әнін сұрау.


1.Қайта оралды қазағымның, бүгін дәстүрлері-ай.

Көптен күткен халқымыздың,асыл арман еді-ай.

Берекелі, қазақ жері -ең, берекелі,

Дәстүрлері ырыс болған, қазағымның бұл ежелгі.


Қайырмасы:

Шілдехана бесік той,

Тұсау кесу, сүндет той,

Ай, шіркін-ай!

Құда түсу, сырға салу.

Беташарым-ай!

Алтыбақан аясында

Сұлу бойжеткен,

Қыз, бозбала кең даламды әнмен әсем

тербеткен.


2.Ержігітке жарасады, озып шықса бәйгені

Қыз балаға жарасады алқа шашбау, сәукеле.

Жоғалмасын дәстүріміз ұмытылмасын.

Ата-баба көзіндей ғып сақтайық қазақ дәстүрін.


Жаңа сабақ:

Оқушыларға жаңа сабақтың тақырыбын, оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін айтып өту.



Интербелсенді тақта



https://www.youtube.com/watch?v=PI8Oykh0K2I











аудио жазба

Сабақтың ортасы




































































1-Тапсырма. Топтық жұмыс. «Бірге ойлаймыз» әдісімен «Беу айдай» халық әнін дәстүрлі, заманауи әншілердің орындауында әнді тыңдай отырып, кестені толтыру.


I топ. Домбыра

Шығарманың атауы

Жанры

Мінезі

«Беу айдай» әні ансамблі



«Беу айдай» әні

МузАрт тобы




Бағалау критерийі

Дескриптор

Дәстүрлі әндерді орындауды заманауи тәсілдермен

салыстырады.

Шығарманы талдайды;

Музыканың жанрын анықтайды;

Шығарманың мінезін анықтай-ды.

музыкалық ерекшеліктерін

анықтайды;

Әннің ұқсастығы мен

айырмашылығын ажыратады;

Музыканың екпінін анықтайды.



2-Тапсырма. «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі


Оқушылар жұптасып оқулықтағы «Беу айдай» халық

әнінің шумақтарының ішінен екі жолды өлең

жолдарын алып шағын музыкалық үзінді шығару.

Әннің сөзіне қарай дауысыңызды қолдана отырып

интерпретация жасау.


1)Қалам алып қолыма жазамын хат,

Өзім арзан болсам да, сөзім қымбат, беу, айдай.


2)Бекер қарап отырған жараспайды,

Қара өлеңмен айтайын аз насихат, беу, айдай.


3)Хат жазамын қолыма қалам алып,

Сенің берер жауабың маған анық, беу, айдай.


4)Сыбайласым кім болар деп жүргенде,

Бәйге атындай тұрыпсың тағаланып, беу, айдай.


5)Қалам алсам қолыма, қарысады,

Бәсекемен қос жүйрік жарысады, беу, айдай.


6)Жүйрік жайын, ей, құрбым, білмеуші ме ең,

Біреуі озып, біреуі қалысады, беу, айдай.






Бағалау критерийі

Дескриптор

Музыкалық үзіндіге интерпретация жасай алады.


Шағын музыкалық үзінді

шығарады.

Музыкалық үзіндіні орындай-ды.

Музыкалық үзіндіге

интерпретация жасайды.


(Б) оқушылар бірін-бірі бағдаршам арқылы бағалайды.






























Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!