Тексерілді:
|
Бөлімі: Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы. |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
№11.Сабақтың тақырыбы: |
Халық музыкасының интерпритациясы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.1.1 – музыканың түрін, стилі мен жанрын, музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау. 5.2.2.2 компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретациялау (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
– музыканың түрін, стилі мен жанрын, музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтайды, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдайды; компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретациялайды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) «Беу айдай» халық әнін үйреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Талап: Ізденімпаз,жасампаз ұрпақ. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы |
Амандасу,түгендеу. Психологиялық ахуал Өлең айтып , күй тыңдап, Өнермен өссін санамыз. Оқу оқып сусындап, Білімнен бақыт табамыз. “Үш тілде амандасу” әдісі: Сабақты оқушыларды дөңгелекке жинап, музыкалық сәлемдесу немесе көңілді әуендер орындаудан бастау. Әуен үзінділері арқылы топқа бөлу 1 топ. «Әншілер » тобы 2 топ. «Күйшілер» тобы Топ басшысын сайлау Жаңа сабаққа «Ой қозғау» әдісі арқылы өткен сабақты еске түсіру «Қазағымның дәстүрлерай» әнін балаларға тыңдату арқылы сабақты бастау. Жаңа сабақ. Ақпарат іздеу. -«Халық музыкасы дегенде ойларыңа ең бірінші не келеді?» балалар «Қораптағы сөз » әдісі арқылы 1 топ. (1 парта) Оқулықпен жұмыс Интерпритация дегеніміз не? 2 топ. (2 парта! Заманауи музыка туралы не айтуға болады? Халық музыкасының ерекшеліктері туралы қысқаша мәлімет береді: -Ауыздан-ауызға таралуы. -Интерпретация ұғымы туралы; -Заманауи музыка мен халық музыкасының байланысы. 2-ші тапсырма. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы.Кестемен жұмыс . Бейнежазбадан «Беу айдай» халық әнін дәстүрлі әншілердің орындауында тыңда және талда.
3-тапсырма.
«Ойнайық та ойлайық» «Әуенін тап» ойыны. 1.Бесік жыры 2.Тұсау кесер жыры 3. Жар-жар әні 4.Бір бала» халық әні 5. «Көк шолақ»Кенен Әзірбаев
Дауыс жаттығуы «Адасқан түстер»
4- тапсырма. Тыңдау.Ән үйрену. «Кел шырқайық» әдісі Беу, айдай Халық әні 1.Қалам алып қолыма жазамын хат Өзім арзан болсамда сөзім қымбат беу айдай. Қ-сы: Былтырғы мен биылдай, Қолда жоқтың қиын ай . Ұстараның жүзіндей, Аударылған дүние ай.
Сұрақтарға жауап бер: Топта «Беу айдай» өлеңінің қайырмасын әртүрлі стильде орындаңдар (вальс, марш, рэп, техно, рок және т.б.). Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия секілді музыкалық бағдарламалар арқылы өз интерпретацияңды жазып, өзгерістер енгізіңіз. 1-топ:Вальс,Марш стильде орындау. 2-топ:Реп,Рок стильде орындау.
Қорыту: «Бір ауыз сөз» әдісі арқылы. Құндылықтар: Талап: Ізденімпаз,жасампаз ұрпақ дегенді қалай түсінеміз? Рефлексия «ҚҚҚ»әдісі
|
Барлығы бірге
Сұраққа жауап
Топпен жұмыс жасайды. Сұрақтарға балалар жауап береді
Тапсырманы кесте түрде оқушыларға ұсынылады.
Көркемдеуіш құралдары арқылы талдау жаса. Жауап:1.Ән.2.Дәстүрлі3.Көңілді.4.Ор таша.5.Форте.6.Кө- теріңкі көңіл күй. 7.Соло
Әуенін мұқият тыңдап табады.
Бәрі бірге:До,ре, ми, фа,соль,ля,си,до.
Әнді біргелікте орындайды
Ән үйрену. «Беу айдай»
Топпен әр түрлі стильде әнді орындайды
Сұрақтарға жауап береді
Рефлексия Смайликке жазып іледі |
Мақтау мадақтау сөздер арқылы
Жарайсың! Тамаша! Керемет!
Дескриптор: -сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа сабақ басталады. Тамаша! Жарайсың!
Дескриптор: - Бейне баян көреді,Әннің көркемдеуіш құралдарын анықтайды, өз ойларын айта ды; Жарайсың! Керемет!
Дескриптор: Ойын шарты мен танысты рады,күйлер, әндер ойнаты лады соны тыңдап табады. Жарайсың! Тамаша! Керемет!
Дескриптор: - Әнді үйрене ді, сөзіне,мақа мына мән бе реді, өз ойла рын айтады; Жарайсың! Тамаша!
