|
Білім беру ұйым атауы |
|
||||||
|
Бөлімі |
Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Халық музыкасының интерпретациясы «Беу, айдай» |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.2.2.1 –музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, қарапайым композициялар шығару және импровизация жасау; 5.2.2.2 компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау 5.2.1.1 – музыкалық шығармашық жұмыстарды жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және материал жинақтау; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы:Қазақ дәстүрлі әдет-ғұрып тұрмыстық өлеңдердің орындалуын олардың заманауи нақыштағы орындалуымен салыстырады. Көпшілігі: Музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, қарапайым композициялар шығарады және импровизация жасайды. Кейбірі: Музыкалық шығармашық жұмыстарды жасау үшін идеялар ұсынады. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлеметсіздер ме, балалар! Психологиялық ахуал. Сабақта көңіл–күйді анықтау үшін сабақ басында оқушылар бір параққа өзінің көңіл-күйін келтіретін сурет салады.Олар суреттерін бір-біріне көрсетеді.Оларға сабақтың аяғына дейін көңіл-күйлерін көтеріңкі деңгейге жеткізу жұмысы тапсырылады. 1-тапсырма.«Миға шабуыл» әдісі Бүгінгі жаңа тақырыппен таныспас бұрын бейнежазбаға назар аударайық.Қазақтың халық әні «Беу,айдай» әдет-ғұрып тұрмыстық өлеңінің екі нұсқасын тыңдаңдар. - Орындаудағы ерекшелік неде? - Өлең қандай жанрға жатады? - Оның динамикасы мен екпіні қандай? Өнердің басқа түріне қарағанда музыка өнері нота дыбыстарымен таңбаланады.Нотамен берілген шығарманы есту үшін, оны міндетті түрде орындау керек. Сондықтан орындаушы шығарманың мазмұнын өзінің түсінгені бойынша тыңдарманға жеткізуге тырысады. Интерпретация композитор,дирижер,орындаушылардың музыкалық шығарманы жеткізудегі көркемдік шеберлігі. 2-ші тапсырма. Талқылау Бейнежазбадан «Беу айдай» халық әнін дәстүрлі әншілердің орындауында тыңда және талда. - Орындаушылар бір өлеңді қалай интерпретациялайды? - Қандай өзгерістер бар? 3-ші тапсырма. Орындау Топта «Беу айдай» өлеңінің қайырмасын әртүрлі стильде орындаңдар (вальс, марш, рэп, техно, рок және т.б.). Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия секілді музыкалық бағдарламалар арқылы өз интерпретацияңды жазып, өзгерістер енгізіңіз. Талқылау: - Сенің орындауың несімен ерекшеленеді? - Өлеңді қандай стильде орындады? - Қандай өзгерістер енгізді? - Қалай жетілдіруге болады? Рефлексия:
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар бейнематериалды көрген соң пікірталасқа арналған сұрақтарға жауап береді Оқулықта көрсетілген «Беу айдай »әнін біргелікте орындайды. Оқушылар сабақтан алған әсерлерін «Ашық микрафон» әдісі арқылы жеткізеді |
Оқушылар бір бірін «Шапалақ» ұру әдісімен бағалайды «Бас бармақ бағамдары арқылы бағалайды
|
Парақтар Оқулық Смайлик фонохрестоматия Микрафон |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Халық музыкасының интерпретациясы". 5 сынып
"Халық музыкасының интерпретациясы". 5 сынып
|
Білім беру ұйым атауы |
|
||||||
|
Бөлімі |
Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Халық музыкасының интерпретациясы «Беу, айдай» |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.2.2.1 –музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, қарапайым композициялар шығару және импровизация жасау; 5.2.2.2 компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау 5.2.1.1 – музыкалық шығармашық жұмыстарды жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және материал жинақтау; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы:Қазақ дәстүрлі әдет-ғұрып тұрмыстық өлеңдердің орындалуын олардың заманауи нақыштағы орындалуымен салыстырады. Көпшілігі: Музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, қарапайым композициялар шығарады және импровизация жасайды. Кейбірі: Музыкалық шығармашық жұмыстарды жасау үшін идеялар ұсынады. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлеметсіздер ме, балалар! Психологиялық ахуал. Сабақта көңіл–күйді анықтау үшін сабақ басында оқушылар бір параққа өзінің көңіл-күйін келтіретін сурет салады.Олар суреттерін бір-біріне көрсетеді.Оларға сабақтың аяғына дейін көңіл-күйлерін көтеріңкі деңгейге жеткізу жұмысы тапсырылады. 1-тапсырма.«Миға шабуыл» әдісі Бүгінгі жаңа тақырыппен таныспас бұрын бейнежазбаға назар аударайық.Қазақтың халық әні «Беу,айдай» әдет-ғұрып тұрмыстық өлеңінің екі нұсқасын тыңдаңдар. - Орындаудағы ерекшелік неде? - Өлең қандай жанрға жатады? - Оның динамикасы мен екпіні қандай? Өнердің басқа түріне қарағанда музыка өнері нота дыбыстарымен таңбаланады.Нотамен берілген шығарманы есту үшін, оны міндетті түрде орындау керек. Сондықтан орындаушы шығарманың мазмұнын өзінің түсінгені бойынша тыңдарманға жеткізуге тырысады. Интерпретация композитор,дирижер,орындаушылардың музыкалық шығарманы жеткізудегі көркемдік шеберлігі. 2-ші тапсырма. Талқылау Бейнежазбадан «Беу айдай» халық әнін дәстүрлі әншілердің орындауында тыңда және талда. - Орындаушылар бір өлеңді қалай интерпретациялайды? - Қандай өзгерістер бар? 3-ші тапсырма. Орындау Топта «Беу айдай» өлеңінің қайырмасын әртүрлі стильде орындаңдар (вальс, марш, рэп, техно, рок және т.б.). Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия секілді музыкалық бағдарламалар арқылы өз интерпретацияңды жазып, өзгерістер енгізіңіз. Талқылау: - Сенің орындауың несімен ерекшеленеді? - Өлеңді қандай стильде орындады? - Қандай өзгерістер енгізді? - Қалай жетілдіруге болады? Рефлексия:
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар бейнематериалды көрген соң пікірталасқа арналған сұрақтарға жауап береді Оқулықта көрсетілген «Беу айдай »әнін біргелікте орындайды. Оқушылар сабақтан алған әсерлерін «Ашық микрафон» әдісі арқылы жеткізеді |
Оқушылар бір бірін «Шапалақ» ұру әдісімен бағалайды «Бас бармақ бағамдары арқылы бағалайды
|
Парақтар Оқулық Смайлик фонохрестоматия Микрафон |
|||
шағым қалдыра аласыз
