Керемет! Тамаша! Жарайсыңдар |
слайд Үн таспа аудио жазба
аудио жазба
слайд
оқулық аудио жазба слайд
Оқулық аудио жазба Кесте слайд
слайд Оқулық Үн таспа
слайд оқулық Үн таспа
слайд
Рефлек сия тақтай шасы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Халық музыкасының интерпретациясы
Халық музыкасының интерпретациясы
Тексерілді:
|
Бөлімі: Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы. |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
№11.Сабақтың тақырыбы: |
Халық музыкасының интерпритациясы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.1.1 – музыканың түрін, стилі мен жанрын, музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау. 5.2.2.2 компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретациялау (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
– музыканың түрін, стилі мен жанрын, музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтайды, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдайды; компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретациялайды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) «Беу айдай» халық әнін үйреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Талап: Ізденімпаз,жасампаз ұрпақ. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы |
Амандасу,түгендеу. Психологиялық ахуал Өлең айтып , күй тыңдап, Өнермен өссін санамыз. Оқу оқып сусындап, Білімнен бақыт табамыз. “Үш тілде амандасу” әдісі: Сабақты оқушыларды дөңгелекке жинап, музыкалық сәлемдесу немесе көңілді әуендер орындаудан бастау. Әуен үзінділері арқылы топқа бөлу 1 топ. «Әншілер » тобы 2 топ. «Күйшілер» тобы Топ басшысын сайлау Жаңа сабаққа «Ой қозғау» әдісі арқылы өткен сабақты еске түсіру «Қазағымның дәстүрлерай» әнін балаларға тыңдату арқылы сабақты бастау. Жаңа сабақ. Ақпарат іздеу. -«Халық музыкасы дегенде ойларыңа ең бірінші не келеді?» балалар «Қораптағы сөз » әдісі арқылы 1 топ. (1 парта) Оқулықпен жұмыс Интерпритация дегеніміз не? 2 топ. (2 парта! Заманауи музыка туралы не айтуға болады? Халық музыкасының ерекшеліктері туралы қысқаша мәлімет береді: -Ауыздан-ауызға таралуы. -Интерпретация ұғымы туралы; -Заманауи музыка мен халық музыкасының байланысы. 2-ші тапсырма. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы.Кестемен жұмыс . Бейнежазбадан «Беу айдай» халық әнін дәстүрлі әншілердің орындауында тыңда және талда.
3-тапсырма.
«Ойнайық та ойлайық» «Әуенін тап» ойыны. 1.Бесік жыры 2.Тұсау кесер жыры 3. Жар-жар әні 4.Бір бала» халық әні 5. «Көк шолақ»Кенен Әзірбаев
Дауыс жаттығуы «Адасқан түстер»
4- тапсырма. Тыңдау.Ән үйрену. «Кел шырқайық» әдісі Беу, айдай Халық әні 1.Қалам алып қолыма жазамын хат Өзім арзан болсамда сөзім қымбат беу айдай. Қ-сы: Былтырғы мен биылдай, Қолда жоқтың қиын ай . Ұстараның жүзіндей, Аударылған дүние ай.
Сұрақтарға жауап бер: Топта «Беу айдай» өлеңінің қайырмасын әртүрлі стильде орындаңдар (вальс, марш, рэп, техно, рок және т.б.). Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия секілді музыкалық бағдарламалар арқылы өз интерпретацияңды жазып, өзгерістер енгізіңіз. 1-топ:Вальс,Марш стильде орындау. 2-топ:Реп,Рок стильде орындау.
Қорыту: «Бір ауыз сөз» әдісі арқылы. Құндылықтар: Талап: Ізденімпаз,жасампаз ұрпақ дегенді қалай түсінеміз? Рефлексия «ҚҚҚ»әдісі
|
Барлығы бірге
Сұраққа жауап
Топпен жұмыс жасайды. Сұрақтарға балалар жауап береді
Тапсырманы кесте түрде оқушыларға ұсынылады.
Көркемдеуіш құралдары арқылы талдау жаса. Жауап:1.Ән.2.Дәстүрлі3.Көңілді.4.Ор таша.5.Форте.6.Кө- теріңкі көңіл күй. 7.Соло
Әуенін мұқият тыңдап табады.
Бәрі бірге:До,ре, ми, фа,соль,ля,си,до.
Әнді біргелікте орындайды
Ән үйрену. «Беу айдай»
Топпен әр түрлі стильде әнді орындайды
Сұрақтарға жауап береді
Рефлексия Смайликке жазып іледі |
Мақтау мадақтау сөздер арқылы
Жарайсың! Тамаша! Керемет!
Дескриптор: -сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа сабақ басталады. Тамаша! Жарайсың!
Дескриптор: - Бейне баян көреді,Әннің көркемдеуіш құралдарын анықтайды, өз ойларын айта ды; Жарайсың! Керемет!
Дескриптор: Ойын шарты мен танысты рады,күйлер, әндер ойнаты лады соны тыңдап табады. Жарайсың! Тамаша! Керемет!
Дескриптор: - Әнді үйрене ді, сөзіне,мақа мына мән бе реді, өз ойла рын айтады; Жарайсың! Тамаша!
Керемет! Тамаша! Жарайсыңдар |
слайд Үн таспа аудио жазба
аудио жазба
слайд
оқулық аудио жазба слайд
Оқулық аудио жазба Кесте слайд
слайд Оқулық Үн таспа
слайд оқулық Үн таспа
слайд
Рефлек сия тақтай шасы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















